Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Uyku felci

Makalenin tıp uzmanı

Beyin Cerrahı, Nöroekolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Uyku felci uykuda meydana gelen ve kas sisteminin işleyişi ile ilişkili bir durumdur. İşaretlerini, tedavi yöntemlerini ve korunma yöntemlerini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Gece uyanışı sırasında hareket edemeyeceğiniz bir durumla karşılaştın mı? Bu duruma gece stuporu denir ve özel ilgi gerektirir. Tek bir gecede, güçlü bir korku, işitsel veya görsel halüsinasyonlar duygusuyla birlikte bu tür beş nöbet oluşabilir. Ama bu yaşam için bir tehdit değildir. Bugüne kadar, patoloji hala Uluslararası Hastalıkların Sınıflandırmasına dahil edilmemiştir. Ancak tanısında somnologlar ve nörologlar parasomnia kodlamasını kullanırlar. Hastalığa, beynin işleyişi ve kas dokusunun tonu arasındaki bir dengesizlik neden olur.

trusted-source[1], [2], [3]

Nedenler uyku felci

Birçok doktor ve bilim adamı, uyku sırasında istemsiz nöbetlerin, doğa tarafından sağlanan biyolojik bir süreç olduğuna inanırlar. Uyku felci nedenleri, motor sistemi ve bilincin süreçlerinin ayrıştırılması ile ilişkilidir. Ana faktörü sinir sisteminin arızalarına dayanmaktadır. Çoğu zaman, halsizlik ergenlerde ortaya çıkar, ancak hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler. Bazı durumlarda bozuklukların nedeninin genetik bir yatkınlık olduğu tespit edilmiştir.

Dengesizliğin başlıca nedenleri:

 • Zaman bölgesi veya iklim değişikliğine bağlı günlük bioritmlerin yer değiştirmesi.
 • Hormonal bozukluklar.
 • Alkol, uyuşturucu bağımlılığı.
 • İlaçların kullanımı, antidepresanlar.
 • Ruhsal hastalıklar.
 • Uygun uyku ve uykusuzluk eksikliği.
 • Sinir sistemi, stres, nevroz ihlali.
 • Kalıtsal yatkınlık.
 • Arkada uyu.

Vücudun mümkün olduğu kadar rahat olduğu zaman, stupor hızlı uyku evresinin ihlali ile ilişkilidir. Uykuya dalma sırasında benzer bir durum mümkündür. Bu durumda, iskelet kaslarının beyinden daha hızlı gevşemesi nedeniyle kas felci oluşur. Birçok hasta yanlışlıkla bu fenomeni ruhsal bozukluklarla ilişkilendirir, ancak durum böyle değildir. Felç, immobilize durumdaki gece uyanmaları, sıkılmış göğüsten dolayı nefes almanın zorluğu, yakınlarda başka birinin varlığı hissi ile karakterizedir.

trusted-source[4]

Patogenez

Yüzyıllar boyunca, çeşitli bilim adamları ve doktorlar tarafından gece saldırıları tarif edilmiştir. Sıklıkla diğer dünya güçlerinin eylemleri olarak konuşuldular. Pek çok kültürde, uyuyanın savunmasız olduğu etkisi nedeniyle yaratıklar hakkında hikayeler vardır. Dünya nüfusunun yaklaşık% 40'ı düzenli olarak bu rahatsızlık, özellikle de ergenler ile karşı karşıya kalmaktadır. Uyku felci konjenital ve kalıtsal olabilir. Bozukluk, uykuya daldığında veya uyanırken, sığ veya bozulmuş uyku evresinde ruhsal bozukluklarla ortaya çıkar. İlaçları ve uyuşturucuları almak, transfer edilen stres, arkada bir gece dinlenme, aynı zamanda nöbetlere neden olabilir.

Bilim adamları pek çok nokturnal stupor vakası üzerinde çalışmışlar ve hepsi uyku evresinde rahatsızlığa dayanmaktadır. Patogenez, huzursuz ve sığ uyku ile ilişkilidir. Felç, uyanma veya uykuya dalma aşamasında gerçekleşir. İlk durumda hipnopopik denir ve ikinci durumda hipnogogiktir. Uykuya dalma sürecinde vücut yavaş yavaş gevşer, zihin bulanıklaşır. Ancak bu her zaman gerçekleşmez, bazı durumlarda uykuya dalan bir kişi, korku ve sözde felce neden olan bir kelimeyi taşıyamaz veya konuşamaz. Hypnopsychic, hızlı uyku evresinden sonra uyanış üzerine oluşur. Tüm süreç, süresi yaklaşık 1, 5 saat olan iki aşamaya ayrılır:

 • Yavaş (yavaş göz hareketi) - ikinci aşamada gerçek bir rüya geliyor - bu, gece istirahatinin% 75'i. Bu süre zarfında, geçmiş günlerde kaybedilen kuvvetleri geri yükleme süreci başlar.
 • Hızlı (aktif göz hareketi) - bir yavaşlamadan sonra hızlı bir uyku gelir ve hayaller görünür. Bu dönemde, motor sistemi ve uykulu bilincin süreçlerinin senkronizasyonu mümkündür, çünkü rüya zaten geçmekte, ancak organizma hala hareket edememektedir. Yaklaşık 2 dakika sürer, ancak alınan duyumlar ve gösterimler bellekte kalır. Bu süre boğulma, halüsinasyonlar, kulaklarda gürültü ile birlikte olabilir. Panik bir kişi hareket edemediğini veya yardım isteyemediğini fark ettiğinde önemli ölçüde artar. Bir kişi gerçekten neyin olup bittiğini bilirse, keskin işaretler düzeltilir veya geçer.

Saldırılar sadece kendi kendine dökülüyorsa ortaya çıkar. Şiddetli bir uyanış ile değil, yüksek sesler, çığlıklar, vurma ve diğer faktörler nedeniyle görünmüyorlar. Hastalığa narkolepsi eşlik edebilir, bu uykuya dalmak için dayanılmaz bir istektir. Bu, uyku ve uyanıklık düzenleme eksikliğinden dolayı beynin patolojik durumuna bağlıdır.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Belirtiler uyku felci

Uyuma ve uyanma ile birlikte görme ya da işitsel halüsinasyonların eşlik ettiği bir devlet, bir gece uykusudur. Uykulu felç belirtileri genellikle nörolojik ve psikiyatrik bozukluklarla karışır. Çoğu zaman uykuya daldığında ve bazı karakteristik özelliklere sahip olduğunda oluşur.

 • Gözlerin hareketi kaydedilir, ancak uyuyan konuşamaz ya da hareket edemez.
 • İşitsel ve görsel halüsinasyonlar, birinin varlığının veya dokunuşunun hissi.
 • Göğüs sıkma hissi, üstünde birinin olduğu görülmektedir.
 • Panik korku ve hayaller gerçekte.

Tıbbi istatistiklere göre, insanların yaklaşık% 20-60'ı yaşamlarında en az bir kez, ancak böyle bir bozuklukla karşı karşıya. Sorun, vücudun olabildiğince rahat olduğu zaman, hızlı uyku evresinin ihlaline dayanır, fakat hiçbir rüya yoktur. Eğer atoni, yani rahatlama tam bir uykuya dönüşürse, o zaman felce yol açar.

Ilk işaretleri

Beynin işleyişiyle kas dokusunun tonu arasındaki dengesizlik, bir dizi başka patolojik durum gibi, onun tanınmasını sağlayan ilk işaretlere sahiptir. Onları daha ayrıntılı olarak ele alalım:

 • Kalp çarpıntısı
 • Göğüste basınç hissi nedeniyle solunum zorluğu
 • Odada oryantasyon bozukluğu
 • Neler olduğunu korku, panik ve yanlış anlama
 • Vücudun bilinçten uzaklaştığı duygusu vardır.
 • halüsinasyonlar

Onlar ortaya çıktığında, saldırının geçmesi için mümkün olduğunca rahatlamanız ve biraz beklemeniz gerekir. Özellikle hayal kırıklığına uğrayan insanlar, zayıf bir ruh haliyle, içe kapanık ve tükenmiş bir sinir sistemi ile öneriye yatkın kişilerdir. Bu belirtiler çoğu hastalık için tipik olarak tanımlamak zordur, ancak ruhsal bozukluklarla ortaya çıkabilirler. Beynin çeşitli medyatörlerinin işleyişinde geçici rahatsızlıklarla oluşurlar.

trusted-source[17]

Uyku felci sendromu

Uykuya dalma veya uyanma dönemi boyunca tam veya kısmi immobilizasyon ile karakterize edilen gece fenomeni uyku felci sendromudur. Uyuyan, görsel olarak inceleme yeteneğini korur. Yani, bir stupora düştüğü zaman, bir kişi sadece gözlerini açabilir ve odayı inceleyebilir. Bu durumda görsel, dokunsal veya işitsel varsanılar oluşabilir. Nefesini ve boğazını yakalar, belki de odada birinin varlığının hissi olabilir. Uyanmak, uyuyan bir korku duygusu, tehlikeli bir şeyin varlığı ile karşılaşır.

Uyku ve uyanıklık arasında ortaya çıkan hipnotik halüsinasyonlar, aşağıdaki kategorilere ayrılır:

 • Intruder - çeşitli sesler (kapama, açma kapıları, hırıltı) ve gölgelerin görünümü.
 • Incubus - nefes darlığı ve boğulma. Gelecek ölüm duygusu var.
 • Vestibüler motor grubu: vücut dışı olma hissi, düşme, havaya yükselme.

İsminin bir diğeri de yaşlı cadı sendromudur. Tıp, bu patolojiyi uyku evresinden birinin ihlali olarak görmektedir. Fizyolojik olarak, doğal felce benzer, ancak birkaç dakikadan fazla sürmez.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Uyku felci için tehlikeli olan nedir? Gece saldırılarıyla karşılaşan herkes, belki de merak ediyor, tehlikeli olan şey uyku felci. Yoksulluğa bir dehşet durumu, birçok panik eşlik ediyor, ama yaşam için bir tehdit değil. Birkaç dakika sonra her şey normale döner, nefes alır ve kalp atışı normalleşirse, kişi tekrar uyur. Sürekli yaklaşan rüyayı düşünen bir kişi, tıbbi tedavi gerektiren bir nevrotik bozukluk ve uykusuzluğu kışkırtır.

Çoğu durumda, stupor tehlikeli değildir, ancak düzenli olarak gerçekleşir ve gece istirahatine müdahale ederse, o zaman bir doktora görünmeye değer. Bozukluk döneminde epilepsi, narkolepsi, bipolar bozukluk tedavisi gördüğünüzde tıbbi yardım gereklidir. Diğer durumlarda, yatağa gitmeden önce odayı havalandırmak ve arkada uyumamayı denemek için rejimi takip etmeniz önerilir. Fakat saldırı hala devam ederse, o zaman korkmayın, çünkü uyku bozuklukları ve organizmanın fizyolojik özellikleri ile ilişkilidir, uzaylıların ya da diğer dünya güçlerinin etkisi değildir.

Gece patolojisi, insan yaşamı için özel bir tehlike oluşturmaz, ancak bazı sonuçlara neden olabilir. Her şeyden önce, bir sinir ve zihinsel bozukluk, bir stres durumu. Ne olduğuyla ilgili yanlış anlaşılma nedeniyle, uyuyan korku ve panik duygusuyla karşılaşır. Bu, gece boyunca birkaç nöbet meydana gelirse mümkündür.

Ancak hoş olmayan bir durumun hızlıca geçecek geçici bir durum olduğunu anlamak gerekir. Bu nedenle, mümkün olduğunca rahatlamanız ve üzerinde yoğunlaşmanız gerekmiyor. Uyanışı hızlandırmak için parmaklarınızı hareket ettirmeniz önerilir. Saldırı sırasında ortaya çıkan vizyonlara önem vermeyin. Görmediğiniz veya duymadığınız - gerçek değil.

Bir kişi bir olayla uğraşırsa, onu çeşitli hastalıklara ya da diğer dünya güçlerinin etkisine bağlarsa, sonuçlar mümkün olur. Bu arka plana karşı, nevroz gelişir, yine felç geçirme korkusu nedeniyle uyku problemleri gelişir. Nadir durumlarda, derin psikiyatrik problemlerle ilişkilidir. Fakat çoğu zaman bu, vücudun uyku evrelerine karıştığının bir işaretidir.

Uyanma ve uykuya dalma sisteminin bozulması, birçok soruya ve ilgili korkulara neden olur. Bu olağandışı semptomatoloji ile açıklanabilir. Bu patolojiye rastlayan herkes, muhtemelen komplikasyonlara neden olup olmadığını merak etti.

Uyku felcinin temel komplikasyonları:

 • Zorlayıcı solunum
 • Korku hissi
 • taşikardi
 • İşitsel ve görsel halüsinasyonlar

Bu belirtiler, saldırıdan bir süre sonra da devam edebilir. Zayıf ruhlu insanlarda ortaya çıkarsa, o zaman bu arka plana karşı, tıbbi bakım gerektiren çeşitli sinir bozuklukları vardır.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23]

Teşhis uyku felci

Gece uyanıklıkları ile ilgili sorunlar düzenli olarak ortaya çıkarsa, o zaman bir doktora görünmeniz gerekir. Karotis felci tanısı hastanın şikayetlerine dayanmaktadır. Rahatsızlığa neden olan ve normal rejimi bozan semptomatoloji incelenir. Sıklıkla bu arka plana karşı kronik yorgunluk ve uyku eksikliği vardır. Anamnez koleksiyonu, rahatsızlığın giderilmesi için doğru tedavi yaklaşımını geliştirmeyi sağlar.

Tanı, uyku problemlerini araştıran bir uzman olan bir somnolog tarafından yapılır. Araştırma sırasında hastadan, felç ataklarını ve o anda ortaya çıkan duyumları kaydetmek için birkaç hafta boyunca bir günlük tutması istenecektir. Başka bir patolojik bozukluk olmadığından emin olmak için bir aile öyküsü olması ve gece dinlenmesi zorunludur.

Bir gece fenomeni teşhis etmenin başlıca yöntemleri:

 • Testler, röportajlar, röportajlar - bu tanı kompleksi hasta şikayetlerini toplamak, sendromun bulgularını ve diğer özelliklerini incelemek için gereklidir.
 • Polisomnografi - hasta gece için özel bir uyku laboratuvarına yerleştirilir. Sensörler yardımıyla beyin aktivitesi ve solunum sisteminin performansı izlenir. Göğsün hareketi, kanın oksijenle doyması, solunan ve dışarı verilen havanın hacmi incelenir. Bu çalışma, uykunun 5 aşamasını tam olarak incelemenize, ihlali düzeltmeye ve nedenini belirlemenize olanak sağlar.
 • Uyku ortalama gecikme çalışması - narkolepsi tespit etmek için kullanılır. Gece nöbetleri, aşırı uyku hali ve uyku kontrolü ile ilgili zorluklarla karakterize olan bu nörolojik bozuklukla ilişkili olabilir.

Tanı ana kuralı kapsamlı bir yaklaşımdır. Yukarıdaki yöntemlere ek olarak, psikolojik, nörolojik ve psikolojik araştırmalar yapılmaktadır. Hastanın kronolojik tipi ve felce neden olan hastalıkların varlığı belirlenir.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Analizleri

Herhangi bir hastalığın tanısında laboratuvarda araştırma yöntemleri kullanılmaktadır. Analizler patolojik durumun nedeninin daha doğru belirlenmesini sağlar. Unutmayın ki uyku felci tıbbi tanılara uygulanmaz, bu nedenle parasomnia olarak sınıflandırılır. Laboratuvar çalışmalarına duyulan ihtiyaç, bozukluğun semptomlarına ve predispozan faktörler üzerinde çalışma olasılığına bağlıdır. Analizler, beyin fonksiyonu ve tonus kas dokusu arasında bir dengesizliğe neden olan daha karmaşık şüpheli bozukluklar için reçete edilir.

Bir hastaya narkolepsi gelişme riski varsa lökosit ajanlarını belirlemek için bir kan testi verilebilir. Bazı tip maddeler genetik materyale aittir, dolayısıyla otoimmün hastalıkların saptanmasında yardımcı olurlar. Tıbbi istatistiklere göre, dünya nüfusunun% 20'si narkolepsi ile ilişkili bir antijene sahiptir.

trusted-source[29], [30]

Enstrümantal teşhis

Uyku evresinden birinin ihlalini tetikleyen birçok faktör vardır. Hoş olmayan bir durumun kök nedenini belirlemek için enstrümantal teşhis gereklidir. Araştırmacı bir somnolog ve bir nörologla uğraşıyor.

Ana tanı yöntemi, video izleme ile polisomnografidir. Uyku evrelerini tanımlar, rotalarını ve olası başarısızlıklarını analiz eder. Doktor beyin, solunum ve kardiyovasküler sistemlerin aktivitesi hakkında bilgi alır. Ayrıca hasta kapnografi ve nabız oksimetresi geçirir. Bu duygusal duygusal ve motor tepkileri izlemek ve analiz etmek için gereklidir.

Serebral organik patoloji şüphesi varsa, beynin bilgisayarlı tomografisi ve MRI'sı ekstrakraniyal damarların ultrasonu yapılır. Bir nöropsikolojik muayene kullanarak psiko-duygusal durum değerlendirmesi de gösterilmiştir.

Ayırıcı tanı

Motor sistemi ve bilinç süreçlerinin ayrışması, nörolojik bozukluklara semptomlarında benzerdir. Diferansiyel teşhis, bu durumu bir dizi başka patolojiden ayırmayı mümkün kılar. İlk aşamalarda, defekt parasomniaya benzer, yani uyanış sırasında karotis yıkımıdır. Başlıca farkı, gözlerin çok hızlı hareket etmesi, uyurgezerlik, kabuslar ve şaşkın bilinçtir.

 • Felç, parasomnia kabuslarına benzer. Ancak gece terörü her iki patoloji için de karakteristiktir. Parasomnia ile, onlar 15 dakikadan uzun sürer ve onlardan sonra hayal kesilir. Stupor hızla biter, sonra kişi tekrar uyur.
 • Uyurgezerlik, hayal kırıklığı belirtisi olarak sınıflandırılmamıştır. Fakat anlık bir hareketsizlik onu kışkırtabilir. Çoğu zaman, bu, halsizlik kalıtsal doğası ile ortaya çıkar.
 • Karmaşıklık, derin uyku evresinin ihlali nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle, uyanışta, gece fenomeni içinde hareketsizliğe benzer güçlü bir kas zayıflığı vardır.
 • Sendrom epilepsi ile ayrıştırılır, EEG monitorizasyonu ve bunun için provokatif testler kullanılır. Hastaya bir epileptolog tarafından danışılır.

Ayırıcı tanı durumu iyice anlamak ve gerçek nedenlerini tanımlamak için bir fırsat sağlar.

Uyku felci veya yaşlı cadı sendromu

Geceleri bir dehşet içinde boğulmaktan uyandığında ve aynı zamanda yabancı bir varlık hissederseniz, o zaman uykulu bir felç ya da yaşlı cadı sendromunuz olur. Bu durum spesifik fizyoloji ve uyku faz bozuklukları ile ilişkilidir. Bu uykuya dalma veya ön-saçılma döneminde gerçekleşir. Bir kişi bir kelimeyi taşıyamaz, bağıramaz veya telaffuz edemez. Bu bir kaç saniyeden bir dakikaya kadar sürer, uyanır, uyuyan panik ve korku durumu hisseder.

Yaşlı cadı sendromu yüzyıllar boyunca incelenmiştir ve birçok başka dünyadaki kuvvetlerin eylemiyle ilişkili olduğu birçok dinde anlatılmıştır. Böylece, Ortodokslukta, saldırılar şeytanlarla ilişkilendirilir ve Müslüman inancı onları cinlerin hileleriyle açıklar. Dünyanın farklı ülkelerinin mitolojisinin bozukluğa dair kendi açıklaması vardır. Fakat paniğe ve korkusuna rağmen, stupor tehlikeli değildir. Gece dinlenme zamanını normale döndürmek için yeterli olmadığından, stresi ve gece istirahatını etkileyen diğer faktörleri en aza indirir.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi uyku felci

Uyku evresinden birinin ihlali bir hastalık değildir. Karotis felci tedavisi kolay bir iş değildir. Bunun nedeni, patolojik durumun kendini konservatif tedaviye bırakmaması, ancak kronik olabileceğidir. Bundan sonra, zaman zaman kusur gerileme evresine geçer, ancak daha da kötüleşirse, yaşam kalitesini kötüleştirir ve merkezi sinir sistemini olumsuz etkiler.

Tedavi aşağıdaki aşamalardan oluşur:

 • Doğru günlük rutinin organizasyonu. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek ve aktif bir yaşam tarzı sürmek gerekiyor. Gecelik dinlenme için önceden hazırlıklı olmanız gerekir: odayı havalandırmak, banyo yapmak, mümkün olduğunca rahatlamak. Son yemek yatmadan önce 3 saat olmalıdır.
 • Vücudu güçlendirmek. Doğru seçilmiş vitamin tedavisi, dış uyaranlara karşı direnci güçlendirecektir. Diyete özellikle dikkat edilmelidir, gıda vücudun normal çalışması için gerekli olan vitamin ve mineraller açısından zengin olmalıdır.
 • Kronik hastalıkların tedavisi. Bu, uyku problemlerini provoke eden faktörlerden biridir. Nörolojik, zihinsel ve diğer hastalıkların zamanında tedavisi, uyanmadan sağlıklı bir uyku vaadidir.

Tedavinin başarısı büyük ölçüde tedavinin zamanında başlatılmasına bağlıdır. Dengesizlik, gece başına birkaç nöbet için düzenli olarak ortaya çıkarsa, o zaman bir nörolog ve bir somnolog yardımı gereklidir.

Tıp

Motor sistemi ve bilincinin süreçlerinin ayrıştırılması bir hastalık olarak sınıflandırılmadığından, tedavisi için özel bir ilaç yoktur. Tüm terapi, uykuyu ve iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyen faktörlerin ortadan kaldırılmasına dayanmaktadır. Ancak, farmakolojik olmayan yöntemler yeterince etkili değilse, o zaman doktor ilaçları reçete eder. Kural olarak, bu ilaçlar uykuya dalma sürecini geliştirir ve uykusuzluk, sık uyanmalar ve diğer patolojik durumlar için kullanılır.

 • Doktorunuz ağrı bozukluğu kışkırtmak yaralanmalar ve diğer faktörlerden kaynaklanan olduğunu belirlemiştir Eğer hasta ibuprofen, diklofenak veya sedatif etkisi ile diğer ağrı kesiciler reçete edilir.
 • Felç bir duygusal bozukluk ile ilişkili ise, o zaman Triazolam veya Nitrazepam kullanın. Depresif bir bozuklukla, Kloralhidrat veya Amitriptilin gösterilir.
 • Zaman bölgelerini değiştirirken, geceleri çalışmanın yanı sıra yaşlı hastalarda ve zayıflamış bir vücutla yapılan saldırılar sırasında Flurazepam, Zolpidem veya Temazepam kullanın.

Uygun şekilde seçilen ilaçlar normal uykuyu, gece uyanmalarını ve aynı zamanda korku ve panik duygularını ortadan kaldırır. Popüler ilaçları daha ayrıntılı olarak ele alalım:

 1. melatonin

Melatonin, epifiz bezi tarafından üretilen bir maddedir, ayrıca uyku hormonu olarak da adlandırılır. Doğal çıktı, vücudun biyolojik saatine, yani gündüz-gece döngüsünün değişmesine bağlıdır. Madde antioksidan aktiviteye sahiptir, serbest radikallerin oluşumunu engeller.

 • Kullanım endikasyonları: uyku bozuklukları, uykusuzluk, gecikmiş uyku fazı sendromu, zaman dilimlerinde sık değişikliklerle biyolojik döngünün düzenlenmesi. İlaç bağışıklık sistemini uyarır, kan basıncını dengeler.
 • Melatonin bir tablet formuna sahiptir, bu nedenle oral uygulama için amaçlanmıştır. Yetişkin yaştaki hastaları yatmadan önce 1-2 tablet, 1-2 yaş üstü çocuklar için, yatmadan önce 1 kapsül reçete.
 • Olumsuz reaksiyonlar çok nadiren meydana gelir. Bu reçete dozu aşıldığında mümkündür. Midede rahatsızlık, baş ağrısı ve depresyon hali vardır.
 • Gebelik ve emzirme döneminde, 12 yaşın altındaki çocuklar için kullanmak kontrendikedir. İlaç sadece doktor tarafından reçete edilir.
 1. Vita-melatonin

Melatoninin sentetik analoğu. Eylemi, adenohipofiz hormonlarının salgılanmasının inhibisyonuna dayanır. Serotonin seviyesini arttırır, sirkadiyen ritimleri normalleştirir, uyku ve uyanıklığın biyolojik değişimini normalleştirir. Stres direnci, zihinsel ve fiziksel performansı artırır.

 • Kullanım endikasyonları: sirkadiyen ritim bozukluklarının tedavisi ve önlenmesi, sık sık saat dilimi değişimi. Kronik uykusuzluk, spontan gece uyanmaları ve diğer uyku bozuklukları ile yardımcı olur.
 • Tabletler su ile ağızdan alınır. Yetişkinler 1-2 adet atar. Aynı anda yatmadan 30 dakika önce bir gün. Terapi süresi 1 ayı geçmemelidir. Geceleri patolojinin önlenmesi için dozaj doktor tarafından belirlenir. Genellikle, 2 ay boyunca uyumadan önce 30 dakika boyunca 1-2 tablet.
 • Yan etkiler birçok organ ve sistem tarafından ortaya konmaktadır. Çoğu zaman, hastalar deri alerjik reaksiyonlar, döküntü, kaşıntı ve aynı zamanda gastrointestinal sistem ihlallerinden şikayetçidir. Olası baş ağrıları ve migren atakları, sıklıkla duygudurum değişiklikleri, görme keskinliği azalır, kas ağrısı. Onları ortadan kaldırmak için ilacı almayı bırakıp bir doktora görünmelisin.
 • Kontrendikasyonlar: ajan, lösemi, epilepsi, otoimmün hastalıklar, diabetes mellitus bileşenine bireysel hoşgörüsüzlük. Hamilelik ve emzirme döneminde ve ayrıca çocukluk çağındaki hastaların tedavisinde kullanılmaz. Doz aşımı durumunda, oryantasyon bozukluğu ve uzamış uyku gelişir. Tedavi için semptomatik tedavi kullanılır.
 1. Neurostabil

Bitkisel kökenli takviyeler, restoratif ve yatıştırıcı özellikleriyle. Kural olarak, bu patoloji uyku korkuya yol açmıştır sık saldırılar, olan hastalar için reçete edilir. İlacın bitkisel bileşimi, vücudun stresli durumlara karşı direncini arttırır. Motherwort bitki otu kekik, folik asit, Şakayık kökü, koniler şerbetçiotu, kalsiyum, potasyum klorür, magnezyum oksit, vitamin B, A, C, D, PP: Fito aşağıdaki bileşenleri ihtiva eder.

 • uyku sorunları, biyolojik çevrimleri, nevroz, stres düzeyi yüksek, artan nöro-refleks heyecanlanma, uykusuzluk, baş ağrısı ve migren durumu, sık nöbetler bozulması: kullanım endikasyonları. Somatik hastalıklar ile akut ve kronik streste etkilidir.
 • Uygulama ve dozaj yöntemi, her hasta için ayrı ayrı seçilir. Yetişkinler, öğünlerde günde 2-3 kez 1-2 kapsül ve çocuklar için günde 1 kapsül atarlar. Standart terapi gerekirse 30 gün sürer, tedaviyi uzatır.
 • Yan etki, ilacın bileşenlerinin intoleransı ile mümkündür. Nörosteabil bitkisel kökenli olduğu için, reçete edilen dozajların gözlenmesi şartıyla iyi tolere edilir. Hamilelik ve emzirme döneminde ilacın bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık ile kullanılması kontrendikedir.

Yukarıdaki ilaçlara ek olarak, sakinleştirici bitkisel ilaçlar (Valerian, Pustyrnik, Şakayık Kökü) kullanabilirsiniz, ancak sadece bir somnolog veya nörolog için.

Vitaminler

Pek çok bakımdan esenlik ve sağlık, tam bir gece uykusuna bağlıdır. Çeşitli nöbetler, sık dökülmeler ve buna bağlı stres, bağışıklık sistemini zayıflatır ve bedeni olumsuz etkiler. Vitaminler patolojik bir durumu önleyen kaynaklardan biridir. Hangi vitaminlerin, minerallerin ve eser elementlerin uykuyu normalleştirmeye yardımcı olduğunu daha ayrıntılı olarak ele alalım:

 • Vitamin A - Sinir hücrelerinin tam uykusundan ve sağlığından sorumludur. Yemelidir kurutulmuş madde, özellikle kayısı, sert tip peynir, yumurta proteini ve tereyağı, çiğ havuç ve tatlı patates ikmal için.
 • B grubunun vitaminleri - uykuya dalma sürecini normalleştirir, vücudu strese, kronik yorgunluğa ve beynin bozulmasına karşı korur. B1 doğal bir antioksidandır ve sinir gerginliğini giderir. Hububat (karabuğday, buğday, yulaf ezmesi), deniz lahana, süt içerir. B6, sinirliliği ortadan kaldırır, uykuya dalmaya yardımcı olur, ruh halini iyileştirir. Kuru erik, süt, tohum, domuz eti, patates püresi ve fındıkta bulunur. B12 beynin tüm işleminden sorumludur. Eksikliği ile, uykusuzluk ve gece stupor sık saldırıları vardır. Vitamin, sığır eti, domuz eti, karaciğer, süt ürünleri ve yumurtadır.
 • C vitamini - sinirlilik ve sinirlilik önleyici anti-stres hormonlarının gelişimini destekler. Limon, portakal, greyfurt, ıspanak, karnabahar, tatlı biber, domates, bektaşi üzümü.
 • D vitamini - bir rüyadan sonra gün boyunca dinlenmiş, yorgunluk ve esneme hissetmemeniz durumunda gereklidir. Vücudu güneşten, yani güneşlenirken deniz balıklarından ve alglerden aldığı vitaminleri alır.
 • E vitamini - beynin normal çalışması, yorgunluk ve uyuşukluk kontrolünden sorumludur. Eksikliğini telafi etmek için diyette fındık, zeytin ve ayçiçek yağı bulunmalıdır.
 • Magnezyum - uykuya dalma ve sık uyanma ile ilgili problemler varsa, o zaman vücut bu maddeden yoksundur. Günlük diyetin yenilenmesi için sebze, kabak çekirdeği, çeşitli fındık, baklagiller ve balık bulunmalıdır.
 • Potasyum - eksikliği ile, endişe verici bir rüya, sık gece uyanışları vardır. Potasyum, muz, sebze, fırınlanmış patatesleri soyunur.

Fizyoterapik tedavi

Motor sistemi ve bilinç arasında bir dengesizlik olan yardımcı bir yöntem olarak, sıklıkla fizyoterapi kullanılır. Kendi özelliklerine sahiptir, bu nedenle işlem tipi doktor tarafından belirlenir ve patolojik semptomların şiddeti üzerine odaklanır. Tedavi, otonom sinir sisteminin normalleşmesi için vücudun tonlanması ve psiko-stimülasyonunu amaçlamaktadır.

Fizyoterapik tedavi bu prosedürlerden oluşur:

 • Sedatif, yatıştırıcı ilaçlar ile elektroforez.
 • Kan dolaşımını normalize etmek için masaj yapın, gerginliği ve endişeyi hafifletin.
 • Elektrosonoterapi - sabit bir akım nabzının merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisi.
 • Deniz tuzu, uçucu yağlar, inci, oksijen ve iyodür-brom banyoları ile rahatlatıcı banyolar.
 • Yaka bölgesinin galvanizasyonu - akımın sinir ucu üzerindeki etki.
 • Akupunktur - vücudu uyarmak için akupunktur noktaları için özel iğneler vücuda uygulanması.
 • Aeroterapi - ücretsiz hava kullanımı ile climatotherapy.
 • Elektro uyku - zayıf düşük frekanslı elektrik darbeleri ile tedavi. Bunun için hastanın göz kapakları, beyne ve kan damarlarına akım ileten elektrotlarla yerleştirilir.

Fizyoterapi, hidropatik kurumlar, sanatoryumlar veya masaj odalarında gerçekleştirilir.

Alternatif tedavi

Gece fenomeni antik çağlardan bilinmektedir. Bunu ortadan kaldırmak için, bu güne olan ilgisini kaybetmeyen alternatif bir tedavi kullanıldı. Geleneksel olmayan tedavi yöntemleri, uyku bozukluklarının, uyuşukluğun, uykusuzluğun ve diğer rahatsızlıkların etkili ve güvenli bir şekilde giderilmesini sağlayan sadece bitki bileşenlerinin kullanımına dayanmaktadır.

Uyku felci için popüler alternatif tarifler:

 • Hızlı ve kolay bir uykuya dalmak için bir bardak ılık süt almanız ve bir kaşık bal ile karıştırmanız tavsiye edilir. Yatmadan önce hemen içmelisin.
 • Lavanta, nane ve gül (5-7 damla) aromatik yağlar ile sıcak bir banyo rahatlamak, gerginlik rahatlatmak için yardımcı olacaktır. Kural olarak, böyle bir prosedürden sonra, uyku uyanmadan uyanana kadar sürer.
 • 200 gr bal 30 ml elma sirkesi ile homojen bir kıvamda karıştırıldı. Yatmadan 30-40 dakika önce, karışımın birkaç kaşığını alınız. Bu uykuya dalmayı hızlandıracak ve mümkün olduğunca rahatlamaya yardımcı olacaktır.
 • Yatmadan önce, nane, alıç ve melissa ile hipnotik etkisi olan yatıştırıcı bir çay hazırlayabilirsiniz. Tüm malzemeleri eşit oranda alın, kaynar su dökün, 20 dakika demleyin ve süzün. Bal ile çay içebilirsiniz. Böyle bir araçtan sonra rahatlatıcı bir banyo mükemmeldir.

Çoğu durumda, alternatif tedavinin vücut üzerinde zararlı bir etkisi yoktur, ancak istenmeyen reaksiyonları önlemek için doktorunuza danışmak daha iyidir.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41]

Bitkisel Arıtma

En güvenli ve aynı zamanda, uyku evrelerini normalleştirmek için etkili araçlar, uykuya dalma ve uykusuzluğu ortadan kaldırma süreci, otlar ile tedavidir. Bitkisel bileşenler, yan etkilere neden olmadan vücut üzerinde yavaşça hareket eder.

Bitkisel tedaviler için etkili tarifler:

 • Uyku çimi ezilmiş taze çiçekler bir avuç dolusu, 500 ml votka dökün ve 10-15 gün boyunca karanlık, serin bir yerde demleyin. Alınan, bir rüyadan önce 10 ml süzülüp kabul edilmesi gerektiği anlamına gelir.
 • 20 gram ot valesi 250 ml kaynar su dökün ve soğumaya bırakın. Elde edilen infüzyon süzülür ve 100 ml alınır.
 • Bir parça kuru öğütülmüş alıç meyvesi kaynar sudan 400 ml dökülür ve 1-2 saat ısrar edilir. İnfüzyon, istirahatten 30-40 dakika önce üç öğünde filtrelenmeli ve sarhoş olmalıdır.
 • Eşit oranlarda valerian, nane, hop koni, ezilmiş hindiba kökü ve bal otu alın. Tüm malzemeler karıştırılmalı, kaynar su dökülmeli ve tamamen soğutuluncaya kadar ısınmalıdır. Gece dinlenmeden 1-1.5 saat önce gergin bir içecek alınır.
 • 1: 1: 1 oranında 1: 1: 1 oranında calendula, kekik ve motherwort kuru çiçekler 250 ml kaynar su dökün ve 10 dakika kısık ateşte pişirin. İnfüzyonu ısıtın, bal ekleyin ve geceleri iç.

Herhangi bir bitkisel infüzyon uygulamasından önce, alınan ilaçlarla zayıf etkileşime girebildikleri veya vücudun belirli patolojilerini güçlendirebildikleri için doktora danışmak gerekir.

Homeopati

Alternatif ilaç veya homeopati, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Uykusuzluk, uyku bozuklukları ve uykulu felçlerin giderilmesi için kullanılır. Homeopatik preparatlar, patolojik durumun nedenini belirledikten sonra sadece tıbbi amaçlar için kullanılır.

Homeopatik arsenalde uyku fazı bozukluğunu tedavi etmek için 1000'den fazla farklı yol vardır. Her hasta için ilacın formu, dozaj formu ve dozu bireyseldir. Bu, yan etkiler, bağımlılık veya yoksunluk belirtileri geliştirme riskini en aza indirir.

Ortak homeopatik ilaçlar:

 • Aconite - sık uyanmalar, huzursuz rüyalar, anksiyete ve stres ile ilişkili uykusuzluk ve uykuya dalamama konusunda yardımcı olur.
 • Arnica - gece uykusunun sebebinin fiziksel aktiviteyi veya aşırı eforu arttırması durumunda kullanılır.
 • Koffea - artan zihinsel aktivite ile ilişkili ihlaller için etkilidir.
 • Nux vomica - sık sık gece uyanma, gündüz gece felç birkaç saldırıları, karanlık rüyalar, erken uyanma ve ağır sabah uyku, şiddetli baş dönmesi ve esniyor.

Tedavinin en iyi etkisi hastanın olumlu bir tutumu ile mümkündür. Sorun ne kadar az kalıyorsa, uyku sakinleşecektir.

Ameliyat tedavisi

Uyku sırasında istemsiz nöbetlerin tedavi edilmesi için, kural olarak, ilaç dışı yöntemler kullanılmaktadır. Yani, farklı fizyoterapi prosedürleri, günlük rutine uyulması, beslenme ve daha fazlası. İlaç kullanımı stuporun vücudun diğer patolojilerinin bir belirtisi olduğu zaman, çok nadiren kullanılır.

Karotis paralizisinin operatif tedavisi, bozukluğun, örneğin, horlamanın neden olduğu solunum bozukluklarının bir sonucu olarak ortaya çıkması durumunda mümkündür. Operasyon kök nedenini ortadan kaldırmak için gerçekleştirilir. Tam teşekküllü bir teşhis, uyku fazı bozukluklarının tüm faktörlerini ortaya çıkarmayı ve en etkili tedavi yöntemlerini seçmeyi sağlar.

Önleme

Karotis felci sendromu ölümcül bir patoloji değildir. Bu nedenle, önlenmesi, uykudaki tüm fazları normalleştirmeyi amaçlamaktadır. Çoğu durumda, hastaya belirli bir tedavi verilmez, çünkü bir dizi destekleyici ve genel restoratif önlem, bozukluğu ortadan kaldırabilir.

Önleme yöntemleri:

 • Vücudun kontrolü ve uyku problemlerine yol açabilecek hastalıkların zamanında tedavisi.
 • Psikotansiyel arka planın normalleşmesi için hafif antidepresanların (bitki bazında) alınması.
 • Yatmadan önce stresli durumları veya aşırı yükleri en aza indirme
 • Yatağa gitmeden önce odayı havalandırın.
 • Son yemek, planlanan gece dinlenme saatinden üç saat önce olmalı.
 • Tam sekiz saatlik bir uyku.

Bu tavsiyelerin gözetilmesi, korku ve kabus olmadan tam bir uykunun restore edilmesine yardımcı olur.

trusted-source[42], [43]

Tahmin

Uyku felci farklı yaşlardaki insanların korkularının sebebidir. Beklenmedik bir şekilde ortaya çıkıyor ve bir panik ve korku durumu bırakıyor. Ancak, tedavi ve önlenmesinde doğru yaklaşımla, uygun bir prognoza sahiptir. Uyku ve uyanıklık, yeterli beslenme ve düzenli egzersiz ile uyum, yaşlı cadı sendromunu rahatsız etmeyecek tam teşekküllü, sağlıklı bir gece uykusunun garantisidir.

trusted-source[44], [45]

Bilmek önemlidir!

İnsanlar farklı zamanlarda bu hastalığı ne kadar farklı olarak adlandırırlarsa olsunlar, bir hayatın ruhu ve uzun bir süre boyunca sağlıklı bir zihin, neredeyse tamamen hareketsiz bir bedende kilitli kaldığında, bir durumun trajedisini aktarabilir mi?

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.