Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Egzama için kremler

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Alerjik döküntüler birçok kişi tarafından bilinen bir sorundur. Bunu ortadan kaldırmak için çeşitli ilaçlar kullanılır. Egzama kremini, türlerini ve uygulama kurallarını dikkate alın.

Alerjik doğanın cildinin yenilgisi çeşitli biçimlere sahiptir: akut ve kronik. Nedenleri çeşitlidir, dış hasar (mekanik, termal, kimyasal) ve bir dizi iç faktör olabilir (gastrointestinal sistem, merkezi sinir sistemi, böbrek, karaciğer hastalıkları). Çok faktörlü olması nedeniyle, patolojik durum sıklıkla tekrar eder. Bazı durumlarda kalıtsal yatkınlık alevlenmelere neden olur.

Kural olarak, hastalık bağışıklık sisteminin koruyucu özelliklerinde bir azalma, sabit faktörlerin etkisi ve soğuk mevsimde kaynaklanmaktadır. Provokatör döküntüleri, ev kimyasalları, çeşitli deterjanlar, yani kimyasal tahriş edici maddeler olabilir. Sebepe bağlı olarak dermatologlar birkaç ana egzam tipini ayırt ederler :

 • Atopicheskaya
 • profesyonel
 • seboreik
 • Mikrobiyal
 • Disgidroticheskaya
 • Tiloticheskaya
 • sycosiform

Buna ek olarak, döküntü ağlayan ve kuru, ama ne olursa olsun türü ve şekli, her durumda ortak belirtiler vardır: Ev soyma ve şiddetli kaşıntı, ağrılı erozyonlar ve çatlaklar yanan kabarcıklar. Her özel durum için, ilaç seçimi ile uygun tedavi gereklidir.

En etkili, merhem ve kremler - hormonal ve hormonal olmayan tedavidir. Patoloji bulaşıcı bir doğada ise, antiseptik mantar mantarı lezyonları ile antiseptik preparatlar gösterilir. Lokal tedavilere ek olarak, tedavi bir dizi önlemden oluşur: fizyoterapi prosedürleri, diyet, sistemik tedavi. Herhangi bir ilacın kullanımının, hastalığın seyrinin özelliklerine odaklanarak etkili ilaçları seçen doktor tarafından izin vermesi gerekir.

ATC sınıflandırması

D11AX Прочие препараты для лечения заболеваний кожи

Endikasyonları Egzama için krem

Alerjik döküntüler bu semptomlarla karakterizedir: kaşıntı, dökülme, yanma, çatlama, ülser, erozyon. Egzemadan bir kremin kullanımı için endikasyonlar bu semptom kompleksine dayanmaktadır. İlaç, birkaç teşhis prosedüründen geçtikten sonra sadece tıbbi amaçlar için kullanılır. Hastalığın farklı faktörlere neden olmasına rağmen, çoğu durumda tedavi topikal preparatlarla başlar.

Herhangi bir krem aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır:

 • Vücudun farklı bölgelerinde döküntü üzerinde karmaşık bir etkiye sahip olmak
 • Ağrı, kaşıntı, yanma, ölçekleme ortadan kaldırmak
 • Patojenik mikroflora ile enfeksiyonu önlemek için koruyucu bir bariyer olarak davranmak
 • Nemlendirme, epidermiste kuruluğu ve çatlakları önler.
 • En az yan etki ve kontrendikasyon

Bu kriterleri karşılayan bir ilaç seçmek zordur, ancak doktor her özel durum için uygun tedaviyi reçete edebilir.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Tahliye formu

Egzama için krem, yerel kullanımını ima eden serbest bırakma formundadır. Bu ajan, hasarlı yüzeylere doğrudan uygulanabileceğinden, tedavi sürecini büyük ölçüde kolaylaştırır. Ancak hastalığa yaklaşım karmaşıksa, etkili olacaktır.

Bir ilacın seçimi, patolojik durumun seyrine bağlıdır. Örneğin, ellerde ıslak yaralar varsa, o zaman kortikosteroid hormonları ile lokal salım formunun preparasyonlarına ek olarak, hastaya dezenfekte edici ve kurutma solüsyonları ile birlikte yıkama reçete edilir. Önemli erozyonlar varsa, antibakteriyel ilaçlar kullanın.

Egzama gelen kremlerin isimleri

Alerjik doğanın döküntülerinin tedavisi karmaşık olmalıdır. Egzemadaki kremlerin isimlerini ve etkilerini bilmek, etkili bir araç seçebilirsiniz. Bu ilk ortaya çıktığında hastalığın belirtilerini ortadan kaldıracaktır. İlaç, patolojik belirtiler üzerinde maksimum terapötik etkiye sahip olmalı, iltihabı hafifletmeli, nemlendirmeli ve dezenfekte etmelidir.

Bir ilacın seçimi, hastalığın nedenine ve seyrine bağlıdır. Bu nedenle, enfeksiyon durumunda, antiseptik kremler ve mantarlar tarafından oluşturulan egzama için kullanılır. Eğer tedavi etkisiz kalsaydı, hormonal bileşenlerle daha ciddi ilaçlar reçete edilir.

Egzemadan gelen kremlerin popüler isimlerini ve özelliklerini göz önünde bulundurun:

 1. Bepanten

Ülser ve yaraların rejenerasyonunu hızlandırır, dokuların trofikliğini artırır. Harici kullanım için belirtilmiştir. Aktif madde dekspantenoldür. Farmakolojik etki, aktif bileşenin lezyonların iyileşmesinden ve hücresel metabolizmanın normalleşmesinden sorumlu olan pantotenik asite (koenzim A'nın parçası) dönüşmesine dayanır. Uygulamadan sonra, hızlı bir şekilde kan plazma proteinlerine bağlanarak emilir. Metabolize olmaz ve değişmez.


 • Kullanım endikasyonları: epidermisin bütünlüğünün ihlali, günlük bakım, kurulukların önlenmesi ve tedavisi, çeşitli etiyolojilerin egzaması. Hamilelik sırasında meme bezlerinin bakımı, bebek bezi döküntüsü ve bebek bezi dermatiti olan bebeklerin bakımı.
 • Bileşenlerin intoleransı ile kontrendikedir. Doz aşımı yan etkileri ve semptomları çok nadir görülür ve alerjik reaksiyonlar olarak ortaya çıkar. Onları ortadan kaldırmak için Bepanten'i kullanmayı bırakmalısın.
 • Doz ve tedavi süresi cilt lezyonlarının şiddetine bağlıdır. Etken, günde 1-2 kez hafifçe sürtünerek etkilenen doku üzerine ince bir tabaka uygulanır.
 1. Irikar

Homeopatik ilaç, egzama eşlik edebilecek kaşıntı ve iltihapları etkili bir şekilde giderir. Aktif bileşen, bir Cardiospermum halicacabum matris tentürüdür.

 • Kaşıntıya eşlik eden dermatolojik hastalıkların kompleks tedavisinde kullanılır: atopik dermatit, böcek ısırıkları, nörodermatit. Aktif bileşenlere ve diğer bileşenlere aşırı duyarlılık için geçerli değildir.
 • Yetişkin yaş ve çocuklar için, günde 3 kez ince bir tabaka ile cilt üzerine merhem uygulanması tavsiye edilir. İlaç iyi tolere edilebilir olduğundan, uzun süreli kullanımına izin verilir.
 1. Agrosulfan

Antimikrobiyal ve yara iyileşme özellikleri ile antibakteriyel ilaç. Analjezik etki nedeniyle, inflamatuar sürecin rahatsızlığını ve şiddetini azaltır.

Aktif madde sülfazazoldür. Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalara karşı aktiftir, yara yüzeyinin enfeksiyonunu önler. Uygulama hızla emildikten sonra, aktif maddenin bir kısmı sistemik dolaşıma girer. Karaciğerde metabolize, böbrekler tarafından metabolitler şeklinde atılır.

 • Kullanım endikasyonları: çeşitli etiyolojilerdeki deri lezyonları, yanık yaralanmaları, donma, trofik ve pürülan yaralar, kesikler, sıyrıklar, stedoderma, alerjik döküntüler.
 • İlaç harici kullanım için tasarlanmıştır. Hem açık dokulara hem de bandajın altına uygulanabilir. Uygulamadan önce, yara yüzeyinin temizlenmesi daha iyidir. Yaraya eksüda eşlik ediyorsa, merhem kullanmadan önce% 0.1 klorheksidin solüsyonu veya borik asit solüsyonu ile tedavi edilmelidir. İlaç günde 1-3 kez uygulanır, tedavi süresi 2 ayı geçmemelidir.
 • Agrosulfan iyi tolere edilir, izole olgularda yan etkiler ortaya çıkar. Çoğu zaman uygulama yerindeki bu tahriş ve yanmadır. Alerjik reaksiyonlar mümkündür: ürtiker, döküntü, kaşıntı. Uzun süreli tedavi ile hematopoetik sistemden ve deskuamatif dermatitten olumsuz reaksiyonlar vardır.
 • 2 aydan küçük çocuklar için, hoşgörüsüzlük bileşenleri ile kullanım için kontrendikedir, emzirme ve şok durumu ile şiddetli yanık yaralanmaları.
 1. ADVANTAN

Aktif madde ile harici kullanım için farmasötik ajan - metilprednizolon aceponat% 0,1.

Alerjik reaksiyonları ve inflamatuar belirtileri bastırır, kaşıntı, şişlik ve ağrıyı azaltır.

 • Kullanım endikasyonları: ıslatma alanları olmadan akut ve subakut egzama. Profesyonel, mikrobik, dishidrotik, gerçek egzama. Çeşitli dermatit. Kalıcı bir terapötik etki elde etmek için, ilaç hasarlı dokulara günde bir kez uygulanır. Terapi süresi yetişkinler için 12 hafta ve çocuklar için 4 haftaya kadardır.
 • Kontrendikasyonlar: ilacın herhangi bir bileşenine, viral enfeksiyonlara, tüberküloza veya ciltteki sifilize karşı bireysel hoşgörüsüzlük.
 • Yan etkiler çoğunlukla kaşıntı, yanma ve hiperemi şeklinde kendini gösterir. Belki uygulama bölgesinde veziküllerin görünümü. Nadir durumlarda, stria, atrofi, akne, aşırı saç büyümesi, folikülit vardır.
 1. Akriderm Genta

Anti-inflamatuar, antipruritik, anti-alerjik ve antibakteriyel özellikleri ile kombine ilaç.

İki aktif bileşeni içerir: betametason dipropionat ve gentamisin sülfat.

 • Kullanım endikasyonları: dermatit, nörodermatit, sedef hastalığı, intertrigo, kaşıntı ile ikincil olarak enfekte, basit ve alerjik dermatit.
 • Dış uygulama için tasarlanmıştır, bu nedenle mukoza zarlarını, göz çevresindeki deriyi ve başın bir parçasını kesmesini önlemek gerekir. Tedavi süresi ve dozajı doktor tarafından belirlenir. Tedavinin ortalama süresi 2-4 haftadır, yüzdeki döküntüler - en fazla 5 gündür.
 • Yan etkileri: lokal alerjik reaksiyonlar, kuruluk, perioral dermatit, akne benzeri döküntüler, folikülit, hipopigmentasyon. Oklüzif pansumanlar altında uygulandığında terleme, mor, maserasyon ve atrofi, sekonder enfeksiyon görünebilir. Aşırı doz durumunda, hiperkortisizm ve ototoksisite gelişir. Semptomatik tedavi, eliminasyon için endikedir.
 • Kontrendikasyonlar: aktif maddelerin intoleransı, tüberküloz ve cilt sifiliz, aşılamadan sonra reaksiyonlar, perioral dermatit. 1 yıldan küçük çocuklar için trofik ülserler için kullanılmaz.
 1. Afloderm

Sentetik orijinli glukokortikosteroid. Antipruritik, antiinflamatuar, anti-alerjik ve immünosüpresif özelliklere sahiptir. Etkinliği, inflamatuar mediatörlerin sentezinin bastırılmasına ve lizozomal enzimlerin inhibisyonuna dayanır.

Aktif bileşenler vasküler geçirgenliği azaltır, böylece kanın ekstravazasyon riskini azaltır. Bu, lenfositlerin ve nötrofillerin iltihaplanmaya odaklanmasının şişmesi ve bastırılmasında bir azalmaya yol açar.

 • Kullanım endikasyonları: çeşitli etiyolojiler egzaması, atopik dermatit, iyonize olmayan radyasyon, temas fitotodermatit, alerjik reaksiyonlar, böcek ısırıkları, pullu liken.
 • Afloderm günde 2-3 kez yaraya uygulandığında bandaj altında kullanmak mümkündür. 6 aydan büyük çocukların tedavisi için uygundur. Terapi süresi 14 günü geçmemelidir. Uygulamadan sonra ürün çabuk emilir ve yağlı iz bırakmaz.
 • Yan etkiler nadiren görülür. Hastalarda yanma hissi, kuruluk, kızarıklık görülebilir. Epidermis, folikülit, hipertrikozda atrofik değişiklikler vardır.
 • İlacın bileşenlerine ters reaksiyonlarda kontrendikedir. Sifiliz, tüberküloz veya herpesviral deri lezyonu olan hastalar için reçete edilmez. Trofik bozukluklar, akne, rosacea ve 6 aylıktan küçük çocuklar için yasaktır. Vücudun küçük bölgelerinin tedavi edilmesi şartıyla hamilelik sırasında uygulanmasına izin verilir.
 1. Bemilon

Kombine ilaç. Egzozu azaltır, anti-ödem, antiproliferatif ve anti-alerjik etkiye sahiptir.

 • Endikasyonlar: enflamatuvar ve alerjik dermatozlar doğası, egzama, sedef hastalığı, atopik dermatit, eritema, kaşıntı farklı nedenleri, seboreik dermatit, lenfositoma, liken planus, flebotodermiya.
 • Kontrendikasyonlar: tüberküloz ve sifiliz, neoplazmlar, kaba akne, rosacea, aktif bileşenlerin intoleransı ve 1 yaşından küçük hasta yaşı. Diyabet mellitus, glokom için özel bakım ile kullanılır. Hamilelerde kızarıklıkları tedavi etmek için kullanılması önerilmez.
 • Madde 5-14 gün boyunca etkilenen bölgelere sürtünerek günde 2-3 kez ince bir tabaka uygulanır. Aşırı doz durumunda hipercorticizm belirtileri gözlenir. Tedavi için elektrolit dengesi düzeltmesi gösterilir.
 • Yan etkileri: kaşıntı, yanma, stria, kuruluk, terleme, steroid akne, hipertrikoz. Uzun süreli kullanım, atrofi, purpura, hipopigmentasyon, hirsutizm mümkündür.
 1. Kloveyt

Glukokortikosteroid harici kullanım. Aktif madde klobetasol propiyonattır.

Döküntüye uygulandıktan sonra, enflamatuar eksudasyon azalır, infiltrasyon ve granülasyon yoğunluğu azalır. Antipruritik, anti alerjik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

 • Kullanım endikasyonları: egzamanın çeşitli formları, daha az aktif SCS, kırmızı düz liken, sedef hastalığı, diskoid lupus eritematozus ile tedaviye dirençli epidermal lezyonlar.
 • Kontrendikasyonlar: hamilelik, hastaların yaşı daha genç 1 yıldan aktif maddeler, pembe ve akne vulgaris karşı aşırı duyarlılık, perioral dermatit, frengi ve verem, plak ve püstüler sedef kutanöz tezahürleri.
 • Uygulama şekli ve dozaj, döküntülerin şiddetine bağlıdır. Karanfil, günde 1-2 kez yaraya ince bir tabaka uygulanır. Doz aşımı durumunda, ilacın geri çekilmesini gerektiren hipercorticizm belirtileri olabilir.
 • Yan etkiler dermatolojik reaksiyonlar şeklinde ortaya çıkar: kaşıntı, yanma, kuruluk. Cildin koruyucu işlevlerini, atrofik değişikliklerini, strialarını, kan damarlarını genişletmeyi, pigmentasyondaki değişiklikleri, hipertrikozu zayıflatmak mümkündür. Semptomatik tedavi tedavi için endikedir.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10]

Kuru egzama kremleri

Astenotik veya kuru egzama, inflamatuar doğanın yaygın bir dermatolojik hastalığıdır. Cildin yüksek kuruluğu, çatlakların görünümü, erozyon ile karakterizedir. Hastalık mevsimsel bir yönelime sahiptir, çoğunlukla düşük mevsimsel nem nedeniyle soğuk mevsimde ortaya çıkar. Sorun vücudun herhangi bir yerinde, ancak uzuvlarda daha sık ortaya çıkabilir.

Kuru egzamadan gelen kremler hoş olmayan semptomlarla baş etmede yardımcı olur. Zamanında tedavi edilmezse, döküntüler parlak kırmızı olur, plaklara bağlanan ekzematöz papüller vardır.

Kural olarak, tedavi, yağda çözünen vitaminler ile ilaçların sistemik kullanımı ile başlar. Sekonder enfeksiyonu önlemek için, çatlakların iyileşmesini hızlandıran antibakteriyel kombine ajanlar kullanılır. Uygun ilaçların seçimi doktor tarafından yapılır.

Kuru egzamadan etkili kremler düşünün:

 1. Radevit

Dokuların yenilenmesini hızlandıran ve trofizmi geliştiren bir ilaç. Birkaç aktif madde içerir: a-tokoferol asetat, ergokalsiferol ve retinol palmitat.

Kombine bileşim, anti-enflamatuar, nemlendirici, antipruritik ve yumuşatıcı etki sağlar. Epidermisin koruyucu fonksiyonlarını güçlendirir, keratinizasyon süreçlerini normalleştirir.

 • Kullanım endikasyonları: egzama, erozyon ve doku çatlakları, atopik, seboreik ve kontakt dermatit, enfekte olmayan ülserler ve yaralar, yaygın nörodermatit, iktiyoz. Remisyon sırasında ve GCS uygulamasından sonra alerjik ve inflamatuar lezyonların önlenmesi.
 • Kontrendikasyonlar: hipervitaminoz A, E, D, bileşenlere, gebelik ve emzirme aşırı duyarlılık. Yan etkiler nadiren görülür. Alerjik reaksiyonlar, yani kızarıklık ve kaşıntı belirtileri olabilir.
 • İlaç, etkilenen alanda günde 2 kez, tercihen sabah ve yatmadan önce ince bir tabaka halinde uygulanır. Artan kuruluk ve dökülme ile, yaraya hava girişini kısıtlayan tıkayıcı pansumanların kullanılması mümkündür. Çatlaklara ve geniş yara yüzeylerine uygulandığında, bunlar antiseptik ile tedavi edilmelidir.
 1. Lokoid

Anti-inflamatuar, anti-dekonjestan ve antipruritik özellikleri olan lokal kortikosteroidler.

İmmünsüpresif etki, keratinositlerin bölünmesini ve oluşumunu yavaşlatır. Bileşimi lipitleri içerdiğinden, deri yoluyla alerjenlerin ve mikroorganizmaların nüfuzunu en aza indirir, su kaybını azaltır, kuruluk ve kserozu önler.

 • Kullanım endikasyonları: alerjik döküntüler, dermatit, sedef hastalığı. İlaç enfeksiyon belirtileri eşlik etmeyen ve SCS duyarlı olan yüzeysel patolojik süreçlerde etkilidir.
 • Laktoid günde 1-3 kez ince bir tabaka halinde uygulanır, tedavi süresi her hasta için ayrıdır. Ölmekte olan yaralara ve oklüzif pansumanlara uygulanabilir. Doz aşımı durumunda, hipertirotiklik belirtileri ortaya çıkar.
 • Yan etkiler nadirdir, tedavi süresine bağlıdır. Çoğu zaman hastalar, tahriş, atrofik değişiklikler, yaraların yavaş iyileşmesi, depigmentasyon ve hipertrikoz belirtileriyle karşı karşıyadır. 3 ay boyunca ilacı kullanırken kırılgan damarların belirtileri vardır.
 • Bileşenlerin intoleransı, epidermisin viral ve bakteriyel lezyonları, dermatit, fungal enfeksiyonlar, atrofik değişiklikler, dermatozlar ile kullanım için kontrendikedir.
 1. Elidel

Aktif maddeyi içerir - pimekrolimus (askomisin türevi). Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, cildin atrofisini önler.

Kaşıntıyı giderir, iltihabı azaltır, infiltrasyonu, kızarmayı ve yok olmasını önler. Kullanım endikasyonları: ciltte kuruluğun artması ve soyulması, atopik dermatit, döküntüler.

 • İlaç, hastalığın ilk belirtilerinde veya atopik dermatit şüphesiyle kullanılır. Etkilenen bölgelere günde 2 kez sürtünür, bebek bezi döküntüsü alanında kullanabilirsiniz. Uygulamanın 1.5 ayı içerisinde pozitif bir sonuç görülmezse, ilaç daha etkili olanlarla değiştirilir.
 • Yan etkileri: hiperemi, yanma, herpetik döküntüler, folikülit, parestezi, döküntü, şişlik, papillomlar.
 • Elidel, 3 aydan küçük çocuklarda, aktif maddelere aşırı duyarlılık, displastik değişiklikler gösteren patolojilerde ve malignite riskini, enfeksiyöz ajanlarla enfeksiyonu tedavisinde kullanılmak üzere kontrendikedir. Netherton sendromu ve genel eritrodermi ile immün yetmezlik durumları olan hastalara özel bakım atama ile.
 1. Flucinar

Aktif madde ile sentetik glukokortikosteroid - fluokinolon asetonid.

İyi emilir, belirgin bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir, eksüdasyon ve proliferasyonu azaltır. Antialerjik etki, hipersensitivite reaksiyonlarının azaltılmasına dayanır.

 • Endikasyonlar: Yükseltilmiş kuruyana ve temas lezyonlar, seboreik ve atopik dermatit, şiddetli dermatit enfeksiyon kaynaklı, pembe, liken planus, sedef hastalığı olan, alerjik döküntüler. Enfeksiyonlarda (viral, fungal, bakteriyel), aktif bileşenlerin ve GCS'nin tahammülsüzlüğünde kullanım için kontrendikedir.
 • Flucin, yara bölgelerinde günde 1-3 kez ince bir tabaka uygulanır. Terapi süresi 14 günü geçmemelidir. 2 yaşından büyük çocukların tedavisi için izin verilir, ancak hamile kadınlar için kontrendikedir.
 • Yan etkiler alerjik reaksiyonlar şeklinde kendini gösterir. Olası aşırı büyüme veya saç dökülmesi, cildin incelmesi ve renginin değiştirilmesi. Doz aşımı durumunda, hiperglisemi belirtileri, bağışıklık sisteminin koruyucu özelliklerinde azalma ve özellikle Cushing sendromunda ciddi vakalar vardır.

trusted-source[11]

Kronik egzama kreması

Alerjik bir doğanın deri döküntüleri nadiren kronik bir form alır. Kural olarak, bu kendi kendine ilaç ve yanlış seçilmiş ilaçlardan kaynaklanmaktadır. Tamamen doktor reçeteli bir tedaviyle bile egzamayı zorlaştırır. Bu, hastalığın çok faktörlü yapısıyla açıklanabilir. Patolojik durum, bir alerjik reaksiyonu tetikleyen hücrelerin diğer uyaranlara tepki vermeye başlamasından kaynaklanır. Cilt kalınlaşması ve çatlaklar, soyulma ve kuruluk ile kalınlaşan bölgeler ile karakterize edilen bu tip rahatsızlık için. Bu odaklar, alerjen ile sürekli temasın olduğu yerlerde lokalize edilir.

Kronik egzamadan gelen krem, acı veren semptomları ve tatsızlıkları kötü bir durumun temel nedeni ile azaltır. Tedavi için, relapsları provoke eden çeşitli mikroorganizmalara karşı etkili olan birleşik maddeler kullanılır. İlk başta, hastaya yağlı, yoğun, güçlü hormon bazlı ilaçlar reçete edilir ve daha sonra epidermisi geri kazanmak için diğer bazı ilaçları bağlar.

Kronik doğanın alerjik döküntülerinin tedavisi için ana tipte topikal ilaçları düşünün:

 1. Tselestoderm-In

Aktif madde ile glukokortikosteroid harici kullanım - betametazon valerat.

Anti-inflamatuar ve anti-alerjik özelliklere sahiptir. Epidermisin koruyucu özelliklerini iyileştirerek damarların şişmesini ve geçirgenliğini azaltır.

 • Endikasyonları: egzama (kuru, kronik, kreş), temas, güneş, seboreik, intertriginöz, radyasyon ve eksfolyatif dermatit. Ayrıca sedef, anogenital ve senil kaşıntı için kullanılır.
 • Kontrendikasyonlar: herhangi bir bileşenin intoleransı, 6 aya kadar hasta yaşı, hamilelik ve emzirme.
 • Ajan, günde 1-3 kez yara alanlarına ince bir tabaka uygulanır. Çoğu durumda, stabil bir terapötik etki elde etmek için, 14 gün boyunca günde 1-2 kez uygulamak yeterlidir.
 • Doz aşımı hiperkortisizm, Cushing sendromu, ikincil adrenokortikal yetmezlik olarak kendini gösterir. Tedavi semptomatiktir, tüm patolojik bulgular geri dönüşlüdür.
 • Yan etkileri: yanma, tahriş, folikülit, akne, nötr dermatit, alerjik kontakt dermatit, sekonder enfeksiyon, stria, cilt atrofisi.
 1. hidrokortizon

GCS, kılcal damarların geçirgenliğini azaltır. Anti-inflamatuar, immünosupresif ve anti alerjik özelliklere sahiptir.

İlaç, acil tip, çeşitli egzama, dermatit, mikozis, şiddetli psoriazis formlarının alerjik reaksiyonları için reçete edilir.

Kontrendikasyonlar aktif bileşenlerin etkisi ve bunların hoşgörüsüzlüğü ile ilişkilidir. İlaç, çeşitli neoplazmlar ile, epidermisin bakteriyel, viral ve fungal enfeksiyonları için yasaklanmıştır. 2 yaşından küçük çocukların tedavisi için uygun değildir. Yara yüzeylerinde günde 1-3 kez ince bir tabaka uygulanır.

Hamilelik sırasında hidrokortizon kullanımı, anneye potansiyel fayda fetus riskinden daha yüksek olduğunda mümkündür. Yan etkiler birçok organ ve sistem tarafından kendini gösterir, ancak çoğu zaman bunlar lokal alerjik reaksiyonlardır. Onları ortadan kaldırmak için merhem kullanmayı bırakmalısın.

 1. Sinaflan

Aktif madde ile topikal glukokortikosteroid fluokinolon asetoniddir.

Anti-inflamatuar ve anti-alerjik özelliklere sahiptir, vazodilasyonu destekler.

 • Kullanım endikasyonları: döküntüler, sedef hastalığı, liken planus, nörodermatit, yanıklar, böcek ısırıkları. Ürün, ince bir tabaka halinde, hafifçe sürtünerek günde 1-3 kez cilde uygulanır. Tedavi süresi 5-10 gündür, gerekirse tedavi süresi 25 güne uzar.
 • Yan etkiler ilacın uzun süreli kullanımı ile ortaya çıkar. Bu durumda, cilt atrofisi ve nekroz belirtileri vardır. Vücudun geniş bölgelerine uygulandığında, adrenal bezlerin sistemik yan etkilerini ve hipofonksiyonunu geliştirmek mümkündür.
 • Aktif maddenin hoşgörüsüzlük durumunda kontrendikedir, epidermis, ülseratif lezyonlar, açık yaralar, gebelik ve emzirme gibi sifiliz ve tüberküloz deri belirtilerinin enfeksiyöz lezyonlar.

Yukarıdaki ilaçlar hormon içerir, bu yüzden hastalığın kronik formunu ortadan kaldırmak için reçete edilir. Etkilenen bölgelere başvuran 14 gün boyunca uygulanır. Ağrılı ve çatlakları düzeltmek zorsa, daha sonra kombine preparasyonlar gösterilir. Sadece hormonları değil, antibiyotikleri, antimikotik ve immün sistemi uyarıcı maddeleri de içerirler.

 1. triderm

Anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip bir ilaç.

Aktif bileşenler - betametason dipropionat, klotrimazol ve gentamisin. Kombinasyon kompozisyonu sayesinde kaşıntıyı, şişmeyi ve antiexudatif etkiye sahiptir.

 • Endikasyon: enfeksiyon, komplikasyon, dermatoz, alerjik ve basit dermatit, nörodermatit, dermatomikoz, kronik liken ile komplike. İlaç, yaranın tüm yüzeyinde günde 1-2 kez ince bir tabaka uygulanır. Terapi süresi, patolojinin yeri ve büyüklüğüne bağlıdır. Çoğu durumda, pozitif etki 3-4 hafta sonra ortaya çıkar.
 • Kontrendikasyonlar: sifiliz ve tüberkülozun deri bulguları, 2 yaşından küçük hasta yaşı, aktif madde intoleransı, herpes, açık yaralar, aşılama sonrası reaksiyonlar. Özel bir özenle, Triderm hamileliğin ilk trimesterinde ve tıkayıcı pansumanlarda kullanılır.
 • Doz aşımı durumunda, adrenal fonksiyon, Cushing sendromu ve hipertcorticism bastırmak mümkündür. Yan etkiler lokal reaksiyonlar şeklinde kendini gösterir: yanma, kaşıntı, pigmentasyon, eksüdasyon, kızarıklık. Semptomatik tedavi, eliminasyon için endikedir.
 1. Pimafukort

Aktif maddelerle kombine ilaç - neomisin, natamisin, hidrokortizon.

Egzema, mikozlar, otomikoz, yüzeysel dermatozlar, piyoderma için kullanılır. İlaç 14-30 gün boyunca günde 2-4 kez uygulanır. Hazırlanması, rosacea bileşenlerinin karşı alerjik reaksiyonlar ile, 1 yaşın altındaki çocuklar için kontrendike, frengi ve verem deri belirtilerinin, açık yara bölgelerine, akne, tümörler ve postvaktsionnyh reaksiyonlar için.

Yan etkiler, altta yatan hastalığın alevlenmesi olarak kendini gösterir. Tedavinin bitiminden sonra, yoksunluk sendromu mümkündür. Nadir durumlarda, perioral ve rosasöz dermatit, atrofi ve cildin incelmesi, depigmentasyon vardır.

Kombine preparasyonlardan sonra, hastalar, zarar görmüş epidermisi yumuşatan, besleyen ve onaran hormonal olmayan reçete edilir, örneğin:

 1. Emolium

Çok kuru cilt bakımı için evrensel yumuşatıcı.

Ekzema, atopik dermatit, iktiyozis, sedef hastalığı, kırmızı düz liken ile artan kuruluk eşlik eden hastalıklar için kullanılır. Hem tedavi hem de önleme döneminde etkilidir. Yüz dahil olmak üzere vücudun herhangi bir bölümüne uygulanabilir. Kaşıntı ve yanma, hipoalerjenik kaldırır. Çocuklar ve hamile kadınlar için izin verilir.

 1. Atoderm

Bağışıklık sisteminin koruyucu özelliklerini güçlendirir, dış uyaranların olumsuz etkilerini önler.

Her yaştan hastalar için uygun kuru atopik cilt bakımı için kullanılır. Azgın tabakanın hidrolipid dengesini geri yükler, tahriş ve soyulmayı ortadan kaldırır. Stabil bir terapötik etki elde etmek için, Atoderm düzenli olarak uygulanmalı ve başka yollarla birleştirilmelidir.

 1. Trikzera

Aşırı kuruluk ortadan kaldırmak ve dış uyaranlara artan hassasiyet için uygundur. Etkili bir şekilde yumuşatır, kaşıntıyı hafifletir, tahriş eder, cildi rahatlatır. Her yaştan hasta tarafından herhangi bir şiddetli alerjik döküntü ile kullanılabilir.

trusted-source[12], [13]

Egzama için Hormonal Krem

Deri iltihabi sürecinin hızlı bir şekilde rahatlatılması için hormonal bileşenlere sahip ilaçlar kullanılır. Terapötik etkiye göre, ilaçlar aşağıdaki gibi sınıflandırılır:

Ben sınıf - 2 yaşın altındaki çocukların yanı sıra hamile ve emziren tedavisi için uygun zayıf bir etkiye sahip.

 1. prednisolon

Aktif madde ile topikal ilaç prednizolondur.

Belirgin bir anti-inflamatuar, antiexudative ve antialerjik etkiye sahiptir. Uygulandıktan sonra, aktif madde hızla emilir ve sistemik dolaşıma girer. Biyotransformasyon karaciğerde oksidasyon yoluyla gerçekleşir, idrar ve dışkı ile metabolitler şeklinde atılır. Plasenta bariyerinden nüfuz eder, anne sütünde bulunur.

 • Kullanım endikasyonları: mikrobiyal olmayan etiyolojinin epidermal lezyonları, egzama (kuru, ıslatma), dermatit, kaşıntı, tam veya kısmi saç kaybı. İlaç yara yüzeylerine günde 1-3 kez uygulanır. Yetişkinlerde 8-14 gün ve çocuklarda 3-7 gün arasında tedavi süresi. Sabitleştirici, tıkayıcı ve ısınan sargıların kullanılması yasaktır.
 • Yan etkileri: yanma, kızarıklık, kaşıntı, folikülit, perioral dermatit, hipertrikoz. Yukarıdaki semptomatoloji tedavi gerektirmez, çünkü ilaç kesildikten sonra geçer.
 • Kontrendikasyonlar: bileşenleri, frengi ve cilt tüberküloz, su çiçeği, zona, viral hastalıklar, mantar ve bakteri lezyonlar, tümörler, gebelik ve laktasyon intoleransı.
 1. Fluocinolone acetonide

Anti-inflamatuar, antipruritik, anti-alerjik ve anti-eksüdatif özellikleri ile SCS.

 • Kullanım endikasyonları: nörodermatit, kaşıntılı deri, kırmızı düz liken, sedef, perianal ve vajinal kaşıntı. İlaç, cilde hafifçe sürtünerek etkilenen bölgeye günde 2-3 kez uygulanır. Terapi süresi hastalığın şiddetine bağlıdır ve kural olarak 5-10 gün sürer. Gerekirse, 25 güne kadar uzatılır.
 • Yan etkiler: ciltte incelme ve atrofik değişiklikler, geniş bölgelere uygulandığında, sistemik yan reaksiyonlar, GCS'nin özelliği ortaya çıkabilir.
 • Kontrendikasyonlar: enfeksiyöz lezyonlar, ciltteki sifiliz ve tüberküloz, çeşitli neoplazmlar. 1 yaşın altındaki çocuklar ve ergenlik döneminde ergenler için özel bakım atama ile.

II sınıfı - zayıf ilaçların etkisiz olduğu durumlarda geçerlidir. Belirgin inflamatuar süreci mükemmel bir şekilde durdurun.

 1. Cinakort

Aktif bileşenli glukokortikosteroid - triamsinolon. Döküntüler üzerine uygulama sonrası anti-alerjik, anti-inflamatuar ve anti-eksüdatif etkisi vardır. Aktif bileşen, bağışıklık, mekanik veya kimyasal hasara cevaben inflamatuar yanıtları bastırır.

 • Endikasyonlar: ekzema, deri iltihabı (basit, alerjik, atopik), atopik dermatit, ilaç reaksiyonları, sedef hastalığı, liken planus, alopesi areata, böcek ısırıkları. Ajan, günde 2-3 kez deriye sürülür, tedavi seyri, patolojik semptomların şiddetine bağlı olarak 5-25 gündür.
 • Kontrendikasyonlar: aktif bileşenlerin intoleransı, hamilelik ve emzirme, viral, mantar ve bakteriyel hasar epidermiste.
 • Yan etkileri: kaşıntı, tahriş, steroid akne, atrofik değişiklikler, purpura.

III sınıfı - kronik egzama tedavisinde kullanılır.

 1. Sina

Aktif maddeler ile kombine ilaç - fluokinolon asetonid ve clioquinol.

Antibakteriyel, anti-alerjik, anti-inflamatuar ve antipruritik etkiye sahiptir. Eksüda dokusunun küçük damarlarından dışkı uyarır.

 • Kullanım endikasyonları: egzama (kuru, ıslatma), sebore, dermatit, sekonder bakteriyel enfeksiyon, mikoz, bebek bezi döküntüsü. Terapötik etki elde etmek için, yara yüzeyine günde 2-3 kez az miktarda krem uygulanır ve dikkatli bir şekilde ovulur. Tıkayıcı pansumanlar kullanılıyorsa, yaralar daha önce temizlenir.
 • Kontrendikasyonlar: mantar, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, rosacea, perianal ve perioral dermatit. Hamilelik ve emzirme, kapsamlı psoriatik plaklar ile 1 yaşın altındaki çocuklar için atama.
 • Yan etkiler: lokal alerjik reaksiyonlar, irritasyon, stria, atrofi ve cildin incelmesi, küçük damarların lokal ekspansiyonu, adrenal fonksiyonun baskılanmasına bağlı sistemik reaksiyonlar.
 1. Apulein

Aktif bileşenli vazelin bazlı bir ilaç budesoniddir. Halojene olmayan glukokortikosteroid, vasküler geçirgenliği etkili bir şekilde normalleştirir, vazokonstrüktif özelliklere sahiptir, iltihaplı epidermise hücresel migrasyonu inhibe eder. Kronik egzama, sedef hastalığı, atopik dermatit tedavisinde kullanılır. Günde 1-3 kez uygulanır, tedavi süresi 21-28 gündür.

Kontrendikasyonlar bir dizi vardır: aktif maddeler, viral, mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar, perioral dermatit, gebelik ve emzirme aşırı duyarlılık. Yan etkiler atrofi, folikülit, stria, yanma, kaşıntı şeklinde kendini gösterir.

IV sınıfı - bu grubun preparatları sınırlı durumlarda reçete edilir. Diğer ilaçlar istenen sonucu vermediğinde. En yüksek terapötik etkiyi sağlayan cilde derinlemesine nüfuz edin.

 1. Galtsinonid

Glukokortikoid topikal uygulama. Enfeksiyöz olmayan enflamatuar cilt hastalıkları için reçete edilir. Etkilenen yüzeylerde günde 1-3 kez ince bir tabaka uygulanır. Bandaj altında kullanılabilir. Her hasta için terapi süresi bireyseldir. Hamile kadınları ve çocukları tedavi etmek için kullanılmaz.

Egzemadan gelen hormonal krem, sadece bazı tıbbi endikasyonlar için kullanılır. Bu, bu farmakolojik grubun birçok kontrendikasyon ve yan etkiye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Tedavinin süresi kesinlikle sınırlıdır ve ilacın geri çekilmesi dozda bir azalma ile kademeli olmalıdır.

Egzemadan hormonal olmayan krem

Dermatolojik problemleri tedavi etmek için bir ilacın seçimi, inflamasyonun ne kadar olduğuna ve ne kadar yayıldığına bağlıdır. Egzemadan hormonal olmayan krem, haklı olarak uzun süre kullanılabilecek en güvenli yerel topikal ürün olarak kabul edilir. Bu bağımlılık değildir, en az yan etkileri ve kontrendikasyonları vardır. Ancak etkinliği hormonalden daha zayıftır, bu nedenle hastalığın ilk aşamalarında veya diğer ilaçlarla tedavi mümkün olmadığında reçete edilir.

Hormonal olmayan ve yardımcı ilaçların uygulama alanında herhangi bir sınırlaması yoktur. Yani, aynı aktif bileşenlere sahip bir çare el, vücut ve yüz cildine uygulanabilir. Ancak, herhangi bir ilacın sadece doktor reçetesi için kullanıldığını unutmayın. Doktor hastanın durumunu, alerjik döküntülerin şiddetini ve yan etki riskini değerlendirir.

Bu farmakolojik gruptan popüler ilaçlar düşünün:

 1. Eplan

Bakterisidal, yara iyileşmesi ve rejenerasyon özelliklerinin hızlandırılması ile harici uygulamanın etkenidir. Aktif maddeler anestezi ve bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Farklı kökenlerdeki negatif faktörlerin etkilerinden dokuların kapsamlı korunmasını sağlar.

Kullanım için ana endikasyonlar: egzama (özellikle mikrobiyal), sedef hastalığı, yanıklar, böcek ısırıkları ile şişlik ve kaşıntı, yatak yaraları, akne vulgaris, ülserler. Eplane günde 1-3 kez ince bir tabaka halinde cilde uygulanan, tedavi süresi 5-21 gündür. Bileşenlerinin intoleransı ile kontrendikedir. Olumsuz reaksiyonlar lokal tahriş şeklinde ortaya çıkar.

 1. Pantoderm

Aktif madde ile ilaç dexpanthenol'dur.

Uygulamadan sonra aktif bileşenler rejenerasyon işlemlerini hızlandırarak pantotenik aside dönüşür.

 • Endikasyonlar: deri, çatlak, erozyon, basınç ağrıları, herhangi bir nedene bağlı minör epidermal hasarı, pişik, kaynar, bacak ağrıları, cilt iritasyonu, apseler kuruluk artmıştır. Merhem günde 1-2 kez cilde uygulanır, tedavi süresi ilacı kullanmanın ilk günlerinde terapötik etkiye bağlıdır. Çocuk yaştaki hastalar için Pantoderm hamilelik ve emzirme döneminde izin verilir.
 • Yan etkiler: ürtiker, kaşıntı, kabarcık döküntüleri, hafif tahriş, eritematöz noktalar. İlacın sistemik absorpsiyonu olmadığından, aşırı doz mümkün değildir.
 • Ana kontrendikasyon dekspantenol ve diğer yardımcı bileşenlere bireysel hoşgörüsüzlük ile ilişkilidir.
 1. pantenol

Trofizmi ve doku rejenerasyonunu iyileştirmek için krem. Cildin bütünlüğü, döküntü, dermatit, çatlaklar, ülseratif lezyonlar, çeşitli inflamatuar patolojiler (furuncles, trofik ülserler) ihlal edildiğinde kullanılır. Çevresel faktörlerin epidermisi üzerine olumsuz etkileri olan bir koruyucu ajan olarak uygundur.

Hasar üzerine ince bir tabaka uygulanır, biraz sürtünme. Prosedür 10-14 gün boyunca günde 2-4 kez yapılmalıdır. Yan etkiler, uygulama yerinde küçük alerjik reaksiyonlar şeklinde kendini gösterir. Aktif maddelere aşırı duyarlılık durumunda Panthenol kontrendikedir.

 1. Losterin

Kronik cilt hastalıkları ve günlük bakımın karmaşık tedavisi için dermatolojik madde. Kombine bir bileşime sahiptir: dekspantenol, üre, salisilik asit, doğal yağlar ve bitkisel özler. Losterin, antipruritik, anti-inflamatuar, peeling özellikleri vardır. Cildin bariyer fonksiyonlarını geliştirir ve rejenerasyon sürecini hızlandırır.

Kullanım endikasyonları: egzama, dermatit ve dermatoz, şiddetli kuru cilt, sedef hastalığı, seboreik dermatit, kseroz, iktiyozis, kırmızı düz liken çeşitli formları. Deri patolojilerini önlemek ve bir kaçış aracı olarak kullanılabilir. Hamile kadınlar ve 3 aylıktan itibaren çocuklar için izin verilir. Etkilenen yüzeylerde günde 2-3 kez ince bir tabaka uygulanır. Tedavi süresi 15-30 gündür. Ana kontrendikasyon ilaç bileşenlerinin hoşgörüsüzlüğüdür. Advers reaksiyonlar ve aşırı doz vakaları yoktu.

Çocuklar için egzama kremi

Çocukluk çağındaki hastalarda dermatolojik hastalıkların tedavisi çok sayıda zorluğa sahiptir. Bu, tüm ilaçların kullanılamamasından kaynaklanmaktadır. Doğal olarak çocuklar için egzamaya yönelik krem, tedavi için en güvenli seçenek. Bunun nedeni, hormonal ilaçların ve kombine bir bileşime sahip ilaçların çocuklar için çoğunlukla kontrendike olması ve birçok yan reaksiyona neden olmasıdır.

İyi tedavi sonuçları elde etmek ve sürdürmek için etkili, ancak aynı zamanda uzun bir süre kullanılabilecek güvenli yerel ilaçlara ihtiyaç vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 1. Cilt-Cap

Harici kullanım için antiproliferatif, antibakteriyel ve antifungal ajan. Aktif madde çinko pirition aktiftir. Yara yüzeyine uygulandıktan sonra, dermisin epidermisi ve yüzeysel katmanlarına nüfuz eder.

Kuru ve kronik egzama, dermatit, sedef hastalığı tedavisinde kullanılır. Aktif madde hoşgörüsüz ise kontrendikedir. Lezyonlara hafifçe sürtünerek ince bir tabaka uygulanır. Prosedür 3-4 hafta boyunca günde 2 kez gerçekleştirilir. Hamilelik ve emzirme döneminde ve çocukluk çağı çocuklarında kullanılabilir. Yan etkiler nadiren ortaya çıkar ve lokal tahriş olarak kendini gösterir.

 1. Likanşuan

Ürün doğal bitki bileşenlerine dayanmaktadır. Antibiyotik ve hormon içermez. Çocukları, gebe kadınları ve GKS'ye karşı toleransı olmayan hastaları tedavi etmek için idealdir.

İlaç, günde 2-3 kez, yara üzerine ince bir tabaka uygulayarak kullanılır. Terapi süresi patolojik sürecin şiddetine ve tıbbi önerilere bağlıdır.

 1. Canison Plus

Anti-inflamatuar, anti-alerjik, antibakteriyel ve antifungal etken madde ile aktif bileşen - betametazon dipropionat. Bu 2 yaşından büyük çocuklar için reçete edilir. Egzama, dermatit, dermatomikoz, basit kronik liken tedavisinde yardımcı olur. Hamilelik sırasında, aşılama sonrası deri reaksiyonları, sifiliz ve tüberküloz belirtileri, açık yaralar ve suçiçeği ile birlikte kullanılmaz.

Ajan, yara alanın tüm yüzeyinde ince bir tabaka uygulayarak günde 2 kez sağlıklı doku yakalar. Terapi süresi 3-4 haftadır. Aşırı dozlama Cushing sendromu ve hiperkortikoz olarak kendini gösterir. Semptomatik tedavi, eliminasyon için endikedir. Olumsuz reaksiyonlar nadiren görülür, hastalar hafif yanma, pigmentasyon ihlali, kaşıntı ile karşılaşabilir.

 1. Timor

İmmün uyarıcı özelliklere sahip sentetik dipeptid. Hamilelik ve emzirme döneminde olduğu gibi 6 aydan büyük çocuklar için izin verilir. Akut ve kronik enfeksiyöz hastalıkların tedavisi ve önlenmesi ve bağışıklık yetmezliğinin durumu için kullanılır.

Rejenerasyon sürecini hızlandırır ve ıslak egzamadan sonra iyileşmeyi hızlandırır. Dozaj her hasta için bireyseldir, bu nedenle doktor tarafından belirlenir. Tedavinin seyri 3-10 gündür. Doz aşımı yan etkileri ve semptomları lokal alerjik reaksiyonlardır.

 1. Görüyorum

Vitaminik topikal ajan. Aktif bileşen, yağda çözünen bir vitamin olan retinoldür. Alerjik döküntüler, sedef hastalığı, dermatit ve derinin diğer patolojik süreçlerinin tedavisinde kullanılır. Hamileliğin ilk üç ayında ve bileşenlere aşırı duyarlılıkta kullanılmaz.

Videastim günde 3-5 kez yara üzerine ince bir tabaka koydu, 14 güne kadar tedavi süreci. Uzun süreli kullanımlarda yan etkiler ortaya çıkabilir: hiperemi, döküntüler. Semptomatik tedavi, eliminasyon için endikedir.

 1. Desitin

Aktif madde ile ilaç çinko oksittir. Anti-inflamatuar, antiseptik özelliklere sahiptir. Deriye uygulandıktan sonra enflamatuar reaksiyonu azaltmaya yardımcı olur. Çevresel faktörlerin olumsuz etkisini en aza indirerek koruyucu bir film oluşturur. Kuru epidermisi yumuşatır ve ıslak yaraların iyileşmesini hızlandırır. Sistemik dolaşıma emilmez ve sistemik bir etkisi yoktur.

Kullanım endikasyonları: Farklı etiyolojiler, akut ekzema, stedoderma, ülser, dermatit, bası yaralarının cildinde hasar. Krem, günde 2-3 kez kuru, temiz bir cilde uygulanır, tedavi süresi, tedavinin ilk günlerinde sonuçlara bağlıdır. Desitin, bileşenlerine karşı toleranssızlık durumunda kontrendikedir. Yan etkiler lokal alerjik reaksiyonlar şeklinde kendini gösterir.

trusted-source[14], [15], [16]

Farmakodinamik

İlacın fizyolojik etkisi ve biyokimyasal reaksiyonları farmakodinamiktir. Bunu bir glukokortikosteroid - Dermovajt örneği üzerinde düşünelim. Aktif madde - klobetasol propionat, eksüdasyon ve nötrofil birikimi sürecini azaltır, granülasyon ve infiltrasyon yoğunluğunu azaltır. Lokal anti-inflamatuar, anti-alerjik, antipruritik ve anti-eksüdatif etki sağlar.

SCS, yetişkin yaş ve 1 yaşından büyük çocuklar için reçete edilir. Bu iltihap ve kaşıntı belirtileri hafifletir, egzama, sedef hastalığı, dermatoz ve kırmızı düz liken çeşitli formları ile cildin iyileşmesini hızlandırır. Sadece tıbbi amaçlar için kullanılır.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23]

Farmakokinetik

Deriye uygulandıktan sonra, Dermoveit sağlam sağlıklı epidermis ile sistemik olarak emilir. Farmakokinetik, epidermal bariyerin bütünlüğü tarafından belirlenen yüksek bir emicilik seviyesini gösterir. Akut aşamada veya oklüzyonda inflamatuar süreç perkütanöz emilimi artırır.

Metabolizma, karaciğerde olduğu gibi sistemik uygulamanın glukokortikosteroidleri için karakteristik olan farmakokinetik yollar meydana getirir. İdrar ve dışkı ile metabolitler şeklinde atılır.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Hamilelik Egzama için krem sırasında kullanın

Beklenen annelere dermatolojik hastalıkların tedavisi katı tıbbi gözetim altında gerçekleştirilmektedir. Yani, gebelik sırasında egzamadan kremin kullanımı, birtakım teşhis prosedürleri ve doktor tarafından yazılan testlerin sunulmasından sonra mümkündür. Bu, en etkili ve güvenli araçları seçmenize izin verecektir.

Yasak altında hormonal ilaçlar ve birçok ilaç kombine kompozisyon girin. Bunun nedeni, aktif maddelerin kadın ve fetüsün sağlığını olumsuz yönde etkilemesidir. Başvuruları, anneye olası yararın, çocuk için daha yüksek risklerin olması durumunda mümkündür. Kural olarak, hamile kadınlar için hamile olmayan hormonal olmayan ilaçlar ve doğal bitki bazında ilaçlar reçete edilir.

Kontrendikasyonlar

Herhangi bir farmasötik ürün, kullanıma karşı kontraendikasyonlara sahiptir. Temel olarak, bir egzamadan bir krem örneğine bakalım:

 • İlaç bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük
 • Sifiliz ve tüberkülozun kutanöz belirtileri
 • Pembe akne
 • akne
 • Cildin neoplazmaları
 • Bakteriyel, viral ve fungal lezyonlar (GCS tedavisinde)
 • Perianal ve genital kaşıntı
 • Gebelik ve emzirme, bebek ve çocuk yaşı (hormonal ve kombinasyon krem)

Tedavinin olabildiğince etkili ve güvenli olması için, tıbbi tavsiyelere uymak ve sadece amaçlanan amaç için ilaç uygulamak çok önemlidir.

trusted-source[32], [33], [34]

Yan etkiler Egzama için krem

Dermatolojik hastalıkların tedavisi için topikal preparatlardan istenmeyen semptomlar, yanlış kullanıldığında ortaya çıkar. Kremin egzamadan yan etkileri çoğu zaman lokal alerjik reaksiyon olarak kendini gösterir. Yani, hastalar, ilaç çekildikten sonra durmakta olan kızarma, kızarıklık ve kaşıntı ile karşı karşıyadır.

Ayrıca cildin incelmesi ve atrofisi, artmış kuruluk, hipertrikoz, altta yatan hastalığın semptomlarının alevlenmesi de mümkündür. İlacın geniş doku alanlarına uygulandığında, sistemik yan etkiler olabilir. Bu durumda tıbbi konsültasyon gereklidir.

trusted-source[35], [36], [37], [38]

Dozlama ve uygulama

Dermatolojik bir hastalığın tedavisi için hızlı ve mümkün olduğunca etkili bir şekilde geçmesi için, hastalara dış yollarla reçete edilir. Kremin egzamadan, dozajından ve terapi süresinden nasıl etkilendiği, patolojik sürecin şiddetine ve derecesine bağlıdır.

Krema, temizlenmiş cilt üzerinde ince bir tabaka halinde uygulanır, biraz sürtünme. Tedavi prosedürleri, ilacın tipine ve kompozisyonuna bağlı olarak günde 1-4 kez yapılır. Kural olarak, 3 gün sonra olumlu bir sonuç gözlemlenir. Tedavi süreci birkaç günden birkaç aya kadar sürebilir. Ancak ilacın reçeteli kullanım süresinden sonra cildin durumu düzelmezse, bir doktora görünmek, tanı ve tedaviyi gözden geçirmek önemlidir.

trusted-source[39], [40], [41], [42], [43], [44], [45]

Aşırı doz

Ilacın uzun süreli kullanımı veya önerilen doz ile uyumsuzluk, istenmeyen reaksiyonlar vardır. Aşırı doz kendini lokal semptomlar şeklinde gösterir. Bunun nedeni, dış ilaçların düşük bir emilim seviyesine sahip olmasından dolayı, sistemik etkilere neden olmamaktadır. Hastalar kaşıntı ve yanma, kızarıklık, döküntü ve altta yatan hastalığa benzer diğer reaksiyonlarla karşılaşırlar.

Aşırı doz tedavisi için kremayı kullanmayı bırakıp hastaneye gitmelisiniz. Hormonal ilaçlar veya GCS kullanırken, yoksunluk sendromunu ve bir dizi yan etkiyi önlemek için dozu kademeli olarak azaltmanız gerekir.

trusted-source[46], [47], [48], [49]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Herhangi bir hastalığın tedavisine entegre bir yaklaşım, hızlı bir iyileşmenin anahtarıdır. Diğer ilaçlarla etkileşimler ilgili hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle, bir yara bölgesine çeşitli ilaçların uygulanması kontrendikedir. Bu sadece egzama semptomlarını şiddetlendirecek advers reaksiyonlara neden olabilir.

trusted-source[50], [51], [52], [53], [54], [55], [56]

Depolama koşulları

Hekimin randevuları ve ilacın saklama koşulları ile uyumu, tedavinin etkili sonuçlarını elde etmeyi sağlar. Topikal preparatlar çocukların ulaşamayacağı, serin ve güneş ışığından korunmalıdır. Depolama sıcaklığı 30 ° C'yi geçmemelidir. Bu talimatların göz ardı edilmesi, ilaca zarar vermesine ve farmakolojik özelliklerinin yitirilmesine yol açar.

trusted-source[57], [58], [59], [60], [61]

Raf ömrü

Egzema için krem, diğer tüm ilaçlar gibi, bir raf ömrüne sahiptir. Çözümün ambalajında veya tüpünde belirtilmiştir. Tipik olarak, bu depolama kurallarına tabi 12-36 aydır. Gecikmiş ilaçların kullanımı kontrolsüz yan etkilere neden olabilir.

trusted-source[62], [63], [64]

Bilmek önemlidir!

Meme uçlarındaki egzama, en sık görülen deri hastalıklarından biridir. Kursun hem kronik hem de tekrarlayan karakterine sahip olabilir. Devamını oku...

Ilaç etkisi

Противовоспалительные местные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Egzama için kremler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.