Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Mavi çay: yararları ve zararları, kontrendikasyonları

Makalenin tıp uzmanı

Gastroenterolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 15.10.2019

Çay içmek uzun zamandan beri halkımızın kültüründe bir gelenek haline geldi. Çay ile birçok insan sabaha başlar ve günü sonlandırır. Bazıları siyahı, diğerleri ise yeşil rengi tercih eder. İçinde zevkli bir çeşitlilik sağlayan çeşitli katkı maddelerinin hayranları var. Yazları, sıcağında, onlar karkad - kırmızı çayları hatırlarlar. Fakat çoğu mavi hakkında bir şey duymadı bile. Ancak elit pahalı çeşitlere aittir ve bunlara aittir.

Mavi çay neyden yapılır?

Tayland orkide çiçek ve yapraklarından elde edilen mavi çay kurutulur ve fermente edilir. 

Clitoria ternatea L. (Clitoria ternatea), [1]Fabaceae familyasına ait güve bezelye olarak bilinen, Asya'nın tropikal bir bölgesinde yetişen her zaman yeşil bir süs bitkisi olan lianadır . Asya, Karayipler ve Orta ve Güney Amerika gibi tropikal bölgelerde yaygındır. Çayın adını tanımlayan mavi büyük çiçeklerle açar. Clitoria ternatea, geleneksel bir bitkisel ilaç olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Biyolojik aktiviteye ek olarak, Clitoria ternatea çiçeği, tüm dünyada doğal gıda renklendirmesi ve mavi içecek kaynağıdır. Kök ekstresi tıpta boğmaca öksürüğü tedavisinde ve Ayurveda uygulamalarında kullanılır. [2]

İçeceği hazırlama geleneği nam dok anchan olarak adlandırılan Tayland'dan geldi. Genellikle çiçekler gıda boyası olarak kullanılır. Onları şafakta toplayın, böylece tomurcuklar hala kapalı ve sadece el ile kapanır. Birincisi, açık havada kurutulur, böylece çiçeğin çekirdeği ıslanır ve dış kısmı zaten kurutulur, sonra oksitlenir. Paketlemeden önce spiraller şeklinde bükülürler.

Mavi çayın tadı

Mavi çayı deneyenler, hafif aromasını ve tadını biraz hafif iyotla not edin. İlk bakışta, özel bir şey yok, ama bir şey tekrar tekrar gelip tekrar bir bardak içki içmek istiyor.

Demleme sürecinde, su mavi renklidir ve aromada çiçek, orman mantarı ve diğer olağandışı gölgeler görülür.

Mavi çay kullanımı

Yemek zevkine ek olarak mavi çay, susuzluğu giderir, endişeyi giderir. Ek olarak, çay içerisindeki antioksidanlar cilt üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir,  [3]tırnaklar, saç, çeşitli cilt yaralarının tedavisinde kullanılması önerilebilir. [4] Vasküler demans ve Alzheimer hastalığı olan hastalarda bilişsel bozulmanın ilerlemesini önlemek için kullanılabilir. [5] C. Ternatea cyclotides, kanser tedavisinde kemosensitizasyon için kullanılabilir. [6]

Mavi çay çeşitleri

Pek çok mavi çay çeşidi vardır, farklı ülkeler, fermantasyon dereceleri. Tayland "Nam Doc Anchan" dan mavi çay, yukarıda belirtildiği gibi, satış ağında "Mavi Mor" Chang Shu Anchan "," kelebek bezelye çayı "," clitoria üçlü "," güve bezelye "adı altında bulunabilir. Bitkinin adının çevirisi.

Çin mavisi çayı da var. Yarı fermente çaylar - sözde uluns anlamına gelir. Bunun için hammadde çay bitkisi değil, clitoria ternate. Çay yaprağının tam işlenmemesi nedeniyle, ancak demlenirken sadece kenarları sıradışı bir renk elde edilir. Bu çaylara mavi-yeşil denir, çünkü mavi ve siyah arasında bir şey çıkıyor. Fermantasyon derecesine bağlı olarak, içeceğin rengi farklıdır.

Birkaç çeşit var: Dong Fai Mei Ren, Feng Huang Dan Cong, Chai Da Hong Pao. İkincisi çok pahalı bir çeşittir. Hepsi mükemmel aroma ve tat ile karakterize edilir.

Vietnamlı mavi çay, tropik bir plumeria ağacının çiçekleri ile tatlandırılmış sıradan bir çay yaprağıdır. Çiçekleri beyaz, kırmızı, mor, mavimsi renktedir. Çok hoş, taze, hafif narenciye kokusu ve yasemin dokunuşlu. Mavi renkte çiçek açan Plumeria, içeceğe uygun rengi verir.

Çay uzmanları sadece kaliteli ve sıradışı içeceğe değer vermekle kalmaz, aynı zamanda tüm çay töreni onlar için önemlidir. Bir başka insan kategorisi bunu görmezden geliyor, onlar için mavi çay üreticilerinin hazır çay poşetlerinin paketlenmesi için sağladıkları.

Mavi çay çiçekleri nasıl demlenir?

Mavi çayın gerçek tadının ancak doğru şekilde demlenebileceğini hissedin. Bunun için bir porselen veya cam çaydanlık kaynar su ile durulanır, içine 2 çay kaşığı ham madde dökülür ve az miktarda sıcak su (80-90ºº) dökülür. Kelimenin tam anlamıyla 10 saniye sonra boşaltılır ve bir bardakla yeniden doldurulur, 5 dakika tutulur, bardaklara dökülür.

Çay hazır, şeker, bal, limon koyabilirsiniz, gerçek bilenler sadece içseler bile. Hem sıcak hem de soğukta iyidir. İlginçtir ki, demleme 3 kata kadar kullanılabilir, bu özellik çayı bozmaz. Günde birkaç kez ılımlı olarak içilmesi gerekir, bazı kaynaklar haftada sadece 1-2 kez tavsiye edilir.

Mavi çayın faydalı özellikleri

Bitkinin kimyasal bileşimi yeteri kadar çalışılmamıştır, ancak bulunan bileşenler arasında saponinler, malonil flavonol glikozitler,  [7]flavonoidler, karbonhidratlar, bir dizi yağ asidi (palmitik, stearik, oleik, linoleik ve linolenik asitler), tanen, antioksidanlar, yüksek moleküler peptitler, siklotitler içerir. Tüm bu "set", mavi çayın aşağıdaki faydalı özelliklerini sağlar:

  • uykusuzluk ortadan kaldırır;
  • stresi azaltır;
  • yatıştırıcı;
  • geliştirir bellek, dikkat, [8],  [9];
  • İlaçların yol açtığı karaciğer hasarında önemli bir hepatoprotektif etkiye sahiptir; [10]
  • antimikrobiyal ve diüretik etki; [11]
  • antidiarreal aktivite. [12]

Çalışmalar,  Clitoria ternatea'nın antiplatelet, vazodilatör, antipiretik, antienflamatuar, analjezik  [13],  [14]nootropik, anksiyolitik, antidepresan, antikonvülsan ve anti [15]- stres  özellikleri olduğunu bildirmiştir, anti-diyabetik [16], anti-astım [17]ve anti- oksidan aktivite sergilemektedir [18]. 

Son zamanlarda, Clitoria ternatea çiçeklerinin sulu bir ekstraktının in vitro bağırsak a-glukosidaz ve pankreas a-amilaz gibi sindirim enzimlerini inhibe ettiği rapor edilmiştir [19]. Sivrisinekler Aedes aegypti, Culex quinquefasciatus ve Anopheles stephensi'nin üç ana taşıyıcısına karşı larva öldürücü aktivite sağlar. [20]

Kullanım kontrendikasyonları

Mavi çay hamile kadınlar tarafından, laktasyon sırasında, bitkinin kimyasal bileşimine, kansızlığa karşı toleranssız kontrendikedir. Kanı inceltme özelliğine sahiptir, bu nedenle kanın pıhtılaşmasını azaltan ilaçlar alarak bu gerçeği göz önünde bulundurmanız gerekir.

Mavi çay zararı

Belirgin bir yatıştırıcı etkisiyle mavi çay, mesleği veya hobisi ile reaksiyonun ciddiyeti ile ilişkili olan insanlara zarar verebilir, örneğin araba kullanmak. Bir bitki alerjisinin oluşumu hariç değildir.

Doktorlar yorumları

Doktorların çoğu "zarar vermez" kuralına uyuyorlar, bu yüzden içkilerini kötüye kullanmamaları ve haftada birkaç çay partisiyle sınırlamaları isteniyor. Diğerleri, onun yararına hiç inanmıyor ve etrafındaki yutturmaca, sıradan bir pazarlama promosyonu olduğunu düşünüyor. Hepsinden iyisi, yeni bir şeyler denemek, vücudunuzu, duyumlarınızı dinlemek, özellikle de bilge Asya halkı asırlık mavi çay içme tecrübesine sahip olduğundan.

Bilmek önemlidir!

Allerji, modern dünyada yaygın bir hastalıktır ve tamamen farklı alerjenlere sahip birçok farklı türü vardır. Çayın alerjisi ile ilgilenmiyorsak, bu içeceğin birçok çeşidi antialerjenik özelliklere sahiptir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.