You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

İnme çayı önlemek için

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Bilim adamları, insanların günlük olarak, özellikle çay ve kahve tüketmeye alışık oldukları çeşitli içeceklerin özelliklerini incelemeye devam ediyor. Çeşitli çalışmalar sırasında, bu içeceklerin hem faydaları hem de zararları ortaya çıkarıldı.

Amerikalı uzmanların yakın zamandaki çalışmaları, çay severlerin kalp ve damar hastalıkları geliştirme riskinin azaldığını göstermiştir.

Bilim adamlarına göre, günde sadece bir fincan çay koroner arterlerdeki kalsiyum düzeyini azaltacak ve inme ve kalp krizi de dahil olmak üzere çeşitli kalp damar hastalıkları gelişme şansını% 35 oranında azaltacaktır .

Bu sonuçlara göre, bilim adamları 6 yıl gönüllü katılımıyla 15 yıl süren uzun bir araştırmanın ardından geldi.

Deneyde katılımcıların sağlık gözlem ve araştırmanın sonucunda, bilim adamları günde% 35 oranında bir bardak çay içmek için gerekliydi grubunda kalp hastalığı ve kan damarlarının riskini azaltır ve gruptaki bulundu, her gün çay, en az üç fincan içti katılımcılar, Bilim adamları, koroner arterlerdeki kalsiyum seviyesinde bir düşüş olduğunu göstermiştir. Kalsiyum birikiminin kalp krizi geçirme riskini artırdığını hatırlamaya değer . Bu patoloji, toplumdaki engelliliğin ve ölüm oranının ana nedenidir.

Modern tıbbi başarıların, kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olan önemli bir uyuşturucu madde arenasına sahip olmasına rağmen, bilim adamları birçok hastanın sadece çayın kalbi için faydalarından şüphe etmedikleri ve bu harika içeceği göz ardı ettikleri konusunda uyarıyorlar.

Çayda, insan vücudunun çeşitli organları ve sistemleri üzerinde yararlı etkileri olan birçok madde - amino asitler, proteinler, alkollü maddeler, mineraller ve tanenler bulunur. Içecek besin miktarı çayın çeşitleri, aynı zamanda doğru bira da bağlı - içeceğin tadı ve faydaları büyük ölçüde bu tür sıcaklık, bira miktarı, bira zaman olarak yemekler, su kalitesi ve diğer görünüşte önemsiz küçük şeyler, etkilenir Aynı zamanda, çay yarım saatten fazla bir süre önce tekrar ısıtılamaz veya kaynatılamaz, aksi takdirde sağlıklı bir içeceğin çayları gerçek bir zehir haline dönüşür.

Bilim adamlarının ilgisi sadece çay değil, kahve. Bu içeceklerden hangisinin daha popüler olduğunu söylemek zordur, ancak doktorlar bazı insanların kahve içmekten kaçınmasını ve bu hoş kokulu içecekleri kötüye kullanmasını tavsiye eder, çünkü diyabet veya başka ciddi hastalıklar da olabilir.

Ancak kahvenin insan vücudu için de yararlı özellikleri vardır, örneğin yakın zamanda yapılan bir çalışmada, günde birkaç fincan kahve iltihabı azalttığı ve kanseri önlediği bulundu. Ancak hipertansif hastalar ve kalp hastalığı olan hastalar kahve içemezler, hatta günde bir fincan bile sağlık durumunu olumsuz etkileyebilirler.

Ayrıca, obeziteden muzdarip insanlara kahve içilmesi tavsiye edilmez, çünkü bu durumda diyabet geliştirme olasılığı artar.

Genel olarak, çay ve kahve hem vücudu olumlu yönde hem de olumsuz yönde etkileyebilir, ancak bilim adamları bir kez daha her şeyi bilmeniz gereken şeyleri bilmeniz ve kaliteli ürünlere öncelik vermeniz gerektiği konusunda uyarır.

Bilmek önemlidir!

İnme, beyin fonksiyonlarında bozulmuş beyin dolaşımına bağlı ani bir bozulma ile karakterize edilen bir dizi koşulu kapsayan geniş bir terimdir. Serebral damarın oklüzyonundan sonra ortaya çıkan durumu tarif etmek için "serebral iskemi" teriminin kullanılması tavsiye edilir. Damar trombozu da iskemiye neden olabilir, ancak arterin tıkanmasından daha az görülür. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.