You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Hedef T

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 13.03.2019

İlaç T amacı çok bileşenli bir homeopatik ilaçtır, üretici Biologische Heilmittel Heel GmbH (Almanya) şirketidir.

ATC sınıflandırması

M09AX Прочие препараты для лечения заболеваний костно-мышечной системы

Aktif içerik

Экстракт корня живокоста
Экстракт корня лапчатки канадской
Экстракт арники горной
Экстракт паслена

Endikasyonları Hedef T

Bu ilacın kullanımı için endikasyonlar çeşitli yerlerde dejeneratif artrit, artroz (özellikle gonartroz), poliartroz, spondilartroz, eklem sertliği içerir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Tahliye formu

2 ml ampuller, rezorpsiyon için tabletler (dil altı), 50 g tüplerde merhem enjeksiyonu için çözüm.

trusted-source[8]

Farmakodinamik

Homeopatik ilaçlar için talimatlarda, farmakodinamikler, yani terapötik etkilerin mekanizması, bileşenleri tarafından koşullandırılmış olarak tarif edilir. Homeopatik tedavi prensibi allopatiktir ve homeopatide kullanılan maddelerin biyokimyasal reaksiyonları tam olarak anlaşılamamıştır (FDA homeopatik ilaçların güvenliğini değerlendirmemektedir).

İlaç Hedefi T antienflamatuar ve analjezik etkilere ve ayrıca bileşenlerinin kıkırdaklı dokudaki metabolizmayı nasıl uyardığını ve yeni hücrelerin (kondrositler) oluşumunu nasıl açıklayamaz. Ve malzemelerin isimleri tercüme edilmez.

Hazırlığın tüm formlarının bileşiminde, Objective T onbeş bileşen içerir. Nikotinamid adenin dinükleotid (Nadidum) veya NADH - hücre içi koenzim türevi, B3 vitamini, purin bazlarının metabolizması da dahil olmak üzere, redoks reaksiyonlarında elektron transfer eder. Koenzim A (Coenzymum A) ATF doku hücrelerini içerir ve hücre içi metabolizmasını desteklemektedir trikarboksilik asit döngüsü, bir koenzim asetalleştirme süreçtir. Asit alfa-liponicum veya a-lipoik asit antioksidan özellikler gösterir. Asidik silisikum - silisik asit - kalsiyumun tutulmasını ve kıkırdağın güçlendirilmesini sağlar. Kükürt (Sülfür), diyatezi, kronik soğuk ve romatizma için kullanılır.

Bitkisel kökenli maddelerden Objective T şunları içerir:

  • içinde allantoin varlığına bağlı analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan karaciğerin tıbbi Symphytum officinale adlı köpeğin kökünün bir özü;
  • - kök ekstresi Kanada kan otu (Sanguinaria canadensis), afyon ve kırlangıçotu aynı alkaloidleri içerir: sanguinarin, chelerythrine ve protopine Homochelidonine (merkezi sinir sistemi felce neden) (nöbetlere neden olur);
  • arnika dağı (Arnica montana) - homeopati içinde uykusuzluk, deri kaşıntı, nöbetler, midenin atonisi ile bir anestezi olarak çürükler için kullanılır;
  • Solanum dolcamara - gastrointestinal sistem ve solunum sisteminin mukoza zarının iltihaplanmasına neden olan alkaloid solanini içerir; Homeopati romatizma (soğuk ve nem ile şiddetlenir), mesane, astım ve diyatezi tedavi etmek için kullanılır;
  • Ivy Rhus toksikodendron (toxicodendron meşe veya köklendirme) eklemlerde ağrı için homotoksik ilaçlarda sürekli olarak kullanılır.

Domuz kıkırdak (Kıkırdak suis) gelen özler, göbek kordonu (Funiculus umbilicalis suis), embriyonik doku (Embriyo suis) ve plasenta (plasenta suis): T amacı da, hücre içi metabolizmasını etkileyen hayvan kaynaklı maddeler içerir.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Farmakokinetik

Maddenin farmakokinetiği T'nin (enjeksiyon çözeltisi dahil) amacı, üreticinin temsil edilmemesidir.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20]

Hamilelik Hedef T sırasında kullanın

Araçların resmi talimatına göre, Amaç T, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde kullanılmamıştır. Kanadalı alkaloidlerin içeriği göz önüne alındığında, bu ilaç hamile kadınlar için kontrendikedir.

Kontrendikasyonlar

T'nin amacı, ilacı oluşturan maddelere aşırı duyarlılık varlığında kontrendikedir. Tabletler ve enjeksiyon için bir çözüm 18 yıla kadar, merhem - 12 yıla kadar uygulanmamaktadır.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28]

Yan etkiler Hedef T

En belirgin yan etkiler T'nin amacı deride kızarıklık, kaşıntı, eklem ağrısı (eklemlere enjekte edildiğinde), mide bulantısı, mide ağrısı ve diğer gastrointestinal semptomlar şeklinde kendini gösterir.

Yukarıdaki alkaloidler Sanguinaria canadensis, serum hepaitine neden olan serumdaki hepatik transaminaz ve bilirubin seviyesinde bir artışa yol açabilir.

trusted-source[29]

Dozlama ve uygulama

Enjeksiyon için Çözüm T'nin amacı, deri altı, intravenöz, periartiküler ve paravertebral uygulama içindir - 2 ml (1 ampül) için haftada iki kez.

Tabletler T'nin amacı tamamen çözülene kadar dilin altında tutulmalıdır - bir tablet için günde en fazla üç kez.

Merhem topikal olarak uygulanır, derzin üzerine küçük bir miktar uygulanır (günde 2-3 kez) ve kolayca ovulur; Bir pansuman uygulamasına izin verilir.

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34]

Aşırı doz

Talimat, homeopatik ilaçların aşırı dozda olduğuna dair bir rapor bulunmadığını not eder.

trusted-source[35], [36]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Talimatlar verilmez.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Depolama koşulları

T <25 ° C'de ışık ve nemden uzak tutunuz.

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48], [49], [50]

Raf ömrü

Enjeksiyon için tabletler ve çözelti - 5 yıl, merhem - 3 yıl.

trusted-source[51], [52], [53], [54]

Farmakolojik grup

Гомеопатические средства

Ilaç etkisi

Гомеопатические препараты

Popüler üreticileri

Биологише Хайльмиттель Хеель ГмбХ, Германия

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Hedef T" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.