Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kırmızı göz sendromu

Makalenin tıp uzmanı

Göz doktoru, göz cerrahı
, Tıbbi editör
Son inceleme: 17.06.2019

Kırmızı göz sendromu, skleral vaskülatürün yüzeyel genişlemesinin neden olduğu mikrosirkülasyon bozukluğudur ve oftalmolojide en sık görülen semptomdur.

Kırmızı gözün ortaya çıkmasına neden olan birçok sebep vardır. Bu semptom çeşitli fizyolojik koşullara eşlik eder veya patolojik genel ve oftalmik hastalıkların bir belirtisidir. Fizyolojik nedenlerden kaynaklanan kızarık gözler tıbbi uzmanların danışılmasını gerektirmez. Sebebi patolojik bir süreç olan kızarıklık, tıbbi yardım için acil tedavi gerektirir.

Normal olarak, görsel organın şeffaf konjunktivitesiyle, beyaz bir sklera görülebilir. Kızarıklık, irritasyon veya çeşitli hastalıklar nedeniyle gözü besleyen damarların genişlemesi ve kan dolumunun artmasıyla ortaya çıkar. Vasküler modelin yoğunluğu, hastalığın şiddetiyle ilişkili değildir. Gözlerin kızarıklığı varsa, o zaman aşağıdaki faktörler alarm altına alınmalıdır: göz bölgesinde ağrı, görme keskinliğinin ihlali.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Nedenler kırmızı göz sendromu

Kırmızı göz sendromunun ortaya çıkışı, aşağıdaki faktörleri provoke edebilir:

 • fizyolojik karakter;
 • çevre;
 • görsel organda meydana gelen patolojik süreçler;
 • Oftalmolojik patoloji ile ilişkisi olmayan hastalıklar.

Fizyolojik nedenler. Ana ayırt edici özellik, iltihaplanma sürecinin yokluğudur. Kızarıklık, fizyolojik etkileri giderirken komplikasyonlar ve olumsuz sonuçlar olmadan ortaya çıkar. Kızarıklık doğru düzeltilmiş lens ya da gözlük tam olarak eşleşen geçmemiş hapşırma fazla fiziksel efor, uzun süreli öksürük, ağlama, uzun süreli uyku eksikliği, rutin çok çalışma, alkol, göz tahrişi oluşabilir.

Çevresel faktörler. Fiziksel veya kimyasal tabiatlılar. Parlak güneş ışığına maruz kaldığında tahriş, toz parçacıkları veya kum taşıyan güçlü rüzgarlar, şiddetli dona uzun süreli maruz kalma, loş aydınlatma, değişen hava koşulları, yabancı cisimler (kum, yün, toz) gözlere girer.

Kırmızı göz sendromu görme organına künt bir nesne veya tahriş edici bir kimyasal ile travmaya neden olur . Kimyasal faktörler şunları içerir: - gözlerin sigara dumanı veya duman, su, çeşitli aerosol maddeleri, temizlik ve deterjanlarla tahrişi.

Gözün patolojisi. Görme organında meydana gelen patolojik süreçler enfeksiyöz ve aseptik olarak ayrılır.

Bulaşıcı için şunları içerir:

Kırmızı göz sendromuna eşlik eden aseptik süreçler:

 • keratopathies,
 • keratokonusla,
 • Kornea tabakasının incelmesi ve ülserasyonu
 • göz dokularının hemorajik lezyonları,
 • lakrimal bezindeki tümörler,
 • halsiz yüzyılın sendromu,
 • trichiaz,
 • Göz, glokom vb. Mukus zarlarının ayrılması

Enfeksiyöz veya enfeksiyöz olmayan orijinli patolojik göz süreçlerinin varlığında, nedenlerinin nedenlerine bağlı olarak değişen yoğunlukta ve lokalizasyonda kızarma gözlenir. Kırmızı gözlere ek olarak herhangi bir oftalmolojik hastalık, spesifik bir semptomatoloji ile eşlik eder. Kırmızı göz sendromu, hem tehlikeli olmayan hastalıkları hem de tam bir görme kaybına yol açanları işaret eder.

Oftalmik hastalıklar ile ilgisi olmayan patolojiler. Görme organlarının tüm vücut sistemleriyle yakın bir bağlantısı olduğundan, bazı patolojik süreçler kırmızı göz sendromunu tetikler. Diğer organ ve sistemlerin akut veya kronik hastalıkları ile ilişkili olan kırmızı göz sendromu, çok uzun bir süre için mevcuttur ve göz yapılarında inflamatuar süreçlerin bir sonucu değildir. Çoğu zaman, kırmızı göz sendromu vasküler tonusu etkileyen hastalıklara, antikoagülanların doğrudan ve dolaylı etkilerine ve kan pıhtılaşma sistemi bozukluklarına neden olur.

Genellikle gözlerin kızarıklığına neden olan hastalıklar:

 • Hipertansif hastalık.
 • gözler, diyabet, artrit, sistemik vaskülit, kuru mukoza zarları, hastalık Besnier-Boeck-Schaumann, Wegener granülomatoz, uzun süreli organizma zehirlenmesi yörüngesinden (zayıflamış kan çıkışı ile meydana gelen alerjik durumlar (alerjik rinit, polinosis, bronşiyal astım), kronik hastalıklar sigara içme, alkolizm, gestasyon sırasında toksikoz.
 • Aşırı dozda antikoagülanlar (hemofili, trombositopenik purpura) kızarıklık ile birlikte sklera (sklerada küçük veya benekli kanamalar) enjeksiyonuna neden olur.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Risk faktörleri

Kırmızı göz sendromunun ortaya çıkmasına neden olan risk faktörleri şunlardır:

 • iklimsel olumsuz koşullar (parlak güneş, keskin rüzgar, şiddetli donlar);
 • otoimmün hastalıkların varlığı;
 • kimyasal tahriş (havuzda su, aerosollerin püskürtülmesi);
 • alerjik durumlar;
 • sürekli sürekli göz yorgunluğu (bilgisayar başında çalışmak, televizyon izlemek, zayıf ışıkta çalışmak);
 • mekanik yaralanmalar (çizikler, yabancı cisimler, künt nesnelerle darbeler);
 • endokrin sistemindeki rahatsızlıkların varlığı (diabetes mellitus, tirotoksikoz);
 • gözlük ve kontakt lens kullanma kurallarının ihlali;
 • hipertansiyon;
 • yaş xerophthalmia (göz zarının kuruluğu);
 • kronik yorgunluk;
 • aşırı fiziksel efor;
 • standart dışı kozmetiklerin kullanımı (maskara, gölgeler, eyeliner);
 • kirli eller ile temas enfeksiyon;
 • bulaşıcı hastalıkların varlığı.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Patogenez

Sklera, gözün mukoz membranı ve gözün gözü bol miktarda kan damarları ağıyla kanla beslenir. Gözdeki kızarıklık, vasküler duvarın genişlemesinin bir sonucudur, onun incelmesi ve normalden büyük bir hacimde kanla doldurulmasıdır. Vasküler desen skleranın beyaz yüzeyinde ortaya çıkar ve açıkça görülebilir hale gelir.

Vasküler duvarın bütünlüğü bozulduğunda küçük bir kanama meydana gelir. Kan akışındaki değişim ve vasküler duvarın gerginliğindeki değişim, görsel organdan kan çıkışının ihlali ile ortaya çıkar. Dissekirizasyonun durgun, inflamatuar veya alerjik süreçlere neden olabilmesinin nedenleri. Kızarıklık skleranın tüm yüzeyini kaplayabilir veya ayrı alanlarda lokalize olabilir.

Gözlerin kızarması dış müdahale olmaksızın gerçekleşebilir veya uzmanların acil yardımını gerektirir. Süreç uzun, ağrılı ve pürülan veya seröz akıntıya eşlik ederse, bir göz doktorunun danışması gereklidir.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Belirtiler kırmızı göz sendromu

Kırmızı göz sendromu, hastalığın bağımsız bir tezahürü olarak ortaya çıkmaz. Genellikle, gözlerin kızarmasıyla birlikte çeşitli semptomların bir kombinasyonu vardır. Hastaların şikayetleri hastalığa neden olan altta yatan nedene bağlıdır. Aşağıda, gözlerin kızarması ile ortaya çıkan bazı hastalıkların belirtileri vardır.

Kırmızı, iltihaplı gözler - konjonktival hastalıklar

Alerjik konjunktivit - gözlerde şiddetli kaşıntı, konjunktivanın kızarması ve şişmesi, ayrıca burun iltihabı, hapşırma veya burunda tahriş eşlik eden lakriyonasyon.

Enfeksiyöz (bakteriyel) konjonktivit - konjonktivanın pürülan akıntısı, ödemi ve bazen sadece bir asırdır, konjunktivada sarı-gri lekeler vardır.

Viral - konjunktivanın ödemi, kaşıntı ve yabancı cisim hissi, gözünde vasküler bir model ifade edilir.

Kimyasal konjunktivit - potansiyel kimyasal uyaranlara (toz, duman, aerosoller, klor, fosgen) maruz kaldığında ortaya çıkar.

Hiposfagma (konjonktival kılcal damarlardan kanama) - asemptomatik, lokalize küçük kanama subkonjonktival olarak ilerler.

Kuru göz sendromu "gözlerdeki kum" hissi, görüntü bulanık ve sisli hale gelir, göz kapaklarının ağırlığına dikkat çekilir. Hastalık, bilgisayar monitörü önünde çok fazla zaman harcayan insanları, TV'yi, yıpranma sıvısının yetersiz üretimi ile klima odalarında etkilemektedir.

Konjunktivanın tümörleri - formasyon yüzeyinin üzerinde hafifçe yükselen bir kaşıntı, kırmızı gözler, bulanık görme, yanma hissi ile kendini gösterir.

Kırmızı, iltihaplı gözler - kornea hastalığı

Viral keratit - kaba bir yüzeye sahip kornea, kırmızı gözler, yanma hissi ve karıncalanma, gözde konjonktiva, göz yaşarması, fotofobi, yabancı cisim hissi ciddi şişmesi ile birlikte şiddetli göz ağrısı.

Epidemik (adenovirus keratoconjunctivitis) - gözlerin kızarıklığı, gözyaşı, fotofobi, kulakların önünde lenf düğümlerinin şişmesi ve konjunktivanın halka şeklindeki ödemi.

Keratit. Kontakt lenslerin uzun süreli kullanımı nedeniyle, daryorea, kırmızı göz ve kornea ödemi görülür. Korneada incelme ve ülserasyona yol açar.

Korneal ülser. Korneada opasite ile krater benzeri bir ülser defekti vardır. Bu, gece için kontakt lensleri çıkarmayan kişilerde, çeşitli patojenler tarafından kornea enfeksiyonu ile ortaya çıkabilir.

Oftalmik liken (göz zoster) - trigeminal sinirin ilk dalı yönünde bir döküntü, göz kapaklarının ödemi, gözlerin kızarıklığı, şiddetli ağrı, nadiren bilateral.

Kırmızı, iltihaplı gözler - sklera hastalıkları

Epislerit genellikle tek taraflı, lokalize kızarıklık, hafif tahriş ve gözyaşıdır.

Sklerit, şiddetli ağrı, fotofobi ve lakrimasyonun eşlik ettiği görme organının bir hastalığıdır. Bulbar konjonktivanın altında kırmızımsı veya mavimsi lekeler olarak görünebilir. Sklera şişmiş, gözbebeklerinin sıkışması ağrılıdır. Daha sıklıkla otoimmün kökenli olur.

Akut glokom atağı - gözlerde şiddetli ağrı, sefali, bulantı, ışık kaynakları etrafında renkli "haleler" (halo), korneal opasite (şişlik), görme keskinliği azalması vardır.

Anterior üveit gözlerde bir ağrıdır, fotofobi, siliyer salgınlar, vasküler şekil ifade edilir (konjonktivanın, özellikle korneada kızarması). Sıklıkla otoimmün hastalıklar, mat göz travması ile ilişkilidir. Belki de görme keskinliği ve netliği ya da gözün ön odasında eksüda varlığının bozulması (takviye).

Aşamaları

Kırmızı göz sendromunun üç aşaması vardır:

Yüzeysel - en büyük kızarıklık, konjonktival kesenin periferal bölgesinde belirgindir. Bu tip hiperemi, konjonktivada kan damarlarının genişlemesiyle ortaya çıkar, bu da göz küresinin yüzeyinde gelişen iltihaplanma sürecini gösterir. Burada uzman bir konsültasyona ihtiyacınız var, ama acil değil (1-2 gün içinde bir göz doktorunu ziyaret edebilirsiniz).

Derin (ciliary) - ekstremitenin etrafında parlak kırmızı bir sınır bulunur. Bu göz içindeki iltihabı gösterir. Kornea, iris, siliyer cisim hastalıkları gibi bir durum söz konusudur. Bu durum acil konsültasyon gerektirir.

Karışık - konjonktivanın damarlarının ve limbranın etrafındaki sklera damarlarının hiperemi olarak bulunur. Bu durum acil profesyonel tavsiye gerektirir.

Belirtilerin hangisinin baskın olduğunu düşünmeye değer.

trusted-source[19], [20]

Formlar

"Kırmızı göz" sendromuna neden olan nedene ve sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, aşağıdaki türler ayırt edilir:

 1. Enfeksiyöz (viral, bakteriyel, fungal veya klamidiyal patojenlerin neden olduğu).

Birlikte gelen kırmızı göz sendromu, gözlerde yanma hissi, göz kapaklarının altında kum hissi, fotofobi, problemlerin sebebinin çeşitli patojenlerin neden olduğu konjunktivit olma olasılığı yüksektir. Ek hijyen önlemleri ve inflamasyonu durdurmak gereklidir. Pürülan birikimi göz kapaklarında ortaya çıkmaya başladığında, bakteriyel bir enfeksiyon olduğu ve tıbbi konsültasyon gerektiği anlamına gelir.

 1. Alerjik.

Sempmatoloji, yukarıdaki konjunktivite çok benzemekle birlikte, yanma ve kaşıntı, göz kapağı ödemi, lakrimasyon ve eşlik eden alerjik semptomlarla baskındır. Konjonktivit (etiyolojiden bağımsız olarak) arasındaki temel fark - keskinlik ve görüş netliği değişmeden kalır ve keskin bir ağrı yoktur.

 1. Oftalmolojik patolojiler neden olur.

Kıvrılmış glokomun akut atak. Akut ağrı, sisli görme, bulantı ve kusmanın eşlik ettiği kırmızı göz sendromunun aniden ortaya çıkması durumunda, kapalı açılı glokom atağı teşhisi daha olasıdır. Bu, tam bir görme kaybına neden olabilecek, göz basıncında keskin bir artış olduğu bir durumdur. Bu nedenle, bu durum bir göz doktorunun derhal danışılmasını gerektirir.

Otoimmün durumların, kronik veya akut evredeki hastalıkların varlığı, kan sisteminin pıhtılaşabilirliği ile ilişkili bozukluklar, vb. Ayrıca kırmızı göz sendromuna neden olacaktır. Ancak altta yatan hastalığın semptomatolojisi geçerli olacaktır.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26]

Komplikasyonlar ve sonuçları

Sonuç ve komplikasyonlar, kırmızı göz sendromuna neden olan altta yatan hastalığa bağlıdır. Çeşitli vakalarda prognoz, tedavinin başlamış olduğu zamana ve etkinliğe bağlı olacaktır. Gözlerin kızarmasını görmezden gelerek, süren, iki günden fazla değil buna değer. Bir göz doktorunu ziyaret etmek gerekir. Ek belirtiler kırmızı göz sendromuna katıldıysa (göz bölgesindeki ağrı, herhangi bir patolojik ayrılma, görme bozukluğu, gözlerde yanma hissi ve yabancı bir cisim ortaya çıktı). Kırmızı göz sendromunun fizyolojik görünümü durumunda tıbbi yardıma ihtiyacınız yoktur. Nedeni ortadan kaldırmak yeterlidir ve herhangi bir komplikasyona neden olmadan gemiler yavaş yavaş normale döner.

Gözler kimyasallardan etkileniyorsa , prognoz hasar veren reaktifin yapısına ve göz yapıları ile temas süresine bağlıdır.

Konjonktivit ile, prognoz uygundur. Zamanında tedavi başladığında 5-7 gün (viral konjunktivit) 1-2 hafta (bakteriyel) sürer. Alerjen yok edildiğinde alerjik gen konjunktiviti kaybolur. Ancak daha ciddi sonuçlara ulaşmak mümkündür (keratit, görme kaybını tehdit eder), bu nedenle konjunktivitin tedavisini ihmal etmeye değmez.

Giposfagma. Tahmin olumlu. Diğer rahatsızlıkların kozmetik kusurlarına ek olarak, hasta deneyimlemez. Hemorajiler tek başına ikinci haftanın sonunda ortadan kaybolur.

Kuru göz sendromu. Eğer çalışma modunu ayarlarsanız ve zaman içinde bilgisayar başında kalırsanız veya özel damla kullanmaya başlarsanız, o zaman komplikasyonlar ortaya çıkmaz. Başlangıç süreci, skarlaşma, ambliyopi, konjunktivit gelişimi ile tehlikelidir.

Keratit olumsuz bir prognozdur. Uygun tedavi olmadan, önemli bir bozulmaya veya tam bir görme kaybına yol açar.

Episklerit. Tahmin olumlu. Olguların% 60'ında kendi kendine iyileşme olur, ancak oftalmologun konsültasyonu incinmez.

Kaydırır. Prognoz, terapinin nedenleri ve taktikleri ile ilgilidir. Komplikasyonlar: keratit, iridosiklit, göz küresinin skar deformitesi, sekonder glokom, endo ve panoftalmi, göz vitreusunun opasitesi, retina dekolmanı.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Teşhis kırmızı göz sendromu

Ayrıntılı bir tarih ve ayrıntılı oftalmolojik muayene doğru bir teşhis koymanıza izin verir.

Bir anamnez topladıktan sonra, doktor gözü inceler. Muayene içerir:

 • Sol ve sağ gözün görme keskinliğinin ayrı ayrı değerlendirilmesi,
 • çeşitli yönlerde göz hareketlerinin incelenmesi,
 • Göz yarık lamba inceleme, özellikle göz kapakları, konjunktiva, kornea değişikliği dikkatte (yüzey düzgünlüğü, berraklık, patolojik salgılarla varlığında), bir şekilde öğrenciler ve ışığa reaksiyonları ile,
 • göz içi basıncı çalışması,
 • fundusun incelenmesi.

Görsel organa ait patolojinin (konjunktivit, korneanın ülserasyonu, keratit) etken maddesini belirlemek için kültür kültürü ve çalışması dahil olmak üzere bakteriyolojik analiz kullanılmıştır. Kombine glokom ile tonometri ve gonyoskopi gösterilir. Scleritis, özel oftalmik ekipman yardımı ile teşhis edilir.

Enstrümantal teşhis

Çoğu zaman, oftalmologlar, doktorun gözün yapısını, konjunktivasını ve korneanın durumunu değerlendirebileceği bir yarık lamba kullanır. Kuru göz sendromunu teşhis etmek için özel testler yapılmalıdır.

Schirmer'in davası. Konjonktivanın alt kısmında yer alan özel kâğıt şeritlerin yardımıyla gözyaşı sayısının kontrolüne dayanmaktadır. Beş dakika sürüyor. Şeritlerin nemlendirilme derecesi hakkında bir tahminde bulunulur. Gözyaşları ile nemlendirilmiş şeridin uzunluğu ölçülür. Prosedürü başlatmadan önce, konjunktivanın kağıtla tahrişinden dolayı lakrimasyonu önlemek için bir anestezi kullanın.

Gözün biyomikroskopisi. Görsel organa ait yapıların incelenmesi ile temassız araştırma yöntemlerinin artması. Tanı, özel bir aparat (oftalmik mikroskop) ve bir yarık lamba yardımıyla gerçekleştirilir.

Goniyoskopi. Görsel yöntem, gözün arkasına gizlenmiş gözün ön kamarasının yapısını dikkate alma. Prosedürü gerçekleştirmek için özel bir oftalmik lens (gonyoskop) ve bir yarık lamba gerektirir. Bu çalışmanın sonucunda, ön kamara açısının açıklık derecesini, neoplazmları, tabakaların patolojik füzyonunu ve görme organının yapılarını değerlendirmek mümkündür.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37]

Neleri incelemek gerekiyor?

Ayırıcı tanı

Kızarıklık olan en yaygın göz hastalıkları:

 • Konjonktivit. Bu en yaygın göz hastalığıdır. Bakteriler, virüsler neden olabilir, ancak aynı zamanda alerjiler ile ortaya çıkabilir.
 • Keratit. Birçok durumda, dış etkenlerden (göz koruması olmadan gözlerin altında suyla yüzerek, güneş gözlükleri olmayan yoğun güneşe uzun süreli maruz kalma) sebep olur.
 • Kornea iltihabı. Enfeksiyonun bir sonucu olarak oluşur, çoğu kez, herpetik.
 • Kuru göz sendromu. Gözün düzgün işleyişini etkileyen gözyaşı sıvısı eksikliği nedeniyle ortaya çıkar. Kornea ve konjonktivayı besler. Gözyaşları gözün yüzeyini yıkayarak, tozları ve yabancı cisimlerin küçük parçacıklarını temizler. Antiseptik özelliklere sahip gözyaşları, gözü enflamasyondan korur.
 • Kuru göz sendromunun nedenleri arasında şunlar yer alır: çevre kirliliği, ozon, sigara dumanı.
 • Glokom akut atak. Glokom uzun yıllar sinsice gelişmekte olan bir hastalıktır. Çoğu hasta bu hastalığın hastalığın erken evrelerinde fark etmez. Acı ya da başka semptomlara neden olmaz.

trusted-source[38], [39]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi kırmızı göz sendromu

Kırmızı göz sendromunun tedavisi durumunda, bu durumun başlangıcı ile ilişkili tüm belirtiler için genel bir yöntem veya ilaç yoktur. Herhangi bir oftalmik hastalık ile ilişkili olabileceği unutulmamalıdır ve sonuç olarak - farklı tedavi taktikleri önerilecektir.

Konjonktivit ile tedavi esas olarak tahrişin giderilmesine dayanır. Konjonktivanın iltihaplanma nedenine bağlı olarak çeşitli göz damlaları uygulayın.

Ilık kompres ve suni gözyaşı damlaları bir arada kullanarak konjonktivit virüs kökenli belirtilerini ortadan kaldırmak için (yapay gözyaşları - gözü nemlendirici damlalar gibi, "Sisteyn", "Oksial" ve bu farmakolojik grubun diğer ilaçlar). Viral konjunktivitin tedavisinde spesifik bir ilaç çözeltisi, aktif bileşeni interferon sentezlenen göz damlaları olan "Oftalmorferon" dur. Bakteriyel etyoloji ile enfeksiyon belirtileri olduğunda, antibakteriyel maddeler içeren damlalar kullanılır. Akut bakteriyel konjunktivit tedavide göz (3 kat daha fazla bir gün) ilaçların oftalmik çözeltiler (sülfasetamid% 30,% 0.25 kloramfenikol) sık damlatma kullanılarak ve antibiyotikler içeren merhem formülasyonları (tetrasiklin merhem,% 1), döşeme gerçekleştirilir. Damlatma işleminden önce, gözleri dezenfektan et suyu ile yıkayın (papatya suyu, çay siyah çayı).

Herpes virüsünün (oftalmolojik zoster) neden olduğu konjonktivit şüphesi varsa, asiklovir ilaçları reçete edilir.

Konjunktivit semptomlarını ortadan kaldırmak için kortikosteroid içeren oftalmik damlalar başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Alerjik konjunktivit tedavisinde, provoke edici ajan ile temas dışlanır, göz bölgesine serin paketler uygulanır, günde 2-3 kez "yapay gözyaşı" damlatılır. Antialerjik ilaçlar uygulayın: azelastin, allergodyl; 3 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilecek levocabastine ve ayrıca oktanol. Bu fonlar gözlerin iltihaplanmasını ortadan kaldırabilir, çünkü kısa süreli etkilerden dolayı günde 4 kez kullanılmalıdır. Çiçeklenme döneminde polinomlu hastalar kontakt lens kullanmamalıdır.

Glokom ilaç tedavisi, karbonik anhidraz, beta-blokerler, pilokarpin inhibitörleri almaya indirildiğinde. Terapi başarılı olmazsa, cerrahi bir lazer tedavisine başvurunuz.

Vitaminler

Kırmızı göz sendromu ile, vitamin ve mineral kompleks preparatları, antioksidanlar almak gerekir.

Retinol veya A vitamini. 1 ay boyunca günde 100,000 IU'luk bir dozda reçete edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye izin verir.

Askorbik asit veya C vitamini. Her gün 2000-6000 mg'lık bir dozda reçete edilir.  C vitamini yara iyileşme etkisine sahiptir.

Çinko. Günlük doz 50 mg'dır. Bağışıklık sisteminin aktivasyonunu teşvik eder.

OPC, çam kabuğu ve üzüm çekirdeğinden elde edilen güçlü bir antioksidan olan oligomerik bir proantosiyanidin'dir. Anti-inflamatuar ve anti-alerjik tedavi için kullanılır. Askorbik asitle tek seferlik bir alımda, bu ilacın etkinliği artar. Günde 2 kez 100 mg OPC kullanılması önerilir.

Fizyoterapik tedavi

Fizyoterapinin temel amacı, antiflojistik, bakteriyostatik ve anestezik etki sağlamaktır. Karmaşık etiopathogenetical olarak yüksek frekans (UHF veya mikrodalga alan) ve konjonktival hiperemiye ortadan ultrason diodinamoterapiyu kullanarak kırmızı göz sendromu tedavisine yol açtı yaygın hastalıkların tedavi edilmesi.

Anti-flogistik tedavi kursunun sonunda, bakteriyel floranın duyarlılığına bağlı olarak antibiyotikli elektroforez reçete edilebilir.

1-1.5 ay sonra elektroforez sonra uzun bir zaman süren enflamatuar sürecin varlığında, ağrı kaldırmak için, tepkime kumaşlar geliştirmek, kılcal duvarları sızdırmaz dokuların metabolizmasını uyarmak için elekroforez vitamin C ve B göstermektedir.

Terapötik etkiyi arttırmak için ilaçlarla ve UHF tedavisi ile elektroforez kullanılması tavsiye edilir.

Alternatif tedavi

Hızla ve kolayca göz yorgunluğunu ortadan kaldırmak, göz kapilerleri aracılığıyla kan dolaşımını normalleştirmek, gözeneklerin şişmesi ve kızarıklık ortadan kaldırmak, alternatif araçlar kullanarak olabilir:

 • serin saf su veya papatya veya meşe kabuğu bitkisel infüzyonları ile sıkıştırır;
 • buz küpleri;
 • çiğ patates dilimleri;
 • siyah çay ile losyonlar.

Ciddi bir oftalmolojik patoloji belirtisi olmaması durumunda alternatif ilaçların kullanılması önerilmektedir.

Kırmızı göz sendromu ile gözler için jimnastik yapılabilir. Egzersizin yaklaşık kompleksi şöyledir:

 • Alıştırma # 1

Monitöre uzun ve yakından bakacak olursanız, her çalışmadan bir saat sonra aşağıdakileri gerçekleştirmeniz gerekir - tablodaki ve duvardaki çeşitli nesnelerin şekillerini "tasvir et".

 • Alıştırma 2

Sıkı çalışmayla göz kası gevşeme gerektirir: bunun için pencereye gitmek ve mesafeye bakmak ve yakın bir noktaya bakmak için birkaç saniye sonra gereklidir. Bu alıştırma gözlerimizi nemlendiren göz yaşartıcı bir sıvı geliştirmek için gözlerimizi harekete geçirecek, böylece kuru ve kırmızı olmayacaklar.

trusted-source[40], [41], [42]

Bitkisel Arıtma

Kırmızı göz sendromu ile, bitki uzmanları aşağıdaki tarifleri önermektedir.

Yabani kiraz (kuş kiraz) ile sıkıştırır - pürülan oftalmik hastalıklar için alternatif bir çare.

Yabani kiraz çiçeklerinin infüzyonunu aşağıdaki gibi hazırlayın: 60 g 2 su bardağı kaynar su dökün, 8 saat boyunca ılık bir yerde ısrar edin, daha sonra süzün ve günde birkaç kez gözlere basınç uygulayarak kullanın.

Kırmızı göz sendromunun tedavisi için otlar ve rezene tohumu infüzyonu: 1 saatten sonra, kaynar su 200 ml dökün toprak hammadde 1 çorba kaşığı boşaltın. Geceleri kompres kullanın.

Kimyon ile gözler için düşer. Kimyon tohumu bir çay kaşığı 1 çorba kaşığı dökün. Kaynar su. Israr, serin, sonra gergin ve bir losyon olarak kullanın.

Homeopati

Homeopathlar, bu tür ilaçları kullanmak için kırmızı göz sendromu kullanmasını önerir:

Arnica. Travmanın neden olduğu konjonktivit için kullanılır.

Aconitum (Aconitum) - ARVI nedeniyle gözlerin nezlesi, mekanik hasara bağlı oluşan görsel organ hastalıkları ile.

Hepar sülfür (Gepar sülfür) kızarıklık, iltihaplı gözler, asırlar, bol miktarda pürülan akıntı için faydalı olacaktır.

Ameliyat tedavisi

Kırmızı göz sendromunun eşlik ettiği bazı hastalıklar ile cerrahi tedavi önerilmektedir.

Keratitte, ciddi hastalık ve uygunsuz tedavi vakalarında, skar oluşumu mümkündür, bu da görme bozukluğuna yol açar. Bu durumda, kornea nakli gerekebilir.

Glokom ile iridotomi belirtilir, amacı gözün ön ve arka odaları arasında bir bağlantı oluşturmaktır, bu da göz içi basıncında bir azalmaya neden olur.

Önleme

Erken yaşlardan itibaren hayatın boyunca gözlerine dikkat etmelisin. Temel göz bakım kuralları:

 • Bilgisayarda çalışırken ve TV izlerken, aydınlatmaya dikkat etmelisiniz (ekranın arkasında ışık tercih edilir).
 • Bilgisayar monitöründen gözlerin doğru mesafesi 40-50 cm'dir.
 • İnsan gözüne zararlı olan bazı elektromanyetik dalgaları emen koruyucu bir filtre kullanın.
 • Gözlerini ellerinle ovmayın.

Enfeksiyöz hastalıklarda, bazı temel kurallara da dikkat edilmelidir:

 • Göz bölgesine dokunduğunuzda ellerinizi iyice yıkayın.
 • Ortak bir havlu (kağıt peçete kullanmak daha iyidir) veya yatak takımları kullanmayın.
 • paylaşılan eşyaları ve hijyen ürünlerini kullanmayın.
 • bulaşıcı bir hastalık sırasında, kontakt lens takmayın.
 • Göz damlası ve merhemlerin aynı isimlerle kullanılması önerilmez.

trusted-source[43], [44], [45], [46], [47]

Tahmin

Çoğu durumda prognoz olumludur, ancak kırmızı göz sendromuna neden olan altta yatan hastalığa bağlıdır.

trusted-source[48], [49], [50]

Bilmek önemlidir!

Alerjik göz hastalıkları arasında polen alerjisine bağlı alerji% 14.2'dir. Çocukların% 90-95'inde pollinozis göz bulguları karakteristiktir. Polen alerjilerinde göz zarlarının izole lezyonları nadirdir. Dermatit ve konjunktivit, konjunktivit ve iridosiklit, gözün anterior bölümlerinin lezyonları ve retina veya optik sinir kombinasyonları vardır. Çocuklarda gözlerin alerjik lezyonları hemen hemen her zaman KBB organlarının yenilgisi ile birleştirilir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.