You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

ABD, tüberkülozu tedavi etmek için Kazakistan'a yeni bir ilaç gönderdi

, Tıbbi editör
Son inceleme: 20.05.2018

Bugün Kazakistan'da, ilaca dirençli tüberkülozlu 800'den fazla hasta vardır. Bu konuda Almatı'da, ABD'nin uluslararası kalkınma ajansı temsilcisi ve Kazakistan Tüberküloz Sorunları Merkezi başkanının katıldığı bir konferans düzenlendi. Konferansta, Sarah Walter ABD'nin Kazakistan'daki durumu ve yardım etmeye hazır olma konusundaki kaygısını açıkladı.

Çok sayıda tüberküloz hastası , başkalarına epidemiyolojik bir tehdit oluşturmaktadır, bu nedenle Birleşik Devletler'de, tüberkülozun ilaca dirençli formlarının tedavisi için yeni bir etkili ilaç olarak yardım amaçlı bir yardım sağlamaya karar vermişlerdir.

Bazı raporlara göre, en fazla sayıda tüberküloz hastası Orta Asya'da kaydedildi. Ve ilaca dirençli formlarla. Bilim ve tıp alanındaki önemli gelişmelere rağmen, neredeyse tüm dünyadaki doktorlar, 4 yıldan daha önce kullanılmış olan ilaçları kullanmaya devam etmektedir. Kazakistan'da, tüberküloz için modern ilaçlar yoktur ve bu nedenle hastaları tedavi etme olanakları sınırlıdır. Uzmanlar, Kazakistan tıbbı ilaçlarına (Bedakvilin) sağlanan ilaçların, sadece şiddetli tüberküloz formlarının yayılmasını durdurmaya değil, aynı zamanda hastaları tamamen tedavi etmesine de izin verdiğini iddia ediyor.

Kazakistan'a 30.000'in üzerinde Bedakvilin dozu verilecek, bunun yanında ABD'li temsilciler, bu tür yardımların yüksek oranların da kaydedildiği ülkelere sağlanacağını kaydetti.

Birkaç ay önce Amerikalı uzmanların, antibiyotiklerin kötüye kullanılması nedeniyle Kazakistan halkının sağlığı konusundaki kaygılarını ifade ettiklerini belirtmek gerekir.

Kazakistan'da antibiyotikler serbesttir (Avrupa ülkelerinin aksine) ve insanlar herhangi bir nedenle bu ilaçlarla tedaviye başvururlar. Bilindiği gibi, antibiyotiklerin mantıksız kullanımı, ilaç direncine ve enfeksiyöz hastalıkların (zatürre, tüberküloz) tedavisinde zorluklara yol açmaktadır.

Uzmanlara göre, antibiyotiklerin kötüye kullanımı, nüfusun çoğunluğunun, bu ilaç grubunun sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisine yönelik olduğunu anlamadığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Ancak soğuk algınlığı ilk belirtileri olan insanlar, komplikasyonları önlemek veya daha hızlı iyileşmek için antibiyotik almayı tercih ederler. Ancak bu yaklaşım yanlıştır - sadece Avrupa'da antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlardan, 25.000'den fazla insan ölür ve bu hastaların tedavisi için 1,5 milyar dolardan fazla para harcanır.  

Kazakistan, ilaç tedavisine dirençli tüberküloz vakalarının çoğunun bakım tedavisine kayıtlı olduğu ülkeler arasındadır. Böyle bir durumun nedenleri, düşük kaliteli, düzensiz veya eksik tedavi olabilir (çoğu zaman, tedavinin gidişatını iyileştirdikten sonra hastalar tedavi sürecini kesintiye uğratırlar).

Tedavinin zorluklarına ek olarak, başka bir sorun da, yani sadece tek bir ülkede değil, enfeksiyonun yayılma riskinin artmasıdır (bugün birkaç saat içinde başka bir kıtaya gidebilir ve enfeksiyonu aktarabilirsiniz).

Bu nedenle, uzmanlar şimdi harekete geçmezse uyarırlar, o zaman tüberküloz salgını herhangi bir ülkede başlayabilir.

Bilmek önemlidir!

Sağlığın korunmasının amacı, sağlıklı kişilerin Mycobacterium tuberculosis ile enfeksiyonunu önlemektir. Sıhhi profilaksi için hedefler: mikobakteriyel sekresyon kaynağı ve tüberkülozun etken madde iletim yolu. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.