^
A
A
A

Kemik iliği işlevi kardiyovasküler sistemin durumuna bağlıdır

 
, Tıbbi editör
Son inceleme: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

01 February 2022, 09:00

Hipertansiyon, aterosklerozdan muzdarip kişilerde ve ayrıca enfarktüs sonrası dönemde, kemik iliğinde bağışıklık hücrelerinin üretimi aktive edilir.

İmmünositler, oluşumlarını kemik iliğinde yaşayan kök kan hücrelerine borçludur . Kemik iliğinin yapıları, çeşitli doku ve organlardan bağışıklık sistemine sağlanan tüm uyarılara kesinlikle yanıt verir. Aynı zamanda, hematopoietik hücreler, kendi mikroçevrelerine sahip özel yerleri (hücreleri) işgal eder. Onu destekleyen yapılar da kök hücre bölünme süreçlerini etkiler, ancak bu yapıların kendi aktiviteleri kemik iliğine giren moleküler uyarılar tarafından düzenlenir. Sinir sistemi, bağırsak florasının durumu ve pankreasın işlevselliği de rol oynar - özellikle diyabetes mellitusta normal immünositler, kemik iliği hücrelerinden çıkış hızını ve dolaşım sistemine giriş yoğunluğunu değiştirir..

Massachusetts General Hospital'ı temsil eden bilim adamları, hipertansiyonlu hastalarda, ateroskleroz, hem de kalp krizinden kurtulan hastalarda hematopoezin hızlandığını - yeni kan hücrelerinin ve özellikle miyeloid immünositlerin oluşumunun hızlandığını buldu. Lökositler ve nötrofiller arasında en yüksek seviye not edilir: her şeyden önce enfeksiyöz bir patojenle karşılaşan ve enflamatuar bir reaksiyonun gelişimini başlatan onlardır.

Bilim adamları, sesli patolojilere yatkın kemirgenlerle deneyler yaptılar: Bu hayvanların kemik iliği gerçekten daha fazla miyeloid immünosit üretmeye başladı. Ek olarak, kemik iliğini besleyen kan damarlarında değişiklikler kaydedildi. Damar sayısı arttı, damar duvarları kalınlaştı, geçirgenlikleri arttı. Geçirgenliğin artması nedeniyle daha önce kemik iliği hücrelerinde bulunan daha fazla bağışıklık hücresi kana girmeye başladı. Sonuç olarak, kök hücrelerin bölünmesi aktive edildi, yeni olgun immünositler ortaya çıktı.

Uzmanlar sürecin tüm mekanizmasını izlediler. Enfarktüs sonrası durumda, kan, vasküler büyümeyi uyaran ve hücreler üzerinde etkili olan spesifik bir reseptörü olan bir protein maddesi olan vasküler endotelyal büyüme faktörü A ile doyurulur. Bu reseptörün bloke edilmesi, kalp krizinden sonra kemik iliğindeki kan damarlarının inhibisyonuna yol açar. Ek olarak, kan dolaşımındaki aterosklerotik ve enfarktüs sonrası değişikliklerin arka planına karşı, sinyal bağışıklık proteini interlökin-6 ve kan oluşumunu uyaran bir proteoglikan olan versican'ın içeriği artar. Bilim adamları bugüne kadar kardiyovasküler sistem patolojilerinde kemik iliği yapılarını etkileyen bu moleküler faktörlerin kökenini araştırıyorlar.

Bu gözlemlerin ve keşiflerin ne kadar faydalı olacağını zaman gösterecek. Kardiyovasküler hastalık ve kemik iliği işlevi arasındaki bağlantıyı bloke eden ilaçların oluşturulması mümkündür.

Bilgi, NCR yayınının sayfalarında sunulmaktadır.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.