You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bilim adamları kanserin nasıl geliştiğini keşfettiler

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Kanser Araştırma Enstitüsü'nde (Londra), bir bilim adamları ekibi tümör büyümesinin nedenlerini keşfettiler, dediler ki, tümör komşu kan damarlarından ek besin alabilir.

Çalışmanın sonuçları zaten bilimsel dergilerden birinde yayınlanmıştır.

Kötü huylu oluşumlar genellikle kanser hücrelerine besin sağlayan ayrı bir dolaşım sistemi oluşturur. Modern kanser terapisi, antioanjiyojenik ilaçlar yardımıyla tümör büyümesini bastırmayı hedeflemektedir, ancak yeni bir çalışma, kanserin, yakınlarda bulunan kan damarlarından ek beslenmeyi sağlayabileceği ve bunun sonucunda nükslerin meydana gelebileceğini göstermiştir. Bilim adamları uzun zamandır bu süreci anlamak mümkün olmuştur, ancak İngiliz tümör basitçe gelişmenin başka yöntemler kullandığını belirlemek başardık - tümörde dolaşım sisteminin gelişmesini bastırılmış, eğer komşu damar ve dokulara bağlı ve bir besin kaynağı olarak kullanıyor. Bu, bir tümörün antikanser tedavisine karşı bağışıklık kurmasıdır.

Bilimsel grubun bulguları karaciğer kanseri olan laboratuar kemirgenleri ile yapılan deneylerle doğrulandı . Tedavinin başlangıç aşamasında, fareler, kanser hücrelerinin büyümesini etkili bir şekilde inhibe eden anti-anjiyogenler aldı, fakat sonunda kanser bitişik damarlara "bağlı" ve ilaçlar tamamen etkisizdi. Ayrıca, bilim adamları sıra dışı bir özelliği işaret ettiler - malignan oluşumlar tedavi sonuna kadar tepki gösterdi, kemirgenler antiangiogens almayı bırakmaz, tümör kendi dolaşım sistemini oluşturdu ve büyümeye devam etti. Bilim adamlarına göre bu özellik, bazı kanser hastalarının neden tedavide bir miktar kesinti yaptıktan sonra pozitif dinamikleri olduğunu açıklıyor.

İngiliz uzmanlar, tümör gelişim mekanizmasının anlaşılmasının, etkili tedavi yöntemleri yaratacağından ve kanser hücrelerinin büyümesini tamamen bastıracağından emindir.

Bazı uzmanlar kanserin gelişimini anlamaya çalışırken, başka bir araştırma grubu, hastanın kendi bağışıklık sistemini harekete geçirerek kanseri tedavi etmenin mümkün olduğunu söyledi. Tümör örneklerinde bulunan yüzey proteinleri, bağışıklık sisteminin çalışmasını kanserli bir tümöre karşı yönlendirmeye yardımcı olacaktır. Hastaların DNA'sını inceledikten sonra, bilim adamları, tümörde bulunan ve malign hücreleri kontrol etmek için bağışıklık sistemini harekete geçiren proteinlere dayanan bir aşı oluşturmanın mümkün olduğu sonucuna varmışlardır.

Ancak böyle bir tedavi henüz klinik çalışmalarla doğrulanmamıştır ve araştırma ekibi önümüzdeki 2 yıl içinde daha fazla deney için gerekli tüm izinleri almayı ummaktadır.

Bilim adamlarının daha önceki kanser teşebbüslerinin, hastanın kendi bağışıklığının yardımıyla kansere karşı direnme çabalarının başarısız olduğunu belirtmek gerekir. Uzmanlar, başarısızlıkların, başlangıçta vücudun yanlış bir şekilde hedef koyduğu gerçeğinden kaynaklandığını açıkladı - kanser hücreleri mutasyona uğradı, görünümleri ve reaksiyonları farklı olabilirdi. Bilim adamlarından biri, yeni çalışmanın, tümörün bağışıklık sisteminin tanıyabildiği izler bıraktığını, bu nedenle yeni bir tedavi yönteminin oldukça etkili olabileceğini, ancak en önemlisi, bu tedavinin nispeten ucuz olacağını buldu.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Bilmek önemlidir!

Kanser-embriyonik antijen - glikoprotein, gastrointestinal sistemde embriyonik gelişim sırasında oluşmuştur. Kanser-embriyonik antijenin korunması, sigara içimini ve daha az oranda alkol alımını etkiler.

Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.