You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Tserebrolyzyn

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Farmakolojik ve / veya intravenöz serebroliksin (serebrolizisin) ilacı için farmasötik olarak kullanılan ilaç, psikostimüle edici ve nootropik ilaçlara aittir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

ATC sınıflandırması

N06BX Другие психостимуляторы и ноотропные препараты

Aktif içerik

Церебролизин

Endikasyonları Tserebrolyzyn

İlaç (tedavi rejiminde dahil) çeşitli kaynaklardan, akut serebral iskemik tipi, serebral hemodinamikler, kafa hasarı, omurilik yaralanması, kronik bozukluklar, endojen manik-depresif durumu (psikoz), beyin zarlarının iltihapları, serebrovasküler demans tedavisine yönelik ensefalopati, çocuklarda bilişsel gerilik. Cerebrolysin da beyin ve DEHB cerrahi operasyonların inme hemorajik tip sonrasında rehabilitasyon aşamasında atanabilir.

trusted-source[6], [7], [8]

Tahliye formu

Koyu renkli camın amber renkli su bazlı ampullerinin intravenöz ve / veya kas içi uygulanması için sıvı.

İlacın bir mililiti, domuzların beyninden yapılan bir peptit fraksiyonunun 215.2 mg hidrolizatını içerir.

Ek bileşenler: Natrii hydroxidum, aqua pro injectioni.

Serebrolizin farmasötik endüstrisi üretilir:

 • 1 ml, 2 ml 10 adet bir hacim ile koyu cam ampullerde. Fabrika karton kutularının plastik petek uçlarında ambalajlanmış;
 • plastik hücresel ekler ile bir karton ambalaj içinde 5 ml, 5 ml, 10 ml, 20 ml hacminde koyu cam ampuller;
 • 30 ml, 50 ml'lik bir hacme sahip koyu cam şişelerde, bir alüminyum klipsli özel bir tapa ile kapatılmış, orijinal karton kutularda paketlenmiştir.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Farmakodinamik

Serebroliz içeren düşük moleküler biyolojik açıdan aktif nöropeptidler BBB (kan-beyin bariyeri) üstesinden gelir ve işlevsellik ve trofikasyon üzerinde uyarıcı ve aktive edici bir etki sağlayan sinir dokusuna girerler.

İlacın etkisi altında, beyin dokularının enerji metabolizmasının üretkenliğini artırarak, hücre içindeki protein sentezi hızlanır.

CNS hücreleri üzerindeki nöro-koruyucu etki, nöronları serbest radikallerin ve toksinlerin zararlı etkilerinden korumaktır; bu, iskemik veya hipoksik faktörlerin koşulları altında hücrelerin hayatta kalmasını önemli ölçüde artırır. Serebrolysin, beynin lezyonunda aşırı şişmeyi önleme özelliğine sahiptir. Dokulardaki mikro dolaşımı normalleştirir. Serebrolysin, doğal nöronal büyüme faktörü (NGF) ile benzer bir etkiye sahip olan nörotrofik aktivitesi nedeniyle sinir dokusunun dejeneratif süreçlerinin gelişmesini engeller. İlacın bağışıklık üzerindeki etkisi, glikoproteinlerin oluşumu oluşturulmamıştır. H1 - histamin reseptörlerinin uyarıcı özelliği yoktur ve buna göre eritrosit aglütinasyonunu etkilemez.

Ay boyunca uygulama Cerebrolysin içinde Pozitif dinamikleri bunamanın tedavisi ve Alzheimer hastalığında elde edildi. Vasküler demans sonuçları elektroensefalografi ile tüm hastalar nöronların aktivitesinde önemli bir doza bağımlı artış (alfa ritmi ve beta ritminin zirve yüksekliği artış) ortaya bilişsel terapi (çok gelişmiş self servis becerileri, hafıza ve entelektüel yetenekleri) olumlu yanıt alınamamıştır. Pozitif dinamikler iki haftalık bir kurstan sonra ortaya çıkmaya başladı ve ileri tedavi sırasında ilerledi. Demansa neden olan sebepten bağımsız olarak olumlu etki gözlenmiştir. Bu günlük aktiviteler için yeteneğin uzun süreli normalleştirilmesi ile ilgilidir. Hastaların sürekli bakım ve izleme ihtiyacı azalır.

Tek bir uygulamadan sonra, spesifik bir nöro uyarıcı etki yaklaşık 8 saat (EEG sonuçları) olarak ortaya çıkar.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Farmakokinetik

Serebrolizinin biyokimyasal bileşimi, ilacın aktif bileşenlerinin insan vücudunda hareket etmesinin yolunu incelemeye izin vermez. Düşük moleküler ağırlıklı peptidlerden oluşan bir kompleks, insan beyninde üretilenlere benzer protein bileşikleri içerir. Farmakokinetik değerleri ölçmek mümkün değildir. Tek bir uygulamadan sonra ilacın nörotrofik aktivitesi gün boyunca tespit edilir.

Hamilelik Tserebrolyzyn sırasında kullanın

Hamileliğin ilk trimesterinde serebrolysin uygulanırken dikkatli olunmalıdır.

İlacın fetus üzerindeki negatif etkisi deneysel olarak saptanmadı. Klinik koşullarda hiçbir çalışma yapılmamıştır.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde randevu sadece anne için yarar fetus veya yenidoğan için olası olumsuz sonuçları aşıyorsa haklı.

Kontrendikasyonlar

Serebrolizin kullanımına kontrendikasyonlar şunlardır:

 • ilacın bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük;
 • alerjik durumlar;
 • filtrasyon fonksiyonunun ihlali ile ağır böbrek lezyonları;
 • gebelik;
 • konvulsif uyanıklık.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]

Yan etkiler Tserebrolyzyn

Serebrolizisin tanıtımı ile yan etkiler neredeyse gözlenmez, ancak aşağıdaki özellikler ortaya çıkabilir:

 • ilacın hızlı bir IV veya / m uygulaması ile bazen enjeksiyon alanında ağrı, vücut boyunca ısı hissi, baş dönmesi, terleme, taşiaritmi vardır. İlaç yavaş ve pürüzsüz bir şekilde enjekte edilir!
 • sindirim sistemi - anoreksiya, bulantı, kusma, dispeptik semptomların tezahürü (şişkinlik, kabızlık, ishal).
 • MSS - psikomotor ajitasyon, tedavi sırasında saldırgan davranışlar, kafa karışıklığı, uykusuzluk, titreme, baş dönmesi, uyuşukluk, halsizlik, depresyon, nadir durumlarda episindroma tecelli.
 • lokal reaksiyonlar - enjeksiyon bölgesinde kaşıntı, kızarıklık ve ağrı.
 • bağışıklık sistemi - artan hassasiyet, baş ağrısı, servikal omurga ya da bacaklarda parezi, sırt ağrısı, yüzeysel (kutanöz) kan damarlarının spazmı, dispne gibi alerjik reaksiyonlar.
 • arteriyel basıncın yaygın belirtileri (hipo veya hipertansiyon).

Ancak kan basıncı instabilite, letarji, halsizlik, mide bulantısı, kusma, ilgisiz-depresif durumlar ve ark. Şeklinde tezahür yan etkilerin sıklığı, Cerebrolysin hastalarla ve plasebo grubunda in enjekte edildiği grupta bulundu bu göz önüne alınması gerekmektedir.

Serebroliz, hem araca hem de dikkatin gerekli olduğu karmaşık mekanizmaları kontrol etme yeteneğini etkilemez.

trusted-source[23]

Dozlama ve uygulama

Renk değişimi olmadan ve çökelti olmadan son derece berrak bir çözüm kullanmak için izin verilir.

Konsantre serebrolizin, 1 ml'lik bir dozda ve kas içi veya intravenöz enjeksiyon için 10 ml'ye kadar uygulanmasına izin verilir. 10 ml'den fazla ve 50 ml'ye kadar (maksimum doz) bir hacimle başlayarak, ilaç yavaş damla infüzyonları için kullanılır. İşlemden önce, ilacın toplam hacmi 100 ml'ye ayarlanır. Seyreltme için, infüzyon çözeltileri (izotonik NaCl çözeltisi) kullanılır. Damla infüzyonunun süresi 15 dakikadan 1 saate kadar sürer.

Hazırlanan infüzyon çözeltisi hemen kullanılmalıdır, çünkü güneş ışığı, serebrolizini oluşturan aktif maddeleri olumsuz etkiler ve etkilerini azaltır.

Standart bir serebroliz enjeksiyonları şeması ile, tedavi süresi ilacın günlük alımı 10-20 gündür.

50 ml'lik bir dozajda ilacın tek bir damla uygulamasına sahip bir tedavi çeşidi mümkündür, ancak daha az miktarlarda siklik tedavi tercih edilir ve etkilidir.

Farklı koşullar için önerilen günlük dozlar:

 • Beyinde organik yıkıcı değişiklikler, nörodejeneratif bozukluklar - Günde 5 ml - 30 ml.
 • Hemorajik tipte ONMK sonrası, iskemik tip (akut dönem) göre akut serebral dolaşım ihlali, geçici iskemik atak, günde 10 ml - 50 ml kullanılır.
 • TBM - 10 ml - günde 50 ml.
 • Yarım yaştaki çocuklara, vücut ağırlığının kilogramı başına 0.1 ml miktarında, günde iki ml'den fazla olmayan dozlar önerilir.
 • Akut çocuk nörolojik bozukluklarında, ilacın 1-2 ml'si standart olarak reçete edilir.

Serebroliz terapisi ile maksimum fayda, siklik uygulama durumundadır. İlacın alımı pozitif dinamiğin olmadığı zamana kadar devam eder. Tedavinin birinci döngüsünün sonunda, serebroliz uygulamasının sıklığı yedi gün boyunca iki ila üç kez bir sıklıkta bir idame dozuna indirgenebilir. Tedavinin döngüleri arasında, bir duraklama yapmak, tedavi seyrine eşit süre gereklidir.

trusted-source[24], [25], [26], [27], [28]

Aşırı doz

Büyük miktarlarda serebrolizisin kullanımından dolayı bildirilen olumsuz sağlık etkileri yoktur.

trusted-source[29], [30], [31], [32], [33], [34]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

MAO inhibitörlerinin (monoamin oksidaz) veya antidepresanların kullanımı ile kombine edildiğinde, serebrolizin kullanımının ilave sinerjizme neden olabileceği akılda tutulmalıdır. Bu kombinasyonda, antidepresanların dozu azaltılır.

Bir şişe içindeki bir serebroliz ve amino asit çözeltisinin karıştırılması kabul edilemez.

Belki de vitamin kompleksleri ve kardiyovasküler ilaçlar ile ilacın ortak tek aşamalı kullanımı.

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40]

Depolama koşulları

Serebroliz, orijinal ambalajında, çocukların erişemeyeceği kuru ve karanlık bir yerde saklanır. Oda sıcaklığı 25 ° C'yi geçmemelidir. Donmayın. İzin verilen kullanım süresinin bitiş tarihi, fabrika üretim kartonunun, her bir ampülün ve vialin etiketinde mevcuttur. 

trusted-source[41], [42], [43], [44]

Raf ömrü

Ampullerde serebrolysin 5 yıl ve şişelerde - 4 yıldır. Son kullanma tarihinden sonra ilacın kullanılması tavsiye edilmez.

trusted-source[45]

Farmakolojik grup

Ноотропы (нейрометаболические стимуляторы)

Ilaç etkisi

Ноотропные препараты
Нейрометаболические препараты

Popüler üreticileri

ЭВЕР Нейро Фарма ГмбХ, Австрия

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Tserebrolyzyn" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.