Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Doğum sonrası anestetik fitil

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Dokuz ay bir kadın bebeği taşıyor, kaygılı bir şekilde bebeğin doğumu - önemli anın başlangıcını bekliyor. Doğum, kadın bedeni üzerinde muazzam bir yükle birlikte doğal bir süreçtir. Hormonal değişiklikler, fiziksel ağrı ve psikolojik stres, doğum sırasında kadına eşlik eden faktörlerdir. İlk doğum, tekrarlanan veya ve semiskilled hızlı, büyük çocuk veya kadın doğum uzmanı komplikasyonlar iç ve dış çatlaklar, vajina ve perine gözyaşları şeklinde kaynaklandığını, Doğal doğum açtı edin. Bu komplikasyonların nedenleri de vajinanın az gelişmiş olması (dar ve kısa), obstetrik forseps veya vakum çıkarıcının okuma yazma bilmeyen kullanımı olabilir. Dikişler ile boşluklar ortadan kaldırılır. Sonuç olarak, normal yaşama müdahale eden sert ve ağrılı yaralar kalabilir. Epizyotomi - Kafa yaralanmalarının önlenmesi için bebek ve spontan vajinal veya perine yırtıkları anneler teslim obstetrik cerrahi taktiklerini kullandı. Vajinanın perine ve arka duvarı cerrahi olarak diseke edilir. Çocuğun doğumundan sonra insizyonların kenarları birleştirilerek sütürlerle sabitlenir.

Kasık ve vajina dikişleri uygularken, kişisel hijyen kurallarına dikkatlice dikkat etmelisiniz. Patojenik mikrofloranın dikişlere girmesini ve şişmesini engellemeye yönelik önlemleri uygulayın.

Doğum yaptıktan sonra, bir kadın ağrı ve yaralanmış hemoroidlerden kanama ile rahatsız olabilir. Bu gerçek, annenin doğumdaki genel durumunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Yoğun lohusalık perine devam eden bir doğası ve obsesif Nagging ağrı, anestezi sonrası alt sırt ağrısı, yaralanma hemoroid sonra anüs ve rektumda ağrı, sezaryen doğum ile ilişkili ağrı. Doğumdan birkaç hafta sonra, kadının üreme organları normale döner. Rahim büzülecek, perinenin acıları ve şişlikleri geçecek, anne ve çocuk birbirleriyle iletişim kurabilecektir.

Ağrı faktörü, emzirme sürecinin düzenlenmesini ve kısır çocuğun psikolojik durumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Postpartum dönemdeki kadın duygusal olarak istikrarsızdır ve en güçlü stres durumundadır, bu nedenle ağrı sendromunun rahatlaması ve giderilmesi çok önemli bir noktadır. Analjezi türünü (tabletler, fitiller, enjeksiyonlar) belirlemek için, uzman bir konsültasyon gereklidir. Katılan hekim, anneye sağlanan yararın yenidoğanda gelişen yan etkilerin potansiyel risklerini aşıp aşmadığını yeterince değerlendirebilir. Kendi kendine ilaç kabul edilemez ve öngörülemeyen ve tehlikeli sonuçlara sahiptir. Rektal ve vajinal fitiller, Puerperia'da anestezi için kullanılabilir. Hem genel hem de lokal anestezi etkileri vardır. Anti-inflamatuar etkisi var. Postpartum dönemde izin verilen analjezik fitillerin isimleri şunlardır: Ketorol, Ketanol, Diklof, Diklofenak, Voltaren.

Doğumdan sonra jinekolojik uygulamada kullanılan başarıya sahip en etkili analjezik fitiller rektal fitil Diclofenac'tır.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Endikasyonları Doğum sonrası anestezi fitiller

 • Dejeneratif, yıkıcı travma sonrası akut ve kronik hastalıklar.
 • Postoperatif dönemde ödem-ağrının giderilmesi.
 • Jinekolojik uygulama: postpartum dönem, algodismenorea (diklofenak ağrı sendromunu ortadan kaldırabilir ve kan kaybının şiddetini azaltabilir).
 • Nöroloji: sırtta akut ağrının giderilmesi, migren baş ağrıları, tünel sendromları.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Farmakodinamik

Aktif madde sodyum diklofenaktır. Bir grup steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaç anlamına gelir, tıbbi uygulamaların çeşitli dallarında kullanılan etkili bir çok fonksiyonlu bir araçtır. Diklofenak antiflogist, analjezik ve antipiretik etkileri vardır.

Anti-inflamatuar aktivite, vücuttaki herhangi bir inflamatuar sürece eşlik eden biyoaktif bileşiklerin sentezini bastırmaya dayanır. Diklofenak aktif bir inflamatuar sürecin ortaya çıkmasına, artan vücut ısısına ve ağrıya katkıda bulunan maddelerin salgılanmasını önemli ölçüde inhibe eder.

Analjezik etki, diklofenak sodyum metabolitlerinin, ağrı duyumlarının yoğunluğunu etkilemesi ve beyindeki belirli reseptörlerin tahriş derecesini etkilemesi ile açıklanabilir. Dışında ağrı kesici merkezi sinyal bastırma etkisi ve periferal reseptörlerin duyarlılığından, yani, ilaç, ağrı sinyallerinin Diklofenak analjezik etkisi, darbeli kesintileri raznourovnevyh zincir bağlantıları ortaya çıkmasını ulaşır sonucuna varılabilir.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Farmakokinetik

Rektal uygulama ile aktif aktif bileşen hızlı ve tamamen kan dolaşımına emilir. Uygulamadan sonra 0.5-1 saat sonra, kandaki maddenin konsantrasyonu maksimum seviyeye ulaşır, bu da tabletli sodyum diklofenakın (2-4 saat) oral alımından çok daha hızlıdır. Karaciğer tarafından, nöronal dokunun reseptörlerini etkileyen aktif metabolitlere dönüşür. Diklofenakın inaktif türevleri esas olarak böbrekler (% 65) ve kısmen de bağırsak (% 30) tarafından atılır.

Kronik fonksiyonel hepatitli ve karaciğerdeki sirotik değişikliklerin olduğu hastalarda, böbreklerin çalışmasında bir ihlal ile, hiçbir farmakokinetik gözlenmedi.

Böbreklerin filtrasyon fonksiyonunun orta dereceli bir rahatsızlığı ile, temizleme süresinin uzamasıyla ayırt edilir. Vücuttaki diklofenak kümülat değildir. Anne sütü ve sinoviyal sıvıya nüfuz eder.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Kontrendikasyonlar

 • diklofenak veya diğer steroidal olmayan ilaçlara karşı aşırı duyarlılık (muhtemelen bir "aspirin triad");
 • Üst gastrointestinal mukozalarında yıkıcı-inflamatuar değişiklikleri (erozyonlar, mide ve akut faz duodenal ülserler belirtiler veya açık veya gizli kanama ile birlikte);
 • proktit ve paraproktitin alevlenmesi;
 • kanama ile birlikte hemoroid seyrinin alevlenmesi;
 • Açıklanamayan genesis hematopoezinin ihlali;
 • hematopoez - aplastik veya hipoplastik anemi, trombositopeni baskısı ile ortaya çıkan durumlar;
 • akut karaciğer hastalığı;
 • Derin derecede bozulmuş filtrasyon kapasitesi ile birlikte akut böbrek hastalığı;
 • 16 yaşına kadar çocuk yaşı;
 • hamilelik (özellikle III trimester);
 • laktasyon dönemi (gerekirse diklofenak ile uzun süreli tedavi, emzirme durması önerilir);
 • doğrulanmış hiperkaleminin varlığı.

Diklofenakın bir doktora randevu ve dozunun özellikle dikkatle seçilmesi gereken risk faktörleri:

 • 65 yaş.
 • Hipertansif hastalık.
 • Hasarlı filtrasyon kapasitesine sahip orta ve derin dereceli kronik böbrek yetmezliği.
 • Karaciğerin kronik yıkıcı hastalıkları.
 • Kalp yetmezliği.
 • Alkol alımı
 • Sigara.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Yan etkiler Doğum sonrası anestezi fitiller

Genellikle ilaç hastalar tarafından iyi tolere edilir. Rektal uygulamada lokal reaksiyonlar meydana gelebilir: kaşıntı, yanma, defekasyon sırasında ağrı, kanın katılmasıyla mukoza boşalması, enjeksiyon bölgesinde şişme;

 • hematopoietik sistem - trombositopeni, lökositopeni, agranülositopeni;
 • CNS - vertigo, sefallazi, el titremesi, konvülsiyonlar;
 • sinir sistemi - sinirlilik, anksiyete, uykusuzluk, depresyon, oryantasyon bozukluğu;
 • kardiyovasküler sistem - taşikardi, göğüs ağrısı, artan kan basıncı;
 • solunum - nefes darlığı, bronşiyal astım;
 • bağışıklık sistemi - aşırı duyarlılık, anafilaktik şok, Quincke's ödem;
 • Gl - karın ağrısı, bulantı, kusma, mide gazı, iştah kaybı, proktit, ülseratif kolit, kabızlık, hemoroid alevlenme, HMC oluşma alevlenmesi;
 • sindirim organları - pankreatit, transaminaz ve bilirubin seviyesinde bir artış ile toksik hepatit, akut karaciğer yetmezliği;
 • cilt - kaşıntı, kızarıklık, ürtiker, eritema multiforme, ışığa duyarlılık;
 • boşaltım sistemi - akut böbrek yetmezliği, idrarda kan ve protein görünümü, akut nefrotik sendromun ortaya çıkışı;
 • Yerel reaksiyonların tezahürü - ilacın kullanıldığı yerde tahriş.

Diklofenak kullanılırken yan etkiler uzun süreli kullanım veya yüksek dozların kullanımı sırasında ortaya çıkar.

Eğer fitili uyguladıktan sonra, listelenen yan etkilerden herhangi biri ortaya çıktı ya da daha kötüleştiyse, bu konuda hemen doktoru bilgilendirmek gerekir.

trusted-source[27], [28]

Dozlama ve uygulama

Rektal süpozituvarlar formundaki diklofenak, ilacın enteral ve parenteral yoluna göre avantajlara sahiptir. Fitiller enjekte edildiğinde (infiltre, abse) komplikasyonlara neden olmaz ve tablet formlarından daha hızlı emilir. Rektal fitiller midenin ve duodenumun mukoza zarları üzerinde tahriş edici bir etkiye sahip değildir, karaciğerin bariyer fonksiyonu ilacın etkinliğini daha az etkilemektedir. Günlük doz, araştırmaya katılan hekim tarafından soruna bağlı olarak hesaplanmalıdır (150 mg / gün'den fazla değil).

Fitilleri kullanmadan önce ana aktif maddenin emileceği şekilde bağırsakların temizlenmesi tavsiye edilir. Fitil kontur plastik ambalajından çıkarın. Fitil anüs içine mümkün olduğunca derin enjekte edilmesi gereklidir. Bu manipülasyonun gece için yapılması ya da girişin 20-30 dakika yatar pozisyonda olması önerilir. Obstetrik jinekolojik uygulamada (doğumdan sonraki sezaryen ve analjezi için), anneye yararının çocuk için olası riskleri aşması durumunda diklofenak önerilmektedir. Obstetrikte kendi kendine tedavi, annenin durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir. Bu nedenle, doğumdan sonra anestezi araç ve yöntemlerinin seçimi kalifiye bir hekime bırakılmalıdır.

Talimatlara göre günlük dozaj şöyledir: 1 kez fitil (Diklofenakum 0.1 g).

Tedavinin seyri ve ilacın dozu, terapinin dinamikleri ve tolere edilebilirliği göz önünde bulundurularak, bireysel olarak doktor tarafından belirlenir.

trusted-source[29], [30], [31]

Aşırı doz

Sodyum diklofenak aşırı doz belirtileri - epigastrik bölgede rahatsızlık, kusma, HCC, ishal, baş dönmesi, kulak çınlaması.

Önerilen dozun aşılması böbreklerin çalışmasını (nefrotik sendromun gelişimi) ve karaciğerde toksik hasarı olumsuz etkileyebilir.

Tedavi: Sodyum diklofenak için antidot yoktur. Doz aşımı tedavisi, vücudun hayati önem taşıyan fonksiyonlarını ve semptomatik tedaviyi sürdürmekten ibarettir. Hemodiyaliz ve zorla diürez kullanımının diklofenak ve metabolitlerinin kan plazma proteinlerine önemli derecede bağlanmasından dolayı hiçbir etkisi yoktur.

trusted-source[32]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

"Diclofenac" ile fitillerin eşzamanlı kullanımı ile:

 • lityum-digoksin içeren ilaçlar, kandaki konsantrasyon düzeylerini artırır;
 • diüretik ve hipotansif etkilerini azaltır;
 • Potasyum tutucu diüretikler - kandaki potasyum seviyeleri yükselebilir;
 • Glukokortikoidler - HCC geliştirme riski önemli ölçüde artmıştır;
 • Siklosporin, metotreksat karaciğer üzerindeki toksik etkisini önemli ölçüde artırır;
 • antikoagülanlar - sürekli kan pıhtılaşması kontrolü gereklidir;
 • kuinol türevleri - konvülsiyonlar olabilir;
 • Hipoglisemik ilaçların etkinliği üzerinde hemen hemen hiçbir etkisi yoktur, ancak kandaki glikoz konsantrasyonunu izlemek gereklidir;
 • Alkol - şiddetli toksik zehirlenme, düzensiz kan basıncı, yavaş metabolizma ve her iki maddenin ortadan kaldırılması, sinir sistemi çalışmalarındaki bozukluklar ile kendini gösterir.

trusted-source[33], [34], [35]

Depolama koşulları

Fitiller, serin ve karanlık bir yerde, +8 о С - + 15 о С (buzdolabında) hava sıcaklığında saklanır . Plastik münferit paketlerin ısıtılmasına izin vermeyin. Kırık bütünlüğü olan paketlerdeki fitiller kullanılamaz ve enfekte olabilir. Çocuklardan uzak tutunuz.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41]

Raf ömrü

Raf ömrü 2 yıldır. Fabrikada orijinal kartonda belirtilen sürenin sonunda kullanmayın.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Bilmek önemlidir!

Emeğin başlamasından bir veya iki gün önce, sahte kavgalar söz konusudur. Bu zamanda serviks açılır, uterus farenksini kapatan mukus tıkacı akabilir. Fakat bu savaşlar güçlü, düzensiz ve kısa ömürlü değildir. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Обезболивающие и противовоспалительные лекарственные средства

Ilaç etkisi

Обезболивающие препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Doğum sonrası anestetik fitil" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.