Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Menopoz ile sıcak basması gelen tabletler: hormonal ve nonhormonal

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Menopozdaki gelgitler, kadının alışkanlık yaşamında değişiklikler yapabilen oldukça yaygın bir semptomdur.

ATC sınıflandırması

V03AX Прочие лекарственные препараты

Endikasyonları Menopoz döneminde gelgitler gelen tabletler

Isı ani duyu, tıpkı hızla göğüs, zayıflık, terleme de, uzakta hafif ateş, rahatsızlık ve ağrı gidebilirsiniz hangi cilt kızarıklığı: menopozdaki gelgit Tablet onun belirtilerin ilk olarak hemen hemen kullanmaya başlayabilir Kapak (özellikle yüzünde). Kuralların, kural olarak, bir dakikadan fazla sürmemesine rağmen, kadınlara çok fazla sorun getirebilir. Bu nedenle doktorlar özel hapların kullanılmasını önermektedir.

trusted-source[1], [2], [3]

Tahliye formu

Her şeyden önce, gelgitlerde kadınların durumunu iyileştirmek için farklı türdeki preparatların kullanılmasına dikkat edilmesi gerekir, ancak bunlar arasında en popüler olanları, hormonal olmayan ilaçlar, antidepresanlar ve antiepileptik ilaçlardır. Bugün, aşağıdaki tabletleri her yaşta kadınlara harika hissettiren gelgitlerden ayırabiliriz:

 1. Estrovel.
 2. Klimadinon Uno.
 3. Klimadinon.
 4. Feminal.
 5. Fimikaps Isis Hayat.
 6. Femivell.
 7. Cı Klim.
 8. Bayanlar "Menopoz" formülü.
 9. Menopace.
 10. Klimaktoplan.
 11. Klimaksan.
 12. Klimakt Khel.
 13. Lefem.
 14. Klimalanin.
 15. Ovariamin.
 16. Inoklim.
 17. Epifamin.
 18. Efyevyelon.
 19. Velaksin.
 20. Velafaks.
 21. Gabagamma.
 22. Kathe.
 23. Konvalys.
 24. Neurontın.
 25. Tebantin.

Onlara daha ayrıntılı olarak bakalım.

Menopozlu sıcak basması olmayan hormonal olmayan tabletler

Sıcak basmaların tedavisinde klimacteric'te kullanılan en yaygın hormonal olmayan ilaçlar, fitoöstrojenlerdir. Bunlar homeopatik ilaçlar veya besin takviyeleridir, bu nedenle alerjilere veya diğer hoş olmayan yan etkilere neden olmaz. Çoğu hormonal olmayan tabletler, yapılarında doğal dişi hormonlara çok benzeyen maddelerden oluşması bakımından farklılık gösterir. Bu hormonlar, çoğu zaman menopozun gelişinden sonra bir kadının vücudu için yeterli değildir.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9]

Estrovel

Aktif bileşenlere dayalı ilaç karayılan, yabani yam, izoflavon, indol 3-karbinol, ısırgan otu, vitaminler (E, B), folik asit, doğal amino asitleri ratsemozy. Bu yapısı sayesinde koşullarını iyileştirmek otonom sistemini ayarlamak, kalp hızı, baş dönmesi azaltmak, ortadan kaldırmak, bir sıkıntısı var olduğu bu hormonlar, telafi etmek, ağrıyı kaldırmak, vücut bağışıklık geliştirmek, sıcak basması sayısını azaltmak için birkaç gün ilacı verir.

Yiyecek alırken Estrovil tavsiye edilir, bir kapsül 24 saatte ikiden fazla değildir. Pozitif bir sonuç elde etmek için terapi yaklaşık iki ay sürer. Hasta daha iyi hissetmezse, dozaj üç hatta dört tablete çıkarılabilir.

Fenilketonüri veya tablet bileşenlerine alerjisi olan hastalar için ilaç kullanımı önerilmemektedir. Yanmaya, tahrişe, kurumaya sebep olabilir.

trusted-source[10], [11]

Klimadinon Uno

Sindirim rizomundan (kuru) ekstrenin aktif bileşenine dayanan ilaç. Gelgit sayısını azaltmak için kullanılan Phytomedium. Östrojen benzeri bir etkiye sahiptir.

Tabletler Climadinone Uno, 24 saat içinde bir kereden fazla bir kapsül içmemeyi önerdi. İlacın her zaman aynı saatte alınması tavsiye edilir. Küçük miktarlarda su ile yıkayınız. Terapi, olumlu bir sonuç elde etmek için yaklaşık üç ay sürer, ancak doktor tavsiyesiyle süresi uzatılabilir.

Tabletlerin bir parçası olan bileşenlere alerjik reaksiyonların yanı sıra östrojene bağımlı tümörleri olan hastalar için ilacı kullanmanız önerilmez. Karında hoş olmayan hislere neden olabilir.

Klimadinon

Kuru bir ekstrenin aktif bileşenine dayanan ilaç, tificifugi rizomundan elde edilir. İklimsel sendromun tezahürlerini azaltmaya yardımcı olan, gelgitlerin sayısını ve güçlerini azaltan bir bitkisel ilaç, bitkisel sistem üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Tabletler Climadinone 24 saat içinde ikiden fazla bir kapsül almak için tavsiye edilir. İlacın aynı saatte içilmesi en iyisidir (genellikle sabah ve akşam alınır). Terapi süresi, gerektiğinde dozu artırabilecek bir doktor tarafından belirlenir.

Tabletler Climadinone, östrojene bağımlı tümörler yanı sıra ilaç bileşenine alerjik reaksiyonları olan hastalar için tavsiye edilmez. Alkole bağımlı hastaları tedavi etmek için kullanmayın. Karında ağrıya, alerjiye, kanamaya neden olabilir.

Feminal

Kırmızı yonca kuru ekstresi aktif bileşenine dayalı ilaç. Kadın sağlığının korunmasına yardımcı olan bir izoflavon kaynağı olarak kabul edilen bir phytopreparation. Bu hapları menopozun ilk semptomlarının başlangıcında almanız önerilir.

Tabletleri içmek için, yemek sırasında 24 saat içinde bir kapsül için bir defaya mahsus olmak üzere Feminal önerilir. Bu ilaç bir besin takviyesi olduğundan, uzun süre kullanılabilir, ancak kullanmadan önce her zaman doktorunuza danışın.

Alerjik reaksiyona neden olabilir.

trusted-source[12], [13], [14]

Fimikaps Isis Hayat

VITEX meyvesinden özü aktif bileşenlere dayalı ilaç dini, çuha çiçeği yağı, çarkıfelek, magnezyum oksit, E vitamini, piridoksin hidroklorür, soya lesitini ve balmumu özütü. Bu kompozisyon sayesinde, ilaç gelgitler de dahil olmak üzere menopozun ana semptomları ile başa çıkmak için kısa sürede yardımcı olur.

Femikaps alın Ezy Life tabletleri, 24 saat içinde ikiden fazla olmayan iki kapsül için önerilir. Yemek yedikten sonra su ile sıkmak en iyisidir. Tavsiye edilen ders, olumlu bir sonuç elde etmek için yaklaşık üç ay sürmektedir.

Fito-bileşenlerine alerjisi olan hastalar için hap almak önerilmez. Ürtikeriye neden olabilir.

Femivell

İlaç soya proteininin aktif bileşenlerine, kırmızı yonca ve E vitamini özüne dayanır. Menopoz başlangıcı olan kadınlarda görülen semptomları tedavi etmek için aktif olarak kullanılır. Femivell tabletlerin düzenli kullanımı ile, kadınlarda gelgitlerin sayısı ve gücü belirgin şekilde azalır.

Doktorlar etkili bir sonuç elde etmek için Femivell tabletleri iki ay boyunca her 24 saatte bir kez olmaksızın tek bir kapsül üzerinde almanızı önerir. Tedavinin sona ermesinden sonra, ilacın seyrini tekrar yazabilen doktora danışmak gerekir.

Alerjiye neden olabilir, bu nedenle alerjik reaksiyonlara eğilimli olan kişilere dikkat etmelidir.

trusted-source[15]

C Klim

Cymicfuge'dan ekstrenin aktif bileşenine dayanan ilaç (kuru formda). Bu phytopreparation sayesinde östrojen benzeri bir etkiye sahiptir, vejetatif sistemi geliştirmeye, gelgitlerin sayısını ve güçlerini azaltmaya yardımcı olur.

Qi-Clim tabletleri 24 saat içinde iki defadan fazla olmayan bir kapsül için önerilir. Tablet çiğnenemez, ancak suyla (az miktarda) yıkandı. Alışmanın aynı saatte yapılması (mümkünse) önemlidir. Süre doktor tarafından belirlenir.

Alerjik reaksiyona neden olabilir, bu nedenle tabletler dikkatle alınmalıdır.

Bayanlar Formula "Menopoz"

İlaç, bor, krom, manganez, pantotenik asit, nikotinik asit, E vitamini, angelica ve spirulina aktif bileşenlerine dayanmaktadır. Bu bileşime bağlı olarak, bu bitkisel ilaç, sıcak basmaları da dahil olmak üzere menopozun ana semptomlarıyla mücadelede çok etkili olarak kabul edilir. Gelgitleri güçlü olan kadınları almanız önerilir.

Hapı "Menopoz" almak, 24 saat içinde bir kez daha sık bir kapsül için tavsiye edilir. Olumlu bir sonuç elde etmek için en az bir ay içmeniz gerekir. Bazı durumlarda, doktor daha fazla dozaj veya kurs süresini önerebilir.

Vitamin kompleksleri ile hap "Menopoz" almayın. Sık alerjiniz varsa, alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden ilaçları dikkatli bir şekilde almalısınız.

Menopace

Aktif bileşenler vitamin kompleksi (A, B, E, D), biotin, folik asit, nikotinamit, demir, pantotenik asit, para-aminobenzoik asit, selenyum, krom, brom, manganez, bakır, iyot, selenyum göre ilaç. Bu vitamin ve mineral grubu sayesinde, menopoz sırasında bir kadın ihtiyacı olan tüm mikro elementleri alır. Sağlığın iyileştirilmesine ve menopozun ana semptomlarının giderilmesine yardımcı olur.

Bir kapsül için önerilen Menopeks tabletleri günde 24 saatte bir defadan daha sık kullanmayın. Ilaca daha iyi emilir, yemekten sonra, sade su ile sıkılmış, onu içmek gerekir. Çiğneme. Terapi süresi doktor tarafından bireysel olarak belirlenir.

Ilacın bileşenlerine çeşitli hipervitaminozu, böbrekler, hemokromatoz, nefrolitiazisli, hemosiderosis, ürolitiyazisin bozuklukları, fenilketonüri alerjisi varsa tabletleri Menopace içmeye gerek yoktur. Tablet almak, bulantı, ishal, ürtiker ve sarımsı bir renk veren idrar boyamasına neden olabilir.

Klimaktoplan

Homeopatik ilaç Sanguinaria, Lachesis, Cimicifuga, Ignatia, Sepia'nın aktif bileşenlerine dayanmaktadır. İlaç östrojen benzeri eylemden farklı olarak östrojen reseptörlerine bağlanır. Uyku, duyguları normalleştirmeye yardımcı olur, yatıştırıcı olarak çalışır.

Bir kapsül için 24 saatte en fazla üç kez Climctoplane kullanılması tavsiye edilir. En iyi sonucu elde etmek için, yemeklerden birkaç dakika önce hapı almaya değer. Kapsülleri yutmayın, ancak ağızda yavaşça çözün.

Doktorlar, ilacın bileşenlerine alerjisi olan kişilere Klimaktoplan tabletleri ile dikkat etmenizi önerir.

Klimaksan

İlaç tsimitsifugi, lejesisa ve apis aktif bileşenlerine dayanmaktadır. Sıcak basmaları dahil olmak üzere menopozun ana semptomlarını bastırmaya yardımcı olur.

Climaxan tabletleri 24 saat içinde iki kez olmaksızın tek bir kapsülde içmek tavsiye edilir. Her gün aynı saatte (en azından sabah ve akşam) almak en iyisidir. Tabletler yutulamaz ya da çiğnenemez, ağızda çözülürler. Kursun süresi bireyseldir, ancak iki ayı geçemez.

Çocuğun yanı sıra alerjisi olan hastaları tedaviye yönelik ana ilaçlara uygulamayın. Kovanlar dahil olmak üzere çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir, ancak genelde iyi tolere edilir.

Klimakt Khel

Sanguinin aktif bileşenleri, sepya, ateşleme striknosları, sülfürik, lachezis mutus, simarouba cedron, stanum metalcum bazında ilaç. Genellikle, sıcak basmaların altında yatan semptomları hafifletmek için doktorlar tarafından reçete edilir.

Climacter-Hel tabletleri 24 saat içinde en fazla üç kez bir kapsül için tavsiye edilir. Aktif bileşenlerin vücut tarafından daha iyi emilmesi için, ilacın yemeklerden önce (otuz dakika) veya yemekten sonra (bir saat) içilmesi gerekir. Kapsülü tamamen eriyene kadar ağızda tutun. Kursun süresi bireyseldir, ancak üç aydan fazla olamaz.

Bileşenlerine alerjik reaksiyonları olan kadınlar için Climact-Hel içmek gerekli değildir. Alerjilerin gelişmesine veya (çok nadiren) uyuşturucu toksik hepatitine neden olabilir.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Lefem

Soya fasulyesi tohumlarından elde edilen ekstraktın aktif bileşenine dayanan ilaç. Bu araç sayesinde östrojen kaynağıdır, bunların sayısı menopozla azalır. Sıcak basmaların sıklığını ve şiddetini azaltmaya ve ayrıca diğer menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Lefem tabletlerini içmek, 24 saatte ikiden fazla olmamak üzere bir ila iki kapsül için önerilir. İlacın gerçekten olumlu sonuçlar alması için ilacın uzun bir zaman alması gerektiğinden yaklaşık bir yıl kadar devam eder. Komplikasyon halinde, doktor üç yıla kadar hap almayı önerebilir.

Alerjik reaksiyonların sık görülen belirtilerinden muzdarip olanlar için Lefem hapları içmek tavsiye edilmez. Kabul kovanlar da dahil olmak üzere alerjiye neden olabilir.

Klimalanin

İlaç, histaminin hızlı salınmasının önlendiği, β-alaninin aktif bileşenine dayanır. Bu, sıcak basmaların gücünü ve sıklığını azaltmanıza ve ayrıca menopoz sırasında kadının iyiliğini önemli ölçüde artırmanıza olanak tanır.

Klimalanin tabletlerinin 24 saat içinde ikiden fazla kapsülü içermemesi önerilir. Hastanın sağlık durumu iyileşmemişse, ilgilenen doktor üç kapsül almayı önerebilir. Terapi on günden fazla sürmez. Bu süre zarfında tüm gelgit belirtileri tamamen ortadan kalkmalıdır. Semptomlar yeniden ortaya çıktığında, tüm kursu tekrarlamanız önerilir.

İlaç tamamen güvenlidir, yan etkilere neden olmaz ve kontrendikasyon yoktur.

Ovariamin

İlaç, ineklerin yumurtalıklarından elde edilen tüm nükleotid ve protein kompleksine dayanmaktadır. Bu bileşim sayesinde, ürün, menopoz sonrası kadınların vejetatif ve üreme sisteminin çalışmalarını hızla normalleştirmeye yardımcı olur.

24 saat içinde en fazla üç kapsülle ilgilenen doktorun tavsiyesini alın (alınmayı üç kez bölünmelidir). Yemeklerden önce içilmelidir (en az 15 dakika). Terapi on beş günden fazla sürmez, ancak etkiyi pekiştirmek için altı ay sonra bir daha kurs yapılmalıdır.

Ovariamin tabletleri alınmadan yan etki görülmedi. İlacın kontrendikasyonları yoktur, bu yüzden sağlığınız hakkında endişe etmeden alabilirsiniz.

Inoklim

Soya fasulyesi yağı, ayçiçeği tohumu yağı, gliserol, balık jelatini, soya fasulyesi ekstrakt, soya fasulyesi lesitini, titanyum dioksit, mısır nişastası, kırmızı demir oksit: aktif bileşenleri temel ilaç. Bu bileşim nedeniyle, preparasyon östrojen benzeri bir etkiye sahiptir.

Tabletler Inoklim, pozitif bir sonuç elde etmek için üç ay boyunca bir kapsül kullanmayı önerdi. İyileşme yoksa, doktor 24 saat içinde iki kapsül önerebilir. Kurs gerektiğinde tekrarlanır.

Kontrendikasyonlar bu alete sahip değildir, ancak alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Epifamin

İlaç, bir toz şeklinde epipamaminin aktif bileşenine dayanmaktadır. Epiphamine, domuz ve ineklerin epifizinden ekstrakte edilen nükleik asitler ve polipeptidlerin bir kompleksidir. Bu sayede, çare menopoz döneminde kadınların refahı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Epiphamine tabletleri 24 saat içinde iki ila üç kez olmak üzere üç kapsülden daha fazla tüketmemesi tavsiye edilir. Resepsiyon yemeklerden önce yapılır (en az on beş dakika). Çiğneme. Terapi yaklaşık iki hafta sürer. Ancak, gerekirse, doktor tekrar kursu yazabilir.

Alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Antidepresanlar

Sürekli sıcak basması zemininde yapılan menopoz sırasında, birçok kadın farklı tiplerde depresif bozukluklar geliştirir (katılımlı, klimakterik, psikojenik ve endojen depresyon). Daha önce, menopozun tüm semptomlarını tedavi etmek için hormon replasman tedavisi kullanıldı, ancak daha sonra hastanın duygusal durumunu önemli ölçüde kötüleştirebileceği ortaya çıktı. Bu nedenle, antidepresanlar, depresyon belirtileriyle başa çıkmada yumuşak ve hızlı bir şekilde yardımcı olabilecek vazgeçilmez ilaçlar haline gelmiştir.

Antidepresanlar, her şeyden önce, depresyon için reçete edilen psikotrop ilaçlardır. Hastalarda ruh halini iyileştirir, sağlığı iyileştirir, acı ve yararsızlık hissinden kurtulabilirler. Bu tür ilaçlar, sadece ciddi bir araç olduğu için sadece doktorun tavsiyesi üzerine alınamaz.

trusted-source[20], [21], [22]

Efyevyelon

Venlafaksin hidroklorürün aktif maddesine dayanan bir ilaç. Sıklıkla depresyonun altta yatan semptomlarını ortadan kaldırmak için menopoz sırasında kadınlara reçete edilen bir antidepresandır.

Bu dozu ikiye bölen Epevelone 75 mg tableti kullanmanız önerilir. Uyuşturucuyu her gün aynı saatte almak çok önemlidir. Daha ayrıntılı doz her zaman ilgili doktor tarafından reçete edilir.

Böbrekleri ve karaciğeri yanlış çalışırsa, Epevelone tabletlerini diğer MAO inhibitörleriyle birlikte kullanmayın. Zayıflık, iştah kaybı, ağız kuruluğu, kilo kaybı, yüksek tansiyon, anormal düş, manik saldırılar, konaklama bozuklukları, idrar zorluğu, erektil disfonksiyon kaybı, aşırı terleme, alerjik reaksiyonların sebebi olabilir.

Velaksin

İlaç aktif madde venlafaksin dayanmaktadır. Menapozlu kadınlarda ortaya çıkan çeşitli depresyon tiplerini tedavi etmek için kullanılır.

Velaxin tabletlerini sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine ve sadece yemek sırasında içebilirsiniz. Başlangıç dozu, iki doza bölünmesi gereken ilacın 75 mg'ıdır. Birkaç haftalık tedaviden sonra hasta iyileşmezse, doz 24 saatte iki kez 150 mg'a çıkarılabilir.

MAO inhibitörleri ile birlikte anormal karaciğer ve böbrek fonksiyonu olan hastalara Velaxin tabletleri almanız önerilmez. Tabletleri alma kabızlık, uyku hali, deri kızarması, baş dönmesi, uykusuzluk, halsizlik, halüsinasyonlar, dizüri, midriyazis, fotosensitivite, alerjik oluşuma neden olabilir.

Velafaks

Venlafaksin hidroklorürün aktif maddesine dayanan bir ilaç. Menopoz sırasında ortaya çıkan depresyonu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir antidepresandır.

Velafax tabletlerinin tavsiye edilen başlangıç dozu aşağıdaki gibidir: İlaçtan günde 37.5 mg sıvı alınır. Resepsiyon ikiye bölünmelidir. Hastanın durumu iyileşmezse, ilgilenen hekim dozu artırabilir.

Velafax tabletleri, MAO inhibitörleri ile, böbrek veya karaciğer yetmezliği ile almayın.

Iştah, baş dönmesi, baş ağrısı, manik saldırıları, uykusuzluk, kabuslar, kabızlık, bulantı, deri kızarması, bayılma, yorgunluk, titreme, esneme ve alerjik reaksiyonların kaybına neden olabilir.

Antiepileptik ilaçlar

Menopoz sırasında, sıcak basmaların gücünü ve sıklığını azaltmak ve kadınların genel durumunu iyileştirmek için, doktorlar çeşitli anti-epileptik tabletleri reçete eder. Bunlar arasında en popüler olanları şunlardır: Gabagamma, Tebantin, Katana, Neurontin, Convalis. Bu tür ilaçların yeterince ciddi ilaçlar olduğu unutulmamalıdır, bu yüzden bir uzman atanmadan kullanılması tavsiye edilmez.

trusted-source[23], [24], [25], [26], [27]

Gabagamma

İlaç, gebapentin aktif bileşenine dayanmaktadır. Bununla birlikte, bir antikonvülsan, menopoz sırasında sıcak basmaların gücünü önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

İçme tabletleri Gababamma üç kez dağıtılan 900 mg'lık bir dozajda tavsiye edilir. Yiyeceklerden bağımsız olarak alınabilir. İlacını almayı bırakmanız veya dozu azaltmanız gerekiyorsa, bir hafta içinde yavaş yavaş yapmanız gerekir.

Akut pankreatit, emilim bozukluğu sendromu galaktoz veya glikoz, laktoz eksikliği, laktoz eksikliği, ruhsal hastalığı olan tabletler Gabagamma hastaları içmeyin. Kabul Gabagamma tabletleri pnömoni, sık viral enfeksiyonlarda, trombositopeni, duygusal kararsızlık, düşmanlık, baş ağrısı, uyku hali, tremor, vertigo, görme kaybı, kulak çınlaması, hipertansiyon, alerji gelişimini neden olabilir.

Kathe

İlaç, gebapentin aktif bileşenine dayanmaktadır. Bazı durumlarda, sıcak basmaları sırasında kadınların durumunu iyileştirmeye ve gelişlerini düzenlemeye yardımcı olan bir antikonvülsan.

Kathan tabletleri, 900 mg gıdadan bağımsız olarak alınır. Doz üç ayrı doza bölünmelidir. Dozu azaltmaya veya Katan tabletlerini almayı durdurmaya ihtiyaç varsa, bunu yavaş yavaş (bir hafta içinde) yapın. Kabul süresi, doktora yapan doktor tarafından belirlenir.

Anormal böbrek fonksiyonu olan hastalar tabletleri dikkatlice ve bir uzman gözetiminde almalıdır. , Hipertansiyon ve damar genişletme, iştah artışı, kas ağrısı, nezle, bronşit, düşünce bozuklukları, lökopeni, ambliyopi, alerjik reaksiyonların belirtilere yol kemik kırılganlığını artırabilir.

Konvalys

İlaç, gebapentin aktif bileşenine dayanmaktadır. Ajan genellikle menopoz sırasında sıcak basması için bir terapi olarak reçete edilir.

Tablet 24 saatte bir kez 300 mg için Convalis içilmesi tavsiye edilir. Bu, kademeli olarak üç doza bölünmüş 900 mg'a yükseltilen başlangıç dozudır. Yiyeceklerden bağımsız olarak bol miktarda su içirin. Terapiyi durdurmak için dozu kademeli olarak azaltmanız gerekir.

Akut pankreatit, laktoz eksikliği veya intoleransı olan hastaların tedavisinde Kovalis kullanımı önerilmemektedir. Tabletler alımı amnezi, ishal, kafa karışıklığı, baş dönmesi, nefes darlığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, grip benzeri sendrom, şişkinlik, karın ağrısı, purpura, artralji, alerji gelişimini tetikleyebilir.

trusted-source[28], [29]

Neurontin

İlaç, gebapentin aktif bileşenine dayanmaktadır. Kadınlarda menopoz sırasında istenmeyen tidal semptomları gidermek için yaygın olarak kullanılan bir antikonvülsan.

Dozaj, bir uzman tarafından bireysel olarak belirlenir, ancak kural olarak, 24 saat içinde üç doza bölünmesi gereken ilacın 900 mg'ından oluşur. Dozu azaltmanız veya başka bir ilacı kullanmaya ihtiyacınız varsa, dozu kademeli olarak azaltmalısınız (bir hafta içinde). Yemekle alınabilir.

Anormal böbrek fonksiyonu olan hastalar hapları alır Neurontin aşırı dikkatle tedavi edilir. Bu ilaç asteni, sırtta ağrı, konfüzyon, enfeksiyon, dispepsi, baş ağrısı, farenjit, baş dönmesi, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Tebantin

İlaç, gebapentin aktif bileşenine dayanmaktadır. Menopoz sırasında ortaya çıkan gelgitleri tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Antikonvülzan.

Tebantin tabletlerinin dozajı aşağıdaki gibidir: ila 900 ila 1200 mg ila 24 saat içinde üç doza bölünür. Doz yavaş yavaş arttırılır. Kullanmadan önce daima doktorunuza danışın.

Akut pankreatit, anormal karaciğer veya böbrek fonksiyonu, laktoz eksikliği, Tebantin tabletleri tanısı konan hastalar önerilmemektedir. \

Baş dönmesi, uykusuzluk, kafa karışıklığı, baş ağrısı, pankreatit, diş ağrısı, şişkinlik, diş eti iltihabı, sarılık, dispepsi, lökopeni, zatürre, kas ağrısı, rinit, diplopi, alerjilerine neden olabilir.

Popüler bir "Estrovel" örneğinin bir örneğindeki gelgitlerdeki tabletlerin farmakodinamik ve farmakokinetiğini düşünelim.

Farmakodinamik

Hapın bir parçası olan Tsimitsifuga, hızlı ve etkili bir şekilde menopozla ortaya çıkan ana semptomları hafifletir. Bitkisel sistemin işleyişini olumlu etkiler, sıcak basma, baş dönmesi ve terlemenin yoğunluğunu azaltır. Kaslarda ve baş ağrısında ağrıyı hafifletir.

Ayrıca, estrovelin aktif bileşenleri olan soya izoflavonları, kadın hormonu östrojenine çok benzer olan bitki maddeleridir. Bu yüzden gelgit sayısını ve güçlerini azaltırlar.

Yabani bitki özü, kadın hormonlarının dengesizliğinden kaynaklanan patolojik durumlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Diyetteki ısırgan otunun özü, kan hücrelerinin oluşumunda aktif bir rol alır, kemik dokusunu onarır, osteoporoz gelişimini önler.

İndol-3-karbinol, virüsleri ve patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırır, hormonal dengeyi normalleştirir.

Bor, fitoöstrojenlerin etkisini arttırır.

Hapın bir parçası olan vitaminler, vajinanın aşırı kuruması ile baş etmede yardımcı olur, proteinlerin metabolizmasını hızlandırır, şişmeyi azaltır.

trusted-source[30], [31], [32], [33]

Farmakokinetik

Tabletlerin farmakokinetiği Estrovel çalışılmamıştır.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38]

Kontrendikasyonlar

 1. Böbrek hastalıkları.
 2. Kronik ve akut karaciğer hastalığı.
 3. Akut pankreatit.
 4. Sık alerjik reaksiyonlar.

trusted-source[39], [40], [41], [42]

Yan etkiler Menopoz döneminde gelgitler gelen tabletler

 1. Rinit.
 2. Tonsillit.
 3. Baş ağrısı.
 4. Baş dönmesi.
 5. Myastenia.
 6. Dispepsi.
 7. Uykusuzluk.
 8. Uyuşukluk.
 9. Manik saldırılar.
 10. Alerjik reaksiyonlar.
 11. Ağızda kuruluk.
 12. Kabızlık veya ishal.
 13. Bulantı.
 14. Pankreatit.
 15. Sarılık.

trusted-source[43], [44], [45]

Depolama koşulları

Her şeyden önce, herhangi bir ilacın küçük çocuklar için erişilemeyen bir yerde saklanması gerektiğini anlamak önemlidir. Belirli bir ilacı nasıl depolayacağınız hakkında daha fazla bilgi için talimatları okuyabilirsiniz.

trusted-source[46], [47], [48], [49], [50], [51]

Raf ömrü

Raf ömrü iki ila üç yıl arasındadır. Bu sürenin sona ermesinden sonra, tablet almak için tavsiye edilmez.

trusted-source[52], [53]

Bilmek önemlidir!

Hiçbir kadın, doğurganlık fonksiyonunun yok oluşuyla ilişkili bedenin fizyolojik yeniden yapılandırılmasını engelleyemez, diğer bir deyişle menopozun ana özelliği menstrüasyonun durmasıdır. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Другие средства, регулирующие функцию органов мочеполовой системы и репродукцию

Ilaç etkisi

Регулирующие функции женских половых органов препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Menopoz ile sıcak basması gelen tabletler: hormonal ve nonhormonal" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.