Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Neden yedikten sonra zayıflık ve bununla nasıl başa çıkılacağı

Makalenin tıp uzmanı

Gastroenterolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Gıdaların sindirim süreci ile birlikte alınması, sadece gerekli ve bazen gereksiz maddelerle vücudun doldurulması değil, aynı zamanda mideye düşen ürünlerin öğütülmesi ve işlenmesi için belirli bir enerji harcamasıdır. Bu arka plana karşı, yedikten sonra zayıflık, birçok organ ve sistemin artan çalışmasının neden olduğu vücudun olağan hali gibi görünüyor. Bir yandan, bu doğrudur, ancak böyle bir durumla birlikte aktif olarak gelişen bir hastalığın belirtisi olabilir ve bu nedenle özel dikkat gerektirir.

Epidemioloji

Çalışmalar, yedikten sonra halsizlik gibi bir durumun, en az bir kez herkesin yaşadığı bir yaşamda, eğer bu semptomun VSD gibi yaygın bir patolojiye eşlik etmesi nedeniyle ortaya çıktığını göstermektedir. Ayrıca, çocuklarda yetişkinlerden daha az sıklıkta toplanmasına rağmen, aynı zamanda yaş ve cinsiyette bir ayrımı yoktur.

Sırayla aşırı yemek, karbonhidrat atıştırma ve sindirim dolayısıyla ihlallerine neden açlık veya susuzluk, duyguları uyaran karbonhidrat ve besin takviyeleri açısından zengin çeşitli gıdaların raflarda geniş ürün yelpazesine katkıda bulunur yedikten sonra zayıflık görünümü. Hiç kimse, mide ve tüm sindirim sistemi için tehlikeli olan bu "lezzetleri" satın almaktan sigortalanmaz. Bu tür kötü niyetli satın alımlar için bizi ve çocuklarımızı her yerde reklam ve renkli ambalajlamaya zorlar.

Yedikten sonra zayıflık hissi riski, genel olarak olduğu semptomlardan biri olan ilişkili hastalıkları arttırır.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Nedenler yedikten sonra zayıflık

Yemekten sonra zayıflık, aşırı yağlı yiyeceklerin aşırı derecede aşınması ya da emiliminden kaynaklanabilir ve sonuç alınmadan bunun yeterli olmayacağını anlamak için bir uzman olmak zorunda değildir. Yüksek enerji maliyetleri ve yiyeceklerin sindirimi ile ilgili zorluklar, yemek yedikten sonra baş dönmesine ve güçsüzlüğe yol açabilir, bunun yanında mide ve uyuşukluk hissi de artar.

Baş dönmesi, beyindeki damarların daralmasına neden olan biyojenik amin tiramin grubundan bir madde bakımından zengin olan çok sayıda gıdada kullanılmasından kaynaklanabilir. Bu ürünler arasında peynirler, turunçgiller, konserve, fermantasyon ürünleri (kefir, bira, kvass, vs.) bulunur.

Eğer yedikten sonra mide bulantısı ve halsizlik gibi belirtileriniz varsa, mümkünse en kısa zamanda gastroenteroloğu ziyaret etmelisiniz. Bu semptomlar gastrit, pankreatit, mide ve duodenal ülser, tembel mide sendromu, kolesistit, vb. Gibi çeşitli gastrointestinal hastalıkların gelişimini gösterebilir.

Yukarıdaki belirtilere kusma ve ateş eşlik ediyorsa, sindirim sisteminin durumuna özellikle dikkat edilmelidir. Alevlenme: Vücudun Böyle bir reaksiyon, ciddi sorunların bir göstergesi olabilir mide ülserlerinin, apandisit, hazımsızlık, başlangıç peritonit (periton enflamasyonu). Ve burada zaten ölümdeki gecikme benzer.

Yemekten sonra zayıflık ve uyuşukluk, karbonhidrat açısından zengin gıdaların aşırı tüketiminin sonucu olabilir. Fakat bu semptomlar düzenli hale gelirse, sorun diyabetes mellitus muayenesinden kaynaklanır. Aşağıdaki belirtiler hoş olmayan bir tanının yokluğunun teyidi olabilir: susuzluk, sürekli olarak gözlemlenen, idrar yapma sıklığı, yaraların ve çizilmelerin yavaş iyileşmesi ve keskin kilo kaybı.

Ama canavar boyandığı için o kadar da kötü değil. Bu teşhisi ile yaşayabilirsiniz. Ana şey, zaman içinde hastalığı tanımak ve sürekli insülin iletimi gerektiğinde sahneye gitmesine izin vermemektir. Bununla birlikte, diabetes mellitus, gastrit, pankreatit ve diğer ciddi hastalıklar gibi, öncelikle bir diyet, bir çok güzelliğin ve bazı alışkanlıkların reddedilmesidir. Ama sen yardım edemezsin, sağlıklı ve mutlu hissetmek istiyorsun - doğru yemeği sevmeyi öğren.

Yemekten sonra zayıflık ve çarpıntı genellikle kardiyovasküler hastalıkların gelişiminin ilk belirtileridir. Gerçek şu ki, taşikardi (artmış kalp atım hızı), zayıflık, terleme, nefes darlığı gibi belirtilerle birlikte görülür. Bir kişinin yedikten sonra bu gibi koşulları varsa, bu durum normdan sapma gösterir.

Bu belirtiler kalp hastalığı ve kan damarlarının sadece neden değil, aynı zamanda sindirim sisteminde düzensizlikler olabilir, obezite, "tiroit", diyabet, merkezi sinir sistemi bozuklukları ile ilgili sorunlar.

Eğer tere atılırsa ve yedikten sonra dikkat çekici bir zayıflık hissederseniz, bu sıradan bir hormonal dalgalanmadan kaynaklanabilir. Hormonların etkisi en çok kadınlarda ve özellikle adet ve ergenlik döneminde etkilenir.

Hormonun yeniden yapılandırılması ve yiyeceklerin sindirim sürecine eşlik eden kan basıncını düşürmesi, hamilelik sırasında yedikten sonra zayıflığın ana nedenidir.

Hiperhidroz, pota atar sendromu Frey ile vasküler distoni (VVD) tanısı metabolik bozukluğu olan bir insan için fark edebilirsiniz yeme sonrası güçsüzlük ve hastalar ile birlikte, sadece sıcak yemek yenilmesinden ama bunun bile düşünce sonra .

Yedikten sonra nefes darlığı ve halsizlik endişe verici bir semptomdur, ancak kendi başlarına belirli bir hastalığa işaret edemezler. İç organların çalışmasında bazı sapmaların varlığı hakkında bir işaretlerdir. Zayıflık ve nefes darlığı ile işaret edilen hastalığın kesin tanısı, bir terapist tarafından vücudun tam veya kısmi muayenesi temelinde kurulabilir.

Yemekten sonra görülen yaygın güçsüzlük nedeni, doğal olarak hızlı gastrik boşalmanın gerçekleştiği damping sendromudur. Genellikle, rezeksiyondan önce - midenin büyük bir bölümünü sindirim sisteminin daha sonraki restorasyonuyla ortadan kaldırmak için yapılan bir işlemdir, ancak bazen dışavurumları dışa doğru sağlıklı insanlarda görülür.

Dumping sendromu, yukarıda tanımlanan hemen hemen tüm semptomlar için tipiktir. Bu durumun patogenezi, gıda ürünlerinin işlenmesi sırasında vücutta meydana gelen süreçlere bağlıdır.

Hızlandırılmış gastrik boşalmanın iki türü vardır:

 • Erken (yemekten hemen sonra, yemekten sonra 20 dakikadan sonra değil), bir yiyecek yumrularının oluşması ve bağırsakta ozmotik basıncın artmasıyla oluşur.
 • Geç (genellikle yemekten sonra belli bir süre sonra oluşur, genellikle 2-3 saat sonra).

Erken damping sendromu şu özelliklere sahiptir:

 • dikkat çekici zayıflık,
 • güçlü çarpıntı,
 • kan basıncında azalma ve baş dönmesi
 • cilt ve yerlerin solgunluğu.

Ve ayrıca soğuk ter, nefes darlığı, mide bulantısı kusma dürtüsü ile ortaya çıkar.

Geç dumping sendromu durumunda, halihazırda mevcut şikayetler aşağıdakiler tarafından birleştirilmektedir:

 • nedensiz açlık,
 • bayılma,
 • Gözler önünde göz kamaşması ve lekeler şeklinde görülen görsel bozukluklar, bir noktada görüntünün odaklanamaması, gözlerin önünde karanlığın oluşması,
 • kan şekerinin düşürülmesi,
 • karnında rumbling,
 • genel halsizlik.

Aynı zamanda, cilt kızarır ve bulantı ve nefes darlığı azalır. Sendromun geç dökülme evresindeki görünümleri sadece aşırı yemeğe neden olabilir.

Irritabl mide sendromu (işlevsel dispepsi): çeşitli kombinasyonlarda yedikten sonra zayıflık ve ilişkili semptomların nedeni katı diyetler, açlık ve gelişmekte olan bu toprak hastalıkları ile ilgili olabilir bulimia nervosa (kontrolsüz gıda alımı psikolojik nedeniyle), anoreksi.

Benzer belirtiler gıda alerjisine eşlik edebilir . Eğer yemeklerden sonra mide bulantısı ve halsizlik fark ederseniz sadece proteinli besinleri, tatlılar ve hamur işleri, artı baş ağrısı eşlik aynı yeme ve kulaklarda çınlama sonra, hemen alerjeni belirlemek ve beslenme yoluyla ortadan gerektiğini ortaya çıkar.

trusted-source[12], [13], [14]

Patogenez

Yedikten sonra halsizlik, farklı durum ve hastalıkları gösterebileceğinden , bu semptomun patogenezi, ancak vücuttaki gıda işleme prosedürüne eşlik eden süreçler açısından görülebilir. Gıda işleme süreci ağızda başlar. Organizma, sadece ürünlerin öğütülmesi için değil, aynı zamanda asimilasyonu için de ek enerjiye ihtiyaç duyar.

Sindirme fikri, açlık duygusunun ortaya çıkmasıyla başlar. Vücut besin alımı için hazırlanır, beyin bir sinyal verir ve kan sindirim organlarına akmaya başlar. Koruma yasasıyla, kapalı bir ortamda, bir yerlerde fazlalık varsa, o zaman başka bir yerde bir açığı gözlemleyeceğiz. Beyin ve akciğer kan kanallar, bunlar (oksijen kan yoluyla organlara verilen olduğu için), oksijen açlık deneyim ve dolayısıyla bu tür genel zayıflık arka (aslında acı ve diğer organlar) üzerinde dönmesi ve nefes darlığı gibi belirtileri vardır.

Ağır, inatçı yiyeceklerin sindirim sistemine girmesi, kekik oluşumu ile doludur. Midede oluşan bu kadar sert yiyecek yumruları, onunla baş edememekte, duvarlarında kuvvetli bir baskı uyguladığı ince bağırsağa doğru ilerlemektedir. Bu "şiddet", adrenal bezinin, katekolaminlerin özel maddelerinin kanına salınmasını teşvik eder. Yemeden sonra halsizlik, baş dönmesi, yorgunluk, terleme, nefes darlığı gibi aşırı ilişkili semptomları ile.

Daha ileri gidiyoruz. Besinlerin bağırsaktaki besinlerden emilimine, beyni besleyen kan glikoz seviyesinde bir artış eşlik eder. Onun için bu, oreksin üretimini durdurmak için bir sinyal görevi görür. Bu madde sadece yiyecek bulmak için bizi zorlamakla kalmaz, aynı zamanda canlılık ve etkinlik de sağlar. Bu maddenin seviyesindeki bir azalmanın, mukavemetinde bir azalmaya yol açtığı açıktır, örn. Zayıflık ve uyuşukluk.

Gördüğümüz gibi, cevher hücrelerinin aktivitesi şeker veya glikozu azaltır, bu yüzden karbonhidratlar, özellikle tatlılar açısından zengin gıdalar yerken en büyük uyuşukluk ve halsizlik gözlenir. Öğleden sonra bir şeyler atıştırmak için kurabiyeler, tatlılar ve tatlı içecekler kullanarak, aslında vücuttaki belirli süreçlerin engellenmesini kışkırtıyoruz. Eğer vücudumuzu bir çalışma mekanizması olarak görürsek, orexin bir gaz pedalının rolünü oynayacaktır ve şeker ve diğer karbonhidratlar frenlerdir.

İşte bu yüzden, doğru beslenme ilkelerinden biri, sabah ve öğleden sonra karbonhidrat tüketmemenin ya da en azından miktarını önemli ölçüde sınırlamamasıdır. Fakat yüksek kaliteli protein, karbohidratlar için bir çeşit panzehirdir ve negatif "olumsuz" etkisini önemli ölçüde azaltır.

trusted-source[15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Teşhis yedikten sonra zayıflık

Ciddi hastalıkların tedavi edilmekten daha sık önlendiği ve zamanında tanı konunun tedaviyi daha etkili hale getirdiğini ifade eden herkes tartışacak mı? Bilerek, bilge insanlar Tanrı'nın Tanrıya dikkat ettiğini söyledi. Yani yedikten sonra zayıflık durumunda. Kendinizi zamanında yakalarsanız, benzer bir güçsüzlük olan bir çok hastalığın gelişmesini engelleyebilir veya tedaviyi kolaylaştırabilirsiniz. Ya da en azından optimal bir menüyü ve günün rejimini geliştirerek, yedikten sonra devletin normalleşmesine katkıda bulunur.

Ama bu belirtiyi gözardı en nahoş olabilir sonuçlarını insüline bağımlı diabetes mellitus, gastrit veya mide ülseri ve duodenum ülseri, başka hastalıkların gelişmesi, sindirim kanalı çalışmaları ile ilgili olanlar alevlenmesini çalışan şeklinde. Eğer zamanında duruma reaksiyon varsa, tehlikeli önlemek mümkündür komplikasyonları böyle periton ülser veya iltihap delinmesi olarak.

Bir yemeğin ardından zayıflığın teşhisi, bu gerçeğin ifadesine değil, bu belirtinin nedenine ve beraberindeki hastalıkların tanımlanmasına indirgenir. Bu amaçla, doktor çekerken varken, yiyecekler insanlar tüketilen ve hangi miktarda, ne zayıflık görünümünü öncesinde tüm durumları açıklık, hangi belirtiler sıklıkla yedikten sonra zayıflık nöbetler rahatsız boyunca zayıflık mevcuttur. Ek olarak, gıda alerjisine kalıtsal yatkınlık dışlanır veya kurulur.

Hastayla görüşmeye ek olarak, doktor, epigastrik bölgenin palpasyonunun yanı sıra sıcaklık ve BP ölçümü yapabilir. Bu muayene yöntemi zaten sindirim sisteminin sağlığı hakkında bazı bilgiler verebilir.

Olası bir problem hakkında daha eksiksiz bilgi, araçsal teşhis ile sağlanır. Her şeyden önce, GIT incelenmelidir. Gastrointestinal sistemin patolojilerinin belirlenmesi bir gastroenterolog tarafından ele alınmaktadır.

Bu araştırma alanındaki en popüler yöntemler, patolojiyi içeriden görmeyi ve mide suyunun asitliğini ölçmeyi sağlayan, karın ve fibrogastroskopinin ultrasesidir. Enstrümantal çalışmalar ve anamnez temelinde, gastroenterolog onun sonucunu verir.

Tanı için bir döküntü sendromu şüphesi varsa, hastanın sorgulamasına ek olarak, midenin bir grafisine gerek duyulabilir. Glikoza cevabın doğrulanması için kışkırtıcı testler yapılabilir. İnsülin ve albümin seviyesi ile ilgili laboratuvar çalışmaları yapılmaktadır.

Buna ek olarak, doktor bazı testler reçete edebilir : genel ve ileri kan testi, idrar ve dışkı ve şeker hastalığı ve diğer metabolik hastalıkların gelişimini tespit etmek için şeker için bir kan testi. Metabolizmanın normalleşmesinden sorumlu endokrin sisteminin patolojilerinde uzmanlaşmış bir endokrinologa danışmak gerekebilir.

Tanıdaki bazı zorluklar pankreatit olabilir. Ultrason ve X-ışınlarına ek olarak, spesifik çalışmalar da verilebilir: endoskopi, laparoskopi ve enzimlerin varlığı için iki kez kan ve idrar çalışması.

Dispne ve taşikardi varsa, göğüs röntgeni, elektrokardiyogram, MRG vb. Gibi ek tetkik yöntemleri önerilebilir.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanıda vücutta herhangi bir patoloji ortaya çıkmazsa, terapist, hastaya, gelecekte semptomun nüksetmesini önlemek için, gün ve diyet rejiminin formülasyonu için gerekli talimatları verecektir.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi yedikten sonra zayıflık

Yemekten sonra zayıflık bir hastalık değildir. Bu sadece vücuttaki bazı patolojilerin bir belirtisidir. Bu rahatsız edici semptomdan kurtulabilmeniz, sadece ona neden olan sebebi tedavi etmek için önlemler alarak ortaya çıkar. Ve bu gibi birçok neden olabileceğinden, bir makalede tüm hastalıkların ve patolojik durumların tedavisini ayrıntılı olarak açıklamak mümkün değildir.

Hastanın durumunu en sık görülen hastalıklar ve aşırı yeme ile ilgili durumları azaltabilecek ilaçlarla ilgili daha ayrıntılı olarak ele alalım. Gastrointestinal sistemin çeşitli hastalıklarının tedavisinde sindirim sisteminde sindirimi ve sindirimi kolaylaştıran enzim preparatları yaygın olarak kullanılmaktadır. Mide ve pankreas ile ilgili problemler varsa, bu ilaçlar her zaman hastalıkların karmaşık tedavisinin bir parçası olarak reçete edilir.

Bu arada, bu aynı ilaçların aşırı yemeye eğilimli onların iştah kontrol edemez olanlar için tavsiye edilebilir veya sadece yedikten sonra bulantı ve güçsüzlük eşlik doyurucu, yağlı yemekler bol şölen yemeği esnasında sindirime yardımcı olarak.

En popüler ve popüler enzim preparatları Festal, Mezim, Creon, Pancreatin, Pancreasim, Existol, Semilase'dir.

"Pankreatin" - muhtemelen en popüler olanı, etkinliği ve ucuzluğu nedeniyle gıdaların sindirimini kolaylaştırmaktır. Belirli bir isimle bir enzim preparasyonunun, pankreasta sindirim için enzimlerin bozulmuş senteziyle ilişkili endikasyonlara sahip olması gerektiği anlaşılacaktır. Bu doğrudur, ancak pankreas ile ilgili sorunlar ilacı almak için endikasyonlardan sadece biridir. Buna ek olarak, doktorlar ameliyat sonrası kronik patolojiler, sindirim sistemi, karaciğer, pankreas "pankreatin" almaları önerilir, mide veya ışınlama, tek veya sürekli aşırı yemek sonrasında bağırsağın onikiparmak bağırsağının. O insanlara hayat, aktif hareket yatkınlık etmediğini görüntüyü gösterir yanı sıra bu cihaz, sindirim sistemi röntgen veya ultrason hazırlanmasını çiğneme ile ilgili sorunlar kim.

"Pankreatin", insan pankreasları tarafından üretilenlere benzer enzimler (proteaz, amilaz ve lipaz) içerir. Bu enzimlerin kaynağı sığır ve domuzdur. Oral alım enzim preparatı vücutta bu maddelerin bir eksiklik doldurur ve proteinler, nişasta ve yağ ve insan yaşamı için gerekli amino asitleri, oligosakaridler, ve yağ asitleri, onların dönüşüm hızlı parçalanmasını kolaylaştıran zaman.

Eczanelerde, paket başına 10 ila 60 parça arasında değişen dozlarda tabletler şeklinde mevcut farklı üreticilerin bir ilacı bulabilirsiniz. İlaç "Pankreatin" ve "Pancreatin forte" 2 çeşidi vardır.

Uygulama şekli ve dozu. İlacın alındığı gıda ile alınmalı veya hemen yemek yedikten sonra, hiçbir şekilde parçalara ayrılmamalıdır. İlacın alımı, büyük miktarda sıvı kullanılmalıdır. Bu, formülasyondaki enzimlerin salınması ve daha sonra değil, doğrudan duodenumda harekete geçmesi için gereklidir.

Bu kullanım yöntemi, ilacın 30-40 dakika sonra maksimum etkisini elde etmenizi sağlar. Bir seferde alınan tabletlerin sayısı genellikle 1-2'dir, ancak doz, enzim eksikliğinin ve hastanın yaşının gelişim derecesine bağlı olarak doktorun talimatlarında arttırılabilir.

Pankreasın hiç enzim üretememesi durumunda, ilacın maksimum dozu reçete edilir: enzimlerdeki sindirim sisteminin fizyolojik ihtiyacına karşılık gelen "Pankreatin 8000" 5 tablet.

"Pankreatin", yemek yedikten sonra mide, uyuşukluk, mide bulantısı ve güçsüzlük gibi aşırı tansiyonun hoş olmayan semptomlarını başarıyla kaldırabilir. Bu durumda, genellikle bir yemekten hemen sonra alınan 1 tablet yeterlidir.

İlaç kullanımı çok az kontrendikasyon vardır. Bu, her zamanki gibi, ilacın içindeki maddelere aşırı duyarlılık, pankreatitin akut formu, yanı sıra kronik formunun alevlenmesidir. İlaç çocukluk ve hamilelik / emzirme döneminde kullanılmak üzere onaylanmıştır. Bu durumda, bireysel bir dozaj ayarlanabilir.

İlacın uygulanması nadiren herhangi bir yan etki ile eşlik eder. Bazen, dışkıda, mide bulantısı, karında hoş olmayan duyumlar, kan testinde küçük değişiklikler, alerjik bir döküntü olabilir.

Önlemler. İlacın antasitler ve demir preparatları ile birlikte alkol ile birlikte alınması arzu edilmez. Az miktarda alkol içeren bir ziyafet sonrası küçük dozlarda "Pankreatin" kullanılması kabul edilebilir.

Çocuklukta, ilacı almak kabızlık ihtimalinde bir artışı kışkırtır.

"Pankreatin" in yabancı analogu "Mezim" dir. İlaçlar, sadece ikincisindeki sabit enzim miktarlarında farklılık gösterir. "Pankreas", yukarıda tarif edilen ilacın bir iç analogudur.

"Creon" da "Pankreatin" in bir analogudur, ancak hali hazırda kapsül formunda mevcuttur. Doktorlara göre bu tür bir salım formu bu durumda daha etkilidir. Normal dozaj: yemekten önce 1 kapsül.

"Festal" ilacı , öncekilerin aksine, selülozun parçalanmasına yardımcı olan lipaz ve hemiselülozun etkisini güçlendiren safra bileşenleri ile desteklenir. Vitamin ve yağların daha etkili emilimini sağlar.

Bu durumda enzim preparatlarının olağan endikasyonlarına bulaşıcı ishal, şişkinlik, irritabl bağırsak sendromu eklemek mümkün değildir.

İlacın bileşiminde safra ve hemiselüloz varlığı ile bağlantılı olarak, aynı zamanda kullanım için spesifik kontrendikasyonları vardır. Bu tür sarılık, hepatit, karaciğer yetmezliği, safra taşı yanı sıra, irin toplama safra kesesi (ampiyem) 'de, ve ileus gibi bu karaciğer hastalığı,.

Genellikle bir veya iki tablet günde 3 kez bir dozda ilaç alın. Çocuk normu bir doktor tarafından kurulmuştur.

İlacın alımı, "Pankreatin" ile aynı olan bazı yan etkiler ile birlikte olabilir.

Önlemler. İlaç bir draje şeklinde temin edilebilir ve glukoz kabuğundaki içerik diyabetli mellitus hastalarının durumunu olumsuz olarak etkileyebilir.

Dikkatle, kesinlikle doktorun göstergelerine göre, "Festal" hamilelik veya emzirme sırasında alınır.

Aynı fiyat kategorisinde bulunan "Festal" analogu, "Enzistal" ilacıdır.

"Somilase", yağların bölünmesi için enzimlerle ve bir a-amilaz ile ilgili bir solzim bulabildiğimiz, bir polenzim preparatıdır. İlacın prensibi, öncekilerden biraz farklıdır. Enzimlerin eksikliği, yağların bölünmesiyle yenilenir.

İlacın kullanımı ile ilgili endikasyonlar, gastrointestinal sistemin ve pankreasın hastalıklarla bağlantılı olarak yetersiz çalışmasına ek olarak, sindirim sistemindeki yaşa bağlı değişikliklerdir.

İlacın uygulanması ve ilacın dozajı "Festal" ile aynıdır.

İlaç "Somilase" nin artı kullanımı ve yan etkileri kontrendikasyonların neredeyse tamamen yokluğu. Bununla birlikte, ilaç sadece bir tıbbi uzman ile görüştükten sonra alınmalıdır.

Diyabet gelince, konuşma uzun ve temelsiz olabilir, çünkü bu hastalık için ilaçların atanması endokrinologun yetkinliğini gerektirir. Sadece bu sağlık bozukluğunun tedavisinin uzun olduğunu ve glukoz ve kolesterol kaynaklarının kısıtlanmasıyla özel bir diyete bağlı kaldığını söyleyebiliriz.

Aynı uzman doktor tarafından tedavi edilen kardiyovasküler hastalıklar hakkında da söylenebilir.

Ancak, damping sendromu ile ilgili olarak, hastanın durumunu kolaylaştıran ve yemekten sonra zayıflığın görünümünü dışlamak için sindirim sürecini normalleştirmeye izin veren bazı ipuçları verebilirsiniz.

Diyabet durumunda olduğu gibi ve gastrointestinal sistemin hastalıklarıyla birlikte, diyet ön plana çıkmaktadır. Her hastalık için, gıdaların kalitesi ve dozu üzerinde sınırlamalar vardır. Çoğu zaman, bir gün yemek sayısı arttığında ve porsiyonlar da azaltılarak fraksiyonel beslenmeye başvurulur; bunun yanı sıra, yiyecek topaklarının oluşumunu kışkırtan ağır yiyeceklerin menülerinden de çıkarılır.

Dumping sendromu ile diyet yapmak, tam teşekküllü fraksiyonel yiyecekler almayı gerektirir. Yiyecekler kalorilerde yüksek olmalı, gerekli tüm vitaminleri içermeli, ancak sıvı ve karbonhidrat miktarı sınırlandırılmalıdır. Lif bakımından zengin besinler, menüden mümkün olduğunca uzaklaştırılmalıdır.

Sendromun hafif seyrinde, diyet tedavisi genellikle sınırlıdır. Yedikten sonra bulantı ve güçsüzlük ek olarak hala şaşkın varsa, bu sendromların kaldırılması için ürünler "immodium" "Motilium", "Octreotid" ve enzim hazırlıkları tavsiye edilebilir.

"Immodium", içeriğinin daha yavaş bir şekilde hareket etmesi nedeniyle, bağırsak duvarının kasılma sıklığını azaltır. İlaç mide-bağırsak hareketliliğini azaltan atropin ilaçları ile birlikte orta başlangıçlı sendrom için vazgeçilmezdir. "Okreotid", mide ve sindirim sisteminin diğer organlarındaki operasyonlardan sonra komplikasyon olasılığını azaltır. "Mollium" dumping sendromuna eşlik eden hoş olmayan semptomları doğrudan giderir.

Damping sendromunun şiddetli seyrinde, anestetik "Novocain" yemeklerden önce reçete edilir. Bu durumda, her öğünden sonra, doktorlar aktif olarak hareket etmeyi önermezler, fakat tam tersine dinlenmeyi önerirler.

Alınan tüm önlemler işe yaramazsa, gıdaların ince bağırsağa hareketini yavaşlatan rekonstrüktif gastro-noduodenoplasti içeren cerrahi bakım gerekebilir.

Bir yemekten sonra zayıflık, yiyeceklerin sindirilebilirliğinin ve dolayısıyla bileşimlerinde vitaminlerin ihlali nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenle, bu durumun tedavisi, vitamin komplekslerinin alımını içerir.

Fizyoterapi tedavisi, yedikten sonra halsizliğin neden olduğu hastalıklar için reçete edilir. Çamur terapisi, maden suyu tedavisi, fizyoterapi egzersizleri, klintoterapi olabilir.

Yedikten sonra alternatif zayıflık tedavisi

Yemekten sonra hem zayıf hem de alternatif ilaç tedavisi, nedeninin nedeninin ortadan kaldırılmasına dayanmaktadır ve bu nedenle sadece tıbbi teşhis sonuçlarına göre yapılmalıdır. Hastalık kurulduğunda, zayıflık ve diğer semptomları ortadan kaldıracak tedavinin başlaması mantıklıdır.

Pankreatit ve gastrit ile taze patates suyunun pozitif etkisi vardır, günde 1,5 ila 3 bardak içmeniz gerekir.

Gastrointestinal sistem ve propolisin birçok hastalığına yardımcı olur. Bir alkol tentürü, sulu bir çözelti formunda veya doğal bir formda kullanılır. Hastalığın komplikasyonları için en basit şey ve yemek yedikten sonra mide bulantısı ve güçsüzlük semptomlarının ortaya çıkması, bir süreliğine bir miktar bezelye biraz daha fazla propolis çiğnemektir.

Deniz topalak yağı da mide, duodenum ve bağırsak olan hastaların durumunu hafifletir. Yemekten önce 25-30 dakika boyunca 1 çay kaşığı alınmalıdır.

Diabetes mellitus durumunda, alternatif tıp, 7 adet miktarında hafif fasulye kullanılmasını önermektedir., 100 gr su içinde önceden ıslatılır. Fasulye aç karnına yenmeli, aynı suyla yıkanmalı, bir saat yemekten önce.

Diyabet ve yaban turpu ile durumun stabilize edilmesine yardımcı olur. Ezilmiş ve yaklaşık 7-8 saat soğuk bir yerde ekşi süt üzerinde ısrar edilmelidir (ekşi süt 1 ürün başına 1 çorba kaşığı horseradish). 1 kaşık dolusu yemeklerden yarım saat önce alın.

Bu tür tarifler harikadır, fakat sindirim sistemini stabilize etmenin yanı sıra zayıflığı, mide bulantısını ve baş dönmesini engellemenin yanı sıra, sindirimi artırmaya yardımcı olan gıdaların ve bitkilerin kullanımını teşvik eder. Bu tür eylemlerin ürünlerine kurutulmuş meyveler, taze meyve ve sebzeler, keten tohumu, süt ürünleri, kepek taşır.

trusted-source[47], [48]

Homeopati

Yedikten sonra otlar zayıflık tedavisi sindirim için yararlı bazı bitkilerin özelliklerine dayanmaktadır. Bu otlar karahindiba, dereotu, nane içerir. Ve ayrıca papatya, elecampane, muz, St. John's wort, biberiye, zencefil kökü, hindiba ve ayr, vb. Bu otlar dayanarak tıbbi ücretlerdir. Bazıları eczanede bile bulunabilir, örneğin etkili bitkisel çaylar Dr. Selezneva.

Diğer homeopatik ilaçlar arasında, yedikten sonra zayıflık, aşağıdaki ilaçlar ayırt edilebilir:

"Anacardium-Homaccord", sindirim sisteminin işleyişindeki çeşitli bozuklukları tedavi etmek için kullanılır. Kullanım endikasyonlarından biri, kötü niyetli damping sendromudur.

İlaç damla şeklinde kullanılabilir. Günlük yetişkin dozu, 3 doz halinde eşit olarak bölünmüş 30 damladır. Çocuk bir doktor tarafından yüklenir.

Kullanılacak kontrendikasyon, bileşenlere aşırı duyarlılıktır. Yan etkiler gözlenmez. Tiroid bezi patolojisi olan hastalar ilacı sadece endokrinolog tarafından belirlenen dozda alabilirler.

Enjeksiyon formunda kullanılan "Koenzim compositum" homeopatik ampuller. Metabolizmayı normalleştirin, gastrointestinal sistem ve diğer organ ve sistem patolojileriyle mücadele etmek için vücudun savunma mekanizmalarını harekete geçirin, enzimlerin üretimini pozitif olarak etkileyin.

Enjeksiyonlar farklı ilaç uygulama yöntemleri kullanılarak haftada 1 ila 3 kez yapılır. Yetişkin tek doz - 1 ampül. 6 yaşından küçük çocuklar için dozaj 1 ml'ye kadar 1 ml'dir - 0.4 ml, 3 yıla kadar - 0.6 ml.

Çözelti aynı zamanda (ağızdan) ağızdan alınabilir, öngörülen dozu su içinde (5-10 mi) seyreltilir. Terapi süreci 2-5 hafta içinde değişebilir.

Ilacın tahammülsüzlüğüne ek olarak, bu ilaç için başka bir kontrendikasyon yok. Ancak bazı yan etkiler fark edilir: Enjeksiyon bölgesinde şişme, kaşıntı ve alerjik döküntüler.

Bu ilacı aynı şırıngadaki diğer ilaçlarla karıştırmanız önerilmez.

"Natrium phosphoricum" - yağlı yiyeceklerin zor sindirimi ile diyabet ve durumların tedavisi için bir ilaçtır. Laktoz içerir.

İlaç bebekler de dahil olmak üzere yetişkinler ve çocuklar için tasarlanmıştır. Her yaş için tek bir doz bir - 1 tablettir. Ancak uygulama sıklığı hastanın yaşına ve hastalığın seyrine bağlıdır. Kronik koşullar ile, ilaç akut - 1 ila 6 kez, günde 1-3 kez alınır.

Ilacı alırken, hipersensitivite reaksiyonları mümkündür. Gebelikte doktor-danışmanın istişare amacıyla kullanılması konusunda danışmanlık yapmak gerekebilir.

"Gastronal", gastrointestinal hastalıkların karmaşık tedavisindeki uygulamasını, yemek yedikten sonra mide bulantısı ve güçsüzlük ile birlikte gösteren bir homeopatik preparattır.

İlaç 18 yaşın üstündeki yetişkinlerde kullanılmak üzere endikedir. Aşırı duyarlılık reaksiyonlarına ek olarak kullanım için kontrendikasyonlar, ilacın bir parçası olan fruktoza şeker ve hoşgörüsüzlük eksikliğidir. Yan etkiler sadece görmezden gelen kontrendikasyonlar temelinde ortaya konmaktadır.

Homeopatik granül formundaki preparat, her zamanki tek dozda (8 adet) kullanılır ve maksimum çözünme elde edilene kadar ağızda tutulur. Hapı daha önce (yarım saat) ya da yemekten sonra (bir saat içinde) alabilirsiniz. 1 aylık bir terapötik tedavi için ilacın günde üç kez kullanılması tavsiye edilir.

Ürün hamilelik ve emzirme döneminde ve raf ömrünün sona ermesinden sonra kullanılmamalıdır.

Önleme

Yedikten sonra zayıflık ve diğer hoş olmayan semptomların önlenmesi, günün mevcut rejiminin ve her zamanki menünün gözden geçirilmesiyle başlar. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği aynı zamanda olmalıdır. Yemek sırasında, yeme sürecine odaklanmanız ve yaklaşan toplantının ayrıntılarını düşünmemeli ve kaçırılan anlar hakkında endişelenmeniz gerekir. Yemek sırasında televizyon programlarını izlemek, dersleri öğrenmek, sınavlara hazırlanmak, kurgu okumak, karnınızı doyurucu bir şekilde çiğneyerek bırakmak gerekir.

Yeniden düşünün ve saatlik rasyon. Sabah ve gün içinde, karbohidrat bakımından zengin gıdaların alımını sınırlandırın, böylelikle onlar uykusuzluğa neden olmazlar. Yedikten sonra baş dönmesini ve güçsüzlüğü önlemek için, içtiğiniz kahve miktarını, özellikle de şekerli kahveyi sınırlayın.

Besin alımının sıklığını arttırmak ve tek porsiyonları azaltmak sindirim sisteminin işleriyle daha kolay başa çıkmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, yavaşça yemek yemeniz, dikkatlice ağzınızda yiyecek doğramanız ve hafif yiyecekleri, meyveleri, sebzeleri tercih etmeniz gerekir. Bu, yiyecek topaklarının oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Özel bir kontrendikasyon yoksa, diyet lifinize girin, bu da gıdaların işlenmesinde sindirim sistemine aktif olarak yardımcı olacaktır. Sindirimi artıran diğer ürünlere dikkat edin. Yemekten sonra hem zayıflama hem de tedavi için faydalıdırlar.

İlk yemekten yarım saat önce bir bardak temiz su içme alışkanlığını atın. Bu, henüz uyanmamış olan mide ve bağırsakların başlamasını değil, aynı zamanda birikmiş mukustan arındırılmasını da sağlayacaktır.

Aşırı beslenme gastrointestinal sistemin en büyük düşmanıdır. Gıdadaki aşırılıktır ve büyük hacmi, gastrointestinal kanalın çeşitli patolojilerinin gelişiminin sık nedenidir. Bir bardak su yardımcı olur ve bu durumda da iştahı azaltır.

Ancak aşırı yemek mümkün değildir kaçınırsanız, baş dönmesi, bulantı ve gibi sorun hızlı ve etkin kurtulmak yardımcı olacaktır yardım enzim preparatları ve konvansiyonel aktif karbon gelmek (genellikle alkol dolu ve lezzetler düğünler, yıldönümleri ve diğer kutlamalarda olur) Yedikten sonra zayıflık.

trusted-source[49], [50], [51], [52]

Tahmin

Zayıf seyreden prognozdan bahsederken, ara sıra tekrarlayan rahatsız edici bir durum olarak yemek yedikten sonra, diyete ve diğer önleyici tedbirlere bağlı kalmak durumu daha iyi bir şekilde değiştirecektir. Belirli bir hastalığın semptomu olarak yedikten sonra zayıflığı düşünürsek, o zaman uygun bir prognoz için, patolojinin zamanla tespit edilmesi şartıyla ciddi ve uzun süreli tedavi gerekebilir. Burada, bir diyet nadiren yeterlidir.

trusted-source[53], [54]

Bilmek önemlidir!

Hipotropi farklı neden olur. Çeşitli eksojen ve endojen etiyolojik faktörlerin bir sonucu olabilir, bu da ya yetersiz besin kaynağı ya da yetersiz asimilasyona neden olabilir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.