You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Magne B6 Fort

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Magne B6 Bu Bileşiminde B vitamini sahip olduğu ilaç kombinasyonu, forte- 6 (piridoksin hidroklorür) ve magnezyum tuzları. 

trusted-source[1]

ATC sınıflandırması

A11JB Витамины в комбинации с минеральными веществами

Endikasyonları Magne B6 Fort

Magnezyumun insan vücuduna yetersiz alımı olumsuz sonuçlar doğurur: kramplar, uykusuzluk, saç dökülmesi meydana gelebilir. Bir kişi rahatsız edici (bazen saldırgan) hale gelir, kalpte sıkıntı çeker, sık ve ani kan basıncı sıçramaları. Tüm bu olaylar vücudunuzdaki magnezyum eksikliğinin ilk belirtileri olabilir. Tedaviyi, durumu kötüleştirmemek için hemen başlatılmalıdır. Sonuçta, zaman içinde magnezyum dengesini doldurmazsanız, o zaman onun yokluğu, kardiyovasküler sistemin yanı sıra miyokard enfarktüsüne yol açabilir.

Piridoksin suda iyi çözünür, bu yüzden vücuttan kolayca çıkarılabilir. Bu nedenle, rezervlerini sürekli olarak yenilemek gerekiyor. Modern dünyada, bir kişi büyük bir günlük zihinsel ve psikolojik yük alır. Tüm bunlarla baş etmek ve stres yaşamamak için, vücudun yeterli miktarda enerji ve amino asit ihtiyacı vardır. Kullandığımız yiyeceklerden aldığımız enerji ve amino asitler. Ve piridoksin normal asimilasyonları için gereklidir.

Sonuç olarak, kalp hastalığı, stres, uykusuzluk gelişimini önlemek için Magne B6 Fort'a ihtiyaç duyulduğu söylenebilir; saçın ve tırnakların güzelliği için.

trusted-source[2], [3]

Tahliye formu

Magne B6 forte, tabletler halinde ve oral uygulama için çözeltiler formunda salınır (ampuller). Sadece yaklaşık 48 mg magnezyum içeren tabletlerin aksine, magnezyum ampuller çok daha büyüktür (100 mg'a kadar). Aynısı, tabletlerde 5 mg ve ampüllerde - 10 mg olan piridoksin için de geçerlidir. Çözelti de hoş karamel kokusuna sahiptir.

Farmakodinamik

Magne B6 forte'da iki ana yararlı bileşen bulunur: magnezyum ve B6 vitamini. 

Magnezyum insan vücudu için önemli bir eser elementtir. Hücrenin enerji süreçlerinde yer alır, kas-iskelet dokusunda sinir iletimi mekanizmasını geliştirir, kalbin çalışmasını ve kan damarlarının durumunu stabilize eder.

B6 vitamini, magnezyumun gastrointestinal sistemden emilmesini ve vücudun hücrelerine nüfuz etmesini destekler. Yukarıda belirtildiği gibi, piridoksin vücudun normal yaşam için besinlerden amino asitleri ve enerjiyi emmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, vitamin, protein ve yağ alışverişinde, kan hücreleri ve bağışıklık üretiminde rol alır.

trusted-source[4], [5]

Farmakokinetik

Emilim (emilim) ve dağılımı

Sindirim sisteminde magnezyum emilimi oluşur. Gastrointestinal sistemden, magnezyumun yarısından fazlası, içeri alınan dozdan absorbe değildir. Yani,% 50.

Vücutta, magnezyum düz ve çizgili kaslarda ve ayrıca kemik sisteminde dağılır.

üreme

Çoğu magnezyum idrarla çıkar.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Hamilelik Magne B6 Fort sırasında kullanın

Hamile bir kadının vücudundaki magnezyum miktarı keskin bir şekilde azalır, çünkü çoğunun çocuğun kas-iskelet sisteminin gelişmesi söz konusudur. Bu eser elementin bir eksikliği konvülsiyonlara, artmış uterus tonuna (sonuç olarak sıklıkla bir düşük yapma), el ve ayak titremesine yol açabilir. Vücuttaki düşük magnezyum içeriğiyle, hamile kadın çok gergin olur (bu da gelecekteki bebeğe çok zarar verir) ve durgunlaşır; iyi uyumuyor ve yiyor, sürekli yorgun hissediyor. Ayrıca, gebe kadınların karın bölgesindeki epigastrik bölgedeki sindirim, ağrı sorunları olabilir.

Eğer aniden yukarıdaki semptomları bulursanız, hemen doktorunuza başvurmalısınız. Gerekirse, size Magne-B6 forte atar. Ve kendi kendine ilaçlama (özellikle hamile kadınlar) kategorik olarak yasaktır.

Gördüğünüz gibi, magnezyum insan vücudu ve özellikle hamile bir kadın için çok önemlidir. Ancak, magnezyumun yanı sıra, Magne B6 Fort da çok önemli olan B6 vitamini içerir. Sonuçta, "en kadınsı vitamin" diye adlandırdıkları hiçbir şey için değil. Piridoksin çocukta kan hücreleri ve bağışıklık oluşumunda rol alır. Ek olarak, bebeğin sinir sisteminin inşası için gereklidir. 

Kontrendikasyonlar

Eğer mide ülserleri, şiddetli karaciğer ve böbrek hastalığı veya koroner kalp hastalığı varsa, amino asitler, fruktoz intoleransı değişimi ile ilgili sorunlar varsa Magne B6 forte alınmamalıdır. Magne B6 kalesi, ilacın bileşenlerinden en az birine aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir. Ayrıca, altı yaşından küçük çocukların da ilacı almaları yasaktır. Hipotansiyona sahip insanlar, magnezyumun hipotansiyonun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek kan basıncını düşürme özelliğine sahip olduğunu hatırlamalıdır.

trusted-source[11]

Yan etkiler Magne B6 Fort

Çoğu durumda, ilaç normal olarak transfer edilir. Bazen insanlar kusma, bulantı karıncalanma ve bacaklar, baş ağrısı, uyku hali ve yorgunluk, ishal yanma hissi, alerjik reaksiyonlar (kızarıklık, kaşıntı, döküntü) ortaya çıkabilir.

trusted-source[12], [13]

Dozlama ve uygulama

Bu ilacı kullanırken doz bir doktor tarafından reçete edilir. Kural olarak, yetişkinler günde altı veya sekiz tablet reçete edilir, ancak daha fazla değil, aşırı doza neden olmaz. 6 yaşından büyük çocukların (günde dört veya altı) hap alabileceğini, ancak altı yaşın altındaki çocukların tablet kullanamayacağını belirtmek gerekir. Bir çözüm atarlar.

İlacın günlük dozunun iki veya üç doza bölünmesi gerektiğini unutmayın.

trusted-source[14], [15], [16]

Aşırı doz

Bir günde ilacın önerilen önerilen dozunu geçemeyeceğinizi unutmayın. Normal böbrek fonksiyonu olan hastalarda, bu genellikle yan etkilerde keskin bir artışa yol açar. Ve böbrek hastalığından muzdarip olan hastalarda, aşırı dozda Magne B6 Fort, içinde aşırı miktarda magnezyum birikmesi nedeniyle vücudun ciddi şekilde zehirlenmesine yol açabilir. Üstelik üriner sistemin normal işleyişinden dolayı, magnezyumun vücuttan atılma zamanının olmadığı için birikir.

trusted-source[17], [18], [19]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Hazırlık Magne B6 forte ile eşzamanlı olarak alınması yasaktır: tetrasiklinler (antibiyotikler), antiparkinson ilaçlar - levodopa, fosfatlar ve kalsiyum tuzları.

İlk durumda, magnezyum antibiyotiklerin emilimini azaltır. Levodopa durumunda, magnezyum aktivitesini bloke eder. Fosfatlar ve kalsiyum tuzları, midede magnezyum emilimini yavaşlatır.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24]

Depolama koşulları

Tabletler ve çözelti için depolama koşulları aynıdır. Her iki dozaj formu kuru ve karanlık bir yerde tutulmalıdır. Depolama sıcaklığı 25 ° C'den yüksek değildir.

Tüm ilaçlar çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır!

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30]

Raf ömrü

Ampüller içindeki Magne B6 Fort için raf ömrü 3 yıl ve tabletlerde - 2 yıldır. Dönem sonunda ilaç alınmamalıdır.

trusted-source[31], [32], [33]

Farmakolojik grup

Макро- и микроэлементы в комбинациях

Ilaç etkisi

Восполняющие дефицит магния препараты

Popüler üreticileri

Санофи Винтроп Индастриа для "Санофи-Авентис Украина,ООО", Франция/Украина

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Magne B6 Fort" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.