You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kök hücreleri felce yardımcı olur

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Amerikalı uzmanlar geçtiğimiz günlerde, omurilik yaralanmaları olan hayvanlarda motor aktiviteyi eski haline getirebildiklerini, yaptıkları araştırmaların sonuçlarını bilimsel yayınlardan birinde yayınladıklarını söyledi. Bu bilimsel projenin benzersiz olduğunu belirtmek gerekir, çünkü daha önceki uzmanlar omurilikteki rejenerasyon süreçlerini etkilemediler, oldukça uzun sürdüler ve her zaman restorasyon tamamlanmadı.

California Üniversitesi'nde nörofizyologlar ekibi, hasar görmüş bir omuriliğe sahip olan sıçanlarda deneyler yaptı. Çalışmada kök hücreler matrisler esas alınmıştır, bunlar daha sonra omuriliğin nöronları haline getirilmiştir. Uzmanlar felç olmuş hayvana doğrudan doğruya spinal kord içine hücrelere enjekte edildi, bunun sonucu olarak bütünlüğü yavaş yavaş restore edildi. Gözlemler, omuriliğe giren hücrelerin zamanla çalışmaya başladığını, ancak çalışmalarının beynin ilk hücreleri ile tamamen aynı olduğunu gösterdi. Yeni hücreler, yeni dokuların oluşumunda aktif bir rol aldı, bu sayede daha önce felç olmuş hayvanlar tekrar hareket edebilirdi.

Araştırma projesinin başkanı Mark Tushinsky, yeni teknik sayesinde, yakın gelecekte uzmanların, ağır yaralanmaların sonucunda felç olmaya ve tekerlekli sandalyeye zincirlenmiş insanlarda hareketliliğin yeniden sağlanabileceğini belirtti. Araştırma ekibi vertebral motor sisteminin normal işleyişinin en önemli unsurunun kortikospinal sistem olduğunu, bu alandaki tüm çalışmaların uzun bir süre başarısız olduğunu ve sonunda Tushinsky'nin grubunun olumlu bir etki yaratmayı başardığını açıkladı.

Şimdi bilim adamları daha büyük hayvanlar üzerinde deneyler yapmayı planlıyorlar. Araştırma ekibi, ilk deneylerin başarılı olmasına rağmen, her zaman bir şans faktörü olduğunu belirtmiştir, zira daha önce belirtildiği gibi, daha önce yapılan çalışmalarda laboratuvar hayvanlarının motor aktivitesini geri getirememiştir.

Bilim adamları, tekniğin insanları tedavi etmek için kullanılabileceğinden neredeyse emin olmakla birlikte, klinik denemelere başlamadan önce, tekniğin güvenliğini doğrulamak, hayvan modeli üzerindeki uzun vadeli etkileri araştırmak ve ayrıca insanlara nakil için en uygun hücre tipini seçmek gerekir. Sıçanlar için, bilim adamları farklı tipte hücrelere dönüşebilen sıçanların ve insanların nöronal progenitör hücrelerini seçtiler. Hayvanın spinal korduna sokulduktan sonra, hücreler hasarlı alanları doldurdu ve tüm nöronlarla ilişkilendirildi, bundan sonra sinyal iletimi geri getirildi ve mobilite geri döndü.

Kök hücreler, çeşitli çok hücreli organizmalarda bulunan olgunlaşmamış hücrelerdir, bu hücrelerin bir özelliği, kendi kendine yenilenme ve yeni hücreler oluşturma ve aynı zamanda vücudun çeşitli organ ve dokularının hücrelerine dönüşme yeteneğidir. İlgilenen bilim insanlarına ve kök hücrelere sahip bu yeteneğin, özellikle rejeneratif tıp alanında, araştırmanın ana nesnelerinden biri haline gelmesidir. 

trusted-source[1], [2], [3]

Bilmek önemlidir!

Periferik felç, akut poliomiyelitin en yaygın belirtisidir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.