Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Tabletler yoksunluktan

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Liken gibi bulaşıcı bir dermatolojik hastalığa farklı patojenlerin neden olduğu hastalıklar vardır. Ve gerçek nedeni hala bilinmeyen papüler-eksfolyatif patolojiler vardır. Sistemik tedaviyi reçete ederken, doktorlar likenlere karşı belirli tabletleri almayı önerdiğinde bu faktörü dikkate almalıdır.

ATC sınıflandırması

D01B Противогрибковые препараты для системного применения

Endikasyonları Liken hapları

Liken tabletlerinin kullanımı için endikasyonlar, aşağıdaki gibi deri lezyonları içerir:

  • pityriazis versikolor veya renkli - maya mantarları Pityrosporum orbiculare'nin Pityrosporum ovale ve Malassezia furfur neden olduğu bir mantar hastalığı;
  • shingles - virüs Varicellazoster (HHV 3) ile enfekte olduğunda ortaya çıkan herpes zoster;
  • ringworm - trikofitoz ve dermatofitoz, etken antroofilik mantar olan Trichophyton (Trichophyton) ve Microsporum (Microsporum);
  • pembe liken pembe pityriazis veya Zhibera'nın ishalidir, etiyolojisi tam olarak tanımlanmamıştır.

Papalı kokain enfeksiyonlarının, liken hapları içsel olarak alındığında sistem etyolojik tedavisinin, sadece patojenin kesin bir tanımıyla ve sadece lokal tedavinin istenen etkiyi vermediği durumlarda gerçekleştirildiği unutulmamalıdır.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Tahliye formu

Pityriasis (renkli) mahrum Tabletler: terbinafin (. Binafin, Terbizil, vb; fungistatik madde üretilen kremalı Termikon ve Lamisil® sprey), Flukonazol (Diflucan®, Fluzon, Medoflyukon), ketokonazol (. Nizoral, Mikozoral, Oronazol diğerleri) .

Zona Tabletler: asiklovir (diğer ticari isimleri: Atsiklostad, Vivoraks, Zovirax, Gerviraks, Lizavir, Provirsan, Tsiklovir ve diğ.), Valavir (Valasiklovir, Valtrex, Valtrovir, Gerpeval).

Saçkırandan tabletler: Griseofulvin (diğer ticari isimler: Grifulin, Grifulvine, Fulcin, Fulvicin, Neo-Fulcin, vs.), ketokonazol.

Bunu bulaşıcı olmayan kökenli verilen pembe liken Tabletler, örneğin (Lorizan Claritin, Lothar, ve diğ. Ticari marka) loratadin kaşıntı yoğunluğunu azaltır antihistaminler bulunmaktadır.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Farmakodinamik

(Özellikle ergosterol) oluşum steroller için gerekli olan işlem yapma sağlanması hücre duvarı enzim mantar - aktif madde hazırlama Terbinafin skualen engelleyerek mantar öldürücü aktiviteye sahip terbinafin hidroklorür, bir metilnaftalinovoe türevidir. Sonuç olarak, mantarlar canlılığı kaybeder ve ölür.

Azol türevleri (triazol ve imidazol) grubunun bir parçası olan Flukonazol ve Ketokonazol farmakodinamiği benzerdir. Sadece pityriasis (çok renkli) likenlerden gelen bu tabletler, mantar-sterol-14-demetilazın hücre zarının başka bir enzimine etki eder.

Zona Acyclovir ve Valavir'in tabletleri, herpes virüsü üzerindeki etki mekanizmasında da benzerdir. Virüsler hücreleri, asiklovir ve Valavir, azotlu glycosylamines viral deoksiriboz olmanın analoglarını sahip olduğundan, yani, virüslerin çoğalmasını virüs enzim ile temas haline gelir ve DNA replikasyonu işlemi durdurun. Bu durumda, ilacın Valavir bileşeni (bir tuz şeklinde asillovir L-valil ester) ilk önce aktif asiklovire dönüştürülür.

Griseofulvin tabletler mantarlara karşı aksiyon (Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton) mantar dermatomikozlar Penicillium griseofulvum (kalıbın bir tür) sentezlenir oluşturucu antibiyotik madde içerir. Preparasyon hücrelerinin mitozun engellenmesi ile, patojenik mantarların hücre membranı protein sentezini ceza.

Cilt Loratadin tabletlerin kaşıntı azaltmak için kullanıldığında, tüm antihistaminikler gibi, tip H1 histamin reseptörleri üzerinde histaminin etkisini engeller ve enflamatuvar ve alerjik reaksiyonların, T hücresi aracılarının üretimini inhibe eder.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Farmakokinetik

Otrubevidnom (renkli) Herpes Terbinafin sorunsuz gastrointestinal sistemden kana emilir ve neredeyse tamamen plazma proteinlerine bağlanır ve deri, çivi ve saç köklerinin nüfuz ile, birçok dokuda düştüğünde atanmıştır. İlacın en yüksek konsantrasyonu, bir doz alındıktan sonra 100-120 dakikada gözlemlenir. Terbinafin hidroklorür karaciğere dönüşür, metabolitler böbrekler yoluyla dışarı atılır.

Hızla Flukonazol ketokonazol mahrum ile tabletler ve emilir, ancak farklı şekillerde kan proteine bağlanır: Ketokonazol -% 98'den daha fazla, Flukonazol - sadece biraz fazla% 10 (ama o kadar uzun süre). Her iki ilaç da karaciğerde metabolize edilir, bağırsak ve böbrekler yoluyla atılır.

İlaç Asiklovirin farmakokinetiği için, önemsiz bir emilim seviyesi karakteristiktir - alınan dozun% 20'sinden fazla değildir; Valavir tabletleri iki kat daha yüksektir. Ve aktif maddenin yarı ömrü neredeyse aynıdır, ancak böbrekler ile ilgili problemlerin mevcudiyetinde normalden 3 saat 5-6 kat artabilir.

Plazma proteinleri ile, Griseofulvin% 80'e bağlanır, vücudun birçok dokusuna nüfuz eder ve GPB'yi aşar; Kandaki maksimum konsantrasyon, kullanımdan sonra ortalama 4.5 saat sonra not edilir. Bu ilaç karaciğer tarafından% 60 oranında bölünür, ilacın yarısı ve metabolitleri bir gün içinde boşaltılır - idrar ve dışkı ile.

Loratadin, sindirim sistemine% 100 oranında emilir ve% 97 oranında plazma proteinlerine bağlanır ve ilacın standart dozunu aldıktan sonra en yüksek 1.5-2.5 saatte ulaşır. Biyokimyasal transformasyon karaciğerde gerçekleşir (farmakolojik olarak aktif bir madde oluşur). İdrar ve safra ile Loratadin'in ortalama yarı ömrü yaklaşık 18 saattir.

trusted-source[13], [14], [15], [16]

Hamilelik Liken hapları sırasında kullanın

Griseofulvin, çok renkli liken Flukonazol ve tabletler Asiklovir zona ve Valavir ait terbinafin ve ketokonazol tabletleri geçerli değildir mahrum gebelik ve emzirme hapları sırasında.

Loratadin ilacına, sadece doktorların gözetiminde, acil durumlarda hamile ve emzirmek için izin verilir.

Kontrendikasyonlar

Likenlere karşı yapılan incelemede listelenen tabletler kullanım için aşağıdaki kontrendikasyonlara sahiptir:

Terbinafin - böbrek yetmezliği, herhangi bir bölgenin ve evrenin onkolojisi, metabolizmanın ve kan damarlarının ciddi patolojisi, iki yaşına kadar çocukların yaşı;

Flukonazol - 16 yaşından küçük yaş;

Ketokonazol - alevlenme aşamasında karaciğer patolojisi;

Asiklovir ve Valavir bireysel aşırı duyarlılık veya ilaçlara karşı toleranssızlıktır.

Griseofulvin tabletleri sistemik kan hastalıkları, SLE, serebral dolaşım bozuklukları, fonksiyonel karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmaz. İlaç, iki yaşından küçük çocukların tedavisinde kullanılmaz.

İlk iki yıl ve antihistaminik ilaç Loratadin çocuklar için kullanmak kontrendikedir.

trusted-source[17], [18], [19]

Yan etkiler Liken hapları

Terbinafin tabletleri sistemik tedavide kullanırken, bulantı, diyare, karın ağrısı, kolestatik sendrom, nötropeni veya trombositopeni şeklinde yan etkiler görülebilir.

Flukonazol ve ketokonazol deri döküntülerine, mide bulantısına, iştah kaybına, ishali, şişkinliğe neden olabilir. Ayrıca, ketokonazol kullanımı artmış uyuşukluk, sarılık ve hepatit (uzun süre alınırsa), eklem ağrısı, adet düzensizlikleri ve ereksiyon problemlerine yol açabilir.

Anti-herpes ilaçların istenmeyen, ancak olası yan etkileri listesinde, Asiklovir ve Valavir, dispeptik semptomlar, baş ağrıları, ürtiker, genel halsizlik belirtilmiştir.

Eritema multiforme ve toksik epidermal nekroliz şeklinde - tabletler griseofulvin en ciddi yan etkileri bozulmadığı Motor koordinasyon ve uyku, kafa karışıklığı, karaciğer enflamasyonu, çalışma oluşturan organların değişiklikleri ve deri hastalığı bulunmaktadır.

Loratadin'in yan etkileri mide bulantısı, deri döküntüleri, saç dökülmesi, artan uyuşukluk ve yorgunluk şeklinde ifade edilir.

trusted-source[20], [21], [22], [23]

Dozlama ve uygulama

Bütün bu haplar sözlü olarak alınır:

Terbinafin - bir tablet (0.25 g) günde bir kez (yemekten sonra).

Flukonazol - günde bir kez 50-100 mg.

Ketokonazol - Günde 0.2-0.4 g (yemek sırasında); Yetişkinler için günlük alım miktarı 1 g'ı geçmemelidir İlacın alımı, kan seviyelerinin ve hepatik enzimlerin seviyesinin düzenli olarak izlenmesini gerektirir.

Zona Acyclovir tabletleri - günde beş kez 800 mg (200 mg 4 tablet); 2 yaşın altındaki çocuklar - dose yetişkin dozu. Tedavi süreci bir hafta sürer.

Valavir - 1 g için günde üç kez (ilaç da 7 gün sürer).

Griseofulvin (125 mg tablet) - 2-4 tablet için günde iki kez (çocukların dozu vücut ağırlığına göre hesaplanır - 22 mg / kg). Tabletler yemek sırasında veya hemen sonrasında bir kaşık bitkisel yağ ile alınır. Her iki haftada bir kan durumunu izlemek de gereklidir (test yapmak için).

Loratadin günde bir kez 0.01 g (yani, bir tablet), çocuklar - yarısı kadar alınmalıdır.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Aşırı doz

Yukarıdaki ilaçların herhangi bir doz aşımı, yan etkilerinde bir artışa yol açar. Bir doz aşımı tedavisi için bir mide yıkamak ve bir sorbenti kabul etmek gereklidir.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40], [41]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Terbinafin, antihistaminiklerin aynı anda kullanımı ile metabolizmalarını yavaşlatır, oral kontraseptiflerin kontraseptif etkisini azaltır, antibiyotiklerin eliminasyonunu engeller.

Çok renkli liken Ketokonazol tabletleri kortikosteroid içeren preparatlarla uyumsuzdur. Bir Flukonazol, diüretiklerin, dolaylı antikoagülanların ve diyabetdeki kan şekerinin azaltılması için ilaçların etkisini güçlendirir.

Griseofulvin antikoagülan ilaçların ve hormonal kontraseptiflerin farmakolojik etkisini azaltır.

Loratadine tabletleri kullanırken, ketokonazol yanı sıra makrolid grubunun antibiyotik almayın.

trusted-source[42], [43], [44]

Depolama koşulları

Gerekli normal oda sıcaklığından yoksun tabletler.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49]

Raf ömrü

Raf ömrü ketokonazol - 5 yıl; Griseofulvin ve Terbinafina - 3 yıl; Flukonazol, Asiklovir ve Valavir - 2 yıl.

trusted-source[50], [51], [52], [53], [54]

Bilmek önemlidir!

Kırmızı pityriasis kıl foliküllerinin nedenleri ve patogenezi bilinmemektedir, bazı durumlarda kalıtsal yatkınlık not edilmektedir. Son yıllarda, biri doğumdan hemen sonra, çocukluk veya ergenlik döneminde (çocuk tipi) ve diğeri yetişkinlikte (yetişkin tipi) ortaya çıkan iki tür kırmızı kıl folikülü önerilmiştir. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Противогрибковые средства в комбинациях

Ilaç etkisi

Противогрибковые широкого спектра препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Tabletler yoksunluktan" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.