Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Buzağı kusma

Makalenin tıp uzmanı

Gastroenterolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Vajinal kusma, çeşitli etyolojilerin bağırsak tıkanıklığının gelişmesinin bir belirtisidir. Genellikle, kalın bağırsağın tıkanması durumunda bu kusma oluşur ve bu akut cerrahi patolojinin başlamasından birkaç gün sonra başlar.

Buzağılarda kusma, sindirilmiş peritonit veya bağırsak tıkanıklığı veya gastrointestinal fistül gibi gastrointestinal sistemin ciddi bir anormalliğinin olduğunu söylemektedir.

trusted-source[1]

Nedenler copremesis

Fekal kusmanın nedeni genellikle akut formda kalın bağırsağın tıkanmasıdır. Ek olarak, bazı durumlarda gastrointestinal fistülün ortaya çıkması nedeniyle de gelişebilir.

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Patogenez

Gastrointestinal kanalın bölümlerinden birinde bağırsak tıkanması olduğunda, bağırsak içeriğinin bu öncü döngüde birikmesi nedeniyle bir blok meydana gelir. Bağırsak büyüdükçe, kininlerin histaminle salınması başlar ve bu maddeler damar duvarının geçirgenliğini arttırır ve aynı zamanda sindirim sisteminde sıvı sızıntısı sürecine katkıda bulunur. Bu durumda dolaşımdaki kan hacminin kaybı% 30-40'a kadar çıkabilir. Bağırsakların mekanik olarak büyüklükleri arttığının bir sonucu olarak, kusma, vücudun elektrolitleri ve suyu kaybettiği için oluşur, bu da daha sonra elektrolit dengesinin dehidrasyonuna ve bozulmasına yol açar.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15]

Belirtiler copremesis

Kusma durumunda, aşağıdaki belirtiler de gözlemlenir: bazen hastanın zayıf boşalması vardır. Ayrıca, karın ağrısı, rahatsızlığı ve ağırlığını hisseder ve bununla birlikte genel bir zayıflık hissi vardır. Bağırsak üst kısmında bir tıkanıklık olduğunda, genellikle birkaç kez buzağı ile kusma görülür.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Kusma ile bağırsak tıkanıklığı böyle sonuçlara neden olabilir:

  • Sindirim sürecinin yanı sıra besinlerin kan içine emilmesi ile ilgili sorunlar;
  • Vücudun ayrışma ürünleri ile ototoksikasyonu;
  • Kusma ve su emilim bozukluğu nedeniyle dehidrasyon oluşabilir;
  • Ayrıca hastanın hayatını tehdit eden komplikasyonlar gelişebilir - sepsis veya peritonit.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20]

Teşhis copremesis

Doktor, karın içindeki bağırsakların açıkça görülebildiğini belirlemenize olanak tanıyan harici bir muayene yapar - farkedilir şekilde dışarı çıkar. Buna ek olarak, akut atak zamanlarında mide rumblingini duyabilirsiniz. Ayrıca, anket sırasında, Val sendromu denilen yerel bir şişme var.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25]

Analizleri

Bir teşhis muayenesinden sonra, doktor genel bir analiz için idrar ve kan verilmesini reçete etmelidir.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Enstrümantal teşhis

Araçsal diagnostik prosedürleri de reçete edilir.

Ultrason ve X-ışını muayenesi geçmek zorundadır. Ultrason ile yapılan muayene, bağırsak döngülerinin çapının bilinmesine ve ayrıca karın boşluğunda serbest sıvının birikmesinin tespitine olanak sağlar - bu faktörler tanıyı doğrular.

Ameliyat bölümünde, bağırsaktan baryum geçişini incelemek için bir reanalysis prosedürü yapılabilir. Baryum süspansiyonu, floroskopi ile görülebilir, bu da obstrüksiyon seviyesinin belirlenmesini ve hastalığın nasıl ilerlediğini değerlendirmeyi mümkün kılar. Acil irrigoskopi (baryumlu lavman) kalın bağırsakta patolojinin nedenini belirlemeyi sağlar. Bu durumda, kolon tamamen doldurulur, bundan sonra durumu floroskopi ile değerlendirilir.

Kolonoskopi - bu işlem sırasında kolon temizlenir ve daha sonra içine anal girişin içinden bir endoskop sokulur, içinden organın içinden muayene edilir. Bu yöntem, tümörleri tanımlamanıza, biyopsi için bir örnek almanıza ve daraltma bölgesinde entübasyonu sağlamanıza izin verir - bu eylem hastayı, akut barsak tıkanıklığı şeklinden koruyacaktır. Bu prosedürler sayesinde, daha rahat koşullarda onkolojik hastalığa bağlı cerrahi müdahale yapılacaktır.

Eğer hastalığın tanısı çok zor ise, ön karın duvarında delinme yoluyla bir laparoskopi işlemi yapılır, iç organları incelemenize olanak sağlayan bir endoskop sokulur.

Kim iletişim kuracak?

Tedavi copremesis

Hastalığın tedavisi, konservatif tedavi yöntemleriyle başlar. İlk olarak, kusmayı durdurmak için, hastaya tam dinlenme ve ayrıca yiyeceklerden uzak durulması için reçete yazılır. Nazogastrik bir tüp, mide içine burun içinden sokulur, bu da içeriğinin boşaltılmasına yardımcı olur. Bu şekilde kusmayı durdurun.

Tıp

Tedavi sırasında intravenöz ilaç uygulaması (anestezik, antispazmodik, antiemetik) ve solüsyonlar yapılır. Ayrıca prozerin kullanır - bağırsağın motor aktivitesini uyarmak için deri altına enjekte edilir.

Prozerin, cilt 1-2 r / gün altında uygulanmalıdır. 1 ml% 0.05'lik bir çözelti. Maksimum tek doz günde 0.002 gr Eğer 0,006 fazla girebileceğiniz olduğunu ilaçların yan etkileri: Ağır terleme hipersalivasyon, dispepsi, baş dönmesi, baş ağrısı ve pollakiürü, bulanık görme, kas seğirmesi dil ve iskelet kası. İlaç ateroskleroz ve bronşiyal astım yanı sıra, hiperaktiviteyle, epilepsi, felç ve bradikardi kontrendikedir.

, Bağırsak tıkanması, ve hiponatremi ve hipokloremi, dehidratasyon ile bir detoksifikasyon ilaç olarak birleştirilmiş sodyum klorür,% 0.9 çözelti, hücre dışı sıvı güçlü bir kayıp kullanılır (kalıcı kusma gözlemlenen). Akut formda asidoz, hipernatremiye ve hiperkalemi, pulmoner ödem ve beyin hücre dışı sıvı yüklenmesi, sol ventrikül yetmezliği kontrendikedir. Yan etkiler arasında: hiperhidrasyon, asidoz, yanı sıra hipokalemi.

Alternatif tedavi

Pancar, bağırsak tıkanıklığı durumunda kusma için alternatif bir tedavi olarak kullanılabilir. Tentür aşağıdaki gibi hazırlanır: bir tavada (5 litre) kaynatın, 0,5 kg pancar temizleyin ve suya ekleyin. 45 dakika kaynatın, daha sonra 3 saat bekletin. Daha sonra tentür süzülmeli, buna 150 g şeker ve maya (1 çay kaşığı) eklenmelidir. Elde edilen içecek bir gün boyunca bırakılmalı ve herhangi bir zamanda ve herhangi bir miktarda kısıtlama olmaksızın içilmelidir.

Bağırsak tıkanıklığı ayrıca yağ ve süt kullanarak lavman ile tedavi edilir. Bir lavman için aşağıdaki şekilde bir karışım hazırlayabilirsiniz - 100 g sütü ısıtın ve 20 gram eritilmiş tereyağı eritin. Elde edilen ilaç lavman içine dökülmelidir, daha sonra hastanın anüs içine enjekte edilmesi için kullanılabilir. Daha sonra, bir süre sol tarafınızda uzanmanız gerekir (tıpkı ilacın bağırsaklara olabildiğince derinden girmesi). Benzer bir prosedür 3 gün yatmadan önce (2 saat) yapılmalıdır.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]

Bitkisel Arıtma

Bitkisel tedavi de hastalığın belirtileri ile başa çıkmak için yardımcı olur.

Etkili, kum sazını ve St. John's wort'u kullanan reçetedir. 70 g Hypericum, ince kesilmiş olarak bir ilacın üretimi için, hem de 100 gr ayak otu alınmalı ve bir termos içinde doldurmak (hacim termos 3 su bardağı (600-650 g), en az içermelidir). Ardından, otlar gece boyunca demlemek ve ertesi sabah infüzyonu tahliye etmek gerekir. İlaç, 1 hafta boyunca günde dört kez yemeklerden önce alınmalıdır. Tek bir doz ¾ bir yığın olmalıdır. (yaklaşık 175-180 g).

Rezene bağırsak tıkanıklığını tedavi etmek için de kullanılabilir. Genellikle bu tarif çocuklar için kullanılır. Kaynatma aşağıdaki gibi yapılır: 0.5 tsp. Rezene bir fincanda uyuyakalır, kaynar su ile doldurun, örtün ve 15-20 dakika bekletin. Rezene ile içilen içecekler bağırsak peristalsis geliştirmeye yardımcı olur. Alternatif bir seçenek rezene ile çay poşetleri kullanımıdır - bu daha uygun bir yoldur.

Homeopati

Conium'un homeopatik preparatı, hafif kusma veya hafif peristalsis için reçete edilir. Tamamen emilene kadar dil altında kullanılır - günde tek bir doz 8 granül için günde 5 ilaç kullanılması gerekir. Tedavi kursu genellikle 8 hafta sürer. Gerekirse yeniden atanabilir.

18 yaşın altındaki şiddetli formları yanı sıra çocuklarda, gebelik ve emzirme, böbrek hastalıkları ve epilepsi sırasında bileşenlerin herhangi birine bireysel aşırı duyarlılık - ilaç alarak kontrendikasyonlar arasında. Conium, hipotansiyonu olan kişilere dikkatli bir şekilde reçete edilir. Yan etkiler arasında dermatit veya alerjilerin nadir görülen belirtileri vardır. Aşırı doz durumunda, kan basıncında güçlü bir düşüş mümkündür.

Ameliyat tedavisi

Intestinal obstrüksiyonun operatif tedavisi genel anestezi altında yapılır (endotrakeal anestezi, kas gevşeticilerin ek kullanımı ile entübasyon yoluyla kullanılır). Bu patolojinin varlığı, abdominal kavitede (ön duvarı) orta hat insizyonunun uygulanmasını içerir - geniş medyan laparotomi. Bu insizyon, bağırsak tıkanıklığının ortaya çıkma nedenini ortaya çıkarmak için iç organların tam olarak incelenmesi için gereklidir. Nedeni tespit edildikten sonra uygun cerrahi prosedürler uygulanır.

Tıkanıklığın giderilmesi farklı yöntemler olabilir - bağırsak strangulatlı alanda meydana gelen değişikliklerin derecesine, hastalığın etiyolojisine ve hastanın genel durumuna bağlıdır. Çoğu zaman bu prosedürleri uygular:

  • Dönerken detorsiyon yapılır;
  • İnvajinasyon sırasında, disinvaginasyon işlemi gerçekleştirilir;
  • Yapışkan tıkanıklığı varsa, yapışma diseksiyonu yapılır;
  • Tıkayıcı hesaba bağlı safra taşı tıkanıklığı görülürse, bu tıkanıklığın giderilmesi için bağırsak açılımı yapılır;
  • Bağırsakın canlı olmayan kısmı veya tümör tarafından etkilenen kısım tamamen çıkarılır.

Ameliyattan önce, bacakların bandajları, damarların damarlarında kan pıhtılaşması riskini önlemek için elastik bir bandaj ile gerçekleştirilir.

Önleme

Hastalık ya da yeniden ortaya çıkmasının önlenmesi gibi gıda sindirim sistemi hareketini bozan zamanında tedavi patolojiler olmalıdır. Bu yöntemler arasında - kolon tümörlerinde tanımlanan kanserli tümör, karın ön duvarında herni zamanında giderilmesi, hem de çıkarılması varlığını tespit etmek için kolonun normal Dispanser muayene planlanmış.

Karın bölgesinde yapılan operasyonlar sonrasında hasta diyetini değiştirmelidir. Yiyecekler küçük porsiyonlarda tüketilmelidir, ancak sıklıkla (her 2-3 saatte bir). Bu durumda, bağırsak mukozasını tahriş ettikleri için çok fazla lif içeren gıdaların ve çeşitli baharatların tüketimini sınırlandırmalısınız.

trusted-source[40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48]

Tahmin

Servikal kusma, olumsuz bir prognozun bekleneceği ciddi bir hastalık belirtisidir. Bu yüzden bu tür kusma başlamadan önce bağırsak tıkanıklığını teşhis etmek son derece önemlidir. Genellikle bu semptomun ortaya çıkmasından sonra, hasta son aşamada bağırsak onkolojisi ile teşhis edilir.

trusted-source[49]

Bilmek önemlidir!

Ateşi olmayan bir çocukta ishal ile kusma oldukça yaygın bir semptomdur. Hoş olmayan bir durumun olası nedenlerini, tedavi ve önleme yöntemlerini düşünün.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.