You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Valavir

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Valavir, sitomegalovirüs, Epstein-Bar virüsü ve herpesvirüs enfeksiyonunun kompleks tedavisi için kullanılan antiviral bir ilaçtır.

ATC sınıflandırması

J05AB11 Valaciclovir

Aktif içerik

Валацикловир

Endikasyonları Valavira

Endikasyonlar arasında yönelik ilacın kullanımı:

  • Remisyon döneminde basit bir uçuk biçimli bir profilaksi olarak (genital herpes de dikkate alınır);
  • herpes simplex virüsü tip (ilk aşamada ya da tekrarlayan biçimde olanlar arasında genital herpes) enfeksiyonu neden olduğu enfeksiyonları ve bulaşıcı deri veya mukoza zarı, (post-herpetik nöralji veya akut) ile herpes zoster semptomları halinde;
  • sitomegalovirüs enfeksiyonunun önlenmesi, (nedeniyle kanser için bir hasta ya da diğer organlar, kemoterapi kemik iliği nakli, aynı zamanda da HIV-enfeksiyona) gövdeden elde edilen bağışıklık eksikliği.

Tahliye formu

Ilaç boşaltılır olarak tabletler (№10 veya №42) şeklinde.

Farmakodinamik

İlacın aktif bileşeni, virüsün DNA polimerazını seçici olarak nötralize eder. Hastanın vücuduna bir kez, valasiklovir hidroklorür ayrı elementlere metabolize edilir: asiklovir, yanı sıra amino asit valin. Ana bileşen, virüsün DNA polimerazını etkiler, onunla reaksiyona girer - böylelikle virüslerin çoğalması kadar üreme sürecini de yavaşlatır. Varikella zoster virüslerinin çoğalmasını ve ayrıca Negros simlleh 1 ve 2 gruplarını, VEB, sitomegalovirüs ve HHV-6'nın çoğalmasını önler.

Selektif antiherpetik etki, aşağıdaki virüslerin ana elementi ve timidin kinazı ile ilişkilidir: Varicella zoster, VEB ve ayrıca Negres simrlx. Bu enzimin sentezi, virüslerle enfekte olan hücrelerde ortaya çıkar. Timidin kinaza maruz kalmanın bir sonucu olarak asiklovir, aktif bileşen olan asiklovir trifosfata dönüştürülerek fosforile edilir. Bu element, rekabetçi ikame ile, viral DNA'nın toplanmasını engeller.

Farmakokinetik

Valasiklovir, hemen hemen tamamen valine ve asiklovire dönüşen hızlı bir absorpsiyona sahiptir. Asiklovirin 1 gram valasiklovir tüketmesinden sonra biyoyararlanabilme göstergeleri% 54'tür (üstelik bu rakam gıda alımına bağlı değildir). Tek bir doz (250-2500 mg) asiklovir kullanıldıktan sonra maksimum konsantrasyon seviyesi 1-2 saat sonra ulaşır ve 10-37 μmol'e eşittir (2,2-8,3 μg / ml içinde). Plazma valasiklovirdeki maksimum doygunluk indeksi yaklaşık 30-100 dakikadır ve bu rakam asiklovir konsantrasyonunun sadece% 4'dür. Ve 3: 00'den sonra olası ölçülebilir sayının altında bir işarete düşer. Valasiklovir, plazma proteinlerine hafifçe bağlanır - sadece% 15.

Asiklovirin yarı ömrü yaklaşık 3:00, son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda ise yaklaşık 14 saattir. Valasiklovir atılımı, sıklıkla asiklovir (toplam dozun% 80'inden fazlası) olarak idrarla birlikte ve bununla birlikte 9-karboksimetoksimetilguanin metabolitini içerir.

Hamilelik Valavira sırasında kullanın

Hamilelikte ilacın kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur, bu nedenle (özellikle ilk trimesterde) reçete etmek için sadece anne için alınmasının yararları bebeğe olası zarardan daha yüksek olduğu durumlarda gereklidir.

Kontrendikasyonlar

İlaç almak için kontrendikasyonlar arasında: valasiklovir veya asiklovire veya Valavir'in diğer bileşenlerine ve ayrıca 12 yaşın altındaki çocuklara bireysel duyarlılık artmıştır.

trusted-source[1], [2]

Yan etkiler Valavira

Ilacın yan etkileri arasında:

  • Gastrointestinal organlar: ishal, bulantı, karaciğerin laboratuvar testleri ile ilgili veriler artar;
  • Dolaşım sisteminin organları: nadir durumlarda, trombositopeni;
  • Alerjiler: deri döküntüsü, kaşıntı, kurdeşen ve ışığa duyarlılık; Bazen Quincke'in ödemi görünebilir, nefes darlığı veya anafilaktik şok olabilir;
  • Boşaltım sisteminin organları: bazen böbreklerin fonksiyonel aktivitesi bozulabilir;
  • Sinir sisteminin organları: çok nadir durumlarda, baş dönmesi veya halüsinasyonlar vardır - koma (hastanın böbrek yetmezliği ile);
  • Diğer: Bazı durumlarda, böbrek yetmezliği veya hemolitik anemi, yanı sıra mikroanjiyopati oluştu.

trusted-source[3]

Dozlama ve uygulama

İçeride ilaç almalısın. Kabul yemeye bağlı değildir.

Ne zaman herpes zoster formu: dozaj 2 tablo. 3 ruble / gün. 1 hafta boyunca (Bu ilaç, hastalık belirtilerinin ortaya çıktığı andan itibaren 2 gün içinde uygulanırsa en etkilidir).

Herpes simpleks virüsüne bağlı enfeksiyonun tekrarlanmasının önlenmesi durumunda: Sağlıklı bir bağışıklık durumu olan hastalar 1 tablo kullanmalıdır. 1 rub. / Gün.

Herpes simpleksinde (genital herpes ve nüksleri de dahil olmak üzere) 1 tablo içmek gerekir. Günde iki kez. Tedavi kursu 5 gündür. Şiddetli semptomlar ve uzun tedavi gerekiyorsa, kurs 10 güne kadar uzatılabilir.

İmmün yetmezliği olan hastalar 1 tablo kullanmalıdır. Günde iki kez.

Sitomegalovirüsün profilaksisi olarak, 12 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yanı sıra yetişkinlere, 4 tablet dozunda ilaç reçete edilir. Transplantasyondan sonra en kısa sürede günde dört kez.

Böbrek yetmezliği gerektiğinde, dozajı ayarlayın:

Basit (genital dahil) herpes olan ve 15 ml / dk'dan az kreatinin klerensi olan hastalarda 1 tablo içilmelidir. 1 rub. / Gün;

Herpes simpleksinin tekrarlanmasını önlemek için (kreatinin temizleme faktörü 15 ml / dak veya hemodiyalizden azsa) 0.5 tablet kullanılmalıdır. 1 s. / Gün;

Herpes zoster ile 15-30 ml / dk kreatinin oranı olan hastalar 2 tablet içmelidir. Günde iki kez; Eğer kreatinin klerensi 15 ml / dak'dan az ise, günde 2 tablet yeterlidir.

Sitomegalovirüsü önlerken: 50-75 ml / dak - 3 tablet. Günde dört kez; 25-50 ml / dak - 3 tablet. Günde üç kez; 10-25 ml / dak - 3 tablet. Günde iki kez; 10 ml / dakikadan az ve ayrıca diyaliz durumunda - 3 tablet. 1 rub. / Gün.

trusted-source[4], [5]

Aşırı doz

Valavir doz aşımı durumunda, yan etki olasılığı artabilir.

trusted-source[6]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Asiklovir, böbrek tübüllerin aktif sekresyonuna bağlı olarak idrarla birlikte atıldığı için, metabolik ürünleri aynı şekilde dışarı atılan diğer ilaçlar, bu boşaltım mekanizması için onunla rekabet edecektir. Sonuç olarak, asiklovirin kanındaki doygunluk artabilir.

Probenekidin yanı sıra simetidin ile kombinasyon halinde, Valavir doz ayarlaması gerekli değildir, çünkü bu ilaçlar zayıf asiklovir renal klirens faktörünü düşürür.

Nefrotoksik ilaçlar ile kombine edildiğinde, merkezi sinir sisteminin fonksiyonel aktivitesinde ve böbrek yetmezliğinin gelişmesinde bir bozukluk riski vardır.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Depolama koşulları

Ilacın güneşte kapalı bir yerde, kuru bir yerde, 25 ° C'den az olması gereken sıcaklıkta olmalıdır.

Raf ömrü

Valavir üretim tarihinden itibaren 2 yıl süreyle kullanılmasına izin verilir.

trusted-source[11]

Farmakolojik grup

Противовирусные (за исключением ВИЧ) средства

Ilaç etkisi

Противовирусные препараты

Popüler üreticileri

Фармак, ОАО, г.Киев, Украина

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Valavir" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.