You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Pankreatit ile fındık, tohumlar ve kurutulmuş meyveler

Makalenin tıp uzmanı

Gastroenterolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.08.2019

Temel gıda maddelerine ek olarak, yalnızca yeterli miktarda ihtiyaç alma ihtiyacı ile bağlantılı olmayan, ancak basit yemekleri mükemmel hale getirilen lezzet tonlarıyla bizi memnun edin. Böylece birçok fındık ve tohumdan tereyağı yapılır, salatalara eklenir, hamur işleri, dondurmalar ve çorbalar hazırlanır. Çok besleyici ve yardımseverler. Kurutulmuş meyve ile aynı. Bunlardan hangisi pankreatit ile olabilir ve olamaz?

Pankreatitli Kuru erik

Kuru erik vücut için çok iyidir. B vitaminleri, tokoferol, askorbik asit, K vitamini, çok sayıda potasyum, fosfor, kalsiyum, pektinler açısından zengin, antioksidanlar içerir. Kuru erik kullanımı metabolizmanın normalleşmesine yol açar, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır, cilt durumunu iyileştirir, kabızlığa karşı iyi bir çaredir.[1], [2], [3]

Aynı zamanda, lif, çok fazla şeker, malik asit, pankreatitli hastalar için bir engel haline gelir. Kuru erik, izin verilmemesi gereken choleretic sürecine katkıda bulunur.

Akut aşamalarda, meyve doğal haliyle menüsünden çıkarılmalı ve sadece kompostolar hazırlanmalıdır. Sakinlik döneminde pankreasın reaksiyonuna bir gözle sınırlı tüketimine izin verdi.

Kuru üzüm

Kuru üzüm çeşitli çeşitlerde kurutulmuş üzüm olarak adlandırılır. Üzümlerin kendileri kesinlikle pankreatit için yasaktır, çünkü hastalıklı organa ek bir yük oluşturan çok sayıda şeker, glikoz vardır, [4]sayısız organik asidi pankreas suyunun, hidroklorik asit, safranın, liflerin üretimini teşvik eder, aşırı gaz oluşumuna neden olur, gevşetir dışkılara, ishal.

Kuruduktan sonra ona ne olacak? Karbonhidrat konsantrasyonunu 8 kata kadar artırır. Alevlenmeler sırasında, mevcudiyetine, sadece biraz sonra jöle, muslarda, kompostolarda izin verilir. Devletin istikrarlı bir şekilde istikrara kavuşturulması, pilav, et ve balık yemeklerinin hazırlanmasında kullanılan tahılların, hamur işlerinin, izin verilen çeşitli tatlıların tadının iyileştirilmesine yardımcı olarak yardımcı olur.

Kurutulmuş

Kuru kayısı diyet kurutulmuş meyve olarak kabul edilir. C, PP, E, B1, B2, B5: Enzimlerin üretimi için gerekli olan tüm vitaminleri içerir. Ek olarak, yararlı mikro elementlerin bir deposudur: demir kan formülünü geliştirir, hemoglobini, potasyum ve sodyumu arttırır, su-tuz metabolizmasını geliştirir, pektin vücudu cüruftan arındırır ve magnezyumun rolü genellikle 350 enzimatik reaksiyonda yer aldığından aşınması imkansızdır.[5]

Kuru kayısıların pankreatit ile kontrolsüz olarak kullanılmasına izin vermeyen tek şey, bileşiminde selüloz ve% 80 sukrozdur. Dahası, ısıl işleminde kullanılan kükürt dioksit'e zarar verebilir. [6]Bu nedenle, günde 10 dakika ılık suya konulan ve ılık suyla iyice yıkanmış olan günde 3-4 meyveyle sınırlamanız gerekir.

Keten tohumu

Alternatif tıbbın tariflerinde genellikle sindirim sistemi hastalıklarının tedavisi için keten tohumu kullanımı bulunur. Bu tanıma, toksinleri absorbe etme, mukoza üzerinde bakterisit bir etki yapma ve şişkinlik sırasında oluşan mukus yardımıyla midenin iç yüzeyini iyileştirme kabiliyeti nedeniyle kazandırmıştır.

Ek olarak, keten tohumu, bağırsak hareketliliğini, omega-3 doymamış yağ asitlerini, [7]normalize yağ metabolizmasını, pankreasın çalışması için gerekli proteinleri geliştiren çözünür lif içerir. Yaşlanma sürecini yavaşlatan iyi bir antioksidandır, vitaminleri ve değerli mineralleri vardır. Kandaki glikozda hızlı bir sıçrama vermeyen kompleks karbonhidratların varlığı nedeniyle diyabet için önerilir.[8]

Keten tohumunun pankreas patolojisini tedavi etmek için ihtiyaç duyulan her şeye sahip olduğu görülüyor, ancak belirgin kolleretik etkisi, özellikle nöbetler sırasında ve ayrıca kolelitiyazis geçmişine karşı kronik seyrederken, bunun önünde bir engel teşkil ediyor.

Ceviz

Ceviz vücudun ihtiyacı olan her şeye sahiptir. Bunlar A, E, B grubu, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko, sodyum, bakır ve diğer mineraller, kolay sindirilebilir proteinler bakımından et, süt, baklagillerden üstündür. Omega-3 ve omega-6 çoklu doymamış yağ asitleri damarlar, beyin, fonksiyonlarını iyileştirme, kolesterol plaklarının oluşumunu önleme ve ateroskleroz gelişimi, lipid profilini iyileştirme, [9], [10]beyin sağlığı için faydalıdır [11].

Bütün bunlara ceviz lezzetli, enerji değeri yüksek ve bir yıl boyunca elverişli.

Öte yandan, pankreas rahatsızlıkları durumunda onları engellemeden yemeyi imkansız kılan sert bir yapıya sahiptirler. Akut fazlarda, katı yağ ve lif yüksek oranda sindirim enzimi salınımına neden olduğu ve pankreas nekrozu gelişimine neden olabileceği için kesinlikle yasaktır.

Fındık sürekli remisyon döneminde alevlenmeden bir yıl sonra diyete dahil edilir. Salata, yoğurt, mısır gevreği öğütmek ve eklemek en iyisidir. Miktar sınırlı olmalı ve kalitesi yüksektir. Paketlenmiş soyulmuş, baharatlarla tatlandırılmış, tuz veya şeker işe yaramaz.

Pankreatit için yer fıstığı

Yerfıstığına yerfıstığı adı verilir, ancak gerçekte baklagil ailesine aittir. Bu iki tür bir bakla içinde bulunan, oval meyveli yıllık bir bitkidir. Yüzeyde, çalıların saplarında ortaya çıkar ve gelişir, yere düşer ve olgunlaşır.

Bileşimlerinin yarısından fazlası yağ asidiyle doludur, çeşitli asitlerden (stearik, palmitik, oleik, lanolik ve diğerleri) birçok gliserit içerir. Ayrıca protein, globulin, glütenin, vitamin, şeker, amino asit var.[12]

Bütün baklagiller gibi, yer fıstığı ve yerfıstığı ezmesi de patolojinin her aşamasında hastalıklı pankreas bulunan insanlar için uygun değildir. Yerfıstığı alerjisi hakkında da unutmamalı.[13]

Çam fıstığı

Çam fıstığı, ebatları diğerlerinden daha küçük olsa da, besin değerleri çoktur. İyileştirici özellikleri ile ünlüdür ve bitkisel ilaçlar, sedir yağını başarılı bir şekilde, tip 2 diyabet, obezite ve pankreatit dahil olmak üzere birçok hastalıkla tedavi eder.[14], [15]

Kolayca sindirilebilir bitkisel proteinlerden oluşan E vitamini, bir düzineden fazla amino asit, anti-enflamatuar, iyileştirici ve analjezik bir etki sağlar.

Alevlenme sırasında yağ kullanmak en etkili yöntemdir, doktor size dozajı söyler ve sürekli remisyon ile doğal fındık yiyebilirsiniz: bir avuç her gün vücudu güçlendirir, bir hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olur ve aynı zamanda birçok yemeğin tadını iyileştirir.

Pankreatit için tohumlar

Kesinlikle tüm tohum tipleri hakkında değerlendirilemez. Perakende zincirlerinde satılan bu tür popüler ayçiçeği tohumları, pankreatit lezzetleri için kesinlikle uygun değildir. Kızartılmış tanelerde, ısıl işlemin etkisi altında, yararlı olan her şey kaybolur ve sadece yağ kalır.

Eğer ayçiçeği bahçede yetişirse, çiğ tohumlar vücuda kendilerinde bulunan birçok yararlı madde sağlayacaktır. [16]Bunları kötüye kullanmak gerekli değildir, ancak ana yemekten sonra yenen küçük bir avuç zarar vermeyecek ve tatlıyı değiştirecektir.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği ayrıca zengin bir vitamin ve mineral bileşimine sahiptir, tıpta bir antelmintik olarak kullanılır, böbrekleri ve idrar yollarını tedavi etmek için, [17]bir choleretic olarak hipoglisemik bir etkiye sahiptir. [18], [19]Yüksek oranda yağ, kaba lif nedeniyle, akut pankreatit dönemlerinde kullanılamaz.

Sağlam semptom yokluğu, bunların kullanımı ile sınırlı kalmasına, ancak kavrulmamasına değil, sadece fırında kurutulmasına izin verir.

Susam

Susam, diğer tohumlar gibi, hastalıklı bir pankreas için ağır bir üründür. Fakat birçok yararlı özelliğine sahip olduğu için (midenin asitliğini azaltır, toksinleri uzaklaştırır, metabolizmayı normalleştirir, vücuttaki protein eksikliğini giderir, bağışıklık sistemini güçlendirir, neoplazmaları önler [20], anti-enflamatuar ve antioksidan etkileri vardır [21]), remisyon sırasında diyete dahil edilmesi sınırlıdır. Taze susam tohumları salata, hamur işleri ile serpilebilir.

Tahıl ve çimlenmiş formunu tüketin. Bunu yapmak için önce birkaç saat suya batırılır, daha sonra bir cam kavanoza aktarılır, sıkı bir kapakla örtülür ve ılık bir yere konur. 2-3 günde filizler ortaya çıkacaktır. Günde bir çay kaşığı vücudu güçlendirmek, durumunu iyileştirmek için yeterlidir.

Bilmek önemlidir!

Bu hastalık sırasında ortaya çıkan ve sindirim sisteminin tamamının çalışmasını sağlayan pankreatik enzimlerin eksikliğinden dolayı, vitaminlerin alımı gastroenterologlar tarafından hastalığın kronik formunda zorunlu olarak kabul edilir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.