Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Menopoz ile uykusuzluğa karşı ilaçlar

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Menopoz ile uykusuzluk oldukça sık ve hoş olmayan bir semptomdur. Kural olarak, kadın bedenindeki yetersiz östrojen miktarı nedeniyle oluşur. Bu nedenle, bu durumda uykusuzluğun tedavisinde doktorlar, sıklıkla, fitoöstrojenleri içeren hormon replasman tedavisi veya fitopreparasyonları kullanırlar.

Bugüne kadar, menopoz sırasında uykusuzluk tedavisi için en popüler ve etkili bir araç kırmızı yonca özü dayalı, Kleverol olduğunu.

Hormonal ilaçlara güvenli bir alternatif olarak kabul edilir. Bu ilaç sayesinde, özellikle uykusuzluk, menopoz ana belirtileri ortadan kaldırmak için hızlı ve çok fazla sorun olabilir. Kompozisyonunda, isoflavonlar olarak adlandırılan fitoöstrojenler vardır. Onların yardımı ile, sadece uykusuzluk değil, aynı zamanda sıcak basması, yüksek ateş, baş ağrısı, baş dönmesi ortadan kalkar. Çok önemli bir özellik, isoflavonların malign tümörlerin gelişmesini engellemesidir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Endikasyonları Menopoz sırasında uykusuzluk anlamına gelir

Cleverol sıklıkla pre-klimacteric dönemde ve menopoz döneminde ortaya çıkan psiko-duygusal ve otonomik bozuklukların tedavisinde kullanılır. Bu çözüm, sıcak basması, uykusuzluk, uyuşukluk, terleme, yorgunluk, depresyon artırır.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Tahliye formu

trusted-source[11], [12], [13], [14]

Menopoz ile uykusuzluk için alternatif araçlar

Menopozda uykusuzluk için popüler alternatif tarifler arasında, aşağıdakiler vurgulanmalıdır:

  1. Şifalı papatya ile çay - sinirleri yatıştırmaya, gerginliği gidermeye ve durumlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu çay her zamanki gibi demlendi. Bal, ılık süt, tarçın eklenebilir.
  2. Zencefil ve rezene bir tentür olun - sadece uykusuzluk ile başa çıkmak değil, aynı zamanda bağırsakların işleyişini geliştirmeye yardımcı olur. Hazırlanması için tüm malzemelerin bir çay kaşığı almanız ve yarım bardak sıcak kaynamış suya ekleyiniz. Yaklaşık bir saat ısrar et. Uyumadan bir saat önce bir çorba kaşığı iç.
  3. Menopoz mükemmel bir çare muz ile badem olduğunu - muzda kasların uyarılabilirliğini azaltan magnezyum vardır ve badem hormonal arka plan normalize. Bu ürünlerin bir salatasını geceleri yapabilirsiniz, ancak buna şeker ve ekşi sütlü ürünler eklemek tavsiye edilmez.
  4. Hops ve alıç konileri - Bir haşlanmış alıç ve atlama bir çorba kaşığı almak gerekir, sıcak kaynamış su dökün. Sabahları en iyi şekilde yapın, böylece et suyu akşama kadar iyi demlenir. Küçük yudumlarda 100 ml et suyu içmeden önce içilir.

trusted-source[15], [16], [17], [18]

Farmakodinamik

"Cleverol" ilacı, kırmızı bir yoncada bulunan fitoöstrojenlerden oluşur. Kural olarak, menopoz öncesi dönemde, menopoz ve ovariektomi sonrası kullanılır. İzoflavonlar, hipotalamusta bulunan östrojen reseptörlerine çok benzemektedir. Bu, LH miktarını azaltmayı mümkün kılar.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23]

Farmakokinetik

İlacın farmakokinetik özellikleri çalışılmamıştır.

trusted-source[24], [25], [26], [27]

Kontrendikasyonlar

"Cleverol" ilacının kullanımına karşı tek kontrendikasyon, bileşenlerinin hoşgörüsüzlüğüdür. Bu ilacı almak için alerjik bir reaksiyonunuz olabileceğini düşünüyorsanız, başka bir ilacı reçete edecek olan tedaviyi yapan doktoru uyarmak daha iyidir. Hamile kadınların ve bebeği anne sütü ile besleyenlerin tedavisi için bir ajanın kullanılması yasaktır.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35], [36]

Yan etkiler Menopoz sırasında uykusuzluk anlamına gelir

Bazı hastalarda, menopozda uykusuzluktan "Cleverola" uygulamasından sonra, aşağıdaki hoş olmayan belirtiler ortaya çıkabilir:

  1. Ağırlıkta hızlı artış.
  2. Memede gerginlik görünümü.
  3. Vajinadan kan ve mukus şeklinde deşarj.

Bu belirtiler göründüğünde, ilacı kullanmayı hemen bırakmanız gerekir.

trusted-source[37], [38]

Dozlama ve uygulama

Olumlu bir sonuç almak için 24 saat içinde bir veya iki kapsül içmeniz gerekir. Doz, hastanın bireysel durumuna göre seçilir. Bir kadın premenopoz girmiş ise, uzmanlar menopoz gerçekleşene kadar, ilacı bir ila iki yıl boyunca kullanmanızı öneririz.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44]

Depolama koşulları

Hazırlıkların, küçük çocuklar için erişilemeyen bir yerde, +25 dereceden daha yüksek olmayan bir hava sıcaklığında saklanması önerilir.

trusted-source[45], [46], [47], [48], [49], [50], [51]

Raf ömrü

Menopoz ile uykusuzluk için fonların raf ömrü genellikle 3 ila 5 yıldır. Bu sürenin sonunda ilaç almak tavsiye edilmez.

trusted-source[52], [53], [54], [55]

Bilmek önemlidir!

Menopoz sırasında sıcak basmaların gücünü ve sıklığını azaltmaya yardımcı olan birçok alternatif ilaç vardır. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Menopoz ile uykusuzluğa karşı ilaçlar" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.