Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Akne için tetrasiklin merhem

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 05.10.2018

Hemen hemen her evde kullanılan ilaç dolabında kanıtlanmış bir dizi araç vardır: iyot, hidrojen peroksit, analgin, aspirin, askıdan tetrasiklin merhem. Sonuncusu daha detaylı anlatılmalıdır.

Tetrasiklin merhem sivilce ile yardımcı olur mu?

Sorunun cevabı: tetrasiklin merhem akne ile yardımcı olsun ya da olmasın, kullanımdan önce, bir doktora danışılması gereklidir gerçeği ile başlamak gereklidir. Bu merhem açık satışta olmasına rağmen, herhangi bir eczanede satın alabilirsiniz. 30 ve 50 gr ağırlığında alüminyumdan mamul tüp şeklinde üretilmiştir. Yine de, bir dizi ilaca alerjisi olanlar için, böyle bir ilaç çok zarar verebilir. Mücbir sebep halleri bir doktordan danışmak için bir fırsat vermezse, tetrasiklin merheminin kullanımına ilişkin talimatları iki kez dikkatle okuyun. Ve bağımsız olarak etkisini test edin. Bunu basitçe yapmak için: gece boyunca dirseğe iç kısmından az miktarda tetrasiklin merhem uygulanır. Sabah testin sonucunu kontrol edebilirsiniz: hiçbir reaksiyon olmayacaktır, bu nedenle merhem uygundur, akne yağlayabilir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Aktif içerik

Тетрациклин

Endikasyonları Akne için tetrasiklin merhem

Tetrasiklin merhem evrensel kabul edilir. Ana bileşeni antibiyotik tetrasiklin hidroklorürdür. Merhem başarıyla sadece sivilce değil, şiddetli formda sivilce direnir. Çeşitli inflamatuar süreçleri ortadan kaldırır:

  • staphylococcus ve streptococcus tarafından kışkırtılan pürülan odaklar;
  • Akne, hatta şiddetli formda:
  • folikülit;
  • enfekte egzama;
  • trofik ülser.

Tetrasiklin merheminin etki prensibi, patojenik odağı yok ederek yara yüzeyinin restorasyonunun uyarılmasıdır. Bu nedenle, ciltte görülen sivilceler, tetrasiklin merheminin kullanımı için bir işarettir.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]

Farmakodinamik

Aynı grup tetrasiklinlere ait bir antibiyotiktir. 100 mg'lık bir dozaj ile tabletler halinde üretilmiştir. Proteinlerin sentezini engellemeyi amaçlayan geniş spektrumlu bir antibiyotiktir. Bazı durumlarda (iki kez dozu alırken) bakteriyostatik etkisi vardır, bakterisidal bir etkiye sahip olabilir.

Ana mikroorganizma gruplarına karşı yüksek aktivite gösterir: bunlar Gram pozitif ve Gram negatif mikroorganizmalar ve riketsiya. Alternatif olarak, etkilenen hücre ile birlikte tahrip ederek, virüsler üzerinde bir etkisi olabilir. Bununla birlikte, dikkatli kullanılmalıdır, çünkü bu, terapötik etki ile birlikte, aşırı doz durumunda tam tahribatına kadar, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilecek çok güçlü bir ilaçtır.

Tetrasiklin merhem bir Gram pozitif çok sayıda (beta-hemolitik grubu dışında Streptokok A streptokok), Gram (Bartonella, Brucella, Listeria, vs.) ve diğer (aktinomiset, Chlamydia, Clostridium, Mycoplasma fuzobakterii, Treponema karşı antibakteriyel ve bakteriyostatik bir etkinliğe sahiptir ) bakteri

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]

Farmakokinetik

İlaç iyi emilir. İlk 1-2 saatte yaklaşık% 66'sı kan içine emilir. Maddenin% 65'ine kadarı kanın plazma kısmının proteinlerine bağlanır. Dalakta karaciğerde aktif maddenin seçici bir birikimi vardır. Maddenin parçacıkları dışkı ve idrarla dışarı atılır. Maddenin bir kısmı da varsa tümörlerde birikebilir. Değişmeden formda vücuttan kaldırıldı. Bu nedenle, karaciğer, böbrek ve dalak hastalıkları olan hastalarda dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, anamnezdeki tümörler ile alerjik reaksiyon eğilimi olan kişiler için önerilmez. Tetrasikline dayanan merhem, düşük bir emme kapasitesine sahiptir, yani, deri yoluyla sistemik kan dolaşımına pratik olarak emilmez.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Hamilelik Akne için tetrasiklin merhem sırasında kullanın

Tanım gereği hamile bir kadın yeni bir fizyolojik ve psiko-ahlaki duruma kavuşur. Ana görevi sağlıklı bir çocuk doğurmaktır. Bu nedenle, yaşam tarzı ilke olarak değişir. Bu, hamileliğin dışındaki bazı ilaçların alınması için geçerlidir ve etkilidir. Gebelik sırasında akne karşı tetrasiklin merhemi kullanarak gelecekteki bir anne söz konusu olduğunda neyin dışlanması gerektiğini gösteren bir örnektir. Bebek emzirildiğinde merhem kullanmayın. Tetrasiklin, embriyonun normal gelişimini olumsuz yönde etkilediği doğrulanmıştır. Tetrasiklinin anne sütünün içine kolayca girebileceğine dair ikna edici kanıtlar vardır. Bu nedenle, gebe kadını izleyen doğum uzmanı-jinekolog tavsiyelerinde, akneden gelen tetrasiklin merheminin yasaklanması zorunlu olacaktır.

Kontrendikasyonlar

İlk olarak, kullanım için kontrendikasyonlar - vücudun ilacı veya bileşenlerinden birini tolere etmediği zaman yukarıda bahsedilen alerjik reaksiyon. Ancak dikkate alınması gereken bir dizi başka faktör var. Bunlar:

  • bozulmuş böbrek fonksiyonu;
  • Tıbbi tavsiyeye göre, çeşitli dozlarda mantar hastalıkları, çocuk ve ergenler için tedavi yöntemi. Merhem, çocuk organizması için de sağlıksızdır.

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Yan etkiler Akne için tetrasiklin merhem

Yan etkiler kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi belirtilerdir. Talimat, ilacın süt ve diğer süt ürünleri ile kombine edilemeyeceğini, çünkü antibiyotiğin yok edildiğini kaydeder.

Genellikle ilaç iyi tolere edilir. Bununla birlikte, istisnai durumlarda, dispeptik bozukluklar, dysbiosis, baş dönmesi, baş ağrısı şeklinde kendini gösteren küçük yan etkiler vardır. Bazı durumlarda, fotofobi, artmış ışığa duyarlılık, alerjik reaksiyonlar. Çoğu durumda, tetrasiklin ile antifungal ilaçların atanması gereklidir. 

trusted-source[31], [32], [33]

Dozlama ve uygulama

Merhem dış kullanım için tasarlanmış ayrıntılı açıklama, gerek yoktur. Ancak bazı nüansları vurgulamak veya kullanmak için en etkili yol ve akne gelen tetrasiklin merhem dozunu gereksiz hale getirmek için işaret edecektir. Unutmayın, bu basit:

  • önce cildi temizlemeniz gerekir;
  • ince bir merhem tabakası uygulayın;
  • sadece sorunlu bir alan değil, bitişik bir cilt.

Merhem tıraştan sonra kullanılırsa, tamamlandıktan sonra en az yarım saat beklemeniz gerekir.

Akne tedavisi sonucu olarak, hemen tetrasiklin merhem çalışmayacaktır. Ancak doğru uygulanırsa, bir ay sonra akne hakkında unutabilirsiniz. Ve bir şey daha: tetrasiklin merhem ve bir kadının olağan makyajı tandem yapamaz: kozmetik miktarı büyük ölçüde azaltılmalıdır. Bir süre için sivilceler yok olana kadar.

Başka bir "artı" vardır: akne gelen tetrasiklin merhem aşırı doz onaylanmamıştır.

trusted-source[34], [35], [36], [37]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Tetrasiklin, ilacın tek tek bileşenlerine karşı toleranssız, artan bireysel duyarlılık için reçete değildir. Kan hastalarında dikkatli olunmalıdır. Özellikle demir içeren metalleri içeren preparatlarla kombine edilmesi önerilmez. Penisilin ile eş zamanlı kullanımda, tetrasiklin aktivitesi, tam inaktivasyonuna kadar azalır. Tetrasiklinin kontraseptif aktivitesini azalttığını ve antikoagülanların etkinliğini artırdığını düşünmek de önemlidir.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43], [44]

Depolama koşulları

Akne gelen tetrasiklin merhem bir ev tıp göğüs zorunlu zorunlu asgari dahil olmasına rağmen, bunun için depolama koşulları farklıdır: merhem yeterince düşük sıcaklık gerektirir. Bu nedenle buzdolabında bir yeri var. Sonra akneden tetrasiklin merhem tüm üreticinin belirtilen raf ömrünü etkili bir şekilde çalışacağının bir garantisi vardır. Ve son kullanma tarihinde, ve bu merhem ve tüm süresi dolmuş ilaçlar kullanılamaz. Tecrübe, iyi olandan daha fazla risk olduğunu göstermektedir.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Bilmek önemlidir!

Dışarıda, püstüllere benziyorlar, ama bu hiç de değil ve bir kerede korkulmamalıdır. Pryshchiki'nin tehlike oluşturmaması ve doktora başvurulması gerektiğinde ayırt edilmesi gerekir.

Devamını oku...

Ilaç etkisi

Антибактериальные местного действия препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Akne için tetrasiklin merhem" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.