You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

En eski retrovirüsler insan DNA'sında bulunur.

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Genetik, muhtemelen, bir milyon yıldan fazla bir zaman önce atalarımızdan oraya ulaşan insan DNA retrovirüslerinde ortaya çıktı. Retrovirüsler ağırlıklı omurgalıları enfekte virüslerin oldukça geniş aile denir, en iyi bilinen ve temsili retrovirüs tarafından bugün çalışılan olduğunu HIV

Bilim adamlarına göre, bu keşif, antik insanların ne hastalandığını, nasıl tedavi edildiğini bilmeye yardımcı olacak, bu bilginin HIV ve diğer retrovirüsler için tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde yardımcı olacağı muhtemeldir .

İnsan genomunda, 10'dan fazla retrovirüs fragmanının yanı sıra virüsün orijinal formunda tamamen korunmuş genomu tanımlanmıştır. Uzmanlar, eski virüsü insan DNA'sından "çekip" çıkarabildiklerini ve bir ajanı enfekte edebildiklerini belirttiler. Araştırma grubunun bir üyesi olan John Coffin, deneylerin akademik topluluk için son derece ilginç olduğunu, çünkü modern insanın ortaya çıkmasından önce bile antik çağlardaki virüslerin "davranışlarını" incelemeye izin vereceğini açıkladı.  

Endojen retrovirüsler, hem zararsız hem de hayatı tehdit eden çeşitli gen mutasyonlarına neden olan DNA'ya nüfuz edebilir ve değiştirebilir. İnsan genomunda, endojen retrovirüslerin genlerinin yaklaşık% 8'i tespit edilir, hepsi kodlayıcı olmayan DNA'ya girer, yani. Protein üretimi için "talimatlar" bulunmayan kısımda.

Coffin ve meslektaşları, farklı ülkelerde yaşayan 2.000'den fazla insanın DNA yapısını karşılaştırdı ve analiz etti. Bilim adamlarının ataları Neanderthal ya da Denisov insanlarıyla melezlenmemiş olan Afrikalı nüfus üzerinde de çalıştıklarını belirtmek gerekir. Çalışma, insan DNA'sında beklenenden çok daha fazla sayıda retrovirüs kalıntısı bulunduğunu ortaya çıkardı.

En farklı insanların genomlarını karşılaştıran bilim adamları, sonuç olarak, insanlığın bireysel temsilcileri için mevcut olan restoravirüsleri keşfettiler. Bilim adamları böyle bir sonuç beklemiyorlardı - retrovirüslerin sayısı oldukça büyüktü, Tabut grubu yalnızca biri tamamen korunmuş bir virüs olan 20 endojen retrovirüsü buldu, diğerleri DNA'da sadece parçalarda mevcuttu.

Virüsün oldukça ağır hasar görmüş ve birçok tekrarı olan parça parçalarında uzmanlar, bu virüslerin nasıl davrandığını, insan vücuduna nasıl nüfuz ettiğini ve sonuçlarının ne olduğunu açıklayamazlar.

Tanımlanan tam retrovirüs, bölünme için gerekli tüm bileşenlere sahiptir: zarf içindeki proteinlerin sentezi için gerekli genler, konakçı hücrenin DNA'sına dahil edilmesi ve çoklu kopyaların üretimi.

Araştırma grubuna göre, bugün elde ettiğimiz retrovirüs, DNA'mızda tamamen mevcut olan ikincisidir (ilki, yeryüzünün nüfusunun 1 / 4'ünde bulunan K113 provirüsüdür).

Açıklamada John Tabut bu keşif bilimine büyük önem taşımaktadır, bu yüzden de bir gelecek inşa etmek için belki de geçmiş anlamak ve hastalık süreçleri ve tedavi alarak yerine derinliklerine izin yanı daha bir milyon yıl önce gibi gelişmiş retroviral enfeksiyonların tedavisini geliştirmek için yardımcı olacaktır (HIV, kanser söyledi hematopoietik veya lenfoid doku neoplazmı, vb.)

Bilmek önemlidir!

Kriptosporidiyozdaki klinik belirtilerin temeli, akut enterit veya gastroenterit tipine göre ilerleyen ve enfeksiyondan 2-14 gün sonra gelişen diyare sendromudur. 20 kez günde ortalama aralıklarla, çok kötü kokan bol sulu (choleriform) sandalye gözlenen bağışıklık yetmezliği olmayan hastalardaki gün (2 ila 26) 7-10 için. Hasta günde 1 ila 15-17 litre sıvı kaybeder. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.