Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Papillomlardan merhemler

Makalenin tıp uzmanı

Internist bulaşıcı hastalık
, Tıbbi editör
Son inceleme: 17.06.2019

Papilloma, bir siğil olarak gelişen iyi huylu bir cilt oluşumudur. Bazen bu tür bir büyüme, hastanın bir hastanın çıkarılması hakkında düşünmesini sağlayan rahatsızlık yaratır, engeller ve hatta incinir. Çoğu zaman, papillomlar sıvı nitrojen, lazer veya elektrik akımı yardımıyla cerrahi olarak çıkarılır. Bununla birlikte, daha yumuşak yöntemler vardır - örneğin, hastalığın erken bir aşamasında yardımcı olabilecek papillomlardan gelen merhem.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

ATC sınıflandırması

D11AF Препараты для лечения мозолей и бородавок

Endikasyonları Papillomlardan merhemler

Papillomlardan hangi merhemlerin reçete edildiğine dayanan endikasyonlar bir doktor tarafından belirlenir, çünkü dış ilaçlar viral sürecin her aşamasında işe yaramamaktadır.

Merhem papillomlar (siğiller) yanı sıra diğer viral hastalıklar için topikal bir ilaç olarak bağımsız veya karmaşık tedavi için kullanılır :

Viral lezyonları önlemek için bazı merhem tipleri de kullanılabilir.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Tahliye formu

Merhemler, ilacın doğrudan etkilenmesinin tek yolu olduğundan, papillomlardan en uygun ilaç salma biçimlerinden biridir. Buna ek olarak, yağlı bir ilaç genellikle yan etkilerin olasılığını önemli ölçüde azaltan sistemik bir etkiye sahip değildir. Bu nokta özellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda papillomların tedavisinde önemlidir.

İlacın en uygun formu, genellikle hasta ve viral patolojiyi dikkate alarak doktor tarafından seçilir. Merhemlere ek olarak, haplar genellikle hapları, enjeksiyonları, süppozituarları ve fitilleri kullanır. Bir ilacın bağımsız olarak seçilmesi tavsiye edilmez, çünkü tedavinin etkinliği doğrudan bu seçeneğe bağlıdır.

Papillomlardan merhemlerin isimleri

Papillomlardan gelen antiviral merhemler:

 • Oksolinovaya merhem - genellikle influenza epidemileri sırasında önleyici amaçlar için kullanılan bir antimikrobiyal ve antiviral ajan. Merhem vücut tarafından kolayca algılanır, çocukların tedavisi için bile kullanılabilir. Papillomlar günde 3 kez merhem ile yağlanabilir. Eğer etkisizlik daha güçlü bir ilaç reçete edilirse;

 • merhem Viferon, ilacın antiviral ve immünomodülatör yeteneklerini açıklayan interferon bazlı bir ilaçtır. Viferon, bir hafta boyunca günde 4 defa papilloma uygulanır. Bazen tedavi sırasında, ciltte kaşıntı ve tahriş oluşabilir;

 • merhem Panavir, virosostatik etkisi olan biyolojik olarak aktif bir ilaçtır. 5-10 gün boyunca günde 5 kez Panavir'in kullanılması önerilir. Dikkat: ilaca alerji mümkündür.

Asitlere ve mikro elementlere dayalı merhemler:

 • Papillomlardan salisilik merhem sıklıkla reçete edilmez, çünkü nispeten zayıf bir bakteri öldürücü etkiye sahiptir ve hiçbir şekilde virüs üzerinde etkili değildir. Bununla birlikte, gelişimin ilk aşamalarında, merhem amacı haklı olabilir: günde üç kez uygulamak için kullanılır, bandaj yapmak mümkündür. Papillomlarda, genellikle% 10'luk bir preparat kullanılır;

 • Çinko-salisilik merhem, ilacın yumuşatıcı özellikleri ile bağlantılı olarak papillomaların tedavisi için kullanılabilir. Papillomun dokuları yumuşatılır ve kurutulur, bu da hastalığın lokal tezahürlerinde bir azalmaya yol açar. İlaç yaklaşık bir hafta, günde yaklaşık 2 kez uygulanır;

 • Papillomlardan alınan çinko merhemleri, oluşumların erken safhalarında kurtulabilmenizi sağlayan oluşumları yumuşatmaya ve kurutmaya izin verir. Merhem uygulama sıklığı günde üç defadır. Yan etkiler alerjiler ve cilt tahrişi belirtileri ile sınırlıdır.

Doğal bileşenlere dayalı merhemler (sebze dahil):

 • Papillomlardan merhem Vishnevsky, bu tür oluşumların iltihaplanması ve eklenmesine yardımcı olur. Merhem papillomadan etkilenen derinin küçük bölgelerine uygulanır, günde iki kez - sabah ve akşam. İstenmeyen döküntüler ve dokuların şişmesi görülebileceği için merhemle tedavi uzatılmamalıdır;

 • merhem Stefalin istenmeyen doğum lekeleri, siğiller ve papillomlar kaldırmak için popüler bir ilaçtır. Üretici sadece müstahzarın bitkisel bileşimini garanti eder, aynı zamanda içeriklerin tam sayısı ve listesi belirtilmemiştir. Merhem eylemi dokuları nekrotizan dayanmaktadır, bu nedenle ürünün sağlıklı bir cilt bölgesine uygulanması tavsiye edilmez. Kural olarak, müstahzarın tek bir uygulaması gerçekleştirilir, daha sonra, istenmeyen formasyonun yerine, sonunda yok olan bir yanmış kabuk meydana gelir. Gerekirse ürünü tekrar uygulayın;
 • San Fen Zhong'un papillomalarından gelen Çin merhemi, bakteriyotrans-koterize edici bir etkiye sahiptir, bundan sonra papillom bölgesinde kimyasal bir yanma oluşur. Dikkat: merhem, geniş cilt yüzeylerinde, sağlıklı ciltte, mukoza zarlarında, açık yaralarda ve gözlerde uygulanamaz. İlacın kullanılması çok, çok doğru olmalıdır. Terapi süreci 2-5 uygulamadan oluşabilir.

Veterinerlik Merhemleri:

 • papillomlardan elde edilen inek merhemleri - sığırlarda ve küçük evcil hayvanlarda papillomların uzaklaştırılması için tasarlanmıştır. Salisilik asit ve resorsinol içerir. Merhem 1-2 hafta boyunca günde iki kez kullanılır. Bu ürünü içeriye almayın ve aynı zamanda çok geniş cilt bölgelerine de uygulayın.

Diğer merhem türleri:

 • Bonofont, göz kapaklarındaki papillomlardan, bromonaftokinonun aktif bir bileşeni olan bir merhemdir. Alt göz kapağı için merhem günde 3 defaya kadar uygulanır. Genellikle iki gün içinde aralarında aralıklarla üç beş günlük dersler uygularlar. Bazen ilaca alerjik reaksiyonlar olabilir;

 • Malavit, düz papilloma ve kondilomalardan biyolojik olarak aktif bir merhemdir. Rahatsızlık şiddetini azaltır, iltihabı ortadan kaldırır. Genellikle ilaç, problem tamamen ortadan kalkana kadar günde iki kez uygulanır.

Papillomlar tarafından çıkarıldıktan sonra merhem

Papillomu çıkardıktan sonra doktor hastayı hasarlı cildin nasıl ele alınacağını ayrıntılı olarak anlatır. Genellikle günde üç kez uygulanması gereken antiseptik solüsyonlar ve merhemler kullanılması tavsiye edilir.

Doku tamiri için iyi bir etki değildir doku etkilenen cilt üzerinde kurumasına izin, koruyucu tabakanın bir tür oluşturur hiyalüronik asit bazlı yağlı vitamin A veya E çözeltilerini, hem de merhem sürülmemiş.

Daha az sıklıkla kullanılan hormonal merhemler - örneğin, enflamatuar sürecin bulgularını mükemmel şekilde ortadan kaldıran ve yaranın hızlı iyileşmesini destekleyen hidrokortizon merhemidir.

Yara bölgesinde kuru bir kabuk oluştururken, erken rejenerasyonu destekleyen Solcoseryl merhem kullanmak mümkündür. Solcoseryl, bir hafta boyunca günde bir kez uygulanır.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Farmakodinamik

Dış araçların farmakolojik özellikleri - papillomlardan merhemler - ilacın bileşimine% 100 bağlıdır, bu nedenle, bu tür araçlar arasında bir dinamik çizgi gerçekleştirmek imkansızdır. Dolayısıyla, antiviral merhemlerin ana etkisi, kendi başına papilloma gelişiminin inhibisyonuna ve hatta bazen neoplazmın gerilemesine yol açan virüslerin yok edilmesidir.

Ek olarak, lokal olarak uygulandığında doku nekrozuna neden olan bir dizi ilaç vardır. Genellikle bu preparasyonlar, güçlü asitlere ve alkalilere dayanan merhemleri ve sıvıları içerir. Benzer preparasyonlar, bir papillomu kimyasal yolla "çıkarır", aynı anda sağlıklı bir cildi içine alır ve yakına alır. Bu yöntem oldukça tehlikelidir ve özellikle kendinizi evde uygularsanız.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Farmakokinetik

Papillomlardan gelen antiviral merhemlerin büyük çoğunluğu, derinin neoplazmalarını tedavi etmek için kullanılmasına izin veren derinin derin katmanlarına iyi nüfuz eder. Aynı zamanda, sistemik dolaşıma düşen merhem miktarı genellikle yetersizdir, bu nedenle ilaç toplam antiviral etki gösteremez. Eğer virüsü vücutta yok etmek istiyorsanız, tablet veya enjeksiyon şeklinde tıbbi tedaviye başvurunuz.

Koterizasyon ve diğer benzer özelliklere sahip yerel preparatlar kan dolaşımına nüfuz etmez, bu nedenle kinetik yetenekleri hiç dikkate alınmaz.

trusted-source[19], [20], [21]

Hamilelik Papillomlardan merhemler sırasında kullanın

Merhemlerin papillomlardan kaynaklanan sistemik etkilerinin kanıtlanmamış olmasına rağmen, bu ilaçları sadece doktorun izni ile hamile ve emziren hastalar için kullanmak mümkündür. Gerçek şu ki, bir kadının hayatının fizyolojik dönemlerinde, herhangi bir ilaçla (hem iç hem de dış kullanım) tedavi, fetüs ve bebek üzerindeki olası olumsuz etkileri nedeniyle, çok istenmeyen bir durumdur. Bu nedenle, ilacın seçimi ile acele etmek gerekli değildir: ilk önce bir hamileliğe götüren veya emzirme dönemi ile ilgili tavsiyelerde bulunan bir doktordan tavsiye almanız gerekir.

Bazen bir doktor, bebeğin emzirmesinin sona ermesinden önce veya bebeğin doğumuna kadar papilloma tedavisini geciktirmenizi tavsiye edebilir. Her şey somut duruma ve somut kadına dayanır: Bu bireyseldir. Doğru kararı vermek için, doktor, virüsün bulaşma derecesini değerlendirmek ve daha ileri tedavinin gerekliliği ve aciliyetini belirlemek için testler yazabilir.

Kontrendikasyonlar

Papillomlardan merhemlerin kullanımına kontraendikasyonlar önemli ölçüde farklılık gösterebilir, bu nedenle bu dış etken maddeyi uygulamadan önce ilaca verilen açıklamayı dikkatlice okumak çok önemlidir. Çoğunlukla, bu tür ilaçlar hamile ve emziren hastalar ve çocuklar tarafından kullanılmak üzere tavsiye edilmez.

Merhem bileşimi sunulan maddelerden herhangi birine alerjik reaksiyonlara eğilimi olan bireyler büyük özenle ilaç kullanın. Alerji olmadığından emin olmak için, kol katının üzerine az miktarda ilaç sürün ve reaksiyonu gözlemleyin. Gün boyunca şüpheli bir şey olmamışsa, merhem papillomalarla ilişkili olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, böyle bir deney, sağlıklı cilde uygulandığında bu tür maddeler ciddi yanıklara neden olabileceğinden, asitler ve alkalilere dayanan nekrotik ilaçlar ile gerçekleştirilemez. Bu gibi merhemleri kullanmadan önce deneyimli bir tıp uzmanına danışmalısınız.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27]

Yan etkiler Papillomlardan merhemler

Yan etkiler bazen dış ilaç yanlış kullanıldığında veya bir alerji varsa ortaya çıkar. Bir kural olarak, yan etkiler, aşağıdaki gibi yerel değişiklikler şeklinde tezahür eder:

 • cildin hiperemi;
 • yanma ve ağrı hissi;
 • kaşıntı;
 • lokal tahriş semptomları;
 • dokuların küçük şişmesi;
 • sınırlı dermatit;
 • merhem kullanım yerindeki yanık türüne göre yaraların ve erozyonun ortaya çıkması.

Benzer belirtiler varsa, papillomlardan merhem kullanımı durdurulur ve doktora döndürülür.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33]

Dozlama ve uygulama

Papillomlardan elde edilen merhemler, sadece dışsal olarak, patolojik bir formasyona neden olan ve en yakın sağlıklı dokuları etkilememeye çalışılan topikal olarak kullanılır. Bu ilaçların uygulama sıklığı doktor tavsiyelerine bağlı olarak günde 2'den (sabahtan geceye) beş katına kadardır.

Talimatlar aksini söylemezse, papillomlardan merhemlerle tedavi süresi 10 ila 14 gündür. Tüm merhemler günlük olarak uygulanmaz: Bazıları haftada sadece 1-2 kez kullanılır.

Doktor tarafından reçete edilen tedavi planında kendi ayarlarınızı yapmanız tavsiye edilmez, çünkü bu doğrudan tedavinin kalitesini etkileyebilir. Genellikle, merhemlerin dışarıdan uygulanmasına ek olarak, doktor ayrıca tabletlerin veya diğer ilaçların kullanımı dahil olmak üzere ilaveten antiviral bir etki olmak üzere ek tedaviyi de reçete eder.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Aşırı doz

İlaç vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değilse, aşırı doz neredeyse imkansız olarak kabul edilir. Bazen zehirlenme belirtileri yanlışlıkla veya kasıtlı olarak merhem içinde kullandığınızda ortaya çıkar. Böyle bir durumda mide yıkaması, sorbent hazırlama ve gün içinde bol miktarda sıvı içilmesi tavsiye edilir.

Merhem dış doz aşımı prensipte mümkün değildir, ancak uzun süre merhem kullanımı ile advers olaylarda hafif bir artış mümkündür.

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Hazırlıkların aktif bileşenlerinin önceden kestirilemeyen etkileşimi ortaya çıkabileceğinden, tek bir cilt bölgesinde birkaç harici ilacın eşzamanlı kullanımı önerilmemektedir. Bu nedenle, merhemler ve kremler, uygulamalar arasında en az 2 saatlik bir zaman aralığına dayanamayacak bir alana uygulanmamalıdır.

Etkileşim istenmeyen semptomlarına ek olarak, bazı ilaç kombinasyonları alerjik reaksiyonun gelişmesine yol açabilir. Tedavi planını yazan doktor, mutlaka bunu dikkate alır.

Papillomlardan merhemlerin birbirlerinden uzak ya da düzensiz olarak uygulanması, birbiriyle birleşmesi ya da birleşmesiyle birlikte kullanılması kabul edilemez.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55]

Depolama koşulları

Papillomlardan merhemler için özel depolama koşulları var mı?

Diğer ilaçlar gibi merhemler de belirli ilaçlara yönelik talimatlarda belirtilen belirli gereksinimlere uygun olarak depolanır. Bazı ilaçlar sıcaklık rejiminde kısıtlama olmaksızın saklanabilir ve diğerleri - kesinlikle soğuk koşullarda (örneğin buzdolabında) saklanabilir. İkincisi genellikle sıcak bir odada antiviral aktivitelerini kaybedebilen antiviral ilaçlara atıfta bulunur. Örneğin, Panavir jelinin + 4 ° C ila + 25 ° C arasında bir sıcaklıkta ve + 10 ° C'ye kadar oksolin merheminde tutulması arzu edilir. Aynı zamanda, tıbbi merhemleri dondurmak kesinlikle yasaktır, aksi takdirde tıbbi yeteneklerini kaybedeceklerdir.

trusted-source[56], [57], [58], [59], [60]

Raf ömrü

Merhemin papillomlardan depolanmasına doğru yaklaşım, ilacın son kullanma tarihi boyunca korunmasını garanti eder ve bu, ilacın paketinde mutlaka belirtilmelidir. Merhem yanlış bir şekilde saklanırsa, beklenen etkiyi vermeyecektir: ayrıca, müstahzarın kıvamı, kokusu ve hatta rengi değişebilir. Tüm bu belirtiler, ilacın kullanım için uygun olmadığını dolaylı olarak gösterebilir.

Bu ilacın uygun olduğu dönem, ambalajın görünen kısmı üzerine yazılmalıdır. Bu gerçeğe özellikle dikkat edilmelidir, çünkü tedavi kalitesi buna bağlı olabilir.

trusted-source[61], [62], [63], [64], [65], [66], [67]

Ve yine de, papillomlardan etkili merhemler var mı? Dermatolojide çoğu tıp uzmanı, papilloma tedavisinin sadece aşağıdakileri içeren entegre bir yaklaşım durumunda etkili olabileceğini temin eder:

 • antiviral tedavi (hem lokal hem de sistemik);
 • bağışıklığın uyarılması;
 • formasyonların cerrahi olarak çıkarılması.

Tedavi genellikle oldukça uzun, bu da büyük bir sabır ve dayanıklılık gerektirir. Bununla birlikte, hastalık tedavi edilebilir ve papillomadan merhem bunu hızlı ve verimli bir şekilde yapmaya yardımcı olacaktır.

trusted-source[68], [69], [70]

Bilmek önemlidir!

Günümüzde tıp, yüzün üzerinde insan papilloma virüsü (HPV) türü hakkında bilgi sahibidir. İnsan sağlığı için tehlike kategorisi de dahil olmak üzere farklı özelliklere göre ayrılırlar. Devamını oku...

Ilaç etkisi

Противовирусные местные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Papillomlardan merhemler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.