You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Cerebrum kompozit H

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 01.06.2018

Tserebrum kompozitum H (Beyin Compositum'un H) CNS farklı alanlarda metabolik dönüşümler doğal uyarıcılar sınıfına ait bir madde ihtiva eden kompleks homeopatik bir ilaçtır. 

trusted-source[1]

Endikasyonları Cerebrum kompozit H

Üreticinin önerileri göz önüne alındığında aşağıdakilerle terapi için endikedir:

 • farklı genesisin merkezi sinir sistemi lezyonları;
 • VSD;
 • postoperatif beyin cerrahisi durumları;
 • Kafa travmasının sonuçlarının tedavisi;
 • çeşitli etiyolojilerin depresyonları;
 • inme sonrası durumlar;
 • meninks iltihabı;
 • nevralgiyah;
 • neurasthenia;
 • Multipl skleroz;
 • dikkat ihlalleri;
 • hafıza problemleri;
 • titrek felç;
 • çeşitli genlerin demansı;
 • DCP;
 • Çocuklarda gelişimin zihinsel ve zihinsel geriliği;
 • Uzun süreli stres ile bilişsel geriliği önleme;
 • rejeneratif süreçlerin güçlendirilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi;
 • kardiyovasküler sistemin patolojileri;
 • migren baş ağrıları.

trusted-source[2]

Tahliye formu

Cam ampullerde 2.2 ml hacminde, enjeksiyon için tasarlanmış saydam renksiz sıvı, kokusuz. 5 ampülün, karton kutularda paketlenmiş hücresel konturlu gömleklere ambalajlanması.

trusted-source[3], [4]

Farmakodinamik

Ürünün temeli organiktir (bitkisel ve hayvansal özüt ve ekstraktlar) ve inorganik (mineraller ve onların bileşikleri) elementleridir. Cerebrum compositum N geniş bir etki spektrumuna sahiptir ve beynin belirli bölgelerini olumlu yönde etkiler. Böylece, bu ilacı kullanarak, nöronların uyarılmasından kaynaklanan elektriksel iletim süreçleri uyarılır, bu da klinik semptomlardaki değişikliklerin hızlanmasını etkiler. İlacın alımı beynin sinir aktivitesinin indekslerinin normalleşmesine yol açan, interhemisferik korelasyon büyümesini teşvik eder. Kortikal-subkortikal etkileşimlerin optimizasyonu yol açan ilaç hipotalamus-hipofiz bölgesi intrahemisferik bağların subkortikal alanlarda bulunur Özellikle aktif etkisi. İlacın serebral korteks uyarımını etkilemesi, uyarımı azalırken, konvulsif aktivitenin minimize edilmesi, kortikal ritimlerin stabilize olması. Serebrum compositum H, katekolaminleri etkiler, enerji metabolizmasını uyarır ve psikoaktif bir etki yapar. İlaç hafif bir kolinolitik etki sergiler ve uzun süreli kullanımda antiparkinson ve timoleptik özelliklere sahiptir.

Cerebrum compositum, vücudun bağışıklık sisteminin koruyucu reaksiyonunu arttırır ve bağışıklık hücrelerini belirli antijenlere karşı hipersensitize eder. İlacın kullanımıyla, venöz kanın nabzı ve atımı hızlandırılır. Cerebrum compositum H, kan damarlarının duvarlarının durumunu iyileştirir, elastikiyetini artırır. Cerebrum compositum N, metabolizmayı normalleştirerek kan damarlarını genişletme özelliğine sahiptir. Zehirli maddeleri insan vücudundan uzaklaştırır, güçlendirir ve tonlandırır.

trusted-source[5]

Farmakokinetik

Çok bileşenli bir homeopatik ilaç için farmakokinetikler belirlenmemiştir.

trusted-source[6]

Hamilelik Cerebrum kompozit H sırasında kullanın

Deneysel çalışmalarda, fetus üzerinde olumsuz bir etki görülmemiştir. Cerebrum compositum H'nin gebelik süresince sadece annenin beklenen faydasını ve fetusun potansiyel riskini yetkin bir şekilde belirlemesi gereken, katılan doktorun tavsiyesi üzerine alınması önerilir. Hemşirelik anneleri ilacı kesinlikle doktorun izni ile almalıdır.

Kontrendikasyonlar

 • Ilacın belirli bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük ve aşırı duyarlılık.
 • Klinik şartlarda yapılan testlerin yetersizliği nedeniyle ilaç, endikasyonlara göre dar profilli doktorlara reçete edilir.

trusted-source[7], [8]

Yan etkiler Cerebrum kompozit H

Cerebrum compositum H hastaları tarafından kolayca tolere edilir. Çok nadir durumlarda, kinin içeren ilaçların uygulanmasından sonra, alerjik belirtiler (ateş, hiperemi, kaşıntı) oluşabilir. Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, şişlik veya ağrı geçici bir görünüm. Yan etkileri olduğunda, ilacı almayı bırakmak ve hemen bir doktora danışmanız gerekir.

trusted-source[9], [10], [11]

Dozlama ve uygulama

Dozaj katılan doktor tarafından belirlenir. Yetişkinler için standart şema, doktorun seçtiği çeşitli uygulama yöntemleri olan intravenöz infüzyon, subkütanöz, intramüsküler, oral yolla yedi günlük bir tedavi için günde 1-3 ampuldür.

1 yıldan 3 yıla kadar olan çocuk dozu ampülün hacminin altı ile çeyrek arasındadır, 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklar ampülün hacminin 1 / 3'den 1 / 2'ye kadar, 6 yaşından büyük çocuklar: 1 ampül 1 haftada 2 kez .

İlaç ağızdan kullanılabilir. Bir ampülün içeriği, oda sıcaklığında 50 ml kaynatılmış veya arıtılmış su içinde çözülecek ve bu çözelti gün boyunca içilir.

trusted-source[12]

Aşırı doz

Çalışma sırasında, ilacın aşırı doz gözlenmedi.

trusted-source[13], [14]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Cerebrum compositum H ile birlikte tedavi şeması diğer ilaçları içerebilir. Galium HEL, Cerebrum compositum N'nin etkilerini arttırır.

trusted-source[15], [16]

Depolama koşulları

Depolama kuru bir yerde, karanlık bir yerde 25 santigrat dereceye kadar sıcaklıklarda ve ayrıca çocuklar ve evcil hayvanlara da erişilemez.

trusted-source[17], [18]

Raf ömrü

İlacın bitiş tarihi pakette belirtilir. Maksimum raf ömrü 5 yıldır. Son kullanma tarihinden sonra kullanılması tavsiye edilmez.

trusted-source[19], [20]

Farmakolojik grup

Гомеопатические средства

Ilaç etkisi

Гомеопатические препараты

Popüler üreticileri

Биологише Хайльмиттель Хеель ГмбХ, Германия

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Cerebrum kompozit H" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.