Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Yanıklar ile Levomekol

Makalenin tıp uzmanı

Plastik cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Levomecol merhem yanıklar için kullanılabiliyorsa doktorunuza sorun ve açık bir şekilde olumlu bir cevap alacaksınız.

trusted-source[1], [2]

ATC sınıflandırması

D02 Препараты со смягчающим и протекторным действием

Endikasyonları Yanıklar için levomecol

Cerrahi uygulamada, yanık birimi, ve yaygın olarak kullanılan dermatolojide etkili bir kombinasyon maddesi endikasyonları olan tedavisini içerir, değil, sadece yanıklar, birinci ve ikinci derece, ama svezheinfitsirovannyh ve yaraların, soğuk çarpması, deri ve deri altı dokusunun enflamatuar hastalıkları (fester furuncles, carbuncles), trofik ülserler ve ağır bedsores.

trusted-source[3], [4], [5]

Farmakodinamik

Merhem Levomekol Farmakodinamik oluşturucu bakteriyostatik antibiyotik kloramfenikol (kloramfenikol) ve steroidal olmayan anabolik metilurasil (2,4-dihidroksi-6-metil-pirimidin) mekanizmasının bir kombinasyonuna dayalı olarak.

Birçok mikrop soyları kloramfenikol karşı aktif hücrelerinde, bakteri ribozomlara bağlanmasının (merhem, 1 g içeriği 0.0075 g), nükleik asitlerin oluşumunu inhibe eder ve ribozom çeviri bunları verir. Yani, protein sentezi bastırılır, bu da bakteriyel büyümenin durdurulmasına ve hasarlı ve iltihaplı cilt bölgeleri üzerindeki agresyonlarına yol açar.

Methyluracil (1 g merhem içinde 0.04 g) Levomecol'ü aynı zamanda bir yenileyici ajan ile yakar.

  • dokularda metabolik süreçleri ve trofizmi artırır,
  • hasarlı veya nekrotik (hasar alanında epidermal hücrelerin proliferasyonunu uyararak) yerine yeni hücresel yapıların oluşumunu teşvik eder;
  • hücresel ve moleküler bağışıklık faktörlerini (T-lenfositler, T-yardımcıları, fagositler, gamma-interferon) aktive ederek iyileşmeyi uyarır.

Bundan başka, metilurasil yanıklar enzim işlemi katalizörleri proteolizi (hücre içi protein yıkımı) azaltarak iltihabı iyileştirir.

Levomecol merheminin yanıklarla kullanımı, aynı zamanda, bu maddenin temelinin yağ olmadığı, ancak polietilen glikol (hidrofilik polietilen oksit) olması nedeniyle, pozitif bir terapötik etki sağlar. İlk olarak, aktif bileşenler, hücre içi zarlar zarar vermeden yanmış doku içine daha derine nüfuz eder ve ikinci olarak, yara hava geçirmez bir film ve akışkan ve irin kaldırma çıkış önlemek için başka bir şey değildir kapsamında değildir yanık sağlar.

Hamilelik Yanıklar için levomecol sırasında kullanın

Gerekirse, hamilelik sırasında yanıklar için kısa süreli Levomecol merhem kullanımına izin verilir.

Kontrendikasyonlar

Bu ilacın kullanımına kontrendikasyonlar bireysel hipersensitivite ile sınırlıdır.

trusted-source[6], [7], [8]

Yan etkiler Yanıklar için levomecol

Merhem ile ilgili resmi talimatlarda, bazı durumlarda, cilt alerjik reaksiyon (kızarıklık, kızarıklık, kaşıntı) şeklinde yan etkileri mümkün olduğu not edilir.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Dozlama ve uygulama

Dış yanıklar için Levomecol merhem kullanmanın yolu: Ürünün hasarlı cilde uygulanması veya yanığın yerine steril bir peçete (ya da sargısız bir bandaj) uygulanması tavsiye edilir.

trusted-source[13]

Aşırı doz

Talimatlarda belirtildiği gibi, bu merhem aşırı doz neredeyse imkansızdır.

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Diğer ilaçlarla etkileşimleri açıklanmamıştır.

trusted-source[14], [15], [16], [17]

Depolama koşulları

İlaç oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Raf ömrü

Raf ömrü 24 aydır.

Ayrıca okuyun - Yanıklar merhem

trusted-source[18]

Bilmek önemlidir!

Yanık alanı ne kadar büyükse, sistemik komplikasyon riski de o kadar yüksektir. Hem komplikasyonlar hem de ölüm için risk faktörleri, vücut yüzey alanının>% 40'ını, yaşını> 60 yaşını veya <2 yılını, ağır travma ve inhalasyon hasarını yakar. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Антисептики и дезинфицирующие средства в комбинациях
Средства, стимулирующие процессы регенерации и эпителизации кожи

Ilaç etkisi

Регенерирующие и репаративные препараты
Антисептические (дезинфицирующие) препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Yanıklar ile Levomekol" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.