Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yedikten sonra kusma

Makalenin tıp uzmanı

Gastroenterolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Kusma, vücudun koruyucu bir fizyolojik reaksiyonudur, kendi başına bir hastalık değildir, sadece patolojinin gelişmesine işaret eder. Kusma, vücutta çeşitli bozukluklar ile aralarında sindirim hastalıkları ve zehirlenme ve kafa travması ve hatta onkoloji yol açmasına karşın, her durumda, yeme sonrası kusma vücudun bir arıza olduğunu gösterir edilebilir.

Epidemioloji

çeşitli hastalıkların (kronik böbrek veya kalp yetmezliği, bozulmuş glikoz metabolizması, akut bulaşıcı hastalıklar) toksin kan girilmesi, genellikle (çeşitli maddeler, ilaçlar, etil alkol, vb ile zehirlenme) intoksikasyon yemeklerden sonra kusma.

Daha az sıklıkla, kusma travmatik beyin hasarı, felçten sonra ortaya çıkar.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Nedenler yedikten sonra kusma

Yedikten sonra ortaya çıkan kusmanın en sık nedeni sindirim sistemi hastalıklarıdır, bu durumda kusmaya ek olarak karın ağrısı, ishal, halsizlik vb. Rahatsız olabilir.

Yedikten sonra Kusma peptik ülser hastalığı, mide ya da beynin kanser, safra kesesi bozulmasına, pankreas, kafa travması (beyin sarsıntısı, şiddetli morarma, vs.), bulaşıcı santral sinir sistemi hastalıkları (ensefalit, menenjit) veya gıdanın gelişimine oluşabilir alkol zehirlenmesi, stres, şiddetli psikolojik stres. Her durumda, kusma, sadece semptom değildir ve herhangi bir hastalığın gelişiminin sadece bir sonucudur.

Ayrıca, özellikle yağlı yiyeceklerin kötüye kullanılmasından sonra aşırı yeme durumunda kusma meydana gelebilir.

trusted-source[10], [11], [12]

Risk faktörleri

Yemekten sonra kusma, vücudun çalışmasındaki bir ihlalin sonucu olduğu için, risk faktörleri, bu veya diğer hastalıklara neden olan nedenleri içerir.

Yanlış beslenme, stres sindirim sisteminin çalışmasında aksamalara yol açabilir, alkolün kötüye kullanımı zehirlenmeye ve sonuç olarak kusmaya neden olur.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Patogenez

Emetik eylemin üç aşaması vardır - bulantı, kusma ve kusma.

(Ama her zaman değil) kusma, bu aşamada boğaz veya karın güçlü bir rahatsızlık var olmadan önce Bulantı sıklıkla mide kası tonu, azalır ince bağırsak kaslarının etkinlik artışı meydana gelir.

Kusma dürtüsü ile, diyafram kasları, nefes alırken (solunduğunda), peritonun ön duvarı (ekshalasyon ile) aktif olarak büzülür.

Kusma, istemsiz reflekslerin meydana geldiği karmaşık bir süreçtir. Kusma, karın kasları, diyaframın bir aktif azalma midenin düşük kas tonu alt olduğunda, yemek borusu vanası açılır ve mide içeriği ağız boşluğuna yemek borusundan itilir.

Kusma sırasında, solunum yolları, kusma hareketini solunum sistemine sokmak için üst üste gelir.

İki kusma mekanizması var:

 1. İletim kusturucu merkezine doğrudan bakliyat (vestibüler sistemi, gastrointestinal sistem, safra yolu, koroner arterler, farenks, ve hipotalamus al.).
 2. kusma merkezi ve aktive etmek için sinyalleri gönderir Stimülasyon kemoreseptör tetikleme alanı, (bu durumda, uyarım, vb toksinler üreten vücut, üremi, radyoterapi, Gram-pozitif bakteriler, ilacın, düşük oksijen seviyelerine sebep olabilir).

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Belirtiler yedikten sonra kusma

Kusmadan önce, çoğu durumda, bulantı, şiddetli tükürük, hızlı nefes alma, halsizlik vardır.

Bazı hastalıklarda, (baş, mide), dışkı (çoğu zaman ishal), baş ağrısı, kusma ve mide bulantısı önce rahatsız edici olabilir.

Yedikten sonra mide bulantısı ve kusma

Yedikten sonra mide bulantısı ve kusma, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir, sıklıkla bu durum kötü kaliteli yiyecekler, aşırı dozda ilaç, yüksek tansiyon, stres yedikten sonra ortaya çıkar.

(Sıcaklık kusma ve ishal yanında görünür) o, örneğin, sarı-yeşil, ağızda safra tadı gıda zehirlenmesi veya bir bağırsak enfeksiyonu işaret edebilir üretti nedenini yargılayabilir kusmuk doğası gereği. Kusma sırasında sıcaklık ve ishal de apandisit iltihabı ile ilişkili olabilir.

Ot yedikten sonra bulantı ve kusma duyguların normal görünüm ile tuzlu gıdalar, tütsülenmiş etler bir gastroenterolog danışmalısınız ve bu durumda olduğu gibi, mide bulantısı, sindirim organlarının ciddi hastalık belirtisi olabilir, gerekli sınavı geçmek için.

Yedikten bir saat sonra kusmak

Bir saat içinde yemek yedikten sonra kusma belli hastalıklarla ortaya çıkabilir.

Çoğu durumda bu tür bir durum sindirim organlarının hastalıkları gözlenir (pankreatit, siroz ve kolesistit pr.), kusma ek olarak şişkinlik (bazen belirli bir koku) ile püskürtme, iştah bozuklukları meydana gelebilir.

Yedikten sonra sıcaklık ve kusma

Çoğunlukla, bağışıklıkta azalma ile birlikte, örneğin demir eksikliği anemisi ve yüksek sıcaklığın farklı hastalıkların semptomlarının bir kombinasyonu vardır, yüksek sıcaklıkta kan basıncında aşırı bir artış olur, bu da kusmaya neden olur.

Ama aynı zamanda yeme ve sıcaklıktan sonra kusma, gıda zehirlenmesi, bağırsak gribinin belirtileri olabilir.

Gıda zehirlenmesine yemek veya içecek neden olur, süresi dolan raf ömrü veya uygun olmayan koşullarda saklanır. Zehirlenme yemekten birkaç saat sonra başlar, ilk belirtiler mide bulantısı, kusma, ateş, ateştir. Gıda zehirlenmesinin bir başka karakteristik belirtisi ishaldir.

Bağırsak grip veya rotavirüs enfeksiyonu, hızlı gelişim ile karakterizedir, hastalığın semptomları yüksek ateş, kusma, ishaldir.

Yedikten hemen sonra kusma

Yedikten sonra bulantı ve kusma aşırı yeme ile ilişkili olabilir, bu durumda enzim preparatlarının (Mezim, Festal, vb.) Alınması önerilir.

Yutulduktan hemen sonra kusmanın bir başka nedeni de gastrointestinal hastalıklar (ülser, gastrit, vb.) Olabilir.

Bulantı ve kusma, kızartılmış, yağlı, tütsülenmiş yiyecekleri tüketdikten sonra ortaya çıkarsa, belki de nedeni, karaciğerin veya pankreasın yanlış işleyişinde olur.

Hipertansiyon da yedikten sonra kusmayı tetikleyebilir, çoğu zaman nöbetler sabahları ısırılır.

Yedikten sonra sürekli kusma

Mide bulantısı hissi, yemekten sonra sürekli kusma sindirim sistemi hastalıklarının gelişiminin bir belirtisi olabilir, çoğu zaman akut dönemde, sıklıkla gastrit, ülser, pankreatit, vb.

Bu semptomların her yemekten sonra rahatsız olması durumunda, daha ciddi sonuçlardan kaçınmak için mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

Bazen, bulantı veya kusma ilacı almakla ilişkilidir ve vücudun tedaviye karşı olumsuz bir reaksiyonu vardır, bu durumda, doktorunuzla iletişime geçmeli ve bu konuda bilgilendirmelisiniz, belki ilacı değiştirmeye karar verecektir.

trusted-source[27], [28], [29], [30]

Yemek sonrası ishal ve kusma

Yemeklerden sonra ishal ve kusma toksik maddeler, patojenler, tümör gelişimi ya da vestibüler cihazının anormallikleri, hem de aşırı yeme, gıda veya ilaç alerjik reaksiyon alımının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Bağırsak enfeksiyonları, kötü kaliteli yiyecekler (temizlik standartlarının ihlali ile üretilen gecikmiş gıdalar vb.) Veya kirlenmiş kaynaklardan su tüketmekten kaynaklanır.

İshal ve kusma, özellikle bu iki semptom aynı anda ortaya çıkarsa, insan sağlığına büyük bir tehlike oluşturabilir, çünkü bu durumda dehidrasyon mümkündür.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35]

Yedikten sonra kusma ile bir erüstasyon

Erüpsiyonun ana nedeni, hızlı bir çiğneme ve yutma sırasında, yemek sırasında konuşurken, gazlı içeceklerin içilmesi vb. Sırasında meydana gelen havanın midesine istemsiz girişdir.

Mideyle ilgili problemler de ereksiyonlara neden olabilir. Bazı vakalarda, ereksiyona ek olarak, diğer hoş olmayan semptomlar da vardır - ağrı, şişlik, ishal, kusma.

Yedikten sonra yemek yeme ve kusma, vücudu algılamamış bazı yiyecekler nedeniyle sıklıkla ortaya çıkar. Yaşla birlikte, kefir, süzme peynir, süt gibi süt ürünlerini sindirmek çoğu zaman zordur, bu da bu ürünlerin işlenmesi için gerekli olan enzim seviyesinde bir azalma ile ilişkilidir.

Ayrıca, mide bulantısı hissi, geğirme, kusma, aç karnına, alkol kötüye kullanımı, asidik gıdalar, konservasyon (özellikle artan asitlikte), mantarlar üzerinde güçlü kahve yapabilir. Bu durumda çoğu zaman hoş olmayan semptomlar, bireysel gıda intoleransı veya enzim eksikliği ile ilişkilidir.

Alt yemek borusunun yenilgi, mide mukozasının iltihabı, bozulmuş motor fonksiyon, pankreas hastalıkları, safra kesesi, mide ülseri: yedikten sonra diğer bir nedeni geğirme ve kusma sindirim sistemi hastalığı olabilir.

Daha az sıklıkla, kusma ile erime, sindirim organlarına ait olmayan hastalıklarda görülür. Örneğin, sinir sistemi etkilendiğinde baş dönmesi, mide bulantısı, erüstasyon, kusma rahatsız edebilir. Çoğu zaman, bu belirtiler, bulaşan enfeksiyonlar, beyin travmaları ile ilişkilidir.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Yedikten sonra mide ekşimesi ve kusma

Mide yanması çeşitli hastalıklarda ortaya çıkabilecek en tatsız hislerden biridir. Mide ekşimesi ve kusma şikayeti olduğunda, doktorlar öncelikle gastrit şüphesi vardır, ancak kesin nedeni belirlemek için kapsamlı bir inceleme gereklidir.

En sık yedikten sonra mide ekşimesi ve kusma özofagusun ülseri ile ortaya çıkar, bu hastalıkta, hoş olmayan belirtilerdeki artış "yatmakta" veya eğimli olarak ortaya çıkar.

Mide ekşimesi, patlama hissi, epigastriumda basınç hissi, bulantı, ağrı, ağız boşluğunda acı bir tat ve sıklıkla artan gaz oluşumu.

Mide yanması genellikle gıdanın aşırı tüketimi sonrasında meydana veya hemen yemekten sonra "sırtüstü" pozisyon almak durumunda çoğunlukla bu belirti büyük miktarlarda tatlı, yağ ve baharat kullanıldığında, düşük ve hızlı çiğneme "kaçak" yemeye amatör görünür.

Obezite, nikotin veya alkol bağımlılığı, stres, bazı ilaçlar, sıkı giysiler - bunlar ve diğer faktörler yemekten sonra mide ekşimesini ve kusmayı tetikleyebilir. Sıklıkla, bu durum pozisyonda olan kadınları endişelendirir.

Mide ekşimesi, mide bulantısı, özellikle de semptomlar her gün ortaya çıkarsa, safra kesesi iltihabı, gastrit, peptik ülser ve vestibüler aparatla ilgili problemleri gösterebilir.

Gördüğünüz gibi, yedikten sonra mide ekşimesi ve kusmanın nedenleri oldukça fazladır ve sadece uzmanlar kesin nedenleri belirleyebileceklerdir.

Yemekten sonra safra kusma

Yeşilimsi-sarı kusmusu safra kusmusunun kanıtını gösterir.

Safra, normal sindirim süreci için gerekli olan ve yağların emilimine katkıda bulunan özel bir sıvıdır. Normal olarak, mide içeriği safra ile karıştırılır, ince bağırsağa girer, gıda herhangi bir nedenle valf açık ise, ince bağırsak içeriği geri mide ve yemek borusu içine birlikte safra ile beslenir, pilorik valfın ters hareket etmesini engellemektedir.

Vana arıza nedenleri aralarında bir bağırsak tıkanması, safra reflü, alkol zehirlenmesi, gastroenterit, gıda zehirlenmesi, pilor stenozu, bazı ilaçların, safra yollarında veya pankreas kanseri, dolaşım bozuklukları, merkezi sinir sistemi bozuklukları, şiddetli duygusal kargaşa hastalıkların etkisi yok, tam bir kaçıdır.

Bazen safra ile yedikten sonra kusma gebe kadınları rahatsız edebilir.

Safra ile kusmanın oldukça basit olduğunu anlamak için - kusma karakteristik acı bir tat kazanır, bu durumda kendi kendine tedaviden vazgeçmek ve kusmanın tam nedenini tespit etmeye ve tedaviyi reçetelemeye yardımcı olacak bir uzman aramak daha iyidir.

Ateşsiz yemekten sonra kusma

Yedikten sonra kusma oluşumu, diğer semptomlar (sıcaklık, ishal vb.) Olmadan aşırı yemee işaret edebilir. Bu gibi durumlarda uzmanlar, enzim preparatlarını ve soda içme suyunu tavsiye ederler. Kusmanın bir başka nedeni, özellikle büyük miktarlarda gıda - yağlı, kızartılmış, füme olabilir, bu durumda pankreas veya karaciğerde düzensizlikler olabilir.

Ayrıca, yedikten sonra kusma gastrointestinal sistem - peptik ülser, gastrit, pankreatit, vb. Hastalıkların gelişimi ile ilişkili olabilir.

Yüksek tansiyondan muzdarip insanlar genellikle yemek yedikten sonra kusma hissederler, genellikle rahatsız edici bir durum sabahları endişe duyarlar. Tedavi için, uzmanlar basıncı normale döndürmek için ilaçlar reçete edebilir.

Kusma bir günden fazla sürmezse, tıbbi yardım almalısınız. Tedavi süresi için sigara, kahve, güçlü çay, sıcak yemekler, meyve suları reddetmek için gereklidir. Bu durumda gazsız maden suyu içilmesi tavsiye edilir.

Çocukta kusma olduğunda, başka bir semptom olmasa bile, hemen bir doktora danışmak ve bu duruma neyin neden olduğunu bulmak daha iyidir.

Bu durumda bile yemenin gerekli olduğu unutulmamalıdır, sindirim sistemine aşırı yüklenmeyen kolay yemeklere - su, tavuk, az yağlı et suyundaki dolgular - tercih edilmelidir.

Yedikten sonra kanla kusma

Parlak kırmızı kirlilikler ile kusma yemek borusunda kanama olduğunu gösterir, kusmuk kitlelerine koyu bir renk sindirim sularının etkisi altında kan değişimi sağlar ve uzun süreli kanama gösterir.

Kanlı kusma nedenleri çoktur:

 • mide mukozası, özofagus hasarı
 • mide duvarlarının variksitesi (kusmuktaki parlak kırmızı kan, sık sık çabuk kapanan taze kanamayı, yavaş ve uzun süreli kanamanın karanlık kusmuk belirtilerini ve olası ciddi sonuçları gösterir)
 • ileri aşamada peptik ülser
 • karaciğer sirozu
 • akut gastrit
 • iç kanama (kusmuk kitlelerin siyah kan pıhtılaşmasının safsızlıkları vardır).

Çocuklarda, kanla kusma, kanamadan sonra da oluşabilir - çocuklar kusmayı tetikleyen kanı yutabilirler. Gebe kadınlarda, bu durum geç toksikoz ile gözlenebilir, kusmuğundaki kanın yanı sıra, bir kadın zayıflık, şişme ve yüksek tansiyondan endişe duymaktadır.

Her durumda kanla yemekten sonra kusma, acil tıbbi yardım gerektirir, eğer kusmuk kan kütlesinde (karanlık, parlak kırmızı, pıhtılar vb.) Bulunursa, olası komplikasyonları önlemek için hemen doktora başvurmalısınız.

Yedikten sonra mukus kusma

Mukusla yedikten sonra kusma genellikle zehirlenme ile olur. Vücudun kalitesiz ürünlere, patojen bakterilere veya zehirli maddelere reaksiyonu hızla gelişir. Kusmuklarında Mukus nedeniyle nedeniyle zararlı bakterilerin büyümesine duodenum içeriğinin ve midesine toksinler serbest gerçeğine görünüyor mukozası kan köpük görünür mukus veya ilave olarak, bazı durumlarda, korozif sindirim suları ile baş edememektedir.

Mukusla kusma, midede alkaliler, asitler, viral enfeksiyonlar, grip, eroziv süreçler olduğunda oluşur. Ayrıca, şiddetli veya kronik bir form alan gastrit ile mukus görünebilir, bu durumda diyet veya stres koşulları ihlal edildiğinde kusma meydana gelir. Bir kişinin sürekli negatif duyguların tabi ise, safra kesesi olası spazmı duodenuma akmaz safra neden olduğunu ve sindirim süreci ayırır - gıda kötü sindirilmiş kalıntıları bağırsaklarda çürümeye bıraktı. Mukus ile bu durumda kusma yeşilimsi - spazm bağırsağa safra döküldü kartı uzandığı sonra asit mide ve bağırsaklar ve gıda artıkları girişi arasındaki valf midedeki kalsine edilir.

Eğer mukus ile kusma sadece sabahları endişe ediyorsa, bu kronik bronşit veya alkol zehirlenmesini gösterebilir. Bronşit ile, gece boyunca bronşta mukus birikir, öksürük nöbetleri sabahları kusmaya neden olabilir, bunun sonucu olarak, mukus kusma içine girer.

Kusma sırasında mukus ortaya çıktığında, patolojinin kesin nedenlerini bulmak ve tedaviye başlamak için tıbbi yardım almalısınız.

Kusma sırasında kategorik olarak geri tutamaz, mide boşaldıktan sonra yatağa gitmek ve dehidratasyon önlemek için daha fazla sıvı - gaz, tuzlu su çözeltileri, tatlı siyah çay, daha fazla sıvı - içmek gerekir. Sık sık kusma saldırıları ile, anti-emetik ilaçlar (serukal) alabilirsiniz, ancak kusma yardımı ile vücudun zararlı toksinlerden kurtulduğuna dikkat edilmelidir, bu yüzden bir doktoru hemen görmek en iyisidir.

Yedikten sonra kusma ve kusma

Doktorlar, yemeklerden sonra ortaya çıkan baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi yüzlerce nedenden ötürü, çoğu sağlık için bir tehdit oluşturmayan, örneğin deniz tutması (taşımada tutukluk), fiziksel tükenme gibi nedenleri tanımlar.

Şiddetli yaralanmalardan sonra, migren atakları, epilepsi, kan dolaşımı bozuklukları, tümörler, Meniere hastalığı (iç kulak hasarı) sırasında, vestibüler aparatların hastalıkları sırasında baş dönmesi meydana gelebilir. Yemekten sonra kusma ve baş dönmesi, çeşitli hastalık veya bozuklukların bir belirtisidir ve bu nedenle tanısı zordur. Böyle belirtiler ortaya çıktığında, kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Kusmaya ve baş dönmesine neden olabilecek bazı sebepleri düşünün:

 • Meniere hastalığı - patolojinin nedenleri yeterince araştırılmamıştır, bazı versiyonlara göre, hastalık yaralanmalara veya enfeksiyonlara neden olur. Hastalığın gelişimi ile, uzun süreli baş dönmesi (birkaç saate kadar), bulantı, kusma, işitme bozulma atakları ile. 10-14 gün sonra, semptomlar gider, ama bir süre sonra tekrar ortaya çıkar.
 • vestibüler nevrit - baş dönmesi (genellikle kendiliğinden ortaya çıkar), kusma, panik ataklar, denge bozuklukları, Golo eğimi artan tetikler belirtiler bazı durumlarda, kulaklarında tıkanıklık var. Hastalık solunum yolu hastalıklarından sonra gelişir, ancak kesin nedenleri bugüne kadar oluşturulmamıştır.
 • Migren - şiddetli baş ağrısına ek olarak, migren atakları mide bulantısı ve kusmayı, dengesizliği, baş dönmesini ve ışık korkusunu tetikleyebilir. Hastalığa, beyinde, özellikle de vestibüler aparattan sorumlu bölgelerdeki kan akışının ihlali neden olur.
 • Hormonal değişiklikler - en sık kadınlarda görülür, çünkü hamilelik, menopoz ve her aybaşı öncesi hormonal değişikliklere karşı hassastırlar. Özellikle hormon seviyesi, vücuttaki demir eksikliği ile durumu etkiler - düşük hemoglobin, baş dönmesine neden olan beyinde oksijen açlığına neden olur. Doruk sırasında kan basıncında atlar vardır, sinir uyarılabilirliği artar. Gebelikte, baş dönmesi ve kusma (özellikle gebeliğin ilk aylarında) da vücuttaki hormonal değişikliklerden kaynaklanır, bu durumun başka bir nedeni kan şekeri ve düşük tansiyon düşük olabilir.

trusted-source[44], [45], [46], [47]

Yedikten sonra öksürük ve kusma

Öksürük ve kusma nadirdir, ancak bu tür semptomlar hemen hem hastanın kendisinde hem de akrabalarında büyük bir kaygıya neden olur. Uzmanlar, üst solunum yolunun bazı hastalıklarının bu duruma yol açabileceğini belirtiyorlar.

Çoğu kez yemek yedikten sonra öksürme ve kusma bronşit için rahatsızlık verici olabilir ve ayrıca pnömonide bir komplikasyon olarak ortaya çıkabilir. Çocuğun bu tür semptomlara sahip olduğunu ve genellikle soğuk algınlığına neden olduğunu belirtmek gerekir, ancak her durumda, böyle bir semptom ortaya çıktığında, hemen tıbbi yardım almalı ve öksürük ve kusmanın gerçek nedenini belirlemelisiniz.

öksürük Güçlü atakları, bir durum ortaya çıkabilir boğaz mukozasına reseptörlerinin uyarılmasıyla ilişkili kusma zaman soluk borusu, gırtlak, boğmaca, bronşit, akut solunum virüsü enfeksiyonu, ateş, uzun süreli sigara kullanımı, solunum yolları içine yabancı bir nesne ile iletişim.

Bu yaştaki çocuklar henüz düzgün burnunu darbe mümkün değildir, çünkü Soğuk algınlığının arka plan üzerinde kusma ile Öksürük, yeni doğan bebeklerin özellikle yaygındır ve burunda biriken mukus, burun ve boğaz aşağı çalışır tahriş ve bildiğim kadarıyla kusma gibi ulaşan öksürük neden olur.

trusted-source[48], [49], [50], [51], [52], [53]

Yedikten sonra suni kusma

Kusma, daha önce de belirtildiği gibi, vücudun sindirim sistemine giren bakterilere, toksinlere, zararlı maddelere karşı koruyucu bir reaksiyonudur. Ama bazen bir kişi kusmayı kışkırtır, bu durumda kusmanın yapay olduğunu söylerler.

Bazı durumlarda, yedikten sonra suni kusma, örneğin gıda zehirlenmesi ile, hayat kurtaracak, zehirin vücuttan daha hızlı çıkarılması, daha az zarar vermesi gerekecek.

Ama bazen insanlar özellikle yemekten sonra kusmaya neden olurlar, çoğu zaman daha iyi olmamak için yapılır. Güzelliğin bu "tarifi", özellikle ideal rakamı korumak ve katı diyetler ile işkence etmek istemeyen kızlar arasında popülerdir. Kilo kaybının bu yönteminin oldukça etkili olduğunu belirtmek gerekir, çünkü yedikten sonra beyin tokluk belirtisi alır, ancak kusma sonrası, yiyecekleri sindirmek için zamana sahip olmamanız, mideyi bırakır ve onunla kalori bırakır.

Yemekten sonra mide düzenli boşalma ile vücutta bir alışkanlık olduğunu ve gelecekte gıda daha küçük porsiyonlarda bulimia (devam açlığı ifade eden nöro-psikiyatrik bozukluk, halsizlik gelişmesi ile sonuçlanır öğürme refleksini tetikleyen - Ancak bu yöntem insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır ).

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58]

Yedikten sonra kusma ile kilo kaybı

Çoğu kız hızlı kilo kaybının ideal bir seçenek olduğuna inanmaktadır, bu nedenle adil seks arasında yemekten sonra kusma yardımı ile kilo kaybı gibi popüler bir yöntem haline gelmiştir.

Her şeyden önce, bu yöntem kendi kolaylığı nedeniyle popülerliğini kazanmıştır, yani. Kızların katı diyet, egzersiz vb. Ile işkence yapmasına gerek yoktur, sadece yemek yedikten sonra kusma ve gereksiz kaloriler vücuttan ayrılır ve sonuç olarak, zorluk çekmeden ince bir figür olurlar.

Ama "emetik zayıflama" sağlık için çok tehlikelidir ve sadece fizyolojik değil, aynı zamanda psikolojik rahatsızlıklara da neden olur.

Kilo verme arzusu, kızları genellikle uyumun nerede olduğunu anlamadıkları ve zaten acı verici bir tükenmenin olduğu noktaya götürür. İlk tehlikeli işaret artan bölümler, tatlı veya yağlı yiyeceklerin kontrolsüz tüketimi, sürekli bir açlık hissi - tüm bunlar şiddetli nöropsikiyatrik bozukluğun gelişmesinden önce gelir.

Bulimia ile, bir kişinin yediği miktarı kontrol etmediği, ancak yemek yedikten sonra kusma refleksinin geliştiği ciddi bir açlık vardır. Böyle bir kısır döngü, midenin kaslarının büzülüp, yemekten sonra düzenli kusma ile, mide duvarlarının zayıf, gergin ve sürekli olarak güçlü bir açlık duygusuyla sonuçlanması ile ilişkilidir. Sonuç olarak kız, deri kaplı, sert ve kırılgan saçları, sarkık cildi, ufalanan dişleri olan bir iskelete benziyor. Ayrıca düzenli kusmanın sonucu gastrittir, sindirim süreci bozulur, ağızdan hoş olmayan bir koku oluşur.

Ama çoğu zaman, böyle bir dönüşüm bile kızları durdurmaz, çünkü yemeğin ardından kusma kontrol edilemez hale gelir ve bir mide bulandırıcı refleksini kışkırtır veya mide kaslarının zayıflığı ile ilişkili olan yiyecekler bile kokabilir.

Bu aşamada, hastalığın genellikle ölümle sona erer yakınları ve doktorların yardımı olmadan, iştahsızlık ve anoreksi geliştirir kaybını, tam bir fiziksel yorgunluk, iç organların yetmezliği, adet döngüsü, depresif bozuklukların durdurulması başlayabilir.

Bu gibi durumlarda bile, kızların yardım etmeyi reddettiklerine ve iyileşme sürecinin aylarca hatta yıllarca sürdüğünü belirtmek gerekir; çoğu zaman, hayatlarının geri kalanı için hastalığın sonuçlarıyla mücadele eden ince kız olma arzusundan dolayı.

Bir çocuk yedikten sonra kusma

Genellikle genç anneler bebek yedikten sonra kusma gibi korkunç bir semptomla karşı karşıya kalırlar. Özellikle bu durum hakkında endişeleniyorsanız, başka semptomlar yoksa - sıcaklık, karın ağrısı, halsizlik vb.

Çocuğun hemen ya da yemekten sonra bir süre sonra kusma nedenleri bol ve ebeveynler zamanında çocuklarına yardımcı olmak için temel olanları bilmelidir.

Doğal kusma, aşırı beslenmeden sonra, aşırı yağlı yiyecekler yiyerek sıradan aşırı yeme ile ilişkilendirilebilir. Kural olarak, bu durumlarda, kusma bir kez gerçekleşir, mide boşaldıktan sonra çocuk sağlıklı görünür, genel durum bozulmaz.

Yenidoğanlarda, yemekten sonra kusma, mide içine hava girmesiyle ilişkilidir - yetersizlik sadece hava kabarcıklarını gidermekle kalmaz, aynı zamanda sindirim sürecini iyileştirir ve aynı zamanda kolikayı azaltır. Normalde, regürjitasyon küçük miktarlarda olmalıdır, ancak kusmuk miktarı çok büyükse, bebek “çeşme” yerse, bu durum mide ile ilgili sorunları gösterebilir, bu durumda mümkün olan en kısa sürede bir doktora gitmeniz gerekir.

Ayrıca, kusmanın nedenleri çeşitli hastalıklar olabilir:

 • kronik gastrointestinal hastalıklar.
 • rotavirüs, bağırsak enfeksiyonu (kusmaya ek olarak, iyi olma ve yüksek ateşte bir bozulma vardır).
 • solunum yolu hastalıkları (soğuk, bronşit, vb.).
 • beyin tümörleri (çocuk da şiddetli baş ağrıları ile ilgilidir).
 • menenjit, ensefalit (çocuğun kusmasını takiben kolaylaşmaz).
 • akut apandisit.
 • Gıda zehirlenmesi (gecikmiş, bozulmuş gıda vb.).
 • alerji.

Kusma meydana geldiğinde, çocuk hemen tıbbi yardım almalıdır, çünkü böyle bir durumun nedenlerini bulmak neredeyse imkansızdır - aynı belirtiler, laboratuar testleri ve bir uzman tarafından muayene edilmeksizin teşhis edilemeyen çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilebilir.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Kusma vücudun koruyucu bir işlemidir ve bu sayede zararlı maddeler mideden salınır. Sık sık kusma ile birlikte vücut hızla nem kaybeder, bu da su kaybına, su-tuz dengesinin ve diğer tehlikeli sonuçların ihlaline yol açar.

Dehidrasyon vücut için son derece tehlikelidir, çünkü su kaybı beyin dahil tüm organlarda ve sistemlerde geri dönüşü olmayan etkilere neden olur.

Gastrik sıvı bir parçası olarak, tüm organ ve sistemlerin çalışmasını aksatmadan, vücut iz elementler ve mineraller için önemli bulunmaktadır. Yemekten sonra kusma, gıda zehirlenmesi, toksik enfeksiyonlarda vücut için en ciddi sonuçlara sahiptir. Ama zaman sindirim sistemi kronik hastalıklarla ilişkili kusma olan orada zaman, bağırsaktaki bakteriyel kompozisyon bozabilir, vitaminler ve mineraller, hemoglobin azalma, kan pıhtılaşma sürecinin, vücudun savunmasını zayıflatmak eksikliği - Bu koşulların tamamı biyolojik olarak ihlali sentezinde ile ilişkilidir midede aktif maddeler.

trusted-source[59], [60], [61], [62], [63], [64]

Teşhis yedikten sonra kusma

Kusma uzmanı nedenlerini belirleme hasta geçmişi öğrenmek gerekir:, kusma bulantı öncesinde olsun, ne sıklıkta ve ne kadar içmek, kadın, kusma Yemekten hemen sonra ortaya çıkar ya da hastalığa aktarıldı belirli bir süre sonra ne ilaçlar son zamanlarda alınmıştır adet döngüsü döner (muhtemelen emez neden hamilelik).

Muayenede, doktor teşhiste yardımcı olabilecek bazı belirtileri tespit edecektir:

 • genel durum, ateş, şiddetli kilo kaybı, ciltte sarılık;
 • karın muayenesi (ağrılı bölgelerin açığa çıkarılması, karın boşluğunda palpe edilebilen oluşumlar);
 • karnın dinlenmesi (organların çalışmasında anormalliklerin tespit edilmesine yardımcı olur);
 • palpasyonla karaciğer boyutunun belirlenmesi;
 • Sinir sistemi hastalıklarının saptanması.

trusted-source[65], [66], [67]

Analizleri

Bir yemekten sonra kusma, çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilebilir, bu yüzden bir uzmanın acil bakım için hastaneye acil olarak hastaneye kaldırılması gerekip gerekmediğini belirlemek önemlidir.

Klinik bulgulara bağlı olarak, kan testleri (kan glikozu, kan serumunda CRP), idrar testleri reçete edilebilir.

Kusma uzun bir süre devam ederse, genel bir kan testi de uygulanır; kreatinin, sodyum, potasyum, digoksin ve benzerlerinin seviyesini saptamak için bir analiz. Kan serumu içinde.

trusted-source[68], [69], [70], [71]

Enstrümantal teşhis

Ön tanıyı doğrulamak için enstrümantal tanı verilir.

Uzman rahatsızlığın nedenleri fibroezofagogastroduodenoskopiya şüphelenilen bozukluklar için (endoskopi ile yemek borusu, mide, ince barsak mukozasında görsel tanı), karın ultrason, nörolojik muayene, ruh sağlığı danışma (ihtiyaç tespit etmek uzamış kusma esnasında karın radyografi tarafından atanan ileus, şüphelenirse gıda ile ilişkili - bulimia, anoreksiya).

Ayırıcı tanı

Teşhis yaparken kusmayı regürjitasyondan ayırmak önemlidir.

Regürjitasyon, mide bulantısından önce, mide bulantısının bastırılmasıdır ve ayrıca flagellum tıkanıklığında da bir azalma olmaz.

Regürjitasyon oluştuğunda stenoz ya da yemek borusu divertiküloz, mide yanması, spazm ve valf mide stenoz (daralma), gastrik atoni (zayıflatma veya kasılma yokluğu).

Bebekler ve ilkokul çağındaki çocuklarda, zihinsel engelli yetişkinler, bulimia nervoza ile birlikte, metelik - istemsiz regürjitasyon ve çiğneme yiyecekleri vardır.

Ayırıcı tanıda, doktor kusma meydana geldiğinde öğrenmelidir:

 • doğrudan bir yemek sırasında veya hemen sonra bir peptik ülser karakteristiği, aynı zamanda nevrozlar ile ilişkili olabilir
 • yedikten sonra birkaç saat ve kusmuk mide stenozda sindirilmemiş gıda varlığı ortaya çıktığında vana, mide kasları hafifletilmesi, yemek borusu, bazı hastalıklar (divertiküler hastalık akalazyadır)
 • sabahları kadınlarda yedikten sonra kusma hamilelik ile ilişkili olabilir, ayrıca sabah kusması da böbrek yetmezliğinin belirtisi olabilir, alkolik gastrit
 • mide bulantısı olmayan şiddetli kusma atakları nörolojik hastalıkları işaret edebilir.
 • Diğer şeylerin yanı sıra kusmaya eşlik eden diğer semptomları tanımlamak önemlidir:
 • kulakta gürültü, baş dönmesi iç kulakta endolenf düzeyinde bir artış ile oluşur (Meniere hastalığı)
 • kilo kaybı olmaksızın uzun süreli kusma, psikojenik faktörlerle ilişkili olabilir
 • Mide boşaldıktan sonra karındaki ağrı azalması - ülser açık bir işareti

Teşhis yaparken, tutarlılık, koku ve kusma bileşimi de dikkate alınır:

 • artan gastrik sıvı seviyesi ülseratif stenozların karakteristiğidir, kapak spazmları, mide suyunun yokluğu midede kanserli bir tümörün büyümesini gösterir.
 • çürük veya dışkı kokusu, bağırsak tıkanıklığı, peritonda iltihaplanma süreçleri, ülser komplikasyonları ile ortaya çıkan sindirim sisteminde bakterilerin büyümesi ile ilişkilidir
 • Kusmadaki safra hemen hemen her zaman şiddetli kusma ile ortaya çıkar, genellikle bu olgu tanı için özellikle önemli değildir, fakat aşırı miktarda safra ile bağırsak tıkanıklığını dışlamak gerekir
 • kusmuk kitlelerinde kan, yemek borusu, mide, ince bağırsakta kanama ile birlikte görülür.

trusted-source[72], [73], [74], [75]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi yedikten sonra kusma

Yemekten sonra kusma normal değildir, bulantı, rahatsızlık, karın ağrısı, ateş hissi - bunların hepsi tıbbi yardım arama sebebi olmalıdır.

Kusmaya ek olarak, başka bir semptom bulunmadığında ve özellikle de zaman zaman endişelenme söz konusu olduğunda bir uzmana danışmak gerekir.

Kusma nedeni herhangi bir hastalık (gastrit, ülser) ise, kusma karın ağrısı (üst kısımda), mide bulantısı - özellikle yağlı, unlu, kavrulduktan sonra eklenir. Bu hastalıklar ile her şeyden önce, özel bir diyete uymalısınız ve hastalığın zamanında tespiti ile tedavi genellikle uygun tahminlere sahiptir.

Eğer kusma nedeni apandisit atak ise, ambulans çağırmalısınız ve herhangi bir ağrı kesici almamalısınız, çünkü bu tanıyı zorlaştırabilir ve tedavi sonuçlarını etkileyebilir - çoğu durumda, hastanın acil bir operasyona ihtiyacı vardır.

Zehirlenme düşük kaliteli ürünler veya herhangi bir madde ile ilişkili kusma varsa, o zaman (prepraty adsorbe almak, daha fazla su içmeye ihtiyaçları, bu durumda, hatta yapay kusmaya neden olabilir (bu bedende toksin miktarını azaltmak ve durumunu hafifletecektir) iyice mide temizlemek gerekir bir doktora ihtiyacı bozulması ile aktif karbon, Enterosgel).

Çocuğun zehirlenmesi derhal tıbbi yardım almalıdır, çünkü çocuğun organizması toksinlerin etkisine ve olası ciddi sonuçlara karşı farklı tepki gösterir.

Başlıca semptomları yemekten sonra mide bulantısı ve kusma olan yüksek tansiyon, sadece bir uzman gözetiminde tedavi edilmelidir.

Migrenler bulantı ve kusma hissinden kurtulduğunda Sumatriptan, Metaproclamid diyet çikolata, şarap, balık, sert peynirlerden hariç tutulmalıdır.

İlaçlar (dozları, uygulama yolları, önlemler, yan etkiler için 4-5 ilaç belirtiniz)

Anti-emetik ilaçların etkinliği, kusmaya neden olan nedenin yanı sıra bireysel özelliklere de bağlıdır.

Bu gruptaki fonlar, emetik dürtüleri durdurmak ve hastanın durumunu hafifletmek için kritik durumlarda reçete edilir.

Bu gastrointestinal sistem motilitesini artırır Itomed olacak şiddetli semptomlar ile başa çıkmak için sindirim sistemi hastalıklarında, mide bulantısı ve kusma bastırır. İlaç epigastriumda rahatsızlık hissi, mide hastalıkları, otonom nevroz, anoreksi, mide yanması ve diğerleri ile verilmektedir. İlaç günde en fazla 150 mg almak ve yaşlılıkta gereklidir, günde 3 kez bir yemek 1 tablet atanır tabletler şeklinde mevcuttur dozaj ayarlamaları. Tableti çalışan bir kerede 2 tablet alınmamalıdır iken, düzenli aralıklarla Itomed gerekli kabul edin.

Tedavinin arka planına karşı, konsantrasyon, titreme, tahriş, baş dönmesi azaltmak mümkündür, bu nedenle tedavi süresi araba yönetimi ve artan dikkat gerektiren diğer araçları terk etmelidir.

Genellikle ilaç iyi tolere edilir, ancak bazen kabızlık, ishal, baş ağrısı, artan salivasyon, alerjik reaksiyonlar, kan kompozisyonunda değişiklikler, uyku bozuklukları mümkündür.

Kemo veya radyoterapi ile ve ameliyat sonrası mide bulantısı ve kusmayı azaltmak için ameliyat sonrası, Kitril reçete edilebilir.

Laktasyon kontrendikedir, ilacın herhangi bir bileşenine duyarlılık, hamile ve bağırsak tıkanıklığı için reçete dikkatle.

çoğu durumda Kitri de nadiren aşırı duyarlılık (anafilaktik şok), karın ağrısı, mide gazı, diyare, mide yanması, baş ağrısı, uykusuzluk, zayıflık, baş dönmesi artan anksiyete, alerjik reaksiyonlar, aritmi, iyi tolere edilir.

Tabletler 2 gün boyunca günde 2 kez alınan Kitril, aynı zamanda doktor günde 2 kez 2 mg reçete edebilir, tedavi süresi 7 gündür, ilk hap kemoterapinin başlangıcından 1 saat önce alınır.

Şurubu Motosiklet dispeptik belirtiler (mide ekşimesi, şişkinlik, erüstasyon, gaz, vb) için reçete edilir. İlaç, enfeksiyon, radyoterapi, bazı ilaçların alınması, diyetin ihlali nedeniyle bulantı ve kusma hissi ile etkili bir şekilde baş edebilir.

Motinorm hamile ve emziren kadınlarda, 1 yaşın altındaki çocuklarda, gastrointestinal sistemde kanama ile kontrendikedir.

Resepsiyonun arka planına karşı uyarılabilirlik, baş ağrısı, sindirim sistemi, ağız kuruluğu, alerjik reaksiyonların spazmları artabilir.

Şurubu yemeklerden 15-20 dakika önce alın, genellikle bulantı ve kusma 20 ml günde 3 kez reçete ile. 35 kg'dan az olan çocuklar için doz ayarlaması gerekir - 10 kg vücut ağırlığı başına 5 ml şurup.

En yaygın anti-emetik sindirim sistemini normalleştiren Cerucal'dır. Ilaç tabletler ve enjeksiyonlar şeklinde mevcuttur.

GI anket yaparken, yemek borusu mide ve bağırsak mide yanması tonunu, iltihap düşürücü sallanan, ilaç reaksiyonları dahil sebebi ne olursa olsun, bulantı ve kusma için belirtilen,

Tabletlerde günde 3 kez 1 tablet reçete edilir (yetişkinler ve 14 yaşın üzerindeki çocuklar), tedavi kursu 4-5 hafta. Az miktarda su içeren tabletlerin kullanılması tavsiye edilir.

Enjeksiyon formunda, 2 yaşları arasındaki ve vücut ağırlığının kilogramı başına 0,1 ila 0,5 mg arası çocuklar reçete edilir. İntravenöz veya intramüsküler yoldan ilaç verilir,% 5 glikoz solüsyonu ile seyreltilir.

Kontrendike tedavi Zerukalom 2 yaşından küçük çocuklarda, gastrointestinal sistemden kanama, epilepsi, bağırsak tıkanıklığı ve komponentlere karşı duyarlılık. Tedavinin arka planında, sinirlilik, kabızlık, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, korku hissi oluşabilir. Çocukluk çağında, yaşlılarda olası bir diskinetik sendrom - Parkinson hastalığının semptomları.

Vitaminler

Kusmadan sonra, vücut vitaminleri ve eser elementleri hızla kaybeder, bu nedenle iyileşme süresi boyunca, direnci arttırmaya yardımcı olacak ve sindirimi normalleştirme sürecini hızlandıracak önemli maddelerin ek alımını sağlamak son derece önemlidir.

Yemekten sonra kusmak genellikle B, A ve C vitaminlerinin kaybına yol açar, bunlar özel preparatlarla ve bazı yiyeceklerle doldurulabilir.

Karaciğer, fındık, yumurta, süt, balık, C vitamini - - turunçgiller, kuşburnu, çilek, Kalina, yeşil biber A vitamini, yeşil, kırmızı ve sarı, vitamin meyve ve sebzelerde bulunur.

Vitamin kompleksleri arasında kusma sonrası vücudu geri kazanmak için gerekli vitaminleri içeren Undevit tanımlanabilir.

Fizyoterapik tedavi

Fizyoterapi kusma hastalıktan sonra vücudun hoş olmayan semptomlar ve kurtarma azaltmayı hedefliyor. Nedenine bağlı olarak, kusma provoke, doktor fizyoterapi uygun yöntemi seçebilirsiniz - iyontoforez, inductothermy, Elektro terapi, tedavi (ortalama 10-15 seans üzerine) hastanın durumunun ciddiyetine göre değişir.

Tıbbi elektroforez karmaşık bir şekilde çalışır ve aynı zamanda sürekli bir elektrik akımı ile vücut üzerinde hareket etmenize ve onun yararlı maddelerle birlikte kullanılmasını sağlar.

Inductothermy - yöntem, yüksek frekanslı manyetik alanların (40 MHz'e kadar) kullanımına dayanmaktadır.

Elektro uyku, hastanın beynindeki zayıf bir impuls akımının etkisidir ve bu da uykuya neden olur (ortalama 30-40 dakika).

Bu fizyoterapi yöntemi mide bulantısı, kusma, tükürük hissi (bulantı ve kusma semptomlarından biri) hissini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, bu tedavi savunuyor ve neredeyse hiç kontrendikasyon yok.

Alternatif tedavi

Bazı durumlarda alternatif ilaçlar, bir yolculuktan sonra ortaya çıkan bulantı ve kusma hissiyle baş etmede oldukça etkilidir. Bu durumda, tarifi böyle bir durumun nedenine bağlı olarak seçilmelidir.

Eğer kusma stresli durumlardan kaynaklanıyorsa, hareket hastalığı, nane veya nane suyu (15 bardak nane tentürü), hareket hastalığına yakalanma konusunda yardımcı olabilir.

, Kan zehirlenmesi muzdarip Hamile kadınlar zencefil kökü (1 çay kaşığı için yemeklerden önce) taze patates suyu (içecek veya yiyecek bir kök eklemek için ince bir rende üzerinde rendelenmiş az miktarda), yeşil çay yardımcı olabilir bulantı ve kusma kurtulmak.

Zehirli buharlarla zehirlenme, nane yardımına yardımcı olur - 1.5 yemek kaşığı. Kuru ot, kaynar su (200ml) dökün, 2-3 saat ısrar ve 1 tatlı kaşığı alın. Günde 3-4 kez.

Sindirim bozuksa, dereotu tohumu yardımcı olacaktır - 2 çay kaşığı. Kaynar su (400 ml) ile tohum dökün, küçük bir ateş ve gerginlik birkaç dakika için çıkıntı, 1 çay kaşığı içilir. Günde birkaç kez.

trusted-source[76], [77], [78], [79]

Bitkisel Arıtma

Şifalı otlar arasında, yedikten sonra kusmayı önlemek için birkaç yardım vardır:

 • melissa - 2 yemek kaşığı. L. Doğranmış otlar kaynar su (200ml) ile kaynatın ve bulantı hissi 100 ml infüzyon (bir gün yaklaşık 500 ml infüzyon içebilirsiniz) hissi ile 2.5-3 saat demlemek için izin
 • üç yapraklı izle - l. çim 1 litre soğutulmuş kaynamış su dökün, 24 saat ısrar ve 2-3 yemek kaşığı al. Bu bitkinin tıbbi özellikleri vardır ve sürekli bulantı ve kusma hissinden kurtulmaya yardımcı olur.
 • fesleğen - 1 yemek kaşığı. L. Otlar sıcak su (200ml) ile demlemek, 15-20 dakika ısrar, çay gibi içmek, ancak günde 2'den fazla gözlük, istenirse, bal ekleyin. Fesleğen, mide bulantısı hissi, şişme, iştahı nevroz ile sinirlendirir, sinirsel aşırı gerginlikten kurtulmaya yardımcı olur.

Homeopati

Bir yemekten sonra kusma ve bulantı hissi genellikle homeopatik ilaçların yardımı ile tedavi edilir:

 • Antimonium Krudum Dağı (antimon trisülfid) (gastrointestinal sistem enflamasyonu migren, gastrit, mide yanması, mide bulantısı, kusma, mide gazı dahil kızarma, mukoza iltihabı) çeşitli hastalıklarda kullanılır.

Bu ilacın kullanımına kontrendikasyonlar hamilelik ve emzirme, tiroid hastalığı, çocukluk, şiddetli karaciğer bozuklukları, kükürt alerjileridir.

Antimonium krudum tiroid bezinde uzun süreli kabul birikimi ile alerjik reaksiyonları, ateşli koşulları, provoke ve işini bastırır.

Doz, genellikle 3 ila 12 bölüm arasında uygulanan durum ve semptomlara bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilir.

 • Nux vomica-Gomakord - gastrointestinal sistem rahatsızlıklarının tedavisinde endikedir homeopatik madde birleştirildiğinde, sindirim sistemi, gastrit, dysbacteriosis, kolesistit, vb iltihabı Ayrıca ilaç, kronik zehirlenmeleri nikotin, alkol veya uyuşturucu tedavisi için popüler hale gelmiş ..
 • Günde 30 damla yetişkinlere adanan dozaj, 3 bölünmüş doza bölünmelidir (100 ml su başına 10 damla veya dil altında 1 çay kaşığı). İlaç alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Tabakum ya da sıradan tütün genellikle toksikoz sırasında hamile kadınlara reçete edilir, bulantı ve kusma ile birlikte hareket hastalığı, şiddetli baş ağrıları. Dozaj, doktor tarafından hastanın yaşı, hastanın durumu, hastalığın nedeni, dikkate alındığında tek tek değişmektedir - 1/10 ila 6/100.
 • Tümörlerin neden olduğu kusma için Creosotum reçete edilir. Bu ilacı, hamile, emziren, çocuklara ve insanlara, kreozotu alerjisi ile almayın. Cildi aldıktan sonra, ışığa duyarlılık artabilir (ışığa duyarlılaşma), deri ile temas ettikten sonra, lekeler, siğiller, pigmentasyon görülebilir.

Seyreltilmiş formda atandı, dozaj hastanın durumunun ciddiyetine bağlı olarak bireyseldir.

Ameliyat tedavisi

Bir yemekten sonra kusma büyük bir hastalık değildir, ancak vücuttaki herhangi bir bozukluğun sadece bir belirtisidir. Sindirim organları, kanserli tümörler hastalıkları durumunda ameliyat tedavisi reçete edilir.

Peptik ülser durumunda, doktorun% 50 vakada operasyonu yapması istenir, kural olarak, bu yöntemin ilaç tedavisinin olumlu bir etkisi olmadığı durumda seçilmesi gerekir.

Tip cerrahi doktor bu vagotomi (özel bir aparat kullanılarak karın boşluğunda delikler içinden işlemi), endoskopi (sinir uçları gastrin üretiminden sorumlu olan kesim), (mide ülseri bir kısmının çıkarılması) rezeksiyonu olabilir seçer. Sindirim sistemi - pankreatit, safra yolları hastalıkları vb. Çalışmalarında da aynı türden cerrahi tedavi seçenekleri seçilebilir.

Kanserli tümörler geliştirilirken, kemoterapi veya radyoterapi randevusu takiben malign oluşumun giderilmesi için bir operasyon gerçekleştirilir.

Önleme

Yemek yedikten sonra kusmak için, alkolik, yağlı yemekler kötüye değil, aşırı yemek için gerekli değildir. Sindirim sistemi hastalıkları, sindirim sürecini hafifletmeye ve yemekten sonra ortaya çıkan hoş olmayan semptomları azaltmaya yardımcı olacak diyet beslemesine uymak için önemli olduğunda.

Kusma genellikle gıda zehirlenmesinin bir sonucudur, çünkü gıdaların kalitesini izlemek gereklidir.

Daha ciddi hastalıklar için (merkezi sinir sistemi, kanser, nöral bozukluklar, vb. Bulaşıcı hastalıklar), uygun tedaviyi reçete edecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

trusted-source[80], [81], [82]

Tahmin

Yedikten sonra kusma, daha önce de belirtildiği gibi, sadece hastalığın bir sonucudur, bu nedenle tahminler, patolojiyi tetikleyen nedene bağlıdır.

Sindirim sistemi hastalıkları hastalığa başlayamadığında - zamanında tedavi cerrahiden ve ciddi komplikasyonlardan kaçınacaktır.

Besin zehirlenmesi de önemli bir rol oynar, zaman - er kişi yardımcı olacaktır (gastrik lavaj, emiciler bol sıvı vb içme), daha az komplikasyon riski - böylece dehidratasyon, su ve elektrolit dengesi, şiddetli zehirlenme bozuklukları, vb.

Kusma, kanser sürecinin gelişimi ile ilişkiliyse, bu durumda tahminler, kanser türüne ve tespit edildiği aşamaya bağlıdır. Tümörün ve kemoterapinin ilk aşamada çıkarılması, daha sonraki aşamalarda, nüksetme riskini azaltır, kural olarak, tahminler daha az rahatlatıcıdır.

İlaçların neden olduğu kusma çoğunlukla yan etki olarak ortaya çıkar, bu durumda ilaç kesilir ve uzman başka bir ilacı seçer. Tedavi kesilemiyorsa (örneğin kemoterapi ile), doktor antiemetik ilaçlar reçete edebilir veya alternatif tedavi yöntemleri önerebilir.

Bilmek önemlidir!

Bebekte kusma, anneyi alarm vermesi ve hemen harekete geçmesi için cesaretlendirmesi gereken ciddi bir semptomdur, yani bu sorunla çocuk doktoruyla temasa geçin. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.