Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Öksürük damlaları: kendi ellerinizi nasıl yapacağınızı, tarifleri nasıl

Makalenin tıp uzmanı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Öksürük damlaları, atakların şiddetini azaltmaya yardımcı olur, böylece hastanın genel durumunu kolaylaştırır. İlaç, enflamatuar süreci azaltmaya ve boğazda terleme hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Endikasyonları öksürük damlaları

Soğuk algınlığı ve ORVI için öksürük pastilleri tavsiye edilir. Soğuk algınlığıyla mücadele etmek için başka yollarla birlikte kullanılırlar. Kolay bir öksürüğü ortadan kaldırabilirler, ancak genellikle sadece yardımcı bir ilaç olarak kabul edilirler, çünkü sadece semptomu ortadan kaldırırlar ve hastalığın nedenini ortadan kaldırmazlar.

trusted-source[1], [2]

Tahliye formu

Kuru bir öksürük ile boğazda hafif bir terleme ile, Travisil, Doktor MOM, Strepsils, Dr. Theiss Okaliptus ve Sage gibi pastiller öksürük de iyidir. Bu ilaçlar öksürük nöbetleri ile mücadelede en etkili olarak kabul edilir.

trusted-source[3]

Doktor MOM

Doktor MOM bitkisel kökenli bir kombine ilaçtır. Vücut üzerinde bir balgam söktürücü ve anti-inflamatuar etkisi vardır. Ahududu, limon, ananas, portakal, limon, meyve ve meyve gibi farklı tatlar içeren lolipoplar vardır.

trusted-source[4]

Theiss

Thyss, boğazın tahriş olmuş enflamatuar sürecini rahatlatır. Bu şekerler çeşitli tıbbi bitkilerin yanı sıra esansiyel yağların özlerini içerir. Bu sayede, pastiller üst solunum organlarının aktivitesini normalize etmeye ve boğazda terleme hissini hafifletmeye yardımcı olur.

trusted-source[5], [6]

Adaçayı ile lolipop

Adaçayı ile lolipoplar bitki kökenli bir antiseptiktir. Adaçayı bazlı özler sayesinde, pastiller boğazda ağrı, tahriş ve terlemeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Gamma Lolipoplar

Gama şekerleri bitkisel kökenlidir ve bir anti-enflamatuar ve bakterisidal etkiye sahiptir. Ayrıca analjezik, antimikrobiyal ve balgam söktürücü etkileri vardır. Boğazda enflamasyonu rahatlatır ve solunum sürecini kolaylaştırır, nazal mukozanın ödemini giderir.

Travis

Travisil karmaşık eylemin bir bitki çare. İlaç, antiemetik ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Yumuşatıcı etkisi nedeniyle ağız mukozasının tahrişini azaltmaya yardımcı olur.

CARMOLIS

Lollipoplar Carmolis, 10 farklı şifalı bitkinin esansiyel yağı esasına göre yapılır. Bunlar arasında Çin tarçın, citronella, kekik, nane, adaçayı, anason, limon, hindistan cevizi, lavanta ve karanfil. İlave bileşenler mentol, C vitamini, şeker ikamesi, glikoz şurubu ve baldır. Bütün bu bileşenler, tahriş ve öksürük ataklarının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

trusted-source[7], [8]

Strepsils

Strepsils - esansiyel yağlar ve nane yanı sıra antibakteriyel maddeler içeren pastiller. Uçucu yağlar sayesinde, iltihaplı mukozada tahriş azalır, çünkü tükürüğün istemsiz yoğunlaşması bunlardan dolayı başlar.

Ve ücret

Hols lolipoplar, sadece nazofarenkste meydana gelen anormallikler nedeniyle bronşiyal spazmların ortaya çıktığı durumlarda etkilidir. Bu pastillerin sadece semptomatik bir etki bırakan gerçek bir ilaç olmadığı unutulmamalıdır. Hols pastiller sadece bu tür bozukluklarda iyileştirici bir etkiye sahiptir:

 • Öksürük, hastalığın bir sonucu olarak ortaya çıkmamıştır, ancak yabancı cisimlere bağlı mukozaya mekanik hasar vermesi veya yırtılmış bir ses nedeniyle;
 • Öksürük atakları, nazofarenkste (aynı zamanda bu hastalığı tedavi ederken) patolojik fenomenin bir belirtisidir.

Bobs Lolipoplar

Istakoz Bobs oldukça etkili öksürük çare vardır ve aynı zamanda düşük maliyetlidir. Lezzet dolgu maddesine bağlı olarak 4 çeşit pastil vardır:

 • Limon ve bal;
 • Ahududu çayı;
 • Nane ve okaliptüs;
 • Orman meyveleri tadı.

Ilacın diğer bileşenleri arasında - glikoz şurubu, uçucu yağlar, şeker ve mentol. Tüm bu bileşenler öksürük ataklarını etkili bir şekilde ortadan kaldırır, tahriş olmuş boğazı yumuşatır ve iltihabı giderir.

Broncho Veda

Broncho Veda, portakal, limon ve zencefil aromalı katkı maddeleri içeren bitkilerde pastillerdir. İlaç karmaşıktır, boğazda ağrı ve öksürük atakları ile başa çıkmaya yardımcı olur. Antimikrobiyal, antiinflamatuar, zayıflatıcı ve mukolitik etkileri vardır.

Lollipops bu gibi durumlarda kullanılması önerilir:

 • Mukoza iltihabı ve boğaz ağrısı;
 • Tahriş ve mukoza zarlarının kuruluğu;
 • Farklı bir başlangıç öksürüğü vardır (nedenleri ve öksürük içenleri arasında);
 • Ses tellerini daha hızlı geri yüklemek için ses telleri üzerinde güçlü bir yük.

trusted-source[9], [10]

Grammidin

Analjezik etkisi ile Gramdin - lolipoplar, boğaz ve ağız iltihabı yanı sıra bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. İlaçlar, lidokain (lokal anestezik), gramicidin C (antimikrobiyal ajan), okaliptüs ve mentol (yumuşatıcı etki) ve pastillere hoş bir tat veren tatlandırıcılar içerir.

Linkus

Lincas - balgam söktürücü, anti-inflamatuar etkisi ile sebze şekerler. Bu ilacın bir başka işlevi antipiretik etkidir. 

Verbena

Pastiller, genellikle ve ağız (örneğin boğaz ağrısı, grip, bronşit (akut ve kronik) gibi), üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için kullanılan mine çiçeği (stomatit, diş eti iltihabı ve benzeri.). Okaliptüsün anti-inflamatuar nitelikleri sayesinde, aynı zamanda yaraların iyileşme sürecini hızlandırırlar.

Falimint

Falimint analjezik ve analjezik bir etkiye sahiptir. Antitussif bir ilaçtır - tahrişi yumuşatır ve kuru, üretken olmayan öksürüğü hafifletir. Rezorpsiyon sürecinde, pastil larinks ve ağız boşluğu üzerinde bir soğutma etkisi uygular. Bu durumda, şekerler mukoza zarlarını kurutmazlar ve ağızda uyuşma hissi yaratmazlar.

trusted-source[11], [12], [13]

Çin Lolipopları

Çin pastilleri "Golden pastiller" öksürük için mükemmel ve geleneksel Çin tıbbının popüler bir yoludur. Pastillerin bileşiminde, Tibet tıbbında uzun yıllardan beri kullanılan şifalı bitkiler vardır.

İlaç ağız ve üst solunum yollarındaki iltihabı etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve aynı zamanda zehirlenmeyi de ortadan kaldırır. Mukoza tahrişini ortadan kaldırmak ve etkilenen bölgeleri geri kazanmak, şekerler de yerel bağışıklığı geliştirir. Üst solunum yolu enfeksiyonu etiyolojisi ve soğuk hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Acıyı giderir, öksürüğü yumuşatır, tazeliğini solumaya ekler. Çin pastilleri hipotermide veya ARVI salgını sırasında koruyucu bir önlem olarak alınabilir.

trusted-source[14]

Çinko ile öksürük pastilleri

Soğuk algınlığı için etkili bir çare olan çinko, Ekinezya ve C vitamini ile birlikte öksürük pastilleri. Bu pastiller boya ve kimyasal katkı içermez. Ayrıca laktoz, soya, süt ve glüten yoktur. Tatlandırıcılar stevia ve fruktozdur. Bu nedenle, bu ilaç şeker hastalarına ve küçük çocuklara bile alınabilir.

Çinko ve limon ile öksürük pastilleri

En iyi anti-soğuk ilaçlardan biri çinko ve limon içerikli lolipoplardır. Çinko bulunan pastiller, soğuğun süresini% 40 azaltır. Bazı çalışmaların sonuçlarına göre, bu tür şekerlerin öksürük ataklarının süresini 3 gün azalttığı da saptandı. Çinko ve limonlu öksürüğün pastilleri en etkili olarak kabul edilir.

Şekersiz öksürük pastilleri

Şekersiz öksürük şurupları, farinks ve ağız boşluğu için lokal bir anestetik görevi görür. Yavaş yavaş emilmeli. Bu şekerler, şeker hastaları tarafından kullanılması tavsiye edilir.

Laklı pastiller

Meyankökü şekerler, bir mukolitik ajan olarak öksürük ile birlikte catarrhal hastalıklar için kullanılır. Bir bileşen olarak kullanılan laktitol, laktozdan bir şeker ikamesidir. Bu madde temelinde, düşük kalorili bir değere sahip ürünler yaratılmaktadır. Bu tür şekerler çürüğe neden olmaz ve aynı zamanda laktitol, kandaki insülin ve glikoz seviyesini artırmaz, çünkü diyabet hastaları için de uygundur.

Lolipop lolipoplar

"Zvezdochka" şekerleri besin takviyesidir, mentol ve glisirizik asit içerirler. Pastillerin antispastik ve antioksidan etkileri vardır. Boğazda ağrıyı ve aynı zamanda öksürük ataklarını tedavi etmek için kullanılırlar.

Lolipop Lasolvan

Lazolvan - balgamın görüldüğü üst ve alt solunum yollarının iltihaplanmasını tedavi etmek için kullanılan balgam söktürücü bir ilaçtır. Genellikle bu şekerler, nemli öksürük ataklarının eşlik ettiği hastalıklarda kullanılır.

Nane lolipop

Nane şekerler, mukolitik, antibakteriyel ve anti-enflamatuar etkileri olan ve aynı zamanda burun mukozasındaki şişlikleri azaltan bir anesteziktir. Pastiller boğazda ağrı ve teneffüs hissini azaltır ve ayrıca nefes alma ve balgam çıkarma sürecinin iyileştirilmesine katkıda bulunur.

Antibiyotikli öksürük pastilleri

Antibiyotikli pastiller, anjina ile öksürük için iyidir, ancak bunların sadece yardımcı bir ilaç olduğunu anlamalısınız. Lolipoplar tek başına angina'yı (herhangi bir tipte) tedavi edemezler ve hastalığın komplikasyonlarının gelişimini de korumazlar. Ancak, karmaşık terapinin bir parçası olarak uygulanırsa, etkili olabilirler - hastalığın semptomlarını hafifletecek ve iyileşmeyi hızlandıracaklardır.

Çocuklar için öksürük damlaları

Çocuklar için öksürük damlaları - öksürüğü etkili bir şekilde azaltan ve balgam akıntısı sürecini kolaylaştıran çok uygun bir ilaçtır. Öksürük atakları bir pastilden hemen sonra azar azar - sadece birkaç dakika. İlacın etkisi 2-3 saat sürer. Genellikle, daha genç değil 5-6 yaşlarında kullanılmasına izin verilir, ancak 3 yaşından itibaren çocuklara verilebilecek şekerler de vardır. Bu kontraendikasyon, bu tür ilaçların çoğunda küçük çocuklara zararlı olan mentolün varlığından kaynaklanmaktadır.

trusted-source[15]

Kuru öksürük pastilleri

Kuru öksürüğün pastilleri, dekstrometorfan içerir (bu madde, bu tür öksürükle mücadelede en etkili olarak kabul edilir). Bu bileşen nedeniyle, öksürük merkezinin duyarlılığı azalır, bu da soğuk algınlığının tezahürlerini çabucak hafifletir.

Ev öksürük damlaları için tarifler

Eczane pastiller ek olarak, ayrıca alternatif yöntemler vardır - ev öksürük damlaları.

 • Bitkisel ilaç tarifi:

Bal (1 yığın.) Ve kurutulmuş otlar (1 çorba kaşığı) bir karışımı. Bir tencerede bal ısıtın ve ot toplama ekleyin, sonra düşük ateşte pişirin. Bundan sonra kapağı kapatın, kapağı kapatın ve 10 dakika boyunca bir bezle sarın. Bundan sonra, tentürü süzün ve tekrar ısıtmak için tavaya geri boşaltın. Sonra, sertlik için şekerleri kontrol edin ve ateşten alınabilirler. Daha sonra (parşömen) bir karışımı parşömen kağıdına dökün ve katılaşana kadar bekletin. Sertleşmeden önce ortaya çıkan pastiller toz haline getirilmiş şekere serpilmeli, böylece birbirine yapışmazlar.

 • Bal ve limon ile lolipop:

Bal (150 g), tereyağı (1 çay kaşığı), uçucu yağ (adaçayı, okaliptüs ve limon (maksimum 10 damla)). Bal kısık ateşte kaynatın, daha sonra yaklaşık 20 dakika pişirin, sonra 1 çay kaşığı ekleyin. Slivoch. Yağ. Daha sonra, kütlenin soğumasını sağlayın, karıştırın - yaklaşık 10-15 dakika - ve daha sonra uçucu yağları ve bir başka 1 çay kaşığı ekleyin. Krem. Karışımı kalıplara dökün veya parşömen üzerine koyun, daha önce üzerine toz veya nişasta serpiştirin.

 • Hindistan cevizi yağı ile lolipoplar:

Hindistan cevizi yağı, bal (100 gram), öğütülmüş tarçın (1 çay kaşığı), uçucu yağ (7-8 damla). Tereyağını bir kasede karıştırın, sonra balla tarçın ekleyin ve malzemeleri iyice karıştırın. Ardından, kalıbı elde edilen karışımla doldurun ve buzdolabında 1 saat bekletin ve dondurulmuş şekerler hazırlayın.

Zencefil ile öksürük pastilleri

 • Zencefilli şeker şekerler için reçete

Şeker kumu (1 bardak), Düz su (4 yemek kaşığı), öğütülmüş zencefil (1 çay), limon suyu (0.5-1 çay kaşığı), gıda boyaları (renk pastaları eklemek istiyorsanız) ). Çözülmeden önce, şekeri suyla karıştırın ve sonra zencefili ekleyin ve karışımı berrak hale gelene kadar düşük ısıda tutun. Bundan sonra boyayı ekleyebilir ya da doğal meyve suyu ile değiştirebilirsiniz (kırmızı renklendirme için pancar, sarı renkte havuç).

Daha sonra karışımın hazır olup olmadığını kontrol etmelisiniz - kabın içine soğuk su dökün ve ona bir damla şurup ekleyin. Sertleşirse, karışım yangından sökülebilir. Bitmiş şurup 30 saniye karıştırılmalıdır. Şurupun döküleceği Formochki, önceden yağ ile yağlamak gerekir. Katılaşana kadar doldurulmuş karışımı kalıplara bırakın.

 • Bal ve zencefil gelen lollies

Zencefilli ve ballı pastillerin hazırlanması

Bal (250-300 g), öğütülmüş zencefil (1 çay), limon suyu (0.5-1 çay kaşığı). Ballı zencefili karıştırın ve karıştırın, 1.5-2 saat pişirin. Hazır karışım soğutulmalı, eşit bir yüzeye dökülmeli ve daha sonra parçalara ayrılmalı (ya da önceden yağlanmış olan kalıpların üzerine dökülmelidir).

Yanmış şekerden öksürük pastilleri

Yanmış şekerden lolipop - tavaya şekeri dökün (birkaç yemek kaşığı) ve kısık ateşte karıştırın. Şeker kahverengi renge sahip viskoz bir kütleye eritilmelidir. Bundan sonra, karışım kalıplara dökülür (bitkisel yağ ile yağlanır) ve donmaya bırakılır. 3-4 gün / gün - Öksürük ile soğuk olan çocuklara hazır lolipop verilebilir.

Farmakodinamik

Öksürüğün şeker özellikleri, Dr. MOM ve Lazolvan uyuşturucu örneğinde göz önüne alınır.

Doktor MOM, bu ilacın terapötik etkisini belirleyen bileşenleri içerir. Meyan kökü ekstresi, mukolitik, anti-enflamatuar, spazm önleyici özellikleri verir. Zencefil kökü ekstresi antiseptik etkiye şeker ekler. Tıbbi embriyo ekstresi antipiretik etki sağlar. Pastillerin mentolü sayesinde Dr. IOM antispazmodik bir etkiye sahiptir.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Farmakokinetik

Lazolvan'da bulunan ambroksol hızla ve neredeyse tamamen emilir. Maksimum plazma konsantrasyonuna yarım saat ya da üç saat sonra ulaşılır. Maddenin yaklaşık% 90'ı plazmadaki proteinlere bağlanır. Ambroksol, dokular ve kan arasında hızla dağılır, aktif bileşenler akciğerlerde dinamik olarak konsantre olur. Plazmadan ilacın yarı ömrü 7-12 saat içinde meydana gelir, dokularda birikmez. Ambroksolün çoğunun metabolizması konjugasyon yoluyla karaciğerde gerçekleştirilir. İlacın yaklaşık% 90'ı böbrekler yoluyla atılır.

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26]

Hamilelik öksürük damlaları sırasında kullanın

Çoğu durumda öksürük şekerleri gebe kadınlar için uygun değildir - ya çok etkili değildir, hatta gebelik döneminde de yasaklanmıştır. Bu nedenle, bu dönemde kadınların liyozimden - Laripront ve Lizobakt'tan - sadece 2 ilaç almasına izin verilmektedir. Bu gibi pastiller 3-4 r / gün kullanılır. Her biri 2 adet. Bu şekerler şiddetli anjina ile bile etkili olacaktır.

Kontrendikasyonlar

Bileşenlere, 3 yaşından küçük çocuklara, hamile ve emziren kadınlara karşı aşırı duyarlılık varsa, antitussif şekerler kullanmayın. Şeker içeriği olan lolipoplar diyabetikler için kontrendikedir.

trusted-source[27], [28]

Yan etkiler öksürük damlaları

Nadir durumlarda öksürükten şeker alınmasının yan etkileri, deride kızarıklık olarak ifade edilen alerjik reaksiyonlar olabilir.

trusted-source[29], [30]

Dozlama ve uygulama

Lollipops Travisil ağızda, çiğnemeden - çözünene kadar emilmeli. Tedavi seyrinin süresi, yanı sıra dozaj doktor tarafından her hastaya ayrı ayrı reçete edilir. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler günde üç kez 2-3 pastili içmelidir. 3-12 yaş arası çocuklar günde üç kez 1-2 tatlı tüketmektedir.

Doktor MOM - her 2 saatte bir 1 lolipop çözülür Günde maksimum 10 tüketilebilir. Tedavi kursu 2-3 hafta sürer.

Strepsils - 5 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler: her 2-3 saatte bir 1 pastil (günde 8 lolipop tüketmemeye izin verilir).

trusted-source[31]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Diğer antitusif ilaçlarla birlikte öksürük pastilleri ve balgam oluşumu sürecine müdahale eden ilaçlar içmeyin, çünkü bu çözünmüş maddenin balgam sökülmesini önler.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36]

Depolama koşulları

Lax öksürük damlaları genellikle standart koşullar altında - oda sıcaklığında, kuru bir yerde, güneşten kapatılarak saklanır.

trusted-source[37]

Raf ömrü

Öksürük şekerlerinin 3-5 yıllık raf ömrü.

trusted-source[38]

Öksürük için ucuz lolipoplar

Öksürük damlaları, bu semptomu ortadan kaldırmaya yardımcı olan etkili bir ilaçtır. Ancak öksürüğe neden olan enfeksiyonu yok etmedikleri unutulmamalıdır. En ucuz ilaçlar arasında en ünlü ve etkili olan Doktor MOM'dur.

Bilmek önemlidir!

Kusma öncesi etkili öksürük tedavisi, tanının doğruluğuna ve güncelliğine bağlıdır. Hastalığın durumu için makul bir sebep, şiddeti, eşlik eden semptomların varlığı ve doğası ile hekim bir terapi planı oluşturur. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Öksürük damlaları: kendi ellerinizi nasıl yapacağınızı, tarifleri nasıl" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.