^

Gastrit için karabuğday

, Tıbbi editör
Son inceleme: 12.05.2022
Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Karabuğday tohumları (Fagopyrum esculentum) - olgun ovüller, soyulmuş - karabuğday diyoruz. Birçok gastroenterolojik hastalık için önerilen ürünler arasındadır ve gastrit için karabuğday da diyete dahildir. [1]

Karabuğdayın faydaları

Ama önce, zengin bir bitkisel protein, nişasta ve diyet lifi kaynağı olan karabuğdayın faydaları hakkında, yağ asitleri (doymamış olanlar - linoleik ve linolenik dahil), vitaminler, makro ve  mikro elementler , polifenolik bileşikler (flavonoidler şeklinde) ), vb.

Ve sıradan karabuğday lapasının tüm bu faydalı maddeleri, emilmelerine müdahale eden fitik asit içeriği, karabuğdayda tahıllara kıyasla minimum olduğundan, iyi emilir.

Kompozisyonda dengeli, karabuğday bitkisel proteinleri, iyileşmeyi - hasarlı dokuların yenilenmesini - destekleyen esansiyel amino asit lizinin yüksek içeriği ile ayırt edilir. Ve lizinin proteinojenik amino asit glisin (gerekli olmayan) ile kombinasyonu, hepatik LDL reseptörlerinin (düşük yoğunluklu lipoproteinler) düzenlenmesine ve kan kolesterol seviyelerinin düşmesine katkıda bulunur. Ayrıca, kan serumundaki lipid düzeylerini düşürme mekanizması, pankreas tarafından üretilen bir sindirim enzimi olan lipazın aktivitesini engelleyen karabuğday flavonoidleri ile ilişkilidir.

Karabuğday tohumlarının biyolojik olarak aktif bileşenlerinin çalışmaları, içlerinde hücreleri oksidatif stresten koruyan bir dizi antioksidan enzimin varlığını göstermiştir - süperoksit radikallerinin (reaktif oksijen türleri) zararlı etkileri.

Karabuğdayda bulunan flavonoid kersetin, antioksidan etkisine ek olarak, enflamatuar süreçlerin yoğunluğunu azaltır, çeşitli dokuların hücre zarlarını stabilize etmeye yardımcı olur. Mide mukozası iltihabı olan hastalar için, bu bitki polifenolünün yararı, tüm gastrointestinal sistem üzerinde olumlu bir etkidir: hasarlı dokuların (mide ve bağırsakların mukoza zarı dahil) yenilenmesini hızlandırır ve aslında bir etkisi vardır. Gastroprotektif etki. [2]

Ek olarak, son çalışmalar (in vitro ve in vivo), kersetin'in, Helicobacter pylori enfeksiyonu ile ilişkili mide mukozal inflamasyonu ve hücre ölümünü azaltma kabiliyetini göstermiştir  .

Damar duvarlarını kuvvetlendirici etkisi vardır ve kılcal damarların kanamasını azaltır.

Karabuğday ayrıca tiamin (B1 vitamini), riboflavin (B2 vitamini), piridoksin (B6 vitamini), folik asit (B9 vitamini), niasin (PP vitamini) içerir.

Mide bezleri tarafından üretilen mukus proteinleri ile etkileşime giren karabuğday tohumlarının tanenleri, mukoza zarının korunmasını arttırır.

Karabuğdayın faydaları, vücuttaki birçok biyokimyasal süreç için gerekli olan içerdiği kimyasal elementlerde tartışılmaz: potasyum, magnezyum, fosfor ve manganez; demir ve bakır (bağışıklık sisteminin normal çalışmasına katkıda bulunur); çinko (tüm sistem ve organların dokularının birçok hücresel işlemine katılan), vb. [3]

Karabuğday gastrit ile olabilir mi?

Biyokimyasal bileşimi nedeniyle, karabuğday vücut için en faydalı olanlardan biri olarak kabul edilir ve  gastrointestinal hastalıklar için neredeyse hiçbir diyet onsuz yapamaz . Ve her şeyden önce,  gastrit için bir diyetle ilgilidir .

Ancak gastrit farklı olabilir - seviyesi midenin fundik bezleri tarafından hidroklorik asit üretiminden kaynaklanan mide suyunun asitliğine bağlı olarak.

Karabuğday, yüksek asitli gastrit için izin verilir ve hatta memnuniyetle karşılanır. Okumak:

Eroziv gastritli karabuğday, yalnızca hastalığın remisyon aşamasında kullanılabilir, çünkü karabuğday tohumları organik asitler (karboksilik ve fenolik), özellikle oksalik ve salisilik içerir. 

Düşük asitli atrofik gastrit diyetinde karabuğday lapası da önerilir  , ancak midede sindirimi kolaylaştırmak için viskoz olmalıdır.

Gastritin alevlenmesi sırasında karabuğday, suda kaynatılmış püresi sıvı yulaf lapası şeklinde kullanılır. Bakınız -  Gastrit alevlenmesi için diyet

Gastrit için pişmemiş çiğ veya yeşil karabuğday - güçlü antioksidan ve diğer faydalı özelliklerine rağmen - çoğu diyetisyen tarafından önerilmez: bu tür karabuğdaydan elde edilen yulaf lapası genellikle acıdır, midede sindirimi daha uzun sürer ve kabızlığa ve midede gaz oluşumunun artmasına neden olabilir. Bağırsaklar. [4]

Gastrit ile karabuğday nasıl pişirilir?

Karabuğdayı gastrit ile doğru şekilde pişirmeniz gerekir. Ayıklanmış ve yıkanmış tahıllar bir tencereye veya tencereye konur, kaynar su ile dökülür (tahılın bir kısmı için iki veya üç kısım su), kaynatıldıktan sonra ateş azalır. Bulaşıkların üzeri kapatılır (boşluk bırakılır) ve düşük ateşte tutulur - böylece tahıl uygun şekilde kaynatılır. Sonra tereyağını (biraz) koyun ve tavayı tamamen kapatın.

Tahıl soğuk suyla dökülürse daha sıvı ve viskoz yulaf lapası olacaktır, ancak daha sonra pişirmek daha fazla zaman alacaktır.

Bu arada, püresi çekirdekten (bütün tohumlardan) silmemek için, doğranmış karabuğdaydan viskoz veya sıvı püresi hazırlarlar: aynı faydalı maddeleri içerir ve daha hızlı pişirilir. Gastrit için sütlü karabuğday (özellikle mide suyunun artan asitliği ile), su ve süt karışımı ile - 1:2 veya 1: 1 oranında hazırlanabilir.

Yulaf lapasına ek olarak, tarifler arasında sebze veya seyreltilmiş tavuk suyunda karabuğday çorbası bulunur, bkz. -  Gastrit için çorba tarifleri

Ayrıca haşlanmış karabuğday bazlı pirzola, çılgın veya güveç hazırlarlar. Örneğin, karabuğday buharlı pirzola hazırlamak için, iki kısım karabuğday bir kısım haşlanmış patatesle karıştırılır (püre haline getirilir), biraz haşlanmış rendelenmiş havuç ve ince doğranmış taze otlar eklenir. Patates yerine haşlanmış doğranmış tavuk fileto koyabilirsiniz. Köfteler iyi karıştırılmış bir kütleden oluşturulur ve buğulanır.

Olası Komplikasyonlar

Gastrit için karabuğday yemenin olası komplikasyonları arasında, karabuğday için sadece çok nadir bir  alerji not edilir .

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.