Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Jinekolojide inflamasyondan fitil

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Jinekolojide inflamasyona karşı bir fitil uygulamak, fırsatçı mikroorganizmaların ve spesifik enfeksiyöz ajanların etkisi altında gelişen dişi cinsel alanın birçok hastalığını tedavi etmek mümkündür.

Vajinal anti-enflamatuar fitiller, etki mekanizmasının ya patolojinin nedenine ya da iltihaplanma sürecinin yoğunluğunun ve eşlik eden semptomların azalmasına neden olan çeşitli aktif bileşenleri içerir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Endikasyonları Jinekolojik hastalıklarda inflamasyon için fitiller

Jinekolojik Uygulamada, lokal tedavi sistemik tedavi yerine geçmez, ancak enfeksiyon yerel odak gelişimini baskılamak için hızlı ve minimal yan etkileri etkinleştirmek inflamasyon fitil karşı etkilidir belli hastalıklarda olduğu gibi, bunu tamamlayacak.

Fitillerin kullanımı için klinik endikasyonlar şunlardır:

 • spesifik olmayan vajinit (özellikle colpitis veya fırsatçı patojenlerin neden olduğu vajina mukozasında iltihaplanma olarak, Staphylococcus, Streptococcus B, Citrobacter spp, Proteus, Klebsiella, Pseudomonas, Schigellae vs ...);
 • klamidiyal vajinit ( ürogenital klamidyal enfeksiyon );
 • Kandidiyaz vulvovajinit (pamukçuk);
 • bakteriyel vajinoz (çoğunlukla Gardnerella vaginalis ve anaerobik bakterilerin neden olduğu vajinal mukoza iltihabı);
 • servikal erozyon ile servisit ;
 • endoservikitis (stafilokok, Escherichia coli, klamidya, Trichomonas, vb. Neden olduğu endoservikal bezlerin ve servikal epitellerin iltihabı);
 • yumurtalıkların iltihabı (oohoritis veya adneksit);
 • fallop tüplerinin ( salpingitis ), fallop tüplerinin ve yumurtalıkların (salpingo-oophoritis) enflamasyonu;
 • rahim mukozasının enflamasyonu ( endometritis ).

Belirli patojenlerin neden olduğu iltihaplar, hekimler pamukçuk ya da kandidiyaz (denilen maya benzeri mantar Candida albicans), bel soğukluğu (Chlamydia trachomatis) ¸ trichomoniasis (Trichomonas vaginalis), gonore (Neisseria gonorrhoeae), mycoplasmosis içerir (Mycoplasma spp., Ureaplasma spp.).

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12]

Tahliye formu

İlaç firmalarının ilaç pazarına sunulması ve en çok hangi ilaçların doktorlar tarafından önerildiği gerçeğinden yola çıkarak, jinekolojideki inflamasyondan alınan bu tür temel adlar belirtilmelidir:

 • Geksinon - nedeniyle spesifik olmayan pyojenik bakteriler, klamidya, veya trikomonas için (akut ve kronik), vajina ve serviks iltihabı antiseptik bakterisidal fitil.
 • Spesifik olmayan bakteriyel ve kandidiyazis vulvovaginit (pamukçuk) yanı sıra vajinal trikomonasis ile Terzhinan (vajinal tabletler şeklinde) uygulayın.
 • vajinit, spesifik olmayan (streptokok ve stafilokok) neden olduğu enfeksiyonların, karıştırılmış ve mantar tedavisi için (vajinal jelatin kapsüller biçiminde) Polygynax ilaç.
 • Pimafucin (Natamisin, Primafungin) - Candidal vajinit için etkili antifungal fitiller.
 • enflamasyon Antiseptik vajinal fitil, içeren iyot - Betadine (Yodoksid, Ruvidon) - spesifik olmayan vajinit ve ürogenital Vulvovajinal kandidiyaz ve trichomoniasis teşhis edildiği zaman verildi. Daha fazla görmek - pamukçuk fitilleri
 • Okaliptüs ekstresine dayalı anti-inflamatuar fitil Okaliptin, spesifik olmayan vulvovajinit ve servisit olgularında endikedir.

Tipik olarak, enflamasyon uzantıları ve rahim fitil - non-steroid anti-enflamatuar maddeler, örneğin, fitil Diklofenak ve Voltaren (diklofenak), Flamaks (ketoprofen) Movalis (ler meloksikam) Tsefekon H (s naproksen), fitil ihtiva eden bir rektal fitil . Indametatsinom ve arkadaşları (bunlardan bazılarının farmakolojik özellikleri makalesinde detaylı olarak tarif edilmektedir - ile Fitiller sistit ). Bunlar yumurtalıklar, fallop tüpleri iltihabı gibi bir analjezik olarak atandı ve endometriyum etiyotropik terapi, özellikle de antibiyotik ilaçlar sistemik gerektirir vardır.

Ayrıca yayınları okuyun - Enfeksiyonlara Karşı Vajinal Fitil ve Mumlarla Kolpit Tedavisi

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Farmakodinamik

Süpozituvarın uterusun vajina ve serviksin inflamasyonu üzerinde uyguladığı farmakolojik etki Hexicon - antiseptik ve bakterisidaldır; Bu maddenin aktif bileşeni katyonik polibiguanit klorheksidin'dir (bigukonat formunda). Negatif bakterilerin lipoprotein hücre zarları şarj bağlanır ve bunun yok edilmesine neden olan, pozitif yüklü bir katyon klorheksidin vajina ayrılma asitlik ve serbest fizyolojik düzeyde. Fitiller Gexicon, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerin ve mantarların çoğunda etkilidir, bu nedenle bu, inflamasyona karşı etkili bir fitildir.

Vajinal tabletler Terzhinan bir anda dört aktif maddeye sahiptir: azol bileşiği (imidazol türevi) ternidazol, trichomonad'lara ve gardnerella'ya karşı aktiftir; aminoglikozit antibiyotik neomisin (esas olarak gram-negatif mikroorganizmalar üzerinde etkili); polien antimikotin sistatin (hücre zarlarına zarar vermesi nedeniyle C. Albicans'a ölümcül); sentetik kortikosteroid prednizolon (lökositlerin aktivitesini bloke ederek ve enflamatuar mediatörlerin sentezini inhibe ederek inflamasyonu azaltır).

Fransız üretici (Laboratoires Bouchara-Recordati) ilacının kompozisyonunun, Rusya Federasyonu ve Romanya'da üretilenlerden farklı olduğuna dikkat edilmelidir. AB'de kullanılan Terjinan, (terinidazol yerine) metronidazol içerir ve hiç bir prednizolon yoktur.

Polipeptit antibiyotik (gram-negatif bakterilerin membran yok) Polimiksin B, daha önce yukarıda belirtildiği gibi, ve antibiyotik neomisin polien antibiyotik nistatin aksiyonu göre Farmakodinamik Polygynax ilaç.

Sterol bileşiklerinin sentezini önleyerek hücre membranları ve mantarların bütünlüğünü bozmak, sadece C. Albicans üzerinde (Pimaricin) Pimafutsin fitil hareket Bileşiminde bir polien antibiyotik natamisin ihtiva eden.

Fitillerin aktif maddesi Betadin, patojenik mikroorganizmaların proteinlerini pıhtılaştırma kabiliyeti nedeniyle bakterisidal ve antifungal etki sağlayan povidon-iyodindir.

Ve Eucalyamin gibi anti-enflamatuar fitiller, okaliptüs yapraklarından elde edilen bir terebentin maddesi olan 1,8-cineole (okaliptol) içerir; Staphylococci, streptococci ve trichomonads neden olduğu vajinit, vulvovaginit ve sercivitis ile iltihabı rahatlatmak için fitil.

trusted-source[17], [18], [19]

Farmakokinetik

Bu ilaçların farmakokinetiği talimatlarda sunulmamaktadır. Jinekolojide kullanılan vajinal fitillerin çoğunda olduğu gibi, sadece çalışılmamıştı, çünkü - üreticilere göre - aktif bileşenleri pratik olarak emilmiyor ve kan girmiyor.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24]

Hamilelik Jinekolojik hastalıklarda inflamasyon için fitiller sırasında kullanın

Hamilelik ve emzirme Gexicon, Pimafucin ve Eucalymin sırasında tedavi için kontrendike değildir.

Randevu jinekolog fetüse risk ve anneye yararı karşılaştırmak gerekir böylece talimatlara göre çalışma gebe kadınlarda anti-inflamatuar fitil Polizhinaks terapisi, yeterli değildir.

Betadine fitil II-III trimesterde kullanılmak üzere tavsiye edilmez. Tıpta talimatları yazmak için alışılmış olduğu gibi bir vajinal tablet Terzhinan, tam tersine, bu, eğer gebelik II üç aylık dönem ile kullanmak mümkün ve hatta ilk üç ayında ise, hamile kadınlardaki potansiyel faydaları gelecekteki çocuğun olası bir risk söz etti. Ancak, Terjinan prednizolon içerir ve fetüste yüksek doğumsal anomaliler nedeniyle kortikosteroidlerin gebelik sırasında yasak olduğu yaygın bir bilgidir.

Kontrendikasyonlar

Talimatlarında belirtilen fitiller Geksicon, Terzhinan, Polizhinaks ve Pimafucin kullanımı kontrendikasyonları, gelen maddeler için aşırı duyarlılıktır.

Betadinede fitiller iyoda bireysel aşırı duyarlılık için değil, aynı zamanda tiroid bezi (hipertiroidizm, tiroid bezinin tümörleri, vs.) yanı sıra şiddetli böbrek yetmezliği bozukluklarda sadece geçerli değildir.

Vajina Eucalyline inflamasyonundan fitillerin kontrendikasyonları yoktur.

trusted-source[25], [26], [27], [28]

Yan etkiler Jinekolojik hastalıklarda inflamasyon için fitiller

Jinekoloji iltihabın fitiller - Hexicon, Terzhinan ve Polygynax Pimafutsin -, kaşıntı şeklinde bir alerjik reaksiyona neden olabilir genital bölgede yanma, kırmızılık ve doku.

Okaliptim fitil imalatçıları ilacın herhangi bir yan etkisini rapor etmemiştir.

Vajinal fitillerin yan etkileri Betadine, yukarıdaki reaksiyonlara ek olarak, ilaç toksikodermisini gösteren büllöz döküntülerin ortaya çıkmasıyla ifade edilebilir. Ve tiroid bezi ile ilgili problemlerin varlığında tiroid hormonları (hipertiroidizm) düzeyindeki artış dışlanmaz.

trusted-source[29], [30]

Dozlama ve uygulama

Jinekolojideki inflamasyondan tüm süpozituvar, vajinaya derinlemesine yerleştirilerek intravajinal olarak uygulanmalıdır.

Hexicon - bir hafta boyunca günde 1-2 kez bir süpozituvar; İzin verilen maksimum uygulama süresi üç haftadır.

Terzhinan - bir vajinal tablet (önceden ıslatılmış su) 10 gün boyunca günde bir kez.

Polizhinaks - günde bir vajinal kapsül (gece), kullanım süresi 10-12 günü geçmemelidir.

Pimafucin - günde bir kez bir mum (yatmadan önce); Tedavinin standart tedavisi üç gün ila hafta arasındadır.

Betadine - 7-14 gün boyunca günde bir fitil.

Okaliptin günde üç kez kullanılabilir (bir fitil).

Ilaçlara talimatlara göre, aşırı dozda sadece iyot Betadine ile fitiller kullanımı ile mümkündür. Önerilen dozu aşmak ağızda bir metal tadı, artan salivasyon, boğazda şişme, nefes darlığı, şişme ve bağırsak problemlerine neden olabilir.

trusted-source[31], [32], [33]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Fitillerin Polizhinaks, Terzhinan, Eucalinum ve Pimafucin ile herhangi bir başka ilaçla özel etkileşimi ortaya çıkmamıştır.

Antienflamatuvar fitil Hexicon iyot ve (alkalin ve klorlu dahil) antiseptik uyumsuz iyot içeren fitil Betadine preparatları ile eş zamanlı olarak geçerli değildir.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38], [39]

Depolama koşulları

Jinekolojideki inflamasyondan alınan fitiller, oda sıcaklığında nemden korunan, ancak + 25 ° C'nin üzerinde olmayan bir yerde saklanmalıdır.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45]

Raf ömrü

Gexikon, Terzhinan, Polizhinaks ve Pimafutsin raf ömrü 3 yıldır; Betadin ve Evkalimin - 2 yıl.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50], [51], [52]

Farmakolojik grup

Противомикробные и антисептические средства, применяемые в гинекологии

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Jinekolojide inflamasyondan fitil" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.