Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Akne için kremler

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Akne veya akne cilt sebase bezlerinin hastalığına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastalık gözeneklerin tıkanması sonucu ortaya çıkar - bakteriler orada aktif olarak çoğalmaya başlar. Sivilce kremi aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır: iltihabı gidermek, bakterileri yok etmek; tıkalı gözenekleri temizleyin ve daraltın; yağ bezlerinin salgılanmasını azaltır, böylece cildin yağlı parlaklığını azaltır; podsushivat akne.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

ATC sınıflandırması

D10AX30 Препараты для лечения угревой сыпи для местного назначения комбинированные прочие

Endikasyonları Sivilce için krem

İlaçlar akne (akne ve sivilce) tedavisinde kullanılır .

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Tahliye formu

Akneden birçok farklı krem var. Bunlar arasında, benzen peroksit içeren müstahzarlar: Proaktif, Mary Kay, Proderm-Krem, Eclaran kremi. Kremsili Clerasil, ana bileşeni% 0.5 veya% 2'lik bir konsantrasyonda salisilik asittir. Differin, Klenzit ve Deriva (aktif bileşen adapalen) Airolo, Retinoik asit ve Lokatsid (aktif bileşen tretinoin) Zorak (tazaroten aktif madde): retinoidler ile formülasyonlar.

Cinovit

Preparatın ana aktif elemanları, çinko pirition, yanı sıra dikalsiyum glisirizindir.

Bunlar iltihaplı cildi yumuşak bir şekilde etkileyen doğal bitkisel maddelerle desteklenir. İlaç birçok tıbbi özelliklere sahiptir: antimikrobiyal, dezenfekte edici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Himalaya Bitkiselleri

Krem cildi korur ve nemlendirir, ayrıca besin maddeleri sağlar. Preparat, bir anti-enflamatuar dezenfekte edici etkiye sahiptir ve buna ek olarak gözenekleri daraltır.

Aloe mercimek antiseptik ve anti-enflamatuar etkileri (cilt hastalıkları durumunda, bir antioksidan olarak kullanılmıştır) olduğu gibi, pamuk ağacı cilt tonlama ve dar gözenekler, alum teşvik eder ve deri hastalıkları ortadan kaldırmak için amaçlanan bir bileşenidir hareket, yumuşatan ve cildi nemlendirir.

Ana Bitki

Kremler Master Herb akne sonrası kalabilecek ciltte yara izlerinin görünümünü önler.

Müstahzarlar cildi nemlendirir ve besler, kabartmasını ve rengini yumuşatır, şişlik ve kızarıklığı giderir ve ayrıca yağ bezlerinin salgı fonksiyonunu normalleştirir.

Krem Tiande

Krem Tiande sivilce ortadan kaldırmak için kullanılan kaliteli bir anti-inflamatuar ilaçtır. Krem, skarların görünümünü engelleyerek cildin hızlı iyileşmesini sağlar.

İlaç, anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir, iltihap ve şişmeyi giderir. Hücresel metabolizmayı geri kazandırır ve aynı zamanda kan dolaşımının hızlanmasını da teşvik eder.

Differin

Differin akne tedavisinde kullanılır. Hastalık kolay bir yapıya sahipse, tek başına bu ilacın ile yeterli, ama akne tedavisi orta veya şiddetli formları halinde kompleksi (örneğin antibiyotikler ve anti-androjen olarak) krem sistemik ilaçlara ilave gerçekleştirmek için gerekli olan olacaktır. Bu krem sadece bazen tahrişe neden olduğu için, hassas veya kuru ciltli insanlar için kullanılabilir.

trusted-source[15], [16], [17]

Doktor akne sivilce

Taiss Acne, cilt üzerinde bakterisit, iltihap önleyici ve koruyucu bir etkiye sahip olan bir anti-akne kremidir.

trusted-source[18]

Akne jeli kremi

Akneden gelen krem jel, antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu nedenle, cilt üzerinde akne görünümünü etkili bir şekilde önler. İlaç, cildi temizler, fazla yağları giderir, gözenekleri tıkayan lipitlerin bir kısmını temizler. Ayrıca, sebase bezlerin salgı fonksiyonunu normalleştirir ve püstülleri iyileştirir. Krem-jel etkili bir yara iyileşmesi ve anti-inflamatuar etkisi olan bir bitki kompleksidir.

Whiteheads kreması

Whiteheads ile doktorlar kombine kremleri reçete eder - örneğin Clenzite S gibi.

Kalın bir jel temelinde yapılır, böylece etkilenen alanın derinlerine nüfuz edebilir. Ayrıca formülasyonda, bakterisidal ve anti-enflamatuar özelliklere sahip klindamisin ve adapalen bulunmaktadır.

trusted-source[19], [20]

Akne vulgaris için kremler

Sorunlu yağlı cilde sahip olan ergenler, Cleaxin, Clerasil ve ayrıca Oxy-5 gibi kremlerin yardımıyla vulgar akneden kurtulabilirler. Bu ilaçların kurutulması, bakteriyostatik ve komedonolitik bir etkisi vardır.

Azelaik asit temelinde yapılan Skinoren kremini de kullanabilirsiniz. Bu bileşen, bakteriyel büyümenin inhibisyonuna ve ayrıca foliküllerdeki serbest yağ asitlerinin sayısında azalmaya katkıda bulunur. Ayrıca, iltihap sonrası depigmentasyon ve hiperpigmentasyon gelişmesini önler. Bazen kolay bir şekilde akne tedavisi, yerel antibiyotiklerle desteklenir - örneğin,% 2'lik tetrasiklin veya eritromisin kremi.

Orta şiddetli kaba akne durumunda, tedavi için retinoidler kullanılır. Bu tür preparasyonlar arasında, gözenekleri tıkanıklıktan koruyan ve ayrıca foliküler hiperkeratozu elimine eden Retin-A krem (% 0.05) salınır.

trusted-source[21]

Aspirin ve baldan akne için kremler

Akne ve aspirin ve bal kremleri yapmak için çeşitli tarifler vardır.

 • Reçete # 1: Aşağıdaki bileşenlere ihtiyaç vardır - 5 tablet. Aspirin, ılık su (5 ml), yanı sıra sıvı bal (0.5 tsp). Tabletler ezilmeli ve diğer bileşenlere eklenmelidir. Elde edilen karışım yayılmamalı ve yüze kolayca uygulanmamalıdır. Maske çok kalınsa, daha fazla su eklemeniz gerekir ve eğer çok sıvı çıkıyorsa, daha fazla bal ekleyin. Daha sonra krem cilde uygulanmalı ve 10 dakika bekletilmelidir. Sıcak su ile durulayın.
 • Reçete numarası 2: bal ve aloe ile aspirin: bileşik maddeler - 2 ürün. Tatlım, 1 çay kaşığı. Aloe, 4 tablet. Aspirin ve ayrıca biraz ılık su. Tabletleri ezin, sonra aloe suyu ve bal ile karıştırın. Sonra kremayı almak için su ekleyin. Ortaya çıkan karışım, sorunlu bölgelere 15 dakika süreyle uygulanmalı, daha sonra yıkanmalıdır.
 • Reçete numarası 3: aspirin, papatya ve ballı (yağlı ciltler için) akne kremi: gelen malzemeler - 2 yemek kaşığı. Tatlım, 20 tane. Papatya ve calendula tentürleri ve ayrıca 4 tablet. Aspirin ve ılık su. Bal, bir su banyosu kullanılarak eritilmelidir, bundan sonra, tentürleri ve ezilmiş tabletleri ekleyin. Daha sonra kremayı cildi yağlamak ve 20 dakika bekletmek için ısıtın. Daha sonra su ile durulayın.
 • Reçete sayısı 4: bal kremi, aspirin ve ayrıca jojoba yağı (her tür cilt için uygundur): katkı maddeleri - 0.5 tsp. Jojoba yağı, 5 tablet. Aspirin, 1 çorba kaşığı. Bal ve ayrıca 0,5 tsp. ılık su. Tabletleri ezin, tereyağı ve bal ile karıştırın ve aynı zamanda suyla (yağlı bir cildiniz varsa) karıştırın. Oluşan krem cildin iltihaplı kısımlarına uygulanmalı, 15 dakika bekletilmeli ve daha sonra ılık su ile durulayınız.

Bu maskelerin her birinin ardından cildi nemlendiriciyle tedavi etmeniz gerektiğine dikkat edilmelidir.

Anti-akne kremlerinin özellikleri Dr. Thiess Akne ve Differin preparatları örneğiyle incelenir.

trusted-source[22]

Farmakodinamik

Tayse Akne, etil alkol ve sodyum tetraborat gibi maddeler içerdiğinden, dezenfektan ve dezenfekte edici özelliklere sahiptir. Ayrıca, biyo sülfatta bulunan sülfür antiparazitik etkiye sahiptir. Tüm bu özellikler kremin sivilceleri ortadan kaldırmasına ve cildi temizlemesine yardımcı olur. Buna ek olarak, krem epidermisi kurumadan korur (gliserin sayesinde), daha elastik yapar, sebumu deriden, azgın kitlelerden, tozdan ve sebumdan gelen diğer dış kirleticilerden temizler. Bütün bunlar ek olarak cilt üzerinde bir anti-enflamatuar etkiye sahip olur.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Farmakokinetik

Differin aktif madde adapalen içerir. Ciltte çok az emilir (uygulanan dozun yaklaşık% 4'ü). Vücuttan atılım esas olarak safra yoluyla yapılır.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Hamilelik Sivilce için krem sırasında kullanın

Antibakteriyel krem Baziron AS (benzoil peroksit), anti-inflamatuar ve antimikrobiyal yanı sıra deri üzerinde bir komedojenik etkiye sahiptir. Sebumun fazlalığını ortadan kaldırır ve ayrıca cildi nemlendirir. Hamilelikte, bu ilacın sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılmasına izin verilir.

Antibiyotikli kremler: Tetrasiklin ve klindamisin içeren Dalacin T ve ayrıca eritromisin içeren Zinerit içerir. Bu tür ilaçlar akne ile ortaya çıkan iltihaplarla iyi başa çıkabilir. Gebelik antibiyotikler sadece doktor tarafından reçete edilen ve sadece acil durumlarda kullanılmasına izin verildiğinde.

Asitlere dayanan kremlere, sadece asit konsantrasyonunun% 30'u geçmediği durumlarda hamilelikte izin verilir. En iyi seçenek, azelaik asit temelinde yapılan Skinoren kremidir - bu maddenin ilacın konsantrasyonu% 20'dir.

Kontrendikasyonlar

Kremlerin kullanımı aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • Kremin bileşenlerine yüksek duyarlılık veya alerjilere eğilim;
 • Krem Differin hamilelik sırasında (özellikle ilk trimesterde) ve emzirme döneminde kullanılması yasaktır;
 • 12 yaşından küçük çocuklar;
 • Krem, neoplazmlar ile tedavi gerektiren cilt bölgelerinde kullanılabilir;
 • Cilde mekanik hasar - çizikler, kesikler, yaralar veya sıyrıklar.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Yan etkiler Sivilce için krem

Akne kremlerinin yan etkileri arasında:

 • Derinin tahrişi;
 • Soyma ve kuru ciltler;
 • Krema alerjisi.

trusted-source[37], [38], [39], [40]

Dozlama ve uygulama

Akne kremleri dışarıdan kullanılır. İltihaplı bölgelerdeki deriye sürtünmeden eşit şekilde uygulanmalıdır. Prosedür 1 / gün olmalıdır. Önceden yıkanmış ve kurutulmuş ciltler üzerinde yatmadan önce. Kremayı dudaklarınızda veya gözünüzde tutmamak da gerekir.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Clenzit C ilacının kurutma veya cilt tahriş edici etkisi olan ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılması tavsiye edilmez (bu liste alkol içeren kremler içerir). Kalsiyum glukonat, B kompleks vitamin kompleksi, aminoglikozitler, magnezyum sülfat veya ampisilin içeren ilaçlarla da birleştirilmemelisiniz.

Krem Clenzite'nin benzoil peroksit ile birleştirilmesine izin verilir.

Eritromisin ve klindamisin kombinasyonu ile, her iki bileşenin etkinliğinde karşılıklı bir azalma vardır.

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51]

Depolama koşulları

Kremayı çocuklardan uzak tutunuz. Hava sıcaklığı 25 ° C'yi geçmemelidir. İlaç donmuş olmamalıdır.

trusted-source[52], [53], [54], [55], [56], [57], [58]

Raf ömrü

Sivilce kremleri, üretim tarihinden itibaren 2-3 yıl süreyle kullanılmasına izin verilir.

trusted-source[59]

Etkili sivilce kremi

Sivilce kremi bir doktor tavsiyesi üzerine seçilmelidir - en etkili ilaç seçimini yapabilirsiniz, çünkü her zaman bir kişiye uygun bir krem bir başkasına yardımcı olamaz. Doktor muayeneyi yapar ve aknenin ciltte neden ortaya çıktığını belirler ve aynı zamanda çeşitli bileşenlere olan duyarlılığı ve alerjik reaksiyon olasılığı gibi, cildin türü için en uygun ilacı seçmeye de yardımcı olur.

Bilmek önemlidir!

Rosacea, bir dermatologun yüzleşmesi gereken en yaygın deri hastalıklarından biridir. Rosacea çalışmasının tarihi uzun ve süslüdür. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Противоугревые мази

Ilaç etkisi

Противовоспалительные местные препараты
Антисептические (дезинфицирующие) препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Akne için kremler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.