You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Kanser önleme olarak probiyotikler

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Çeşitli araştırma grupları, insan bağırsağında yaşayan bakterilerin iyi oluşu etkileyebildiği gibi, özellikle de obezite, depresyon gibi bir dizi rahatsızlığa ve hastalığa neden olabileceğini tekrar tekrar tartışmıştır. Son verilere göre, bağırsak bakterileri belirli kanser türlerinin gelişmesini engelleyebilir.

Bilim adamları, bazı mikroorganizmaların vücuttaki kötü huylu oluşumların gelişimini yavaşlattığını veya tamamen durdurabildiğini bulduğu California Üniversitesi laboratuarında yeni bir çalışma yürütülmüştür. Gelecekte, onkolojinin gelişme riskinin bağırsak bakterilerinin analizi ile sağlanmasına yardımcı olması ve gerekirse, bir probiyotik programının insanlığın kansere karşı korunmasına yardımcı olacağı muhtemeldir.

Içinde insan bağırsak bakterilerinin büyük miktarda yararlı olup hem yaşamaktadır. Her tür mikroorganizmaların kendi özellikleri vardır, soruşturma sırasında, bu kullanışlı arasındadır ve yaygın olarak tıp alanında dışında kullanılması bakterileri Lactobacillus jonhsonii 456, insan sağlığını etkilemesi mümkün olduğu bulunmuştur. Testler, Lactobacillus johnsonii 456'nın vücuttaki enflamatuar süreçleri önemli ölçüde azalttığını ve DNA'ya zarar verdiğini göstermiştir. Birçok hastalığın gelişimi önemli bir rol iltihabıdır oynadığını dikkati çekiyor değil bir istisnadır ve onkoloji, nörodejeneratif, otoimmün hastalıklar, kalp hastalığı ve benzeri. Araştırmacılar bağırsak mikroflorası üzerine etkisi önemli ölçüde kanser büyüme sürecini yavaşlatabilir ve probiyotikler yardım söyledi Belirli kanser türlerinin gelişmesini önler.

Teoriyi doğrulamak için bilim adamları, Louis-Bar sendromuna (cilt ve sinir sistemini etkileyen nadir bir kalıtsal hastalık) neden olan bazı gen mutasyonları olan kemirgenlerle deneyler yaptılar. Nörolojik bozukluk, lösemi, lenfoma ve diğer bazı kanserlerin gelişimini tetikleyebilir.

Tüm deneysel kemirgenler uzmanları iki kısma ayrılmıştır: bazıları anti-enflamatuar özelliklere sahip bakteriler, bağırsak mikroflorasına özgü diğer mikroorganizmalar, hem anti-enflamatuar hem de enflamatuar özelliklere sahiptir. Gözlemler sırasında bilim adamları, kemirgenlerde, "iyi" bakterilerin baskın olduğu bağırsakta, lenfomanın (bağışıklık hücrelerinin tümörleri) daha uzun süre geliştiğini belirtmiştir. Faydalı bakterilerin çok sayıda alıcı kemirgenler bağırsakta (anti) metabolitleri de geliştirme olasılığını azaltır, geliştirilmiş metabolizması, gözlenen kemirgenler bu grupta, kötü huylu tümörlerin gelişmesini engelleyen, tespit edilmiştir kanser.

Bilim adamları, diğer şeylerin yanı sıra, kemirgenlerde yaşam süresinin "iyi" bir mikroflora, daha az gen hasarı ve vücutta küçük enflamatuar süreçlere sahip olduğunu belirtmişlerdir.

Sonuç olarak, araştırmacılar probiyotik almanın bağırsak mikroflorasının kompozisyonunu düzenlemeye yardımcı olacağını ve kötü huylu tümörlerin gelişmesini önlemek için mükemmel bir koruyucu araç olabileceğini belirtmiştir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Bilmek önemlidir!

Meme kanserli kadınlarda, özellikle metastaz varlığında serum HER-2 / neu konsantrasyonunda artış gözlenir. Ayırma noktası olarak 15 ng / ml değeri kullanılır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.