Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yanıklardan Panthenol

Makalenin tıp uzmanı

Plastik cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Yanıklardaki merhemler, krem ve Pantenol spreyleri, yüksek sıcaklıkların, kimyasalların veya güneş ışınlarının tahrip edici etkilerine maruz kalan alanlarda yanmış dokuların yenilenmesini destekleyen etkili dış etken maddelerdir.

Merhem ve yanık, alt-bezi isilik krem pantenol, çatlama ve ticari isimleri altında üretilen deriye diğer hasar: Dekspantenol, D-pantenol, Bepanten, Bepanten artı (klorheksidin) Pantoderm, Pentesol.

trusted-source[1]

Aktif içerik

Декспантенол

Endikasyonları Yanıkların tedavisi için pantenol

Ayrıca, hekimler, Panthenol'ü yanıklar için kullanmanızı tavsiye eder, bu çözüm yolunun listelenen tüm formlarının uygulanmasına yönelik işaretler şunları içerir:

  • cilt tahrişi;
  • akne;
  • sıyrıklar, tırmalamak, sürtünme, intertrigo ve bası yaraları;
  • emziren kadınlarda farklı lokalizasyon ve etiyolojinin yanı sıra meme ucu tiklerinin deride çatlaması;
  • çeşitli etiyolojilerin dermatozları, kontakt dermatit (çocuk bezi dermatiti de dahil olmak üzere);
  • eritematöz ve papüler aşamalarda egzama (idiyopatik);
  • trofik ülserler;
  • yüzeysel yaraların iyileşmesi (epitelizasyonu uyarmak için) yanı sıra bir deri flebi veya greft ile kaplanmış derin yaraların tedavisi (daha iyi engrafasyon amacıyla).

trusted-source[2], [3], [4]

Tahliye formu

Ürün: merhem, krem, jel, sprey, süt ve köpük (Bepanten).

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9]

Farmakodinamik

Merhem, krem, jel veya yanıklardan gelen aktif bileşen Panthenol - dekspantenol - pantotenik asit olan B5 vitamininin çözünebilir bir türevidir. Bu asit hematopoez (hemoglobin sentezi), bağışıklık (antikorların gelişimi), hücre içi ve genel metabolizma için önemlidir. Pantotenik asit, hasarlı dokuların onarımı ve rejenerasyonu dahil olmak üzere vücutta çeşitli biyokimyasal süreçler sağlayan koenzim asetilasyonu - koenzim A (CoA) sentezinde vazgeçilmezdir.

Yanıklardan herhangi bir şekilde Panthenol kullanıldığında, dixpananthol cildin üst katmanlarına emilmekte, bu arada bir interstisyel reaksiyon pantotenik aside dönüşmektedir. B5 vitamini konsantrasyonundaki lokal artış: epidermis, deri altı dokusu ve mukoza zarlarının hücrelerinde metabolizmanın aktivasyonu; hasarlı hücreler karşılığında yeni hücrelerin oluşumunun hızlanması; kollajen üretiminin uyarılması.

Nemlendirici bir madde olan dixpanthenol, cildin bariyer fonksiyonunu stabilize ederek hidrasyonunu artırır. Ayrıca, yanıklardan Panthenol merhem anti-inflamatuar ve antipruritik etkiye sahiptir, hiperemi azaltır.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Farmakokinetik

Listelenen harici maddelerin dixpanthenol ile farmakokinetiği talimatlarda açıklanmamıştır.

trusted-source[14], [15], [16], [17]

Kontrendikasyonlar

Merhemler, kremler, jeller ve spreyler Pantenol yanıklardan sadece bir kontrendikasyon - maddelere karşı artan hassasiyet. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımlarının yanı sıra pediatri pratiğinde de (yenidoğan döneminden başlayarak) kontrendikasyon yoktur.

Pantenol (deri döküntüsü ve kaşıntı) kullanırken yan etkiler nadirdir - merhem, krem veya jelin aktif bir farmakolojik bileşeninin kan akımının yokluğuna veya minimum adsorpsiyonuna bağlı olarak.

trusted-source[18], [19], [20], [21]

Dozlama ve uygulama

Yanıktan (Penthenol) merhem, jel veya krem D Panthenol hasarlı bir yerde günde dört kez giyilmelidir (deri kuru olmalıdır).

Yanıklardan Sprey Panthenol, Bepanten veya Pantesol, cilde püskürtülerek (günde 2-3 defa) uygulanır. Ve her iki durumda da, bu ilacın aşırı dozda imalatçıları tarafından not edilmemiştir.

Ayrıca, diğer ilaçlarla etkileşimi not edilmemiştir.

trusted-source[22], [23]

Depolama koşulları

Pantenol (merhem, krem, jel, sprey) karanlık bir ortamda oda sıcaklığında saklanır.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Raf ömrü

Son kullanma tarihi hazırlık paketinde belirtilmiştir (spreyler için - şişe üzerinde)

trusted-source[29], [30], [31], [32]

Pantenol'ün yanıklardan elde edilen analogları, eylemleri dexpanthenol'ün etkisine benzer maddeler içermelidir. Bu maddelere buğday filizi, arı sütü, propolis yağı taşımak mümkündür. Ayrıca Pantenol yanıklardan merhem aloe yerini alabilir; merhem Solkosil; krem-balsam Kurtarıcı; merhem, krem veya jel Actovegin

trusted-source[33]

Bilmek önemlidir!

Evde ya da işte yanıklar nadir değildir. Çoğunlukla mutfak aletlerinin, ev aletlerinin, kimyasalların dikkatsiz kullanımı, termal veya kimyasal travmaya yol açar. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Средства, стимулирующие процессы регенерации и эпителизации кожи

Ilaç etkisi

Регенерирующие и репаративные препараты
Противозудные препараты
Противовоспалительные местные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Yanıklardan Panthenol" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.