Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bir erkek için bir göze batan

Makalenin tıp uzmanı

Göz doktoru
, Tıbbi editör
Son inceleme: 14.10.2019

Neden korneadaki yara isminin - bir göze batanı - neden mecazi bir ifade haline geldiğini tahmin etmek zor değil, çünkü "göze batan şey gibi" ifadesi, çok rahatsız edici ve sinir bozucu bir şey söz konusu olduğunda kullanılır.

Gözün ön şeffaf kısmı üzerinde yoğun bir beyaz noktanın tıbbi tanımı kornea lökomasıdır. Leikoma ne anlama geliyor? Yunanca'da lökos “beyaz” ve kornea korneanın Latince adıdır.

Oftalmolojik hastalıklar sınıfındaki ICD-10'a göre, bu patolojinin kodu H17.0'dır (bölümde - Skarlar ve kornea opasiteleri).

Epidemioloji

Kornea opasitesinin en sık nedenleri göz yaralanması (% 50.6), retina hastalığı (% 15.5), kızamık (% 9.5) ve doğumsal etyoloji (% 5.5) idi. [1]Korneanın lökomu prevalansı yaklaşık% 0,03'tür. [2] Kornea opasitesi olan hastalarda görme bozukluğu ve körlüğün görülme sıklığı sırasıyla% 46.2 ve% 19.2 idi. [3]

Nedenler göze batan şey

Kornea lökoması genellikle fiziksel, kimyasal ve konjenital gibi çeşitli faktörlerden dolayı keratit ve kornea yarası ile ortaya çıkar. Korneanın opaklığı kozmetik sorunlara yol açar. Eğer iz, görsel eksen alanı içindeyse, görme kaybına ve hatta işlevsel körlüğe yol açabilir. 

Göz doktorunun en sık ve olası nedenlerini içeren listede göz doktorları listelediler: [4]

Risk faktörleri

Yukarıdaki nedenlerin tümü eş zamanlı olarak göz yorgunluğu için risk faktörleri için de geçerlidir.

Örneğin, korneanın yırtılmasına yol açan, göze şiddetli nüfuz eden hasar acil cerrahi müdahale gerektirir: göz kurtarılabilir, ancak ameliyat sonrası skar oluşumu ilerleyici korneal opaklaşmaya neden olur ve bir süre sonra göz üzerinde beyaz bir diken oluşur.

Bu arada, ileri beta-karoten (A vitamini) eksikliklerinde görme bozukluğunun korneanın bulanıklaşması ile kendini gösterebileceği unutulmamalıdır. [6]. [7]

Korneanın müteakip enflamasyonu ile alternatifi, yüz sinir felci, blefarizma (sinir teni veya Tourette sendromunda hızlı yanıp sönme), tersine blinkarizma (sinir teni veya Tourette sendromunda hızlı yanıp sönme) veya tersine, örneğin, Parkinson hastalığında, glukomadaki hastalarda lagoftalmi (yüzyılın eksik kapanması) neden olabilir. [8]

Kısırlaştırılmamış kontakt lensler takarken korneanın enfeksiyöz iltihaplanma riskini, kalıtımsal bir faktörün varlığını (cinsinde kornea lökom oluşumu vakaları varsa) [9]ve yaşını (korneanın yapısındaki morfolojik değişiklikler dejeneratifdir) arttırma riskini arttırmaya devam etmektedir.

Patogenez

Kornea stromasının yapısı, tip I keratan sülfat (içeriği kıkırdak dokuya kıyasla çok daha yüksek) ve yüksek lösino: keratan, keratan, keratan, keratan, keratan, keratan; Birlikte korneanı yeterince güçlü, en uygun şekilde elastik ve tamamen şeffaf hale getirirler. Ek olarak, korneanın hücre dışı matrisi   yapışkan glikoproteinleri içerir: stratum corneum'un tüm elemanlarını bir arada tutan birkaç laminin izoformu ve fibronektin. 

Stroma apikal bölgesi - Bowman'ın zarı - esasen sıkıca örülmüş kolajen fibrillerinden oluşan stroma ile azgın epitel arasında yoğun, hücre içermeyen bir tabakadır. Bu nedenle, korneadaki yara oluşumunun patogenezi, bu zarın hasar görmesi ile ilişkilidir, çünkü onu etkilemeyen değişiklikler, iyileşme sırasında iz bırakmaz. [10]

Epitel ve stroma fibroblast hücreleri tarafından sentezlenen kornea ve keratoepithelin keratositleri tarafından üretilen fibronektin, zarar görmüş kornea dokularının onarımını hızlandırmak için kollajen ve sülfatlanmış glikosaminoglikanların mikrofibrillerinin yapışmasını destekler. Göz küresi oluşumu, aşırı protein liflerinin orta ve ön stroma boyunca birikmesinin sonucudur. [11]

Matris metaloproteinazların, zamanında apoptoz eskimiş (geçersiz) keratosit sağlamak üzere tasarlanmıştır ve - Buna ek olarak, korneanın hasarlı hücre dışı matrisin yeniden modelleme işlemleri kırma önemli bir rol hücre dışı enzimler ifadesi ile ilişkili bir dezavantaj limbal kök olan epitel ile üretilen hücrelerin (LSC), ve aynı zamanda anormalliklerinin oynar rejenere dokuların hücre farklılaşması.

Belirtiler göze batan şey

Beyaz bir yakalayıcının ortaya çıkmasının ilk belirtileri, etkilenen gözün önündeki örtü hissi ile kendini gösterir - eğer yara dokusu merkeze daha yakın bir şekilde konsantre olmuşsa.

Korneanın çevresinde lökom oluşumunun başlangıcında, görme alanı şeklindeki semptomlar daha sonra ortaya çıkacaktır - hasar alanı arttıkça.

Birçok hasta, gözyaşı sıvısı salgılanmasının artmasından, göze kirlenme hissinin ortaya çıkmasından, göz lekelerindeki hafif lekelerden ve çizgilerden şikayetçidir.

Korneanın üzerindeki yara dokusu kılcal damarlara sahip olmadığı için, gözünde kırmızı göz damarı olamaz. Ancak korneanın neovaskülarizasyonu, yani limbal koroid pleksustan aşırı miktarda kan damarı oluşabilir. Ve skleranın kızarıklığı, maddede ayrıntılı olarak, çeşitli nedenlerle ortaya çıkar -  Gözlerin kızarıklığı.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Korneanın bir enfeksiyondan zarar görmesi veya yaralanması durumunda, yaralanma bölgesinde oluşan diken, korneadan geçen ışığı bozabilir veya engelleyebilir ve bu, görme keskinliği ve yoksunluk ambliyopisi gibi komplikasyonlara ve sonuçlara neden olabilir.

Eğer göz içi basıncı yükseltilirse, yani, tarihte glokom vardır ve diken çok kalın değildir, o zaman kornea yüzeyine göre önemli ölçüde çıkıntı yapabilir ve sonra bir korneal stafilom oluşur.

Korneanın orta kısmında bulunan bir lökoma körlüğe neden olabilir.

Teşhis göze batan şey

Bir yarık lamba kullanarak muayene -  korneal biyomikroskopi  - gözün klasik bir oftalmik  muayenesi. [12]

Ek olarak, enstrümantal teşhis, kornea keratometrisi  ve optik uyumlu tomografi kullanılarak gerçekleştirilir . Görüş alanları bilgisayar perimetrisi ile belirlenir; ölçülen ve göz içi basıncı.

Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanı, leuku korneayı katarakt gibi bir hastalıkta merceğin bulanıklaşmasıyla ilişkili öğrencinin beyazımsı tonundan ayırmak için tasarlanmıştır.

Gözün beyazı üzerinde bir belmus (sklera üzerinde) oluşmaz, ancak gözün beyazında sarımsı bir renk veya konjonktiva (gözlerin iç köşelerine daha yakın), gözün üzerinde bir yüzeye benzeyen veya genellikle de belirtildiği gibi insan gözündeki bir büyümeyi hafifçe yükselmiş bir oluşum oluşabilir. İyi huylu bir karakter oluşumuna, yaştaki insanlarda rastlanır ve pingvecula denir; vizyonu etkilemez ve bir kural olarak, kendini göstermez.

Tedavi göze batan şey

Ya gözünde bir diken varsa? Çabuk göze nasıl alınacağını bilen bir göz doktoruna (optometrist) gidin.

Tamamen yalnız löko kornea cerrahi kaldırabilir:  kornea nakli  veya ameliyat  keratoprosthetics  kornea (keratoprotez) sentetik bir analogu kullanılarak. [13]

Penetran keratoplasti (PK) ve lamel keratoplasti (LK) gibi kornea nakli, görme keskinliğini yeniden kazanmak isteyen göz alıcı için mükemmel bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte, kornea nakli sonrası, birçok insan greft reddi ve endotel hücrelerinin kronik kaybı yaşar. [14]. [15]

Keratopigmentasyon (QFT) görsel rekonstrüksiyonun etkisiz kaldığı yüzyıllar boyunca kozmetik amaçlı kullanılmıştır. [16]Galen (MS 131-201) korneanın lökomasını lekelemek için bakır sülfat kullandı [17], [18]. Daha sonra, cerrahlar kornea lökomalı hastaların izlerini gölgelemek için Hint mürekkebini kullandılar. Kozmetik kontakt lenslerin estetiği geliştirmek için en yaygın kullanılan yöntem olduğu bilinmektedir [19]. Bununla birlikte, insanlar kontakt lens kullanmaya, psikolojik nedenlerle protezi reddetmeye veya kronik iltihaplanma ve enfeksiyon geçirmeye karşı toleranssız olabilirler [20].

Ancak ishal oluşumunun erken aşamalarında ilaç tedavisi kullanılır.

Gözdeki mikro sirkülasyonu geliştirmek ve fibrinolizi arttırmak için, metiletilpiridinol hidroklorür içeren ilaçlar kullanılır:  [21]Lacmox, Emoxipin, Emoxypharm. Uygulama Yöntemi - konjonktival kese damlatma (günde üç kez, bir veya iki damla). Tedavi süresi doktor tarafından belirlenir. Damlalar geçici kaşıntıya, yanmaya ve gözlerin kızarıklığına neden olabilir.

Katarakttan Karnosin (Sevitin), Taurin (Tauphon), Hilo-kea (sodyum hiyalüronat ve dekspantenol ile), Ayurveda  ilaçları Uzala (Ujal) gibi gözler için bu damlalar  da reçete edilebilir. Özellikle deksametazon ile (neovaskülarizasyonu ve lenfanjiyogenezi azaltır, gözün bariyer fonksiyonunu arttırır) glukokortikosteroid içeren damlalar  [22],  [23]hiyalüronidaz kullanılır. [24]

Antitubus ilacı Kollalizin (çözelti hazırlamak için liyofilizat formunda) elektroforez ve fonoforez ile kullanılır. [25]Ayrıca, farklı bir proteolitik enzim - lidaza, kortikosteroidler (hidrokortizon) ve potasyum iyodür çözeltisi kullanılarak fizyoterapi tedavisi uygulanır.

Öncelikle askorbik asit (C vitamini, kornea epitel hücrelerinin çoğalmasını ve epitel defektlerinin iyileşmesini hızlandırır) [26]tokoferol asetat [27], [28]ve tiaminin vitaminlerini almaları önerilir . [29]Devamını oku -  Vitaminler ve Vizyon

Evde bir göz hastalığının tedavisinin kaybolmasına yol açmayacağı ve soğan suyunun (bal veya sütle karıştırılmış) gözlere damlatılmasının yararsız ve tehlikelidir, çünkü bu “halk tedavisi” korneanın ve retinanın tahrişine neden olabilir. Gözler.

Özellikle, eyebright (Euphrasia officinalis), altın bıyık (Callisia fragrans) ve mavi peygamber çiçeği (Centaurea cyanus) decoctions ile gözlerin yıkanması ve boğulması gibi klinik etkililik ve bitkisel tedavi kanıtları yoktur. Her ne kadar soğan suyu da dahil olmak üzere bu şifalı bitkiler,  [30]gözlerin konjonktivasının iltihaplanması için bir yardımcı olarak kullanılabilir.

Önleme

Bir başka deyim daha var - “gözün öğrencisi olarak tut”, yani önemli bir şeyi korumaya çalış. Kornea gözlerimizin en önemli yapısıdır: Işık retinanın fotoreseptörlerine girmeden önce korneadan geçmeli ve bu nedenle şeffaf kalmalıdır.

Korneal lökomanın önlenmesi, kornea iltihabının (herpetik veya bakteriyel keratit), kuru gözün erken teşhisi ve tedavisidir; üretimde gözlük kullanımı, gözlerin ultraviyole ışınlarına karşı korunması vb.

Tahmin

Eski bir cüzdan durumunda, tahmin tedavinin etkinliğine bağlıdır. Ancak etiyoloji açısından, korneada bir yara oluşumu doğrudan korneayı etkileyen hastalıkların yanı sıra hasarın ciddiyeti ve doğasına da bağlıdır.

Bilmek önemlidir!

Kataraktlar lensin konjenital veya edinsel dejeneratif opasifikasyonudur. Ana belirti, giderek ağrısız görme bulanıklığıdır. Tanı oftalmoskopik ve yarık lambasında inceleme yapılır veya kurulur. Kataraktların tedavisi lensin cerrahi olarak çıkarılmasından ve göz içi lensinin implantasyonundan oluşur. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.