Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Eritromisin merhem ve sivilce ve sivilce için bir ilaç olarak kullanımı

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 23.12.2018

Eritromisin merhem birçok insan akne için bilinen bir çare ya da enfeksiyöz ve enflamatuar göz hastalıkları için ilaç olarak bilinen oldukça popüler bir ilaçtır. Bu merhem kıt veya pahalı ilaçlar arasında değildir. Düşük bir fiyat, gençler için bile uygun fiyatlı yapar.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

ATC sınıflandırması

D06AX Прочие антибиотики для наружного применения

Aktif içerik

Эритромицин

Endikasyonları Akne için eritromisin merhem

Merhemin ana aktif maddesi, antibiyotik - eritromisin olup, bu da bakteriyel lezyonlarda kullanılmasının sebebidir. Göz hastalıkları, akne ve genç akne pek çok zararlı mikroorganizmaya karşı aktif olan en "antik" ve güçlü antibiyotiklerden biri olan eritromisin kullanımı için tek endikasyon değildir. Eritromisin başarılı bir şekilde tedavi edilmesi ve pnömoni, difteri, bademcik iltihabı, bazı zührevi enfeksiyonlar ve diğer hastalıklar gibi ciddi hastalıklar ile.

Bileşiminde sadece% 1 antibiyotik içeren eritromisine dayanan merhem dış hastalıklar için kullanılır. Bunlar patojenik bakterilerin düştüğü yaralar, ciddi yanıklar, yatak yaraları (üzerlerinde uzamış basınç nedeniyle doku ölümü), trofik ülserler olabilir.

Başarıyla hem görme kaybı tehdit eden ciddi bir hastalıktır ortak konjonktivit ve trahom, davranır kadar sık eritromisin merhem göz merhemi anılacaktır. Ilaca talimatlarda böyle işaretler bulunmaktadır olmasına rağmen eritromisin dayalı oksolinik merhem, merhem ile birlikte, bazı farklı virüs ve enfeksiyonların bir isyan sırasında önleyici ajan olarak kullanılır ve eritromisin, güçlü bir araç olma, uygulamada dikkat gerektirir.

Ayrıca okuyun:

Sivilce için merhem

Akne için kremler

Sivilceler için hap

Sivilce için antibiyotikler

Sivilce yüz maskeleri

trusted-source[6], [7]

Farmakodinamik

Merhemde bir antibiyotik bulunduğundan, merhemin antibakteriyel etkiye sahip olduğu açıktır. Farmakodinamika merhemi, aktif maddesinin - eritromisinin etkisine dayanmaktadır. Sırasıyla, birçok gram-pozitif ve bazı gram-negatif bakterileri etkileyebilir. Her halükarda, eritromisine dayalı ilaçları kullanmaya başlamadan önce, ilişkilerinde etken madde ve antibiyotik aktivitesini belirlemek için belirli testlerin yapılması gerekmektedir.

Eritromisin belirgin bir bakteriyostatik etkiye sahip en iyi antibiyotiklerden biridir. Yani etkisi altında mikroorganizmalar büyümeyi ve çoğalma yeteneğini kaybeder. İlacın bir merhem şeklinde lokal olarak uygulanması, bu eritromisin yeteneğine dayanır. Sonuçta, bakterilerin hızlı ölümüne neden olan bir bakterisid etki elde etmek için, merhem bileşiminde bu kadar küçük bir antibiyotik konsantrasyonu çok zordur.

Eritromisin merhemi bakteri öldürmez, ancak hücresel yapılarını ve hücreler arası bağlantıları yavaş yavaş yok eder, bunun etkisiz olduğu anlamına gelmez. Sadece istenen sonucu almak için biraz zaman alabilir. Eritromisin merhemi akne ile yardımcı olup olmadığı ile ilgilenenler arasında şüphe yaratabilir bu an.

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Farmakokinetik

Eritromisin merheminin farmakokinetiği, bu ilacın vücudun çeşitli dokularına ve kan içerisine hızlı bir şekilde nüfuz ettiğini, ancak kan plazmasındaki konsantrasyonunun küçük olduğunu göstermektedir. Eritromisin yüksek penetrasyon yeteneği, kullanımının bazı özelliklerine neden olur.

trusted-source[14], [15], [16], [17]

Hamilelik Akne için eritromisin merhem sırasında kullanın

Gebelik sırasında akne karşı eritromisin merhem kullanımı tamamen güvenli değildir. Gerçek şu ki plasenta bariyeri eritromisin için bir engel değildir, plasentaya doğrudan fetüse nüfuz edebilir. Ve merhem çok az miktarda antibiyotik içermesine rağmen, kullanımının uygunluğu ve güvenliği bir tıp uzmanı ile tartışılmalıdır.

Emzirme sırasında merhem kullanımı için de geçerlidir. Birçok dokuya ve vücut sıvılarına kolayca nüfuz eden eritromisin anne sütüne girebilir ve zaten bebeğin vücuduna girebilir. Çoğu zaman eritromisin merhemi kullanıldığında, doktorlar emzirmeyi reddederek bebeği suni beslenmeye aktarabilirler.

Kontrendikasyonlar

İlacın bölünmesi karaciğerde meydana gelir ve atılım böbrekler tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle, kullanımın kontrendikasyonları, ciddi karaciğer hastalığı ve aynı zamanda hastalık öyküsünde sarılık tanısı da olabilir. Ve, elbette, merhem kullanımı için alışılmış kontraendikasyon, eritromisin içeren makrolidlerin cinsinden antibiyotiklere dayanan ilaçların bireysel hoşgörüsüzlüğüdür. Eritromisinli merhem kullanırken böbrek hastalığı olan hastalar dikkatli olmalıdır.

Endikasyon ve kontrendikasyonları tüm etkin sivilce ve akne vulgaris için eritromisin merhem kullanılabilir, ama daha iyi bir dermatolog ile görüştükten sonra bunu yapmak için.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Yan etkiler Akne için eritromisin merhem

Eritromisin merheminin akneye karşı nadiren yan etkilerine, özellikle kullanımın ilk günlerinde, uygulama yerinde küçük kızarıklık ve soyulmaya atfedilebilir. Bu belirtiler bir hafta içinde geçmezse, doktor randevuyu gözden geçirmelidir.

Son derece nadir durumlarda, eritromisin merhem deride kızarıklık ve şişlik ve hatta baş dönmesi gibi daha ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Bu tür belirtiler ilacın derhal çekilmesini gerektirir.

trusted-source[24], [25], [26]

Dozlama ve uygulama

Eritromisin merhemi dış kullanım için tasarlanmış bir ilaçtır, yani cildin ön hazırlığında doğal olarak deriye doğrudan uygulanması gerektiği anlamına gelir.

Eritromisin merhemi akneden kullanmanın yolu, birçok dış merhem kullanımına ilişkin tavsiyeden farklı değildir. Başlamak için, cilt yağ, ter ve kirden arındırılmalıdır. Bunu yapmak için, antimikrobiyal etkisi veya özel temizleyiciler ile ünlü antibakteriyel ve ev de dahil olmak üzere sabun kullanabilirsiniz. Ardından, cilt temiz ve yumuşak bir bezle kuru şekilde daldırılmalıdır.

Akne gelen eritromisin merhem uygulayın cildin tüm yüzeyinde olmamalıdır, ancak sadece akne veya sivilce bulunan bölgelerde. Bu prosedürü yapmak için doktorlar 1 ve bazı durumlarda günde 2-3 kez önerir. Merhem ince bir ışık hareketleri tabakası ile cilde uygulanır. Hastalar tarafından iyi tolere edilir ve hızlı bir şekilde emilir.

Terapi ne kadar sürecek? Sadece uzman bir doktor belirleyebilir. Tedavi süresi enfeksiyon sürecinin şiddetine bağlıdır. Adı geçen başlangıç aşaması, ortalama şiddeti 6-8'e tedavi süresini arttırmak gerekebilir zaman, 1-3 hafta süren tedavinin kapsıyorsa gövdenin bakteriyolojik ortamının bütün olarak değişmesine neden olan, geliştirilmiş antimikrobiyal etkiye neden olabilir ilacın uzun süreli kullanımı gibi, kesin tıbbi gözetim altında. Yani sadece zararlı değil, aynı zamanda yararlı bakteriler de yok olur.

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Aşırı doz

Eritromisin merheminin topikal uygulaması ile ilacın aşırı dozda görülmemesine rağmen, yan etki olasılığı göz ardı edilemez.

trusted-source[31], [32], [33], [34]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Eritromisin merheminin güçlü bir antibiyotik içerdiği gerçeği ile, bu ilacın diğer ilaçlarla etkileşimi ile ilişkili olarak, uygulamasında belirli nüansların varlığı da vardır.

Dışında bazı antibiyotikler grup linkozamidlere ( "lincomycin" ve "Klindomitsin") akne eritromitsinovaya merhem bir uyumsuzluk gelen antimikrobnyogo "Kloramfenikol" ilaç genellikle oküler enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antagonisti olan ve "Kloramfenikol" dir en ünlü olan analogları. Bu ilaçlar tam tersi bir etkiye sahiptir ve bu nedenle bunların ortak uygulaması sadece tedavinin etkinliğini azaltacaktır.

Beta-laktamın (penisilin, sefalosporin ve karbapenem serisi) antibiyotikler, eritrosinle farklı şekillerde birleştiğinde, bakterisidal preparatlar olarak etkilerini yitirirler.

Eritromisin, bazı ilaçların toksik etkilerini artırabilir ve kan plazmasında artan bir konsantrasyon oluşturur. Bu tür ilaçlar arasında, "Teofilin", "Aminofilin", "Siklosporin", kafein ve bazı ilaçların yanı sıra çürümesi karaciğerde meydana gelir.

Eritromisin etkisi altında Hormonal kontraseptifler sorumlulukları ile baş kötü başlar ve doku ve vücut sıvıları derinliklerine nüfuz edebilir eritromisin merhem kullanırken bu çok düşünülmelidir.

Sivilce ve siyah bir aracı olarak eritromisin merhem kullanırken, yüz ve vücut, aşındırıcı parçacıkları ihtiva eden ve bir soyma etkisi olan cilt maki ön işlem, tahriş ve aşırı neden olabilir unutmamak gerekir.

Her halükarda, eritromisin merhemini bir ilaç olarak kullanmaya başlamadan önce, özellikle de başka ilaçları kullanmışsanız, kullanımının güvenliği konusunda doktorunuza danışmalısınız.

trusted-source[35], [36], [37], [38]

Depolama koşulları

Özel saklama koşulları gerektirmez ve özelliklerini oda sıcaklığında mükemmel şekilde korur. Merhem bir antibiyotik içerdiğinden, böyle bir planın ilaçlarının çocuklar için güvensiz olabileceğini hatırlamak gereksiz değildir, bu nedenle çocuklara erişimin sınırlı olduğu yerlerde depolanması gerekir.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43]

Raf ömrü

Eritromisin bazlı merhem 10 gram tüplerde mevcuttur ve 3 yıllık bir raf ömrüne sahiptir.

trusted-source[44], [45], [46], [47]

Eritromisin merhem formunda uygulanması, cildin ilaca reaksiyonu ile ilgili bazı önlemleri unutmamalıdır. Bu harici ürüne alerjik reaksiyon varsa, merhem sürmeyin. Ayrıca merhem çok kalın bir tabaka ile uygulanması gerekli değildir, bu etkinliği artırmaz, ancak sadece bir antibiyotik temelinde ilacın kullanımı toksik etkisini artırır.

Eritromisin merhem sivilce ve akne için en etkili yerel ilaçlardan biri olarak kabul edilir, ancak etkinliği, bu merhem ile ilgili doktorun talimatlarının doğruluğuna bağlıdır. Organizmanın bireysel özelliklerine ve enfeksiyöz inflamatuar sürecin yayılma derecesine göre doktorun belirleyeceği dozaj ve uygulama sıklığına uyun ve bir süre sonra cildiniz tekrar temiz ve çekici hale gelir.

trusted-source[48], [49]

Bilmek önemlidir!

Arkadaki sivilce, yaşına bakmaksızın herhangi bir kişide görünebilir. Çoğu zaman, bir akne kışın meydana gelir ve bu da, yeterli hava geçirmeyen ve cildin serbestçe nefes almasına izin vermeyen, sentetik kumaşlardan yapılmış sıkı giysiler giyilmesiyle meydana gelebilir. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Противоугревые мази

Ilaç etkisi

Противоугревые препараты
Антибактериальные местного действия препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Eritromisin merhem ve sivilce ve sivilce için bir ilaç olarak kullanımı" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.