You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

2030'a gelindiğinde, HIV ortadan kalkacak

Makalenin tıp uzmanı

Internist bulaşıcı hastalık
, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

HIV enfeksiyonu ilk kez 30 yıldan uzun bir süre önce ortaya çıkmış ve gezegen boyunca hızla yayılmaya başlamıştır, o zamandan beri bilim adamlarının tüm çabaları bu hastalığa karşı etkili ilaçlar geliştirmeyi amaçlamaktadır. HIV ve AIDS'e yönelik zafer, tüm insanlığın temel hedeflerinden biridir ve en son bilimsel başarılar, bilim adamlarının buna yakın olduğunu göstermektedir.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Michel Sidibé, HIV ve AIDS konularının tartışılmasına yönelik uluslararası konferansta, 2030 yılında dünyadaki HIV salgınının biteceğini belirtti . Sidibé'ye göre, şimdi, HIV / AIDS konusunda BM programının hedeflerinden birinin, HIV ve AIDS hastaları arasında sıfır ölüm oranlarını ve yeni enfeksiyonların tamamen dışlanmasını içerdiğini söyleyebiliriz.

Michel Sidibé yaptığı açıklamada, birkaç yıl önce AİDS için bir çare bulunmadığı, hastaların ölmekte olduğu, hastanelerin aşırı kalabalık olduğu ve doktorların umutsuzca hastalara umut veremeyeceği yönünde bir umut olmadığını belirtti. Ancak 2015 yılına kadar, BM programının uygulanmasına yaklaşmak ve 15 milyon kişiye ilaç sağlamak mümkün oldu. Buna ek olarak, HIV enfeksiyonuna ilişkin bilimsel tabanda değişiklikler olmuştur - daha önce tüm immün yetmezlik virüsü ile enfekte olmuş her gün yaklaşık 18 ilaç almıştır, ancak bugün ilaçların miktarı günde sadece bir tablete indirilmiştir. Ancak Sidibe'ye göre özel bir başarı, dünyadaki HIV ve AIDS'li ilaçların maliyetindeki düşüş. Tüm bunlara dayanarak, önümüzdeki yıllarda durumun kökten değişeceği ve bilim adamlarının HIV için bir çare bulabileceği ve salgını durduracağı varsayılabilir. Sidibé, 2030 yılında HIV konusunda bir zafer beklemenin en mantıklı olacağını kaydetti.

Bu zamana kadar, bir ilacın HIV'e ve dünyaca ünlü "Microsoft" Bill Gates'in kurucusuna karşı ortaya çıkmasını bekliyor. Gates'in bu hastalık için uyuşturucu geliştirmek için milyonlarca dolar ayırmadığını ve bu alandaki araştırma projelerini cömertçe finanse ettiğini hatırlamakta fayda var. O ve karısı, sadece HIV ile değil aynı zamanda tedavi edilemez olarak kabul edilen diğer ciddi hastalıklar ile mücadele yöntemleri üzerine araştırmalar finanse eden bir fon kurdu.

İsviçre'deki forumda Bill Gates, geleceğin teknolojileri hakkında konuştuğu bir konuşma yaptı. Ona göre, insanlık 15 yıl içinde bu korkunç hastalığı tamamen unutacak, tıpkı gelecek yıllarda olduğu gibi, bilim insanlarının insan immün yetmezlik virüsüne karşı etkili ilaçlar geliştirecek .

HIV, 1983 yılında iki farklı laboratuvarda keşfedildi - Fransa ve ABD'de bilim adamları, sonuçlarını aynı yılın Mayıs ayında bilimsel yayınlarından birinde yayınladılar. T-lenfositlerde yeni bir retrovirüs yetiştirildi ve bilim adamları virüsün AIDS (edinilmiş immün yetmezlik sendromu) gelişimini provoke edebildiğini ileri sürdü.

Başlangıçta, Fransız ve Amerikalı uzmanlar virüsün bulunduğu bölgeye farklı isimler verdiler ve 3 yıl sonra farklı laboratuvarlarda keşfedilen virüslerin genetik olarak aynı olduğu ve yeni bir retrovirüsün HIV olarak adlandırıldığı biliniyordu.

Virüs, enfekte kişinin (kan, sperm, sperm, anne sütü vb.) Biyolojik sıvıları ile hasarlı mukoza veya deri yoluyla bulaşır.

trusted-source[1], [2], [3]

Bilmek önemlidir!

HIV testi kullanılarak insan immün yetmezlik virüsüne karşı antikorların tanımlanması, HIV enfeksiyonunun laboratuvar tanısında ana yöntemdir. Yöntem, ELISA'ya dayanır (duyarlılık -% 99.5'ten fazla, özgüllük -% 99.8'den fazla). Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.