Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Akneden İhtiyol merhem

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

İhtiyol merhem sivilce ile yardımcı olur mu? Topikal uygulamanın etkili bir bakterisit, antiseptik ve anti-enflamatuar ajanı olduğu için yardımcı olur ve akne, sebase bezlerin kanallarındaki lokal iltihapların bir tezahürüdür.

trusted-source[1], [2], [3]

ATC sınıflandırması

D08AX Прочие антисептики и дезинфицирующие препараты

Endikasyonları Akne gelen ichthyol merhem

Akne vulgaris (akne), akne, çıban, karbonkül, erizipel ve nükseden veziküler egzama, suçlu, abse, yatak yaralarının - kullanım için Endikasyonları yüzeysel ve derin inflamatuar lezyonların Ihtiol tedavi merhem sayılabilir. D08AX - ATC kodu.

trusted-source[4], [5]

Farmakodinamik

İhtiyol - amonyum bitümlü sülfonat - organik sülfonik asitlerin amonyum tuzları formunda yüksek oranda sülfür bileşikleri içeren bir sülfonatlanmış şeyl katranıdır.

Bu bileşikler, farmakodinamikler cildin daha derin katmanlarında olgunlaşma, yüz ve ihtiolovaya merhem subkutan akne üzerinde% 10 ihtiyol merhem akne, ve aynı zamanda bir% 20 ihtiyol merhem iç sivilce sahip karmaşık bir etki sağlanır.

Sülfonik asit ihtiola amonyum tuzları dahil, sağlam deriye nüfuz ve oksitlenir, oksijen ve pürülan eksüda yağ bezleri (deri altı ve iç akne) kanallarında da dahil olmak üzere iltihaplı dokuların içinde birikir, "çekme" sıvı emer. Sülfür bileşimleri inflamasyona yol açar, proteinler mikrobiyal membranlar pıhtılaştırıcı, bakterisidal hareket ederler. Gram-pozitif mikroorganizmalara karşı esas olarak kendini gösteren anti-bakteriyel özelliklere Ihtiol merhem, istila olan akne nedenidir.

Ayrıca, ihtiolovaya merhem akne, sadece topikal tahriş iltihabı azaltır ve geçiş metabolizmasını iyileştirmek, fakat, aynı zamanda, kalsiyum iyonları, reaktif oksijen türlerinin oluşumunun engellenmesi serbest, hem de nötrofil lökotrien B4 (lipit nörotransmitter iltihabı) bloke etmek.

trusted-source[6], [7]

Farmakokinetik

İhtiyol merhem yerel bir ilaçtır ve sistemik emilim eksikliğine işaret ederek, farmakokinetik üreticileri temsil edilmemektedir. Bu merhemin akne ve akne tedavisinde idrarda yeterince uzun süre kullanılmasından sonra kükürt içeriği arttırılabilir.

trusted-source[8]

Kontrendikasyonlar

Akneye karşı İhtiyol merhem, 12 yaşın altında enfekte yanıklar, eksudasyon ile enflamatuar süreçler, aşırı duyarlılık durumunda kontrendikedir.

İhtiyol merhemi gebelik sırasında akneye karşı kullanılırsa, dermatoloğun reçetesi ile, akne karşı sivilce kullanımına izin verilir.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Yan etkiler Akne gelen ichthyol merhem

İhtiyol merheminin akneye karşı olası yan etkileri kaşıntı döküntüleri ve hiperemi derisinde ortaya çıkan görünüm ile ifade edilebilir.

Dozlama ve uygulama

Merhem, lezyonlara ince bir tabaka (sürtünmesiz) ile günde iki veya üç kez uygulanması tavsiye edilir; akne tedavisi sırasında - yüzeyinde. Merhemin mukoza zarlarına girmesine izin vermeyin.

Talimatlarda bu ilacın aşırı doz tarif edilmemiştir, ancak sürekli kullanımı ile, bir cilt alerjik reaksiyonu mümkündür.

trusted-source[14], [15], [16]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

İyonit merhem akne karşı, alkali ve glikozit içeren ilaçlarla, ayrıca amonyum, iyot bileşikleri ve ağır metallerin tuzlarıyla uyumsuzdur.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21]

Depolama koşulları

Depolama koşulları: karanlık bir yerde, + 15-18 ° C'lik bir sıcaklıkta

trusted-source[22], [23], [24]

Raf ömrü

Raf ömrü 5 yıldır.

trusted-source[25]

Bilmek önemlidir!

Bitkisel Matricaria'nın bileşimi, cilt üzerinde yararlı etkiye sahip olan ve cilt döküntülerine yardımcı olan esansiyel yağları ve diğer maddeleri içerir. Papatya sivilce ile en popüler tarifleri düşünün Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Akneden İhtiyol merhem" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.