Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Rektal anti-enflamatuar fitiller

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Fitiller çok popüler bir ilaç türü olarak kabul edilir, çünkü onların yardımı ile hızlı bir şekilde pozitif bir terapötik sonuç alabilirsiniz. Tabletler veya enjeksiyonlar gibi birçok kontrendikasyon yoktur. Çoğu zaman, rektal anti-enflamatuar fitiller, üreme sistemi ve bağırsakların çeşitli hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Genitoüriner sistem hastalıklarının tedavisinde daha az etkili değildirler.

Mumlar ya da fitiller olarak adlandırılan, bir koni şeklindedir. Oda sıcaklığında şekillerini koruyabilirler, ancak sıcaklık arttıktan sonra hemen erimeye başlarlar. Bu nedenle, yeterli miktarda aktif madde hastanın vücuduna girer.

Fitillerin avantajları nelerdir?

 1. Hızlı hareket - rektal fitili içeri aldıktan 30 dakika sonra, ilacın aktif bileşeninin% 50'si hastanın kanında bulunur ve bir saat içinde bu miktar% 100'e çıkar. Bu durumda aktif maddeler karaciğeri geçer ve derhal rektuma düşer.
 2. Hasta için rahatsız edici duygular yaratmazlar.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Endikasyonları Rektal anti-enflamatuar fitiller

Tıpta en popüler olanı, yara iyileşmesi ve trombotik etki ile anti-enflamatuar fitildir. Çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılırlar:

 1. Rektumda çatlaklar.
 2. Hemoroidler.
 3. Colpitis.
 4. Crohn hastalığı, ülseratif kolit dahil olmak üzere bağırsakta inflamatuar süreçler .
 5. Endometrit.
 6. Adneksit.
 7. Üreme sisteminin diğer organlarının iltihaplanması.

trusted-source[5], [6]

Tahliye formu

Bugün eczanelerde anti-inflamatuar etkisi olan çok çeşitli rektal fitilleri bulabilirsiniz. Hepsi çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılır ve çeşitli aktif bileşenlerin etkisine dayanır. Etkili tedavi için ilacın sorumlu doktoru tarafından size verilen tavsiyeye kesinlikle uyulması gerektiğini anlamak önemlidir. Anti-inflamatuar etkisi ile en popüler rektal fitiller arasında:

 1. Voltaren.
 2. Diklofenak.
 3. Flamaks.
 4. Movalis.
 5. Hexicon.
 6. Polizhinaks.
 7. Meratin-Kombi.
 8. Mikozhinaks.
 9. Proktozan.
 10. Neo-Anuzol.
 11. Anuzol.
 12. Prokto-Hlyvenol.

Jinekolojide rektal antiinflamatuar fitillerin kullanımı

Anti-enflamatuar etki ile rektal fitiller genellikle andeksit ve endometrit dahil olmak üzere reprodüktif sistemdeki çeşitli inflamatuar süreçleri tedavi etmek için kullanılır. Ek olarak, bu tür süpozituvarlar analjezik ve antipiretik bir etki ile karakterize edilir. Jinekolojide, anti-enflamatuar etki ile rektal süpozituvarın genellikle sadece ana terapötik kursun bir tamamlayıcısı olduğu hatırlanmalıdır. Fitiller sayesinde diğer antibakteriyel ilaçların etkisi artırılmış ve iyileşme daha hızlı gerçekleşmektedir.

Dişi üreme sisteminin çeşitli hastalıklarının tedavisinde, bu tür mumlar en çok kullanılanlar: Voltaren, Diklofenak, Flamax, Movalis.

Voltaren. Diklofenak sodyumun aktif bileşenine dayanan ilaç. Bu madde, analjezik, anti-enflamatuar, antipiretik etkiye sahip steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubunda yer almaktadır.

İlacın dozajı doktor tarafından belirlenir, kural olarak, yan etkilerin gelişmesini önlemek için minimum etkili bir doz kullanılır. Fitiller doğrudan rektuma enjekte edilir. Boşalttıktan sonra tavsiye edilen ürünü kullanın. Standart başlangıç dozu 24 saat içinde ilaca 150 mg kadardır. İki veya üç uygulamaya ayrılabilir.

Voltaren akut formda proktit, mide ülseri, kurdeşen, bronşiyal astım, rinit için önerilmez. 18 yaşın altındaki çocukların tedavisi için de kullanılması yasaktır. Trombositopeni, anafilaktik reaksiyon, diplopi, depresyon, baş ağrıları, miyokardiyal enfarktüs, vaskülit neden olabilir.

Diklofenak. Aktif madde diklofenak sodyum bazlı ilaç. Orta derecede antipiretik, analjezik ve anti-inflamatuar etki ile farklıdır.

Aşağıdaki dozaj tedavi için kullanılır: ilaca 50 mg ila 24 saat arasında en fazla üç kez uygulanır. Aspirin triad, mide ülseri, hematopoeziste Diklofenak kullanılması önerilmez. Hamile kadınları tedavi etmek için dikkatli kullanın.

Giriş Diklofenak ishal, kusma, karaciğerde anormallikler, anemi, saç dökülmesi, parestezi, şişlik, alerji, ışığa, baş ağrılarına neden olabilir.

Flamax. Ketoprofen aktif bileşenine dayanan ilaç. Ayrıca antipiretik ve analjezik etkiden farklı olan steroid olmayan iltihap önleyici ilaç. Enflamasyon, kural olarak, tedavinin başlamasından bir hafta sonra kaldırılır.

Dozaj, hastanın durumuna ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak ilgili hekim tarafından belirlenir. Standart doz aşağıdaki gibidir: ilacın 100-200 mg'ı bir günde birkaç doza bölünmelidir. Bu ilaç, etkili bir sonuç elde etmek için diğer ilaçlarla birleştirilebilir.

önerilmez Flamaks rinit, bronşiyal astım, mide ülseri, Crohn hastalığı, divertikülit, Hemofili, peptik ülser, böbrek hastalığı, hiperkalemili hastaların tedavisi için kullanılacak. Ayrıca, hamile kadınlara ve 6 yaşından küçük çocuklara ilaç almayın. Alerji, dispepsi, stomatit, baş ağrısı, uykusuzluk, baş dönmesi, konjonktivit, miyalji, eksfolyatif dermatite neden olabilir.

Movalis. Aktif madde meloksikam bazlı ilaç. Bu madde bir enolik asit türevidir, bu nedenle antipiretik, anti-inflamatuar ve analjezik etki ile karakterizedir.

Süpozituvarlar Movalis, kural olarak, her 24 saatte bir ilacın 7.5 mg'ı için kullanılır. Hastanın durumu daha şiddetli ise, dozaj 15 mg'a çıkarılabilir. Fitillerin kullanımından yan etkilerin gelişmesini önlemek için, minimal düzeyde etkili bir doz almanız önerilir.

Mide ülserleri, Crohn hastalığı, akut ve kronik karaciğer hastalıkları, bronşiyal astım, mide kanaması, hiperkalemi, hamilelik durumunda ilacı kullanmayın. Kabul Movalis böbrekler çalışmalarında bulantı, gastrit, kolit, hepatit, lökopeni, trombositopeni, bronş ışığa, baş ağrısı, rahatsızlığa neden olabilir.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Bağırsaklar için anti-inflamatuar rektal fitil

Bağırsak hastalıklarını, özellikle kolitleri tedavi etmek için, antibakteriyel etkiye sahip rektal fitiller sıklıkla kullanılır. Onlar sayesinde hastalığa neden olan patojenleri hızlıca yok edebilirsiniz. Enflamatuar bağırsak hastalıklarının tedavisi için anti-enflamatuar etki ile en popüler fitiller şunlardır: Geksicon, Polizhinaks, Meratin-Kombi, Mikozhinaks.

Hexicon. İlaç aktif bileşen klorheksidin bigluconate dayanmaktadır. Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalara karşı özelliği antibakteriyel (Neisseria gonorrhoeae Treponema pallidum, Gardnerella vaginalis, Chlamydia spp., Ureaplasma cinsi).

Hexicon'un dozu hastanın durumuna bağlıdır, bu nedenle sadece ilgilenen hekim tarafından kurulur. Ek olarak, terapi dozu ve süresi de hastalığın kendisine bağlıdır.

Doktorlar dermatit ve alerjiler için ilacı kullanmamanızı tavsiye etmemektedir, ayrıca çocukların tedavisi için hexicon'a dikkatle kullanılması gerekmektedir. Bu ilacı almak kaşıntıya, alerjilere, dermatite, fotosensitiviteye, tat bozukluğuna neden olabilir.

Polizhinaks. Polimiksin B sülfat, neomisin sülfat, nistanina aktif bileşenlere dayalı ilaç. Mücadelede aktivitesi ile karakterize edilen bir etkili antibakteriyel madde, var: Corynebacterium spp, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Proteus vulgaris, Ureaplasma urealyticum ..

İlacın dozu bireyseldir, bu nedenle ilgili hekim tarafından kurulur. Bağırsak iltihabına ek olarak, Polizinax da kadınlarda vajinal enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Terapi on iki güne kadar sürer. Profilaksi (6 gün) olarak kullanılabilir.

Bu fitillerin kullanımı için özel bir kontrendikasyon yoktur, ancak bunların kullanımı alerjiye neden olabilir.

Meratin-Combi. İlaç, nistanin, ornidazol, prednizolon ve neomisin sülfatın aktif bileşenlerine dayanmaktadır.

24 saat içinde (tercihen gece) yeterince derin girmeniz önerilir. Girişten sonra, biraz (en az on beş dakika) uzanmak için değer. Ortalama terapi yaklaşık on gün sürer.

İlacın kullanımına karşı herhangi bir kontrendikasyon yoktur, fakat bazı durumlarda Meratin-Combi'nin alerjik reaksiyonlara veya tahrişlere neden olabileceğine dikkat edilmelidir.

Mikozhinax. İlaç, sistein, kloramfenikol, metronidazol, deksametazon asetatın aktif bileşenlerine dayanmaktadır.

Maddenin standart dozajı aşağıdaki gibidir: bir fitil günde bir kez uygulanır. Terapi süresi bir uzman tarafından belirlenir, ancak on günü geçmemelidir.

Bu süpozituvarların kullanımına karşı mutlak kontrendikasyon aşağıdaki hastalıklardır: laktasyon, gebe kadınların tedavisi, ilacın bileşenlerinden herhangi birine karşı alerji, çocukların tedavisi.

Mikozhinaks ishal, ağız, hepatit, pankreatit, ensefalopati, agranülositoz, püstüler döküntü, nistagmus, diplopi, baş ağrısı iltihabı neden olabilir.

trusted-source[13], [14]

Proktolojide anti-inflamatuar rektal fitil

Bir anti-enflamatuar etki ile rektal fitil kullanıldığı en yaygın hastalık hemoroidlerdir. Genellikle sentetik ve doğal bileşenler kullanılarak yapılırlar. En popüler sebze bileşenleri şunlardır: calendula, propolis, deniz topalak yağı. Proktolojide etkili süpozituvarlar arasında şunlar yer almalıdır: Proctosan, Neo-Anusole, Anuzol ve Procto-Glivenol.

Proctosan. İlaç titanyum dioksit, bufexamak, lidokain hidroklorür monohidrat, bizmut subgallat aktif bileşenlerine dayanmaktadır. Sıkılaştırıcı, anestetik, anti-inflamatuar, kuruma etkisi farklıdır.

Fitillerin dozajı şu şekildedir: bir fitil 24 saat içinde anüse yeterince derinlemesine iki kez enjekte edilir. Bağırsak boşaltıldıktan sonra ilacı koymak çok önemlidir. Terapi on güne kadar sürer, hastalığın görünür semptomlarının ortadan kalkmasından ve genel durumun iyileştirilmesinden sonra tedaviyi durdurmaya gerek yoktur.

Proktosus tüberküloz veya sifiliz için önerilmez. Hamilelik veya emzirme sırasında bu haplar hemoroid ile tedavi etmeyin. Çocukları tedavi etmek için kullanılmaz. Proctosan almak alerjiye, kaşıntıya, yanmaya neden olabilir.

Neo-Anüsol. İlaç, tanin, bizmut nitrat, resorsinol, çinko oksit, iyot, metiltioninyum klorürün aktif bileşenlerine dayanmaktadır. Büzücü ve antiseptik bir etkiye sahiptir.

Standart dozaj günde bir veya iki kez bir süpoziteden oluşur. İlacın kullanımında pratik olarak kontrendikasyon yoktur, ancak Neo-Anusolum'un alerjiye neden olabileceği unutulmamalıdır.

Anüsole. İlaç çinko sülfat, bizmut tribromofenat, kalın belladonna özü aktif bileşenlerine dayanmaktadır. Antiseptik, antienflamatuar, analjezik, büzücü, antispazmodik, kuruma etkisinde farklılık gösterir.

Standart dozaj günde iki kereden fazla olmayan bir fitildir. Günde yediden fazla fitil kullanamazsınız (sadece bir uzmanın randevusu ile).

Anuzol taşiaritminin, bağırsak atonisi, kapalı açılı glokom, myastenia gravis, prostat adenomu içinde kullanılması tavsiye edilmez. Emzirme döneminde çocukları, hamile kadınları ve kadınları tedavi etmek için kullanmayın. Dışkı, baş ağrısı, ağız kuruluğu, kabızlık ve kalp hızının artmasına neden olabilir.

Procto-Glivenol. Lidokain ve tribenozidin aktif bileşenlerine dayanan ilaç. Hemoroidlerin ana semptomlarını hızla uzaklaştırır.

Standart dozaj 24 saatte iki kez bir süpozitedir (tercihen sabah ve akşam). Semptomların gerilemesi olduğunda, günde bir kez kullanabilirsiniz. Hamile kadınların ve çocukların tedavisi için kullanılması önerilmez. Karaciğer hastalığı ile almayın.

Procto-Glivenol, alerjik reaksiyonlar, bronkospazm, anafilaktik reaksiyonlar, şişkinlik, cilt tahrişi gelişmesine neden olabilir.

Procto-Glivenol temelinde rektal antiinflamatuar fitillerin farmakodinamik ve farmakokinetiğini düşünün.

Farmakodinamik

Bu ilaç hemoroid tedavisi için kombine bir ilaç olarak kabul edilir. Fitillerin bir parçası olan tribenozid, kan damarlarının tonunu ve kılcal damarların geçirgenliğini artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, ağrı başlangıcında ve iltihabın gelişmesinde rol alan endojen maddeler üzerinde antagonistik olarak hareket eder.

İkinci aktif bileşen ile lidokain, Procto-Glivenol anestezik etkiden farklıdır.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Kontrendikasyonlar

 1. Myastenia.
 2. Prostatın adenomu.
 3. Kapalı açılı glokom.
 4. Çocuk yaşı
 5. Hamilelik ve emzirme.
 6. Taşiaritmi.
 7. Sifiliz veya tüberküloz.
 8. Dermatit.
 9. Alerji.
 10. Crohn hastalığı.

trusted-source[24], [25], [26]

Yan etkiler Rektal anti-enflamatuar fitiller

 1. Baş ağrısı.
 2. Kabızlık.
 3. İshal.
 4. Cilt tahrişi.
 5. Artan çarpıntılar.
 6. Işığa.
 7. Ağızda kuruluk.
 8. Agranülositoz.
 9. Pankreatit.
 10. Hepatit.

trusted-source[27], [28], [29]

Aşırı doz

Bazen hastanın kabızlık veya ishal olduğu rektal anti-inflamatuar fitiller aşırı dozda. Semptomatik tedavi, durumu iyileştirmek için kullanılır. Ilacın kullanımı kesildi.

trusted-source[30], [31]

Depolama koşulları

Süpozituvarları, küçük çocuklar için erişilemeyen bir yerde anti-inflamatuar etki ile saklamak çok önemlidir. Hava sıcaklığı +30 dereceyi geçmemelidir. Bazı durumlarda, ilaç buzdolabında saklanmalıdır.

trusted-source[32], [33], [34], [35]

Raf ömrü

Kural olarak, bu ilaçların raf ömrü beş yıldır.

trusted-source[36], [37], [38], [39]


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Rektal anti-enflamatuar fitiller" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.