Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Spor onkolojiden tasarruf

, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.04.2020

Düzenli fiziksel aktivite ve spor yapmak vücuda önemli faydalar sağlar ve bu bir sır değildir. Bununla birlikte, başka bir önemli avantaj olduğu ortaya çıktı: beden eğitimi, çeşitli tiplerde kanser riskini azaltır. Bu konuyla ilgili bir çalışma Ulusal Kanser Enstitüsü, Harvard Üniversitesi ve Amerikan Kanser Derneği gibi kurumların temsilcileri tarafından gerçekleştirildi.

Fiziksel hareketsizlikten kaçının ve fiziksel olarak aktif olun - bu tür öneriler hemen hemen her doktordan duyulabilir. Gerçekten de, birçok hastalık sadece düzenli egzersizle önlenebilir ve hatta tedavi edilebilir. Şimdi, bilim adamları başka bir önemli ayrıntı daha ekliyorlar: spor, kanseri önlemek için etkili bir koruyucu önlem olabilir. Beden eğitiminin rolü nedir ve önleme tam olarak nedir?

Bugün uzmanların önerileri aşağıdaki noktalardır: kendi sağlıklarını korumak için her kişi haftada 2 ila beş saat arasında orta derecede fiziksel aktivite yapmalıdır. Daha yoğun bir eğitim yapılması gerekiyorsa, bunları haftada 75 dakika ila 2 saat arasında bir hacimde yapmak yeterlidir.

Orta derecede fiziksel aktivite altında, aynı anda vücudu yükleyen, ancak aşırı yüklemeyen, ancak normal sakin durumdan yaklaşık beş kat daha fazla enerji kaynağı kullanmaya zorlayan bu tür egzersizler kastedilmektedir. En yoğun sınıflardan bahsedersek, birkaç büyük ama uygulanabilir kısa süreli yükten bahsediyoruz.

Çalışmayı yürütmek için, uzmanlar dokuz arşivden toplanan bilgileri analiz etti, bu da boş zamanlarında fiziksel aktivitenin değerlendirilmesi, çeşitli tiplerin onkolojisinin insidansı (incelemeye on beş form habis süreç dahil edildi) gibi verileri gösterdi. Sonuç olarak, bilim adamları haftada yedi ila on beş saat eğitimin yedi kanser türü riskinde azalma ile ilişkili olduğunu buldular. Bu tür tümörler şunlardır: erkek hastalarda kolorektal kanser ve her yaştan hastada meme kanseri , böbrek kanseri, endometriyum ve karaciğer, plazma hücreleri kanseri ve NHL (lenfatik sistem kanseri). Ayrıca, risklerin azaltılması sınıfların süresinin artmasıyla artmıştır.

Bu arada uzmanlar, yürütülen çalışmaların biraz sınırlı olduğuna inanıyor. Dolaylı olarak yaklaşık 750 bin hastanın katıldığı gerçeğine rağmen, hemen hemen hepsi aynı ırka sahipti ve fiziksel aktiviteleri sadece genel anlamda değerlendirildi. Bu nedenle, sonuç kesinlikle doğru olarak kabul edilemez. Bununla birlikte, bilim adamlarının bulguları, diğer araştırmacılar tarafından yapılan bazı deneysel çalışmalarda doğrulanmıştır.

Materyal Klinik Onkoloji Dergisi sayfalarında yayınlandı


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2020 iLive. Tüm hakları Saklıdır.