You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Adenom-Büyük

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Adenom-gran, mineral ve bitki hammaddelerinden oluşan karmaşık bir homeopatik ilaçtır ve bunların kombinasyonu ilacın etkinliğini arttırır.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Endikasyonları Adenom-Büyük

Peletler iyi huylu prostatik hiperplazi (hastalığın 1-2 aşamaları), hem de birlikte patolojileri (; ilaveli sistiti vb gibi üretrit, kronik fazda testis veya epididimis ve prostat iltihabı) ürogenital organları tedavi etmek için kullanılır.

trusted-source[5], [6], [7]

Tahliye formu

Homeopatik granüller şeklinde üretilmiştir (10 g).

trusted-source[8], [9], [10], [11], [12], [13]

Farmakodinamik

Adenom-gran, idrar bozuklukları için reçete edilir ve idrar sürecini geliştirir. Östrojen seviyesinin göstergesini normalleştirir. İlaç prostat adenomu gelişimini yavaşlatır - patogenetik linklere etki kullanılarak, prostat fonksiyonel aktivitesini stabilize hormonların dengesizliği ortadan kaldırır, testislerin işlevini artırır ve aynı zamanda testosteron seviyesi göstergelerini stabilize.

Üretranın prostat bölgesini, prostat kanallarındaki kas liflerini ve aynı zamanda üretranın boynunu etkileyen bir spazm karşıtı olarak davranır. Bütün bunlar, obstrüksiyonun dinamik elemanını elimine etmemize, şekline geri dönmemize, idrarın durgunluğunun bir sonucu olarak ortaya çıkan inflamatuar süreci önlememize olanak sağlar.

Spesifik olmayan anti-enflamatuar etkiye sahip olmak, genitoüriner sistemin organlarındaki enflamatuar süreçlerin profilaksisi olarak kullanılabilir. Kan dolaşımını düzenleyen, pelvik organları venöz staz azaltır, işlem trofizmini normalize ve stroma ve prostat parankimindeki rahatsızlık azaltarak prostat dokusu içinde gerçekleştirilmektedir. Bütün bunlar bu bedenin işleyişini stabilize etmeye yardımcı olur. Adenomun daha da gelişmesini önler.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Kontrendikasyonlar

Bu gibi durumlarda ilaç kontrendikedir:

  • İlacın unsurlarına artan bireysel duyarlılık;
  • Fruktoza bireysel hoşgörüsüzlük;
  • Monosakkaritlere karşı toleranssızlık;
  • Sükroz izomaltazında vücut eksikliği.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Yan etkiler Adenom-Büyük

Ilacın yan etkileri arasında - bazı durumlarda hipersensitivite reaksiyonlarının belirtileri mümkündür.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Dozlama ve uygulama

Pelet kullanırken, dil altına yerleştirmek gereklidir. Tamamen emilene kadar ilacı tutmak gereklidir. Kullanım yemeden önce (15-20 dakika) ya da (1 saat sonra) olmalıdır. Gerekirse, ilaç düz suda hafifçe çözünebilir.

Doz, her gün 2-2.5 aylık dönemde akşamları alınması gereken 5 granüldür. Kalıcı bir etki elde etmek için, 2 haftalık aradan sonra, tedavi kursunu tekrarlamanız gerekir.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Adenoma Gran vb anti-enflamatuar ilaçlar, antibiyotikler, vitamin kompleksleri de dahil olmak üzere ilaçların çeşitli ile kombinasyon halinde kullanım için onaylanmış Ancak bunların yöntemleri arasında bir zaman aralığında uyulmalıdır -. Bu en az yarım saat sürer.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42]

Depolama koşulları

Ilacı 25 ° C'yi geçmemesi gereken bir sıcaklıkta çocuklardan kapatılmış bir yerde saklayın.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47], [48]

Raf ömrü

Adenom-gran, hazırlanma anından itibaren 3 yıl içinde kullanılabilir.

trusted-source[49]

Farmakolojik grup

Гомеопатические средства

Ilaç etkisi

Гомеопатические препараты

Popüler üreticileri

Национальный Гомеопатический Союз, ЧАО, Украина

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Adenom-Büyük" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.