You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bilim adamları HIV'den hücreleri temizleyebildiler

Makalenin tıp uzmanı

Internist bulaşıcı hastalık
, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Genetik, immün yetmezlik virüsü ile enfekte olan hücrelerin, özellikle HIV'den "ekstra" bileşenlerden arındırılabileceğini buldu . Yeni teknolojiler, bağışıklık hücrelerinden viral genleri kesmenize izin verirken, virüsün ikincil gelişimi riski neredeyse yok.

Kamel Khalili liderliğindeki bir grup araştırmacı, birkaç yıl önce, hücrelere yerleştirilen virüs genomlarını tanımlamanıza olanak tanıyan teknoloji hakkında şunları söyledi. Daha sonra bilim adamı, CRISPR / Cas9 adlı yeni sistemin etkinliğini göstermek için kaldırıldı - virüsün genomları, sistemin onları bir hücrede tanıdığı ve yok ettiği karakteristik bir farklılığa sahiptir. Şimdi uzmanlar yine hücreler immün yetmezlik virüsü yok etmek CRISPR / Cas9 teknoloji kullanan ve hücreden virüs kaldırmak için kanıtladık onlara ek olarak tamamen mümkün olduğunu bağışıklık hücreleri kromozomda yeniden gömme teknolojisi blokları HIV.

çoğu durumda immün yetmezlik virüsü etkileyen hücreleri ile çalışan bilim adamları - daha iyi uzmanların sonuçlarını izlemek için T-lenfositler, ek olarak değiştirilen immün yetmezlik virüsü kopya, yüzlerce katıldı genomunda aydınlık gelişmesine yol açmıştır bir floresan protein üzerinde HIV genlerinden biri yerini almıştır Hücredeki virüsün aktivasyonundan sonra moleküller. Virüs yaşam aktivitesinin genlerin katılması üzerinde Cas9 etkilenmez, ancak bağışıklık sistemi bozucu virüs genomunun kaldırma T lenfositleri RNA ekspresyon kılavuzları oluştu. Çalışma sırasında, araştırmacılar orijinal hücre 4 HIV ile ilgili kalıntılar olduğu bulundu, fakat hepsi Halil sisteminin yeni grubuyla yok edildi. Ayrıca uzman, gen ekspresyonu ve RNA Cas9 devamıdır hücrenin DNA HlV'nin yeniden girmesini önlemek için kılavuzları olduğunu bulduk.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmaların, HIV virüsünün immün hücrelerden virüsün uzaklaştırılmasına dayanan yeni HIV tedavisi yöntemleri geliştirmeye yardımcı olacağını belirttiler ve bilim adamları da böyle bir tedavi yönteminin hastalığı tamamen ortadan kaldıracağını kabul ettiler.

Şimdi bağışıklık yetmezliği virüsü bazı ülkelerde önemli bir sorun olmaya devam etmektedir ve bugüne kadar tedavi sadece virüsün gelişimini durdurur ve ancak bu tedavi tamamen vücutta virüsü yok etmek izin vermez birkaç yıldır hastaların ömrünü uzatmak için yardımcı olur antiretroviral tedavi dayanmaktadır. İmmün yetmezlik virüsü, insan hücrelerinin genomuna hızlı bir şekilde entegre olabilmesinden farklıdır; burada "yerleşir" ve nüksetme nedenleri haline gelir. Bugün, tüm umutlar genetik mühendisliği üzerine yerleştiriliyor ve uzmanlar yeni yöntemlerin sonsuza kadar HIV'den kurtulmalarına izin vereceğini umuyorlar.

CRISPR / Cas9 sistemi, hücrelerin virüsten korunmalarına dayanarak geliştirilmiştir ve DNA'nın "gereksiz" bölümlerini tanımakta ve tüm gereksiz hücreleri hücreye zarar vermeden temizleyebilmektedir.

Şimdi uzmanlar testlerin sadece ilk aşamasını gerçekleştirdiler ve CRISPR / Cas9 sistemi etkinliğini kanıtladı, araştırma grubunun yeni sistemin ilkesini incelemek için sadece ilk aşamada veya hastalık gelişiminin tüm aşamalarında etkili olup olmadığını anlamak için çalışma.

trusted-source[1], [2]

Bilmek önemlidir!

Beta2-mikroglobulin, hücre çekirdeğinin yüzey antijenlerinin düşük moleküllü bir proteindir. Kan serumundaki varlığı, bireysel hücre elemanlarının bozulması ve onarılması işlemlerinden kaynaklanır. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.