Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Öksürük Spreyleri

Makalenin tıp uzmanı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Sezon dışı, soğuk algınlığı tüm insanların gündelik yoldaşlarıdır. Bir öksürükten, burun ve diğer özel ilaçlardan gelen damlalara yardımcı olacak hoş olmayan belirtilerden kurtulun. Hastalığı alternatif yöntemlerle tedavi edebilirsiniz, ancak bu durumda durumun ağırlaşması olasılığı yüksektir. Burun akıntısı, öksürük ve ateş gelişmesiyle birlikte, karmaşık terapötik önlemlerin başlatılması gereklidir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Endikasyonları Öksürük Spreyleri

Bugüne kadar, soğuk algınlığının tüm zorluklarıyla mücadele etmek için tasarlanmış pek çok sprey var. Çeşitliliğine rağmen, kullanım endikasyonları hemen hemen aynıdır.

Öksürük kontrolü için hazırlıklar aşağıdaki durumlarda kullanılır:

 • solunum yollarında akut enflamatuar süreçler;
 • Enfeksiyöz lezyonların varlığında;
 • larenjit, bademcik iltihabı, farenjit ve sinüzit gelişimi ile;
 • Candida türünün mantarları tarafından kışkırtılan akut enflamatuar hastalıklar;
 • tracheitis ve bronşitin ortadan kaldırılması için;
 • Enfeksiyöz lezyonlar için koruyucu bir araç olarak.

Modern ilaçlar lezyonu doğru şekilde etkiler ve pek çok hoş olmayan semptomu ortadan kaldırır. Ancak, bunları bağımsız olarak kullanmak istenmez. Doz bireysel olarak atanır.

Ayrıca okuyun:

trusted-source[6], [7], [8]

Tahliye formu

Modern farmakolojik şirketler, etkili bir ilaç kitlesi sunmaktadır. Bugüne kadar, her hasta için en uygun araç seçilebilir. En iyi öksürük spreyleri aşağıdaki isimlere sahiptir:

 • Ingalipt;
 • klorofilin;
 • Tantum Verde;
 • Lugol;
 • Faringosept;
 • Sunam;
 • Bioparoks;
 • Geksoral.

Yan etkiler, endikasyonlar ve kontrendikasyonlar ile ilgili ayrıntılar aşağıda belirtilecektir.

Rahatsız edici öksürüğe karşı mücadelede heksoral

İlaç oldukça etkilidir, ancak sadece doğru kullanıldığında. Geksoral iyi boğaz sulandı ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırdı. Sadece ağzı ıslatamaz, aynı zamanda durulama yaparlar. Çözümü yutmayın, zehirlenmeye yol açabilir. Bir sprey akciğerlere girdiğinde, bronkospazm geliştirme olasılığı yüksektir.

İlaç farenjit, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı ve hastalıkların, bakteriyel ve mantar kökenli ortadan kaldırılması belirtileri rahatlatmak için reçete edilir. İlaç belirgin bir yerel etkiye sahiptir. Kullanımından sonra ağrıda azalma, öksürüğün şiddetinde azalma ve ülserlerin iyileşmesi görülür. Maksimum terapötik etki elde etmek için, ilaç, sabah ve akşam kullanılır. Tedavi süresi bireysel olarak kabul edilir.

Kontrendikasyonlar, alerjik reaksiyonlar ve 4 yaşın altındaki çocuklardır. Aşırı doz, yüksek dozda kullanılıyorsa mümkündür. Bu durumda, mide bulantısı ve kusma, yani mide bulantısı yolundan sapmalar vardır. Konvülsiyonlar geliştirme ve uzuvların titremesi olasılığı göz ardı edilmemiştir. Ağır vakalarda, kalp durması mümkündür.

trusted-source[9], [10]

Bioparox: Akıllı Öksürük Spreyi

Ajan, üst solunum yolunun akut enflamatuar süreçlerinin mevcudiyetinde lokal bir terapi olarak kullanılır. Bioparox, bademcik iltihabı, larenjit, farenjit ve bakterilerin ve enfeksiyonların neden olduğu hastalıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

İlaç hastalar tarafından iyi tolere edilir ve nadiren yan etkilere neden olur. Buna rağmen, negatif belirtilerin geliştiği vakalar hala kaydedilmiştir. Solunum sistemi tarafında, mukoza zarının kurutulması, astım ve bronkospazma oluşabilir. Gastrointestinal sistem, mide bulantısı şeklinde ilacın etkisine tepki gösterir. Cilt kaşıntı ve kızarıklık da dahil olmak üzere alerjik reaksiyonların gelişmesi dışlanmaz. Negatif bir klinik tablo varsa, doktora danışmanız tavsiye edilir.

Optimal doz günde 4 defaya kadar 2 enjeksiyondur. Doz bireysel olarak atanır. Tedavi süresi 7 günü geçmemelidir.

Sprey kullanımı, 2.5 yaşın altındaki çocuklar için, doğurganlık döneminde ve emzirme döneminde kadınlar için önerilmemektedir. Alerjik reaksiyonları olan kişiler için, ilaç dikkatle uygulanır.

Soğuk algınlığının ilk belirtilerinden Tantum verde

Ajan yaygın olarak üst solunum yollarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Tantum Verde tedavi etmek için kullanılır:

 • stomatit;
 • farenjit;
 • larenjitin;
 • periodontal hastalık;
 • kandidiyazis;
 • tükürük bezlerinin kalsiyel iltihabı;
 • Travma ve cerrahi girişimlerden sonra koruyucu önlem olarak kullanılır.

Bir sprey formunda, ilaç her 1.5-3 saatte kullanılır, fakat günde 8 dozdan fazla değildir. 12 yaşın altındaki çocuklar için en uygun doz 4 spreydir.

İlaç kullanımı 4 yaşın altındaki çocuklar ve alerjik reaksiyonlardan muzdarip insanlar için tavsiye edilmez. Anemi, ağız kuruluğu ve yanma gibi yan etkiler geliştirme şansı vardır. Uykusuzluk vakaları ortaya çıktı.

Ingalipt - öksürüğe karşı mücadelede en iyi antiseptik

Ürün dezenfekte edici ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Inhalipt larinks ve ülseratif stomatitlerde farenjit, larenjit, inflamatuar süreçleri tedavi etmek için kullanılır.

Spreyi kullanmak ana bileşenlerine karşı daha fazla hassasiyetle mümkün değildir. Alerjik reaksiyon varlığında, kullanmadan önce bir uzmana danışılması tavsiye edilir.

Optimal doz günde 3-4 kez bir enjeksiyondur. İlacın ağzında 7 dakika bekletiniz. Yutulması yasak!

Cameton - öksürüğe karşı bir kombinasyon ilacı

İlaç birleştirilir, anti-enflamatuar ve dezenfekte edici de dahil olmak üzere bir dizi işlevi yerine getirir. Kameton, üst solunum yollarının kronik hastalıklarının akut saldırılarını durdurmak için kullanılır. İlaç burun geçişlerinin tedavisinde belirgin bir etkiye sahiptir.

Optimal doz günde 3-4 sprey olup, inhalasyon süresi 2 dakikadır. Kullanın Kamerun 2 günden fazla olamaz.

Ana kontrendikasyonlar 5 yaşın altındaki çocuklar ve ilacın ana bileşenlerine karşı artan duyarlılıktır. Belki deri döküntüleri şeklinde olumsuz reaksiyonların gelişimi.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16]

Lugol sprey - inflamatuar süreçler için yerel bir çare

Sprey, enfeksiyöz köken de dahil olmak üzere üst solunum yolu hastalıklarını ortadan kaldırmak için kullanılır. Lugol jeli 12 yaşından büyük çocuklar tarafından kullanılabilir.

Ajan ağız ve boğazın mukoza zarlarına püskürterek topikal olarak uygulanır. Sprey doğrudan iltihap alanına uygulanmalıdır. Günde maksimum uygulama sayısı 6 spreyi geçmemelidir. Terapi süresi tek tek seçilir.

Ana bileşenleri ve böbrek ve karaciğer hastalıkları olan kişilerde artmış duyarlılık ile aerosol kullanımı mümkün değildir. Herpetiform dermatit için bir sprey kullanılması ve endokrin sisteminin ihlal edilmesi tavsiye edilmez.

Belki deri döküntüleri, kovanlar ve akne dahil olmak üzere olumsuz reaksiyonların gelişimi.

Çocuklar için Öksürük Spreyi

Bugün için özel bir sorun olmadan optimum aracı seçmek mümkündür. Ancak, çocukları tedavi etmek için bir öksürük spreyi seçerken, dikkatli olunmaya değer. 4 yıla kadar aerosol kullanımı son derece yasaktır. Böyle bir etki, çocuğun hayatını tehdit eden bronkospazm gelişmesine yol açabilir.

Bazı ilaçlar 2,5 yaşından beri kullanılabilir, ancak bir çocuk doktoruna danışmadan bunu yapmayın. Kesinlikle, aerosoller kısa sürede pozitif bir terapötik etki elde etmenin en etkili yoludur. Ancak, yanlış uygulama ile, ciddi advers reaksiyonlar geliştirme olasılığı yüksektir.

En sık görülen negatif semptom, alerjik bir reaksiyondur. Nitelikli bakım sağlanmadan, anafilaksi ve uçuş sonucunun geliştirilmesi mümkündür. Bu nedenle, çocukların tedavisi konusunda, sadece profesyonellere güvenmek gerekir.

trusted-source[17]

Bir sprey ile kuru öksürük kurtulmak için nasıl?

Kuru öksürük genellikle verimsiz olarak adlandırılır. Sadece mukoza zarlarını tahriş eder, ancak balgam çıkmaz. Bu durumda, sadece kuru öksürükten kurtulmak için değil, aynı zamanda üretken bir aşamaya dönüştürmek için etkili bir sprey seçmeniz gerekir.

Aerosollerin birkaç yıl önce etkili olduğu kanıtlandı. Tutarlılığı ve uygulama şekli nedeniyle, ilaç doğrudan iltihaplanma alanına girer ve negatif belirtileri durdurur.

Bir çare seçerken, doğrudan iltihap odağı üzerinde etkili olan seçeneklere tercih edilmelidir. İlaçların çeşitliliği durumu karmaşıklaştırır. Buna rağmen, yüksek verimlilikleri nedeniyle çok popüler olan birçok ana ilaç izole edilmektedir. Bunlar arasında:

 • Tantum Verde;
 • Bioparoks;
 • Chlorophyllipt;
 • Faringosept;
 • Geksoral;
 • Ingalipt;
 • Salbutamol.

İltihaplı bölgedeki doğru etki, 1-2 gün içerisinde semptomların durmasına izin verecektir.

Antibiyotiklere Bağlı Öksürük Spreyi

Antibiyotik ilaçlar en etkili ilaçlar arasındadır. Ancak, herkes, özellikle çocuklar tarafından kullanılamaz. Antibiyotiklere dayanan öksürük spreyi, üst solunum yolu enfeksiyonlarını gidermek için kullanılır.

En popüler ve yaygın Bioparox. Püskürtme sırasında, iltihaplı odağa girer ve içindeki patojenik mikroorganizmaları aktif olarak etkiler. Bu nedenle, ilacın günlük kullanımından sonra durumun iyileştirilmesi gözlenir.

Özellikleri, endikasyonları, kontrendikasyonları ve dozu detayları yukarıda sunulmuştur.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Farmakodinamik

Spreyler, inflamasyon odağı üzerinde yerel bir etkiye sahip olan inhalanlardır. Farmakodinamik, üst solunum yollarının enfeksiyöz iltihaplı hastalıklarının hızla ortadan kaldırılmasını ifade eder.

Antibiyotiklere dayanan birçok ilacın merkezinde aktif madde olan Fusafungin bulunur. Birçok tehlikeli mikroorganizmaya karşı belirgin bir bakteriyostatik etkiye sahiptir. Ürün bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. İlacın etki mekanizması, patojenik bir mikroorganizmanın hücresel zarına gömülme yeteneğine dayanır. Bu nedenle, geri dönüşü olmayan değişiklikler yapısında gerçekleşir ve hastalık düzelir.

Enflamasyonun odağına aktif olarak maruz kalmak, ilk kullanımdan sonra semptomların şiddetinde bir azalmaya yol açar. Çoğu durumda, tedavinin başlamasından 2 gün sonra ciddi bir klinik tablo kaybolur.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27], [28]

Farmakokinetik

İlacın inhalasyon uygulamasından sonra, bileşenlerinin dağılımı mukoza yüzeyinde meydana gelir. İlacın farmakokinetiği, inflamatuar odak üzerinde aktif eylemden oluşur. Ajan pratik olarak kan plazmasına girmez, konsantrasyonu minimumdur. Bu nedenle ilaç tamamen güvenli kabul edilir.

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Hamilelik Öksürük Spreyleri sırasında kullanın

Çoğu inhalasyon ilacının kullanımının güvenliği konusunda güvenilir veri yoktur. Bu nedenle, gebelik sırasında öksürüğü tedavi etmek için spreylerin kullanılması önerilmez. Bir çare tayin ederken, doktor, çocuğun olası yan etkileri ile birlikte annenin pozitif sonucunu karşılaştırmalıdır.

Aktif bileşenlerin anne sütüne nüfuzu hakkında veri yoktur. Çare kullanmak gerekiyorsa, bebeğin doğal beslenmesini durdurma sorunu çözülür.

İlacın kullanımı sırasında, küçük bir miktarı, çocuğun genel durumunu etkileyebilen kan plazmasına nüfuz eder.

Kontrendikasyonlar

Her durumda inhalasyonlar, ilaçların ana bileşenlerine aşırı duyarlılık varlığında kullanılmamalıdır. Bu, bir kişinin ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabileceğini dinlemeden kullanmanın ana kontrendikasyonudur.

Aerosoller, boğulma ve ölüm gelişme olasılığından dolayı, 2,5 yıla kadar kullanılmamaktadır. Laringospazm riski vardır.

Alerjik reaksiyonlardan muzdarip kişiler, ilaç dikkatle uygulanır. Ürünün gözlerle temas etmesine izin vermeyin, aksi takdirde hızlı bir şekilde yıkayın. Bu yanıkları önleyecektir.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37]

Yan etkiler Öksürük Spreyleri

Birçok durumda inhalasyon için araçlar, hastalar tarafından iyi tolere edilir. Bununla birlikte, yan etki olasılığı hala var.

Solunum sistemi tarafında, burun ve boğaz mukoz membranlarının kuruması dışlanmaz. Belki hapşırma, yanma, öksürük, astım ve solunum bozuklukları gelişmesi.

Sindirim sisteminin organları kısmında, bulantı görünümü dışlanmaz.

Duyulardan tadı değiştirebilir, ağızda hoş olmayan bir hoşgörünün görünümü, gözyaşı ve gözlerin kızarıklığı olabilir.

En yaygın advers reaksiyonlar, kaşıntı ve ürtiker gibi alerjik belirtilerdir.

Kendi belirtilerinizi ortadan kaldırmak için tavsiye edilmez, ilgili hekime bu konuda bilgi vermeniz tavsiye edilir.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42]

Dozlama ve uygulama

İlaçlar sadece ağızda veya burunda inhalasyonlar şeklinde kullanılır. Kullanmadan önce, silindiri üzerinde 2-4 pres ile aktive etmek gereklidir. Daha sonra üzerine bir hazırlık ile gelen özel bir nozul konur. Ucu, enjeksiyon yapıldıktan sonra ağız veya burun içine sokulur. Bu öksürükten bir sprey kullanmanın ana yöntemleri.

Burunda inhalasyon kapalı bir ağızla yapılır ve derin bir nefes almanız gerekir. Lezyon üst solunum yolunda ise, prosedür ağız yoluyla gerçekleştirilir. Bunu yapmak için, uç ağız içine sokulur ve balonun üzerine basılarak iltihaplı bölge sulanır. Enjeksiyondan sonra solunumun ertelenmesi tavsiye edilir.

Uzmanlar kullanımdan sonra nozulları dezenfekte etmenizi önerir. Bunu etil alkol ile yapmak tavsiye edilir. Tedavi süresi bir doktor tarafından reçete edilir. 12 yaşından büyük çocuklar için günde 4 enjeksiyon yeterlidir. 2,5 yaşında, en fazla 2 sulama. Kursun süresi bir haftadır.

trusted-source[43], [44], [45]

Aşırı doz

Spreyleri kullandıktan sonra negatif reaksiyonlar sıklıkla oluşmaz. Bununla birlikte, su bazı faktörlerden etkilenir, aşırı dozun geliştirilmesi mümkündür. Hoş olmayan belirtiler ilacın uygunsuz kullanımından kaynaklanabilir. Çoğu zaman bu, dozajda bağımsız bir artıştan kaynaklanır.

İnsan vücudunun yanlış uygulanması sonucu kan dolaşım bozuk olabilir, baş dönmesi ve boğazda yanma görülür. Bununla birlikte ağız boşluğunda ağrı ve uyuşuklukta bir artış olur.

İlacın büyük bir miktarı mideye girdiğinde, bir yıkama ve ardından semptomatik tedavi görülür.

trusted-source[46], [47], [48], [49]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Özel çalışmalar yapılmamıştır. Bu nedenle, ilaçların diğer ilaçlarla etkileşimi hakkında bir veri bulunmamaktadır. Buna rağmen, aynı anda birkaç aerosol kullanılması yasaktır. Bu, birbirlerinin etkisinde bir artışa neden olabilir ve aşırı doz belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Uyuşturucu kullanımı ile ilgili bazı öneriler vardır, uyumsuzluk birçok olumsuz sonucu önleyecektir. Yani, maksimum tedavi süresi bir haftadan fazla değildir. Kursun sonunda, hasta tedavinin etkinliğini doğrulamak için bir doktora danışmalıdır.

Aerosol gözlere püskürtülemez, ısı kaynaklarının yakınında saklanabilir ve yüksek sıcaklıklara maruz bırakılamaz. Yanlış uygulama cildin tahriş olmasına yol açabilir.

trusted-source[50], [51], [52], [53]

Depolama koşulları

İlacın ayrılan zamanına hizmet ettiğinden emin olmak için, tüm operasyon kurallarına uymak gerekir. Önemli bir kriter depolama koşullarıdır.

Hazırlık kuru bir yerde, doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Maksimum depolama sıcaklığı 30 derecedir. Kutu aşırı ısınmamalıdır, ancak buzdolabında saklanması yasaktır. Şişe boş olsa bile, aerosolü delmeyin.

trusted-source[54], [55], [56], [57]

Raf ömrü

İlaç yukarıda açıklanan özel koşullar altında saklanmalıdır. Çoğu spreyin raf ömrü 2 yıldır. Tüm çalışma koşullarına uygun bir şekilde uyulduğunda, cihaz belirlenen süreye hizmet edecektir.

Kutunun bütünlüğünü ve ilacın kendisinin tutarlılığını izlemek önemlidir. Son kullanma tarihinden sonra öksürük sprey kullanılamaz.

trusted-source[58], [59]

Bilmek önemlidir!

Tereyağı yumuşatıcı bir etkiye sahiptir, yaralar ve yara izlerinden sonra mükemmel şekilde geri döner, enflamatuar ve durgun fenomen kalıntılarını ortadan kaldırır, hücrelerin kendini yenilemesi sürecini başlatır. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Средства, применяемые при кашле и простудных заболеваниях

Ilaç etkisi

Противокашлевые (тормозящие кашлевой рефлекс) препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Öksürük Spreyleri" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.