You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Ceres

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.03.2019

Birinci veya üçüncü tip Gaucher hastalığı olan hastaları tedavi etmek için aktif olarak kullanılan bir ilaç. Nöropatik belirtileri olan ve olmayan, uzun süreli enzim replasman tedavisi için kullanılır. 

ATC sınıflandırması

A16AB02 Имиглуцераза

Aktif içerik

Имиглюцераза

Endikasyonları Cerezo

Ilacın reçete için temel olabilir hastalığın ana belirtileri arasında, aşağıdakilerden bahsetmeye değer:

 1. Anemi (demir eksikliği anemisi hariç).
 2. Kemik dokusu hastalıkları (D vitamini eksikliği eşlik eden hastalıklar hariç).
 3. Trombositopeni.
 4. Splenomegali veya hepatomegali.

Tahliye formu

Ürün, infüzyonlar için iki çözüm (200 ve 400 ünite) hazırlayabileceğiniz bir liyofilizat formunda mevcuttur. Eczanede, ilaç 20 ml'lik küçük şişelerde satın alınabilir. İlaç 200 (400) ED imiglucerase aktif bileşenini içerir. Bu glucocerebrosidase, Çin hamsterlerinin yumurtalıklarından rekombinant DNA teknolojisinin yardımıyla yaratılan modifiye bir formdadır. 

Farmakodinamik

Ceramid ve glukoz, glukoz-lipit glukoserebrosidin, membran lipitlerinin normal bozunması yoluyla hidrolizine bağlı olarak imiglüraz ile katalize edilir. Genel olarak, glukoserebrosidin oluşumu hücrelerde hematopoietik değişim yoluyla gerçekleşir. Gaucher hastalığında, bu tür bir enzimin aktivitesinde β-glukoserebrosidaz olarak bir eksiklik vardır. Bu nedenle, dokuların makrofajları glucocerebroside lipitleri biriktirir. Bunlar "Gaucher hücreleri" olarak adlandırılır ve bu lipitle tamamen doldurulabilir.

Kural olarak, Gaucher hücreleri kemik iliği, karaciğer, bağırsak, dalak, böbrekler ve hatta akciğerlerde bulunabilir. Hastalık uzmanlarının ikincil bulguları, ciddi hepatosplenomegali ile sonuçlanan anemi ve trombositopeni düşünür. Belki de Gaucher hastalığındaki en ciddi komplikasyonlar iskeletin gelişiminde (osteonekroz, remodeling eksikliği, osteopeni) komplikasyonlardır. 

Farmakokinetik

Bir saat sonra ilacın dört dozunun intravenöz infüzyonundan sonra bir saat sonra, enzimlerin kararlı bir aktivitesi elde edilir. İşlemden sonra, plazmadaki enzimlerin aktivitesi 10 dakika sonra azalmaya başlar. Bazı uzmanlar, infüzyon süresinin ve ilacın dozajının hiçbir zaman göstergeleri etkilemediğine inanmaktadır, ancak az sayıda hasta üzerinde klinik çalışmalar yapılmıştır.

Hamilelik Cerezo sırasında kullanın

Şu anda, Cerezyme ilacının hamile kadınların sağlığını ve fetusun gelişimini nasıl etkilediği hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu yüzden hamilelik sırasında tedavide kullanılması önerilmez. Sadece acil durumlarda, Cerezim ilgili doktor tarafından atanabilir. 

Kontrendikasyonlar

 1. İlacın aktif bileşeninin intoleransı.
 2. Ilaca alerjisi.

Yan etkiler Cerezo

 1. Kusma.
 2. İshal.
 3. Bulantı.
 4. Baş dönmesi.
 5. Baş ağrısı.
 6. Derideki döküntüler.
 7. Anjioödem.
 8. Genelleştirilmiş kaşıntı.
 9. Bronkospazm.
 10. Nefes darlığı.
 11. Enjeksiyon bölgesinde rahatsızlık.
 12. Artan vücut ısısı.

trusted-source[1]

Dozlama ve uygulama

Gaucher hastalığı, doğası gereği multisistemik ve heterojendir, bu nedenle sadece doktor, hastayı inceledikten sonra doğru dozu belirleyebilir. İnfüzyon bir damlalık yardımıyla bir veya iki saat içinde intravenöz olarak gerçekleştirilir. İlacın uygulama hızı 1 birim / kg / dk'yı geçmemelidir. Dozun ilk iki haftası 60 U / kg'dır. Bu doz bir kez uygulanır. Çare alerjisi olmadığı takdirde tedaviye devam edilir. Standart ilaç iki haftada bir uygulanır, ancak dozaj kademeli olarak artar.

trusted-source[2], [3]

Aşırı doz

Uyuşturucu aşırı doz bildirilmemiştir.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

İlaç etkileşimi ile ilgili çalışma yoktu.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Depolama koşulları

İlaç serin bir yerde, tercihen buzdolabında, +2 ila -8 derece arasında bir sıcaklıkta saklanmalıdır. 

trusted-source[8], [9], [10]

Raf ömrü

Raf ömrü 2 yıldır. Bu sürenin dolmasından sonra kullanmayın. 

trusted-source[11]

Farmakolojik grup

Ферменты и антиферменты

Ilaç etkisi

Ферментные препараты
Антиферментные препараты

Popüler üreticileri

Джензайм Юроп Б.В. (Genzyme Europe B.V.), Нидерланды

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Ceres" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.