^
A
A
A

Alkollü içecekler uyku kalitesini etkiliyor

 
, Tıbbi editör
Son inceleme: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

03 February 2022, 09:00

Çoğu insan alkol aldıktan sonra kısa süre sonra uykulu hissetmeye başladığını not eder. Buna ek olarak, istatistikler, birçok kişinin uykuya dalmayı iyileştirmek için belirli bir doz alkol kullanımını uyguladığını bildirmektedir. Alkol gerçekten iyi uykuyu teşvik edebilir, ancak başka yan etkileri de var mı? Amerikan Ulusal Uyku Vakfı (Ulusal Uyku Vakfı) çalışanları bu sorunu çözmeye çalıştı.

Alkollü içeceklerin etkili etkisi, derin uyku sırasında daha belirgin olan delta beyin aktivitesi olarak adlandırılan uykudaki yavaş dalgalanmalardan kaynaklanır. Ancak alkolün etkisi altında, çalışmasına devam eden başka bir aktivite - dinlenmenin huzurunu olumsuz yönde etkileyen alfa aktivitesi. Böylece, bir kişi alkolik bir libasyondan sonra yatağa gittiğinde, beyni aktif durumda olmaya devam eder ve beklenen dinlenme gerçekleşmez.

İnsanlar alkol içerken oldukça hızlı uykuya dalmalarına rağmen, genellikle sabahtan önce uyanırlar. Bu etki, biyokimyasal süreçlerde ve özellikle enerji ve sinyallerin iletilmesinde önemli bir rol oynayan bir nükleozid olan adenosinin beyin yapılarında artan birikiminden kaynaklanmaktadır. Bu madde, vücut üzerindeki sakinleştirici etkisi olan sinir hücreleri arasında sinir sinyallerini ileten kimyasal bileşikler olan nörotransmitterlerin salınımını engeller. Adenozin olmadan nöronlar ateşlenmeye devam eder. Bununla birlikte, eylemi, bir kişinin yeterince dinlenip uyuduğu andan önce bile durur. Bu nedenle uyku yetersiz kalır ve sonuç olarak beyin ve tüm vücut yeterince dinlenmez.

Alkolün bir diğer olumsuz etkisi de boğaz kaslarını da etkileyen vücudun tamamen gevşemesidir. Gevşemiş kaslar, horlama ve apne görünümünü tetikler - nefesin kesilmesi, vücut üzerinde son derece olumsuz etkisi olan tuhaf sakin dönemler: sabahları sağlık acı çeker, baş ağrıları ve gündüz uyku hali ortaya çıkar, hafıza ve dikkat bozulur. Uyku apnesi sırasında beyin, kandaki oksijen seviyesindeki azalma hakkında sinyaller alır. Sonuç olarak, kişi gece yarısı uyanır, basıncı artabilir, anjina pektoris atağı veya akut serebrovasküler kaza riski artar. Aynı zamanda, oksijen eksikliğinin arka planına karşı dokular, vücuttaki glikoz seviyesini kontrol eden hormonal bir madde olan insüline karşı bağışıklık kazanır. Bu süreçler, bir kişinin gün boyunca bir arıza hissetmesine neden olur.

Dikkat çekici bir şekilde, bir kişi uykuya dalmak için ne kadar sık alkol kullanırsa, sağlık sonuçları o kadar şiddetli ve olumsuz olacaktır. Çoğu durumda, uykuya dalma sürecini düzeltmek için sağlıklı bir yaşam tarzına gelmek, vücut ağırlığını normalleştirmek ve alkol almayı bırakmak yeterlidir.

Sleepfoundation web sitesinde daha fazla bilgi 

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.