Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Tüberkülozdan tabletler

Makalenin tıp uzmanı

Internist bulaşıcı hastalık
, Tıbbi editör
Son inceleme: 26.06.2018

Tüberküloz, enfeksiyondan sonra özel bir bakteri olan mikobakteriyle gelişen ciddi bir enfeksiyöz hastalıktır. Bugüne kadar, en etkili ilaçlar tüberküloz haplarıdır.

Endikasyonları Tüberkülozdan tabletler

Bu hastalığın aşağıdaki ana semptomlarının ortaya çıkması durumunda tüberkülozdan tabletler kullanılır:

 1. Sürekli olarak yüksek vücut ısısı, çoğunlukla subfebrildir.
 2. Çok güçlü öksürük, bazen hasta ekspiryum kanı olabilir.
 3. Hasta kuvvetli ve hızlı bir şekilde kilo kaybeder.
 4. Sık baş ağrısı.
 5. Yürürken nefes darlığı ve güçlü gece terler.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Tahliye formu

Tüberküloz genellikle 40 yaşından sonra erkekleri etkiler. Bu hastalığın çeşitli türleri vardır. En sık görülen akciğer tüberkülozu, aynı zamanda eklem ve kemik tüberkülozu, genitoüriner sistemin tüberkülozudur. Ciddiyetine rağmen, bu hastalık, özellikle, eczanelerde satılan çeşitli tabletler, modern ilaçların yardımıyla tedavi edilebilir. Ne farklılar?

Uluslararası Tüberküloz Birliği tarafından çeşitli tipte tabletler önerilmiştir. Üç ayrı kategoriye ayrılabilirler:

 1. Flomirisin sülfatlı tabletler.
 2. Streptomisin sülfat bazlı tabletler.
 3. Sikloserin ile preparatlar.

Başka bir sınıflandırma da kullanılır. Tüm hapı tüberkülozdan iki büyük gruba ayırır:

 1. İlk sıra: Streptomycin, Isoniazid ve diğerleri.
 2. İkinci sıra: Etionamid, Sikloserin, Kanamisin.

Gördüğünüz gibi, çeşitli antibiyotikler ve sentetik maddeler esas olarak tüberküloza karşı kullanılmaktadır.

Tüberkülozdan daha popüler tabletlere bakalım.

İsoniazid

Tüberküloz hastalarını tedavi etmek için kullanılan bakterisit bir ilaçtır. Hücre içi ve hücre dışı bakterilere karşı güçlü bir aktivite gösterir Mycobacterium tuberculosis. Ayrıca, enfekte hastalar ile sürekli temas halinde olan kişilerde ve aile bireylerinde hastalığın profilaksisi olarak kullanılır.

Doz, katılan doktor-phthisitrom tarafından belirlenir. Hastalığın şiddetine ve şekline bağlıdır. Genellikle, isoniazid tabletleri günde bir kez alınır (300 mg). Tedavi, formun ciddiyetine bağlı olarak birkaç ay sürebilir. Hiçbir durumda maksimum günlük dozu aşmalısın - 300 mg.

Epilepsi, poliomyelitis, ateroskleroz hastası olan ve konvulsif nöbet geçiren hastalar için Isoniazid'e izin verilmez. Bu ilacı alan hastalar yan etkiler için hazır olmalıdır: baş ağrısı, jinekomasti, alerjiler, mide bulantısı ve hatta kusma.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Rifampisin

Tüberkülozlu hastaları tedavi etmek için sıklıkla kullanılan popüler bir antibiyotik. İyi bir bakteri öldürücü etkiye sahiptir, Mycobacterium tuberculosis RNA sentezini bastırır. Clostridium spp ek bir aktivite olabilir. Streptococcus spp., Staphylococcus spp., Bacillus anthracis, Legionella pneumophila, Riketsiya prowazekii, Neisseria meningitidis Chlamydia trachomatis.

Tabletleri sadece bol su ile aç karnına koyun. Dozaj çocuklar ve yetişkinler için standarttır - kilogram başına 10 mg için günde bir kez.

Sarılık, piyelonefrit, hepatit, böbrek hastalığı, Rifampisin muzdarip hastalar kontrendikedir. Ayrıca, hastanın rifampisin alerjisi varsa, tabletler alınmamalıdır. Hamile kadınlar ilacı, sadece hastalık sağlıkları ve yaşamları için olumsuz sonuçlar doğurabildiğinde reçete edilebilir. Bazı durumlarda, hapları aldıktan sonra, hoş olmayan belirtiler ortaya çıkabilir: Quincke's ödem, ishal, kusma, hepatit, eozinofili, baş ağrısı, adet döngüsü bir bozukluk.

Rifabutinin

Rifamisinler grubuna ait popüler bir antibiyotik. Akciğer tüberkülozu tedavisinde M. Avium intracellulare kompleksine ve M. Tuberculosis'e karşı aktivite gösterdiği için kullanılır. İlacın bir parçası olan aktif madde, rifabutin'dir.

Günde bir kez yemek alımından bağımsız olarak Rifabutin tabletlerini alabilirsiniz. Ilacı profilaktik olarak kullanabilirsiniz. Bu durumda, hasta bir kez hapı 300 mg'lık bir dozajda almalıdır. Tüberküloz ilk kez teşhis edilmezse, Rifabutin ile tedavi en az altı ay devam etti.

Hastada ayrıca karaciğer veya böbrek yetmezliği veya rifabutin intoleransı tanısı varsa, bu tabletler alınamaz. Hamile kadınlar ve emziren annelerin ilacı almasına izin verilmez. Bazen hastalar Rifabutin alarak kusma, mide bulantısı, ishal, baş ağrısı, bronkospazm, anemi, artralji yol açar.

Streptomisin

Aminoglikozitli ilaç grubunun bir parçası olan popüler bir antibiyotik. Bakteriler için sergiler aktivite: Mycobacterium tuberculosis, Neisseria gonorrhoeae, Salmonella türleri, E. Coli, Yersinia spp, Shigella türleri, Klebsiella spp, Haemophilus influenzae, Francisella tularensis, Corynebacterium diphtheriae, Staphylococcus spp Enterobacter türleri, Streptococcus türleri ...... ..

Katılan hekim, her hasta için ayrı ayrı uygun doz ve tedavi süresini ayarlar. Ancak maksimum günlük dozdan daha fazlasını alamazsınız: ilacın 4 gramı.

Myastenia gravisli hastalar, endarteriti yok etmek, kardiyovasküler veya böbrek yetmezliği, beyin bozukluklarının ilacı almasına izin verilmez. Ayrıca, emzirme döneminde ürünü hamile kadınlar ve hastalar için kullanmayın.

Streptomisin bazı hoş olmayan semptomların gelişmesine yol açabilir: diyare, albüminori, işitme kaybı, bulantı ve kusma, baş ağrısı, alerjiler.

Kanamisin

Aminoglikosit listesinde bulunan popüler bir antibiyotik. Birçok bakterilere karşı yeterince yüksek bir etkinliğe farklıdır: Staphylococcus spp, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli, Salmonella türleri, Shigella spp Enterobacter türleri, Proteus türleri, Neisseria meningitidis, Neisseria gonorrhoeae ......

Tüberküloz hastası olan erişkin hastaların tedavisi için Kanamisin aşağıdaki şemaya göre kullanılır: her 24 saatte bir ila altı gün arası 1 g. Çocukların tedavisi için: 24 saatte bir 15 mg. Yedinci günde bir mola verirler. Doktor hastalığın şiddetine bağlı olarak tedavi süresini belirler.

İşitme sorunu olan hastalar, karaciğer fonksiyonları, gastrointestinal rahatsızlıklar Kanamisin alamazlar. Ayrıca, ilaç hamile kadınlar tarafından kullanılamaz. İlacın nefrotoksik ve ototoksik etki açısından farklı olan antibiyotiklerle eş zamanlı olarak alınmasına izin verilmez. Baş ağrısı, yorgunluk ve uyku hali, granülositopeni, anemi, kulaklarında sürekli bir zil, işitme kaybı, sık idrara çıkma, cylindruria alerji: Bazen antibiyotik kanamisin hoş olmayan semptomlar eşlik edebilir.

Myetazid

Metasid, izonikotinik asit hidrazitten türetilmiştir. Ölümlerine yol açan Mycobacterium tuberculosis bakterisinin zarını tahrip eder.

Metazid yetişkinler tarafından 2 g'dan fazla alınamaz, çocuklar - 1 g Bu dozu birkaç doza bölmek gerekir (iki veya üç). İlaç tüberkülozun herhangi bir formunu tedavi etmek için kullanılır.

Anjina pektorisli hastalar, merkezi sinir sistemi hastalıkları, kalp kusurları ve Metazid tabletleri alarak böbrek yetmezliği tamamen yasaklanmıştır. Aynı şey hamile kadınlar için de geçerlidir. Terapi sırasında, zaman zaman fundusun incelenmesi gereklidir.

Bazı hastalarda metazid tüberküloz fon kullanırken yan etkiler ortaya çıkabilir: kalbinde şiddetli baş ağrısı, kasılmalar, uykusuzluk, öfori, hafıza kaybı, bulantı, kusma, ishal, ağrı eşlik periferik nevrit, baş dönmesi, (sadece uzun resepsiyon ile) .

Viomisin

Aktif madde (antibiyotik) viomisin dayanan tüberkülozdan tabletler. Streptomyces floridae, Mycobacterium tuberculosis: Birçok bakteriye karşı bakteriyostatik özel bir etkiye sahiptir. İkinci basamak bir anti-tüberküloz ilaçtır.

Katılan doktor, her hasta için ayrı ayrı doz ve tedavi süresini belirler. Hastalığın şiddetine ve şekline bağlıdırlar.

Böbrek fonksiyon bozukluğu yanı sıra, antibiyotik intoleransı olan hastalar, bu ilaçları alamaz. Tabletler işitme gelişimini etkileyebileceğinden çocuklar için çok dikkatli olun. Diğer tüberküloz tabletleri (monomisin, neomisin veya kanamisin) ile aynı anda uygulamayın. Çoğunlukla Viomycin alımı sırasında işitme bozukluğu, baş ağrısı, proteinüri ve alerjiler mümkündür.

Sikloserin

Anti-tüberküloz, antibiyotik sikloserin içerir. Geniş bir etki yelpazesine sahiptir. Aşağıdaki bakterilere göre bakterisidal veya bakteriyostatik etki yapabilir: Mycobacterium tuberculosis, Rickettsia spp.

Tüberkülozdan içme tabletleri Yemeklerden önce sikloserin gereklidir. Yedikten sonra ilacı daha iyi alın. İlk 12 saatte 0.25 gram içtikten sonra doz her sekiz saatte 250 mg arttırılabilir. Maksimum günlük dozdan daha fazla almayın (1 g).

Aşırı duyarlılığı olan hastalar, epilepsi, merkezi sinir sistemi hastalıkları, ruhsal bozukluklar, böbrek ve kalp yetmezliği, alkolizm, ilaç yasaktır. Çocukları tedavi ederken dikkatli olun.

Hazımsızlık, kusma, ishal, uykusuzluk, baş ağrısı, psikoz, duygusal depresyon, hafıza kaybı, titreme, şiddetli öksürük, ateş: Sikloserin hapları şu yan etkiler ortaya konulmasına neden olabilir.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Etambutol

Etambutol hidroklorür içeren tüberkülozdan tabletler. Atipik ve tipik mikobakterilere göre bakteriyostatik etki bakımından farklıdırlar.

Tedavi aşamalar halinde gerçekleştirilir. İlk olarak, günde bir kez hastanın vücut ağırlığının kilogramı başına 15 mg reçete edilir. Doz yavaş yavaş kilogram başına 30 mg'a çıkar. Tedavinin seyri dokuz aydır. Bir hastaya böbrek yetmezliği teşhisi konulursa, dozaj kreatinin klerensine göre belirlenir.

Katarakt, göz, gut, diyabetik retinopati, böbrek yetmezliği çeşitli inflamatuar süreçleri olan hastalar, ilaç güçlü yan etkilere neden olabilir, çünkü Etambutol alamaz. Ayrıca, hamile kadınlar ve küçük çocuklar için ilaç yasaktır.

Bu tabletlerin alınması sırasında sıklıkla görme keskinliğinde bozulmaya neden olan optik sinirin retrobulber enflamasyonu meydana gelebilir. Ayrıca hastalar baş ağrısı, mide bulantısı, ağızda hoş olmayan bir tat, halüsinasyonlar, uyku bozuklukları, konvülziyonlar fark ederler.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Protionamit

Tüberkülozu tedavi etmek için kullanılan prothionamide, ikinci basamak ilaçlar listesinde yer almaktadır. Etki mekanizması, bakteriyel membran duvarındaki ana yapısal eleman olduğu düşünülen mikolik asidin sentezini bloke etmektir. Direnç geliştirme olasılığını azaltmak için diğer anti-tüberküloz ilaçlarla birlikte kullanılabilir.

İçecek tabletleri mutlaka yemekten sonra olmalıdır. Yetişkinler günde üç kez 0.25 g alırlar, eğer hasta ilaçları iyi tolere ederse, doz 0,50 g'a çıkarılabilir.

Karaciğer sirozu olan hastalar, akut gastrit, akut hepatit, kolit, protionamid alamazlar. Ayrıca, alkol ve hamile kadınlar istismar eden kişiler için ilaca izin verilmez.

Terapi protionamid hastalar sergileyebilecekleri sırasında böyle yan etkiler şunlardır: kusma, iştah, salivasyon, pellagropodobnaya reaksiyonları, hipoglisemi, jinekomasti, hipotiroidizm, baş ağrısı, zihinsel bozuklukların kaybı.

Pirazinamid

Tüberküloz için ikinci ilaç dizisine ait sentetik kökenli bir antitüberküloz ilaç. Bu gruptaki diğer ilaçlarla aynı anda herhangi bir formun tüberkülozunu tedavi etmek için kullanılır. Hassasiyetine bağlı olarak bakteriler üzerinde bakterisidal veya bakteriyostatik etkiye sahiptir.

Dozaj, ilgilenen doktor tarafından bireysel olarak atanır. Pyrazinamide tabletlerin maksimum günlük dozu günde bir kez alınırsa ilacın 2 g'ı ve eğer haftada iki kez alınırsa ilacın 3 g'ıdır.

Pirazinamid intoleransı veya şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastalar tablet almamalıdır. Bazı durumlarda, Pyrazinamide almak, bulantı, kusma, karaciğerde anormallikler, artralji, alerjiler, gut yol açabilir.

Ftivazid

Hidrazit izonikotinik asit türevi temelinde tüberkülozdan tabletler. Bakteriler Mycobacterium tuberculosis ile ilgili olarak seçici aktivitelerinde farklıdırlar.

Tabletler günde iki ila üç kez, bir seferde (yetişkinler) 500 mg'lık bir dozajda veya kilogram başına 30 mg'ın (çocuklar) hesaplanmasında kullanılmalıdır. Maksimum günlük dozu abartmayın - 3 g.

Anjina pektoris hastaları, merkezi sinir sistemi hastalıkları, kalp kusurları, böbrek hastalıkları Ftivazid hapları alır kontrendikedir. Bazı durumlarda, Ftivazide alan hastalarda aşağıdaki semptomlar gelişir: jinekomasti, menoraji, kalp ağrısı, alerjiler, kusma, psikoz, hafıza bozukluğu, baş ağrıları.

Thiasetazon

Tüberküloza karşı sentetik antibakteriyel ajan. Tabletler Thioacetazone sadece yemeklerden sonra alınabilir. Dozaj genellikle ilgili doktor tarafından reçete edilir, ancak çoğu zaman aşağıdaki gibidir: Günde 0.1 veya 0.15 g. Doz birkaç doza bölünebilir. Ürünü yeterli suyla içtiğinizden emin olun.

İlaç tüberküloz menenjiti tedavi etmek için kullanılamaz. Terapi sırasında, hasta dikkatlice gözlemlenmelidir. Böbrekleri ve karaciğeri izlemeyi unutmayın. Hastada agranülositoz varsa randevuyu iptal etmek gerekir.

Arıza yapan böbrek ve karaciğer, tioasetazon intoleransı, ya da hematopoez hastalıkları bu hapları almaktan yasaktır. Bazı durumlarda, aşağıdaki yan etkiler bulunmuştur: ishal, kusma, karın ağrısı, hepatit, agranülositoz, anemi, lökopeni, dermatit, silindirindia, baş ağrısı.

PASC tabletleri

Anti-tüberküloz ilaç, aktif aktif madde ile aminosalisilik asit şeklinde.

PASK tabletleri yemeklerden yarım saat sonra alınmalıdır. Bolca su iç. Yetişkinler günde 12 g reçete edilir, bunlar üç veya dört doza bölünür. Eğer hasta çok bitkinse, doz 6 g'ye düşürülür.Çocukların tedavisi için günde üç ila dört kez vücut ağırlığının kilogramı başına 0.2 g kullanılır. Ancak dozaj günde 10 g'ı geçmemelidir.

Salisilatlar, karaciğer ve böbrek hastalıkları, mide-bağırsak ülseri, myxedema, epilepsi karşı aşırı duyarlılığı olan hastalar yasak ilaç almak. Kabızlık veya ishal, kusma, karın krampları, sarılık, hepatit (bazen ölümcül), ürtiker, hipoglisemi, vaskülit, hipotiroidizm, proteinüri, dermatit, anemi: Bazı hastalarda, hap PAS yan etkileri neden oldu.

Kapreomisin

Bir aminosalisilik asit türevi, tüberküloz tedavisi için antibiyotik. Sadece Mycobacterium tuberculosis bakterisine karşı etkilidir.

Tipik olarak, kapreomisin diğer anti-tüberküloz ilaçları ile kombinasyon halinde reçete edilir. Doz, tüberküloz formuna ve hastalığın ciddiyetine bağlı olduğu için her zaman bireyseldir. Terapi altı aydan bir yıla kadar sürebilir.

Bu vakadaki etkinliğinin sağlanamaması nedeniyle 18 yaşına ulaşmamış hastaların tedavisi için Capreomycin kullanılması önerilmez. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar, tabletleri çok dikkatli kullanmalıdır. Hamile kadınlar için yasaktır.

Nefrotoksik etkiye neden olan olası aşırı doz Capreomycin. İlaç genellikle nörotoksisite, lökopeni, cylindruria, hipokalemi, lökositoz, trombositopeni, hipomagnezemiye, kısmi sağırlık, aseptik abseler, kanama ve alerjik neden olur.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34], [35]

Farmakodinamik

Popüler ilaç "Isoniazid" örneğinde tüberkülozdan tabletlerin farmakodinamiklerini ve farmakokinetiğini düşünün.

Bu ilaç, ilk-hat denilen tabletlerin içinde yer almaktadır. Tüberküloz Mycobacterium tuberculosis'e neden olan mikroorganizmalara karşı bakterisidal etki gösterir. DNA'ya bağımlı RNA polimerazı üzerinde inhibe edici bir etkiye sahiptir ve ayrıca tüberküloza neden olan bakterinin zarının ana yapısal bileşeni olan mikolik asidin sentezinin inhibisyonuna yol açar.

trusted-source[36], [37], [38], [39], [40], [41]

Farmakokinetik

Sindirim sisteminden emilim, Isoniazid tabletini çok hızlı bir şekilde aldıktan sonra ortaya çıkar. Yemekten sonra ilacı alırsanız, biyoyararlanımı azalır. Tüm sıvılar ve dokular üzerinde hızla dağıtılmaya başlar. Gerçekte plazma proteinlerine bağlanmaz. Dışkı ve idrarla atılır (% 75-95).

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52]

Hamilelik Tüberkülozdan tabletler sırasında kullanın

İzoniazid gibi bazı anti-TB tabletler, hamile kadınların ve emziren annelerin tedavisi için reçete edilebilir. Ancak bu aşırı dikkatle yapılmalıdır. Bu ilaçların çoğu hamilelik sırasında yasaklanmıştır, çünkü kadın ve fetüsün sağlığına zarar verebilirler.

Kontrendikasyonlar

 1. Bileşenlerin hoşgörüsüzlüğü.
 2. Aşırı duyarlılık.
 3. Böbrek ve karaciğer yetmezliği.
 4. Epilepsi.
 5. Angina pektoris.
 6. Kalbin hastalıkları.
 7. İşitme bozukluğu.

Herhangi bir ilacı kullanmadan önce bir doktora danışın ve talimatları dikkatle okuyun.

trusted-source[53], [54], [55], [56], [57], [58], [59]

Yan etkiler Tüberkülozdan tabletler

 1. Bulantı, kusma eşlik eder.
 2. Kabızlık veya ishal.
 3. Baş dönmesi eşlik eden baş ağrıları.
 4. Agranülositoz.
 5. Jinekomasti.
 6. Ruh bozuklukları.
 7. Euphoria.
 8. Uykusuzluk.
 9. Alerjik döküntüler.

Hasta en az bir yan etki gösteriyorsa, bir doktora görünmeniz gerekir. Mevcut olanın dozunu azaltabilir veya başka bir ilaç yazabilir.

trusted-source[60], [61], [62]

Depolama koşulları

Tüberkülozdan tabletlerin küçük çocukların erişemeyeceği çok önemlidir. Kuru ve doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Hava sıcaklığı +25 dereceyi geçmemelidir.

trusted-source[63], [64], [65], [66], [67], [68], [69]

Raf ömrü

Tipik olarak, bu ilaçlar mühürlü bir pakette beş yıla kadar saklanabilir.

trusted-source[70], [71]

Tüberküloza karşı profilaktik hap

Tabletler sıklıkla tüberkülozun önlenmesi için reçete edilir. Bazıları da bu hastalığı tedavi etmek için kullanılır: pirazinamid, isoniazid ve diğerleri. Çoğu zaman, doktorlar özellikle vitamin B6 vitaminleri ve mineralleri ile ilgili bir ders verir. Çocuklarda tüberkülozun önlenmesi için herhangi bir ilaç reçete sadece phthisiopathy yapabilirsiniz.

Anti-TB ilaçlardan biriyle yapılan kemoprofilaksi, yalnızca ayakta tedavi ortamlarında ve sadece aşağıdaki risk gruplarına giren çocuklar için gerçekleştirilir: 4, 5-A, 5-B. Koruyucu tedavi genellikle bir seferde iki ilaç kullanılarak yapılır. Kural olarak, tüberkülozdan hapların önlenmesi üç ay boyunca gerçekleştirilir.

Bilmek önemlidir!

Tüberkülozun etken maddesi mycobacterium tuberculosis'dir. Bir hastalık olarak "tüketim" Antik çağlarda biliniyorsa da, çok uzun bir zaman tüberküloz neden olan maddeyi keşfedildi önce inatla, hastalığın etiyolojisi üzerinde çeşitli bilim adamlarının görüşlerini savaşmaya devam ediyor. Tüberkülozun enfeksiyöz karakteri, hastalığın etken maddesinin keşfedilmesinden çok önce deneysel olarak kanıtlanmıştır. Devamını oku...

Farmakolojik grup

Противотуберкулезные

Ilaç etkisi

Противотуберкулезные препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Tüberkülozdan tabletler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.