Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Varisli damarlar için kremler

Makalenin tıp uzmanı

, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Variköz, damarlarda yapısal ve fonksiyonel değişiklikler ile karakterize edilen, duvarın genişlemesi, incelmesi ve variköz damarlar şeklinde lokal uzantıların oluşumu ile kendini gösteren bir hastalıktır. Kural olarak, düşük hareketliliğe sahip insanları etkiler.

trusted-source[1]

Endikasyonları Variköz venlerden kremler

Variköz damarlarla savaşmaya yardım eden modern araçlar arasında büyük bir popülerlik, tam olarak kremleri kazanmıştır. Her ne kadar birçok uzman bu ilaçların bu hastalığın tedavisi için uygun olmadığına inanmakla birlikte, sadece varisli damarları önlemenin aracıdır. Hasta venöz duvarın zayıflaması ve trombüs oluşumu nedeniyle aşağıdaki semptomları gösterirse kullanılır:

 1. Özellikle günün sonunda ayakların şişmesi görülür.
 2. Bacaklar acı hissetmeye başlar.
 3. Bacaklarda nahoş bir hissizlik var.

trusted-source[2]

Tahliye formu

Bugün eczanelerde, varis damarlarının ilk belirtilerini zayıflatmaya ve bacakların durumunu iyileştirmeye yardımcı olan çok çeşitli kremlerin büyük bir miktarını bulmak mümkündür.

En popüler olanlar arasında:

 1. Varikobuster.
 2. Temiz Bacaklar.
 3. Varisli Damarlar.
 4. Krem sağlıklı.
 5. Varikrem.
 6. Balmumu arısı kreması.
 7. Krem Köpekbalığı yağı.
 8. Sofya.
 9. Shungite ile kraliyet adımı.
 10. Varifort.
 11. Venorex kremi.
 12. Lifestream Nano.
 13. Sevdiği.

Hepsi farmakolojik özelliklerine göre değişir. Varisli damarlar için etkili bir krem bulmak için, uygun bir ilacı reçete edecek profesyonel bir fleboloğa başvurmak gerekir. Burada her ilacın sadece temel özelliklerini dikkate alıyoruz.

Varikobuster

Etkili Modern araçlar damarlar ve varis önlenmesi genişlemesine karşı savaşmak için. Bal, kafein, şifalı otlar, trokserütin, esansiyel ve hindistan cevizi yağı, At kestanesi, ginkgo biloba toplama: bu ilaç arasındaki temel fark, doğal bir bileşimdir. Tüm bu bileşenler birbirleri ile kombinasyon halinde, kılcal damarları güçlendirir ağırlık hissi kaldırmak, alt bacaklarda kan kan çıkışı geliştirmek, yenileme, kramp kaldırmak, gerekli vitamin ve mineraller ile cildi doyurmak, şişlik ortadan kaldırmak, vasküler tonus iyileştirmeye yardımcı ve kan damarları daha esnek hale .

Varicobuster kreminin ana avantajı onun güvenliğidir. Doğal bileşimi sayesinde kullanımı kontrendikasyon yoktur.

Tedavi için etkilenen bacakların derisinde tüpten ince bir krem tabakası sıkılır ve yüzeyin her tarafına sürülür. Günde bir ila iki kez kullanın. Terapi süresi doktor tarafından belirlenir, patolojinin evresine bağlıdır. Ancak, çare otuz gün daha uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Tedavinin ilk etkisi, uygulamanın başlangıcından itibaren on dört gün sonra fark edilebilir.

Trofik ülserler veya akut tromboz durumunda, krem kullanımını doktor ile koordine etmek gerekir.

trusted-source[3], [4]

Temiz Bacaklar

Krem Temiz Bacaklar, bu patolojinin erken evresinin yanı sıra varislerin önlenmesi için kullanılan modern bir ilaçtır. Bu araç, iş gününden sonra bacaklardaki yorgunluğun hızlı bir şekilde giderilmesine yardımcı olacak, kan akışının hızlanması nedeniyle alt ekstremitelerin durumunu iyileştirecektir.

İlaç aşağıdaki aktif maddeleri içerir:

 1. Ölü denizden gelen tuz. İyot, kükürt, brom, silikon ve magnezyum ile doymuş olması nedeniyle, rejenerasyon işlemlerinde, enflamasyonun giderilmesinde ve kollajenin sentezinde rol alır.
 2. Antikoagülan. Kanın pıhtılaşmasına izin vermez, çözünen bir etkiye sahiptir ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur.
 3. Kestane (at) ayıklayın. Yer çekimi ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olur.

Bu aracı ilk varis belirtileri görünümü ile kullanırsanız, tedavi yeterince hızlı ve etkili olacaktır.

Alt ekstremitelerin derisine uygulanmadan önce iyice yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Tüm yüzey üzerinde ince bir krem şeridi dağıtın ve iyice öğütün. Uygulamayı 24 saat içinde üç ila dört kez tekrarlayın. Terapi bütün bir ay veya semptomlar ortadan kalkıncaya kadar sürebilir. Önleme amacıyla, yatmadan önce akşamları uygulayın.

Krem Temiz Bacaklar doğal bir üründür, ancak en az bir aktif bileşenin hoşgörüsüz olması durumunda kullanılamaz. Olası bir alerjik reaksiyonu kontrol etmek için, kullanmadan önce dirsek vidasına biraz hazırlık uygulayın. Tahriş olmazsa, cildin geniş bölgelerinde kullanılabilir.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Varisli Damarlar

Variköz belirtilerin tedavisi için kremin kalbinde Varisli Damarlar arıcılık ürünleridir, bu nedenle bu araç herkesin patolojisini tedavi etmek için uygundur, çünkü yan etkilere neden olmaz.

Hangi maddeler hazırlanır?

 1. Sedir canlı.
 2. Propolis özü.
 3. Podmore, balmumu, ateş ve arı zehiri.
 4.  Zeytinyağı
 5. Vitaminler şeklinde katkı maddesi.

Bu araç sayesinde venöz kapakçıkların, hasar görmüş damarların ve aynı zamanda patolojinin ilerlemesinin durdurulmasına yardımcı olur. Ayrıca krem, damarları temizler, zaten oluşan trombeti yok eder, duvarlarını güçlendirir, kan akışını iyileştirir ve şişmeyi azaltır.

Etkili bir sonuç elde etmek için, kremin günde iki kez (tercihen sabah ve akşam) uygulanması tavsiye edilir. Ürünü cilde sürmek çok önemlidir. Varisli damarların önlenmesinde, yalnızca ilk patoloji semptomlarının ortaya çıktığı bacaklarda kullanın.

Krem Sağlıklı

Variköz venlerin ana semptomlarından kurtulmaya yardımcı olan etkili bir ilaçtır. Patolojinin ilk aşamasında veya önlenmesinde kullanılması önerilir. Krem ana bileşeni önemli ölçüde hızlı bir şekilde, damarlarda basıncı azaltmak, kan damarlarının hasar görmüş duvarlar yükleme damarların sesi arttırmak şişkinliği kaldırmak için, kılcal kırılganlığını azaltma, alt ekstremitede kan akışını artırmak için yardımcı olur balmumu vardır.

Tıpta Ayrıca balmumu Aşağıdaki doğal aktif maddeler şunlardır: çam yağlı reçine, zeytin yağı, propolis, arı Podmore, arı güve, arı zehiri.

Krem, doğal bileşimi nedeniyle kontrendikasyonları ve yan etkileri olmayan oldukça etkili bir ilaçtır. Ancak ilacı kullanmadan önce, bir doktora danışmak ve ilacın bileşenlerine karşı alerjiniz olup olmadığını kontrol etmek daha iyidir.

Varikrem

Doktorlar variköz venlerin ilk semptomlarının ortaya çıkmasıyla düzenli olarak Varicrem kullanılmasını önermektedir. Bu araç şişlikleri çabucak giderir, iltihabı azaltır, ağrılı hisleri ortadan kaldırır. İlaç aşağıdaki aktif maddeleri içerir:

 1. At kestanesi özü - ağrıyı hafifletir, şişer, kan pıhtılarını çözer.
 2. Ginkgo biloba ekstresi ekstremitelerde kan akışını teşvik etmeye yardımcı olur.
 3. Heparin - oluşan kan pıhtıları ortadan kaldırılır, kan dolaşımını artırır.
 4. Isırgan otu ve calendula özü - hemostatik bir etki ile karakterizedir ve vücudun rejeneratif özelliklerini geliştirir.
 5. At kuyruğu ve fındık özü - venöz duvarlar daha elastik ve elastik hale gelir.
 6. Meşe kabuğu özü - iltihap kaldırır.
 7. Troxerutin - gemileri güçlendirmeye yardımcı olur.

Ayrıca ilacın bileşiminde vitamin kompleksleri bulabilirsiniz. Her 24 saatte bir uygulayın. Alt ekstremite üzerine ince bir krem sürün ve hafifçe ovun. Emilim hızlıdır. Krem giysiler üzerinde yağlı lekeler bırakmaz.

Durumun varislerin başlangıç aşamaları ile iyileştirilmesi çok hızlı gerçekleşir. Kullanılması gereken bir kontrendikasyon yoktur, ancak kremin bileşenlerine alerjisi olması önerilmez.

Kestane kreması

Bu patolojinin tedavisi için kestanenin (at) ekstresine dayanan ana ilaç, bugün "Ev Doktoru" olarak kabul edilmektedir. Günlük kullanım için uygundur ve bacaklarda hafif hissetmek için kısa bir süre daha yardımcı olur.

Aktif maddenin özü, rahatlatıcı bir şekilde etki eder, damarların tonunu arttırmaya, damar ve kılcal damarların duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca kompozisyona dahil alanın atkuyruğu ekstresidir. Sıvıların dokularda durmasına izin vermez, böylece alt ekstremitelerin şişmesini önler.

Sadece temiz ve kuru cilde uygulayın. Hoş olmayan semptomların ortadan kalkmasından 24 saat önce iki veya üç kez kullanın.

Balmumu krem arı

Variköz venlerin ana semptomlarını etkin bir şekilde ortadan kaldıran eşsiz bir ilaç. Kompozisyonunda sadece doğal aktif maddeler vardır: propolis, sedir ağacından sap, arı keten ve zehir, balmumu, balmumu.

Krem anti-enflamatuar, anti-ödem ve ayrıca günün sonunda varisli damarlarda görülen ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Damarların duvarları güçlendirilir, kan dolaşımı iyileşir, trofik ülserler iyileşir ve variköz "nodüller" ortadan kaldırılır.

Varisli etkilenen uzuvların derisine günde bir kez sürün (akşamları en iyisi). Krem ciltte ve kıyafetlerde yağlı iz bırakmaz. Varisli damarların ilk semptomlarına sahip olan herkese başvurmanız önerilir. Önemli bileşenlere karşı toleransı olmayan hastalarda kullanmayın.

Krem Köpekbalığı Yağı

Doğal bileşenlere dayanan antivarisidal ajan. Gerginliği hafifletmeye yardımcı olur, alt ekstremitelerde ağırlık ve ağrı hissini ortadan kaldırır. Artan kan dolaşımına bağlı olarak varisli damarlardaki ana semptomlardan biri olan venöz ağın ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

İlaçta doğal aktif maddeler vardır: köpekbalığı yağı, söğüt kabuğundan ekstrakt ve at kestanesi ekstresi. Kremin ana bileşeni olan köpekbalığı yağı, cildin üst katmanlarına kolayca nüfuz eder ve kılcal damarları ve damarları güçlendirir. Kestane özü sayesinde kan akışı ve mikrosirkülasyon iyileşir. Ve söğüt ağacından elde edilen öz, şişlik ve ağrıyı giderir.

İnce bir krem şeridi uygulayın ve masaj hareketleri ilacı ayağından kalçaya doğru sürün. İlaç bir ilaç olarak kabul edilmez ve kontrendikasyon yoktur.

trusted-source[9], [10], [11]

Sofya

Varis ilk aşamalarında önlenmesi ve tedavisi için kullanılan etkili bir ilaç. Yalnızca doğal aktif krem bulunan maddeler: balmumu, gümüş iyonları, tıbbi sülük özü, buğday tohumu yağı, sandor yağı, kestane özü, dulavratotu, ısırgan Ficus arkaya, fındık, at kuyruğu, aloe vera su. Ayrıca, bu ürünün de vitamin kompleksi içerir.

Varisli damarlardan etkilenen damarlar boyunca 24 saat içinde iki veya üç kez ince bir kat krem uygulayın. Masaj yapın ve üç dakika sürün. Terapi üç ila beş hafta sürer, ancak ilk rahatlama birkaç günlük kullanımdan sonra gelir.

İlacı oluşturan bileşenlere karşı toleransı olmayan, tedavi ve önleme için kullanması yasaktır. Hiçbir yan etki bulunamadı.

Shungite ile kraliyet adımı

İş gününden sonra bacaklarda ağrı ve ağırlığın giderilmesine yardımcı olan vasküler antiviral ajan, kan pıhtılarının gelişmesini engeller, damarların tonunu artırır ve bacaklara sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Balmumu, su, klorofil, alıç, dulavratotu, deniz yosunu, at kestanesi, balmumu, uçucu greyfurt yağı, fenoksietanol, emülsifiye edici, Shungite su, üzüm çekirdeği yağı: Doğal olarak aktif maddeler tıp içindedir.

Shungite kömür gibi görünen siyah bir taştır. Gençliği ve güzelliği cilde geri kazandırmaya yardımcı olur. Antimikrobiyal, anti-enflamatuar ve dezenfekte edici eylemlerde farklıdır. Ayrıca ağrıları sayesinde daha hızlı geçer, hasarlı eklemlerin dokularında kan akışı gelişir. Shungite ile doymuş su antioksidan özelliklere sahiptir.

Üzüm çekirdeği yağı sayesinde, krem kronik bir şekilde gelişmiş olsa bile, venöz yetmezlikle mükemmel bir şekilde baş eder. Yağ, cildin üst tabakasındaki metabolik süreçleri uyarmaya yardımcı olur, böylece orada bulunan kılcal damarları güçlendirir.

Klorofil, damarlardaki kan mikrosirkülasyonunu iyileştirmeye yardımcı olur, protein sentezini uyarır, etkilenen dokularda patojenik organizmaların büyümesini bastırır. Hawthorn antispazmodik bir etkiye sahiptir ve ayrıca kan akışını arttırmaya yardımcı olur.

Varisli damarların önlenmesi ve tedavisi için her gün kremin kullanılması tavsiye edilir. Ayakların derisine 24 saatte bir veya iki kez ince bir şerit sürün ve hafifçe ovalayın. İlacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastaları kullanmak yasaktır.

Varifort

Varifort, variköz venlerin tedavisinde bir yeniliktir. Onun görünüşü, ayakları üzerinde giyinen ve talimatlara göre giyilen bir "tozluk" gibidir. Varifortun iyileştirici etkisi, özel silikon-organik bir madde uygulandığı yüzeydeki dolgu-mikroskopik toplardan gelir. Silikonun, ilacın uzun süreli kullanımından sonra bile yok olmayan birçok iyileştirici özelliği vardır.

Varifort neden venöz ağdan kurtulur? Silikon, negatif bir yük ile karakterize edilir, bu nedenle bacaklar üzerinde oluşan trombüs çözünebilir, özellikle büyük kan pıhtılarının boyutu azalır, damarların duvarları daha elastik hale gelir. Ayrıca toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya da yardımcı olur.

Ayaklarınızı koymak için her gün tavsiye edilir. Varifort'un etkinliği, kullanımın başlamasından bir hafta sonra farkedeceksiniz. Bu ilaç için yan etki ve kontrendikasyon yoktur. Hamilelik sırasında bile güvenle kullanılabilir.

Varisli damarlardan sülükler ile krem

Sülükler Kremler genellikle varis tedavisi ve önlenmesi için kullanılmaktadır. Bugün, "Damarlar için yeni yaşam" etkili bir ilaçtır. Aşağıdaki aktif maddeler tıp bulunmaktadır: hardal tohumu yağı, gliserol, keten yağı, liposentol F, sülük, biyoflavonoid, siklometikon, söğüt-ot, güvercin ağacı, beyaz söğüt, arnika, ginkgo biloba, maydanoz, sarmaşık, kestane, adaçayı, ısırgan otu, muz , papatya, kırlangıçotu, dulavratotu, civan perçeminden, karanfil, susam, zencefil yağı, zerdeçal yağı, uçucu yağlar, mentol.

Gördüğünüz gibi, ürünü oluşturan bileşenlerin çoğu doğaldır, bu nedenle krem yan etkilere neden olmaz ve herhangi bir özel tavsiyeye sahip değildir. Ana madde, kan mikrosirkülasyonunu geliştiren, kan pıhtılarını ortadan kaldıran, proteinlerin değişimini uyaran sülük özüdür.

İnce bir tabaka ile damar boyunca aşağıdan aşağı doğru uygulayın, nazikçe cilde sürün. 24 saat içinde iki ila üç kez kullanın. İlacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastaların tedavi için kullanılması yasaktır.

trusted-source[12], [13]

Venorex Kremi

Variköz venlerin önlenmesi ve tedavisi için hipoalerjenik ve doğal tedavi. Krem, kan akışını düzeltmeye, trofik ülserlerin iyileşmesine, kan damarlarını ve duvarlarını güçlendirmeye, ağrıyı azaltmaya, kan pıhtılarını azaltmaya ve şişkinliği gidermeye yardımcı olmalarına yardımcı olur.

İlaç aşağıdaki bileşenleri içerir: at kestanesi, hyaluronik asit, mikrokarcı ve mentol. Bu kompozisyon sayesinde kan damarlarınızı güçlendirir, esnekleştirir ve cildi gençleştirirsiniz.

Güçlendirilmiş formül Venorex kremi cilde çok çabuk emer ve hemen iltihabı hafifletmeye başlar. Kontrendikasyonlar mevcut değildir, ancak bileşenlerinin toleranssızlığında bir preparasyon kullanılması gerekli değildir. Bazı durumlarda, kremayı bıraktıktan sonra ortaya çıkan alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Lifestream Nano

Yeni krem jel Lifestream Nano doğal maddelerden oluşur: mentol, hiyalüronik asit, kestane (at) ekstresi, mikro taşıyıcı. Alt ekstremitelerin variköz venlerinin tedavisi ve önlenmesi için popüler bir araçtır.

Hyaluronik asit sayesinde, ilaç kılcal damarların kırılganlığını ve geçirgenliğini azaltır, doku ve damarlardaki iltihabı ortadan kaldırır. Kestane özü damarların duvarlarını güçlü ve elastik yapar, ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Mentol bacakları sağlıklı ve genç yapar ve mikro taşıyıcı hücre içindeki metabolik süreçleri hızlandırır.

Etkilenen varisli bacağı 24 saat içinde iki ila üç kez uygulayın. Tam iyileşme için, ilk etkili sonuçlar iki hafta sonra görünmesine rağmen, kursa bir ay devam etmelisiniz. İlacın kullanımında kontrendikasyon yoktur.

Favori

İlk aşama variksitesini iyileştirmeye yardımcı olan etkili bir ilaçtır. Doğal yapısı sayesinde (siyah frenk üzümü tohumu, ceviz, çam fıstığı, spirulina dan arnika, atkestanesi, yağ, Robin, nergis, Aziz sarı kantaron, ısırgan otu, tatlı yonca, uçucu yağlar) aracı vana ven sisteminin durumunu, damar duvarlarını güçlendirmek geliştirmeye yardımcı olur, normalleştirmek kan viskozitesi, anestezi, şişme azaltır.

Alt ekstremite ve sürtünme cildinin yüzeyine hafif bir krem sürün. 24 saat içinde ikiden fazla kullanmayın. Ayağından ayağınıza masaj yapın. Varis tedavisinin başlangıç aşamasının tedavisi için bir ay, diğer durumlarda - üç ay sürer.

Kullanılacak ilacın bileşenlerine karşı toleransı olmayan hastalar yasaktır.

trusted-source[14]

Evde varis için kremler

Günümüzde birçok hasta, alternatif tıp yardımıyla varisleri iyileştirmeye çalışıyor. Ev kremlerinin, sadece bu tür ilaçlardan sizi yasaklamayacak olan doktoru inceledikten sonra kullanılabileceğini anlamak önemlidir. Evde problemsiz olarak oluşturabileceğiniz varisli damarlardan bazı popüler kremler:

 1. Beyaz pelin ağacının saplarını ve yapraklarını alın, dikkatlice öğütün. Ev yapımı kefir ile karıştırın. Beş gün karanlık bir yerde bırak. Kremayı bandajın üzerine uygulayın ve bacaklarını sarar.
 2. Aloe vera suyu, sıvı bal, soğan suyu, Vishnevsky merhem ve ghee suyu alın. Tüm malzemeler bir çorba kaşığı miktarında alınır. Orta ısıyı karıştırın ve ısıtın (ancak kaynatmayın). Kremi soğutmak için buzdolabına koyun. 24 saatte bir kez ayak ve bandaj uygulayın.
 3. Ezilmiş sarımsak ve tereyağı (oran 1: 2) alın ve karıştırın. Yatmadan önce kremayı alt ekstremitelere uygulayın, parşömen kağıdına sarın ve bandajlayın. Bir gecede bırakın. Sabah, onu yıkamalısın.

Hamilelik Variköz venlerden kremler sırasında kullanın

Hamilelik sırasında, özellikle dördüncü ayın başlangıcında, bir kadında alt ekstremitenin venöz basıncı artmaya başlar. Akşam, bacaklar şişer, kadın yorgunluk ve ağırlık hisseder. Tabii ki, bu gelecekteki anneleri endişelendiriyor, özellikle de hamilelikten önce varisli damarların ilk semptomlarını zaten ortaya koymuşlarsa.

Varisli çesitli kremlerin kullanimi gebelikte yasak degildir, çunku bu gibi ilaçlar çoğu durumda doğal bir bileşime sahiptir. Her şeyden önce, akşamları ortaya çıkan yorgunluk hissini hafifletmek için kullanılırlar. Bazı kremlerin sadece ikinci trimesterden kullanılabileceğini belirtmek gerekir, bu yüzden uygulamadan önce doktorunuza danışın.

Kontrendikasyonlar

Varisli kremler doğal maddelerden yapıldığından istisna olmaksızın neredeyse herkes tarafından kullanılabilir. Ancak, seçilen preparatın bir parçası olan tüm maddeleri transfer edip etmediğinize bakmak, tedavinin başlangıcından önce kontrol edilmesi önemlidir. Bunun için dirsek kıvrımına az miktarda krem uygulanır.

Bazı durumlarda, hastalar tedavinin kesilmesinden sonra uzaklaşan alerjik reaksiyonlar (kaşıntı, kızarıklık, kızarıklık, yanma, ürtiker) yaşayabilirler.

trusted-source[15], [16]

Depolama koşulları

Kremayı variköz venlerden doğru bir şekilde saklamak çok önemlidir. Şişeyi açtıktan sonra buzdolabında bazı ilaçlar bırakılmalıdır. İlaçların küçük çocuklar için erişilebilir bir yerde bulunmasına izin vermeyin. Kullanmadan önce talimatları dikkatlice okuyunuz.

trusted-source[17], [18], [19]

Raf ömrü

Varisli kremlerden raf ömrü, yaklaşık üç ila beş yıl.

Varisli damarlar için en iyi ve etkili krem

Eczacılık sayaçları artık, varis ve anti-iltihap etkileri ile karakterize edilen varislerin önlenmesi ve tedavisi için çok çeşitli yerel ilaçlarla doldurulmuştur. Hemen bu kremin bu patoloji için her derde deva olmadığı gerçeğine dikkat çekmek önemlidir, ancak kullanımı damarların durumunu iyileştirmeye ve komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Kısa sürede olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı olacak doğru ilacı seçmek için, satın almadan önce aktif maddelere dikkat etmeniz gerekir, bu da bu ürünlerin bir parçası olabilir:

 1. At kestanesi - hemen hemen her türlü anti-varisli ilacı bulunabilir. Etkili bir venotonik etkiye sahiptir.
 2. Heparin genel olarak kan dolaşımını ve kan akışını iyileştirmeye yardımcı olan, şişlikleri temizleyen ve kan pıhtılarını yok eden bir maddedir.
 3. Fındık - bir anti-varisli etkisi.
 4. Atkuyruğu - damarları güçlendirmeye yardımcı olur, daha elastik hale getirir.
 5. Meşe kabuğu - anti-inflamatuar etkisi, kan dolaşımını iyileştirir.
 6. Calendula ve ısırgan rejenere edici bir etkidir.
 7. Troxerutin, analjezik bir etkendir.

trusted-source[20]

Ilaç etkisi

Венотонизирующие препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Varisli damarlar için kremler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.