Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Topuk dikenli merhem

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Topuk dikenine omurga benzeri kemik büyümesi denir. Ayaklardaki bağların bağlandığı yerde, bu oluşum bir kemik exophyte gibi görünebilir. Bu tür spurs genellikle metabolizma (gut), aşırı kilo ile ilgili sorunlar nedeniyle gelişir. Nedeni de ayak veya düz ayakların güçlü bir aşırı yüklenmesi olabilir.

Plantar fasiit tanısında (calcaneal spur), tedavinin ilk aşamasında genellikle jel, krem veya merhem gibi topikal ilaçlar kullanılmaktadır.

trusted-source[1], [2], [3]

Endikasyonları Kalkaneal dikenli merhem

Bu merhemler bir kalkaneal spur ile gösterilmektedir - topuk çevresindeki dokularda iltihaplanmayı azaltmak ve aynı zamanda ağrı duyumlarını ortadan kaldırmak için kullanılırlar.

trusted-source[4], [5]

Tahliye formu

Topikal topikal uygulama için kullanılan ilaç bir tüpte mevcuttur. Merhem yarı saydam veya saydam bir homojen kütle. Kahverengimsi veya sarımsı bir renge sahip olabilir veya tamamen renksiz olabilir.

Kalkaneal dikenli merhem isimleri

Farklı tıbbi gruplardan topuk dikenlerinden merhemler vardır.

  • İlaçlar NPVS - Voltaren, Naproksen, Indometatsinovaya merhem, Dip Kabartma, Diklak-jel.
  • Steroid hormonal ilaçlar - Betametazon, Prednizolon, Hidrokortizon Merhem, Deksametazon.
  • İyileşmeyi uyaran ilaçlar - Kondroksit, Arthrin ve Mukosat.
  • Homeopatik ilaçlar - merhem Apis, Amaç T ve Pjatkashpor merhem.
  • Doğal maddelerden merhemler (şifalı otlar) - Kontratubeks, krem Altın bıyık, sabelnikli merhem.
  • Isınma etkisine sahip merhemler - Efkamon, Capsicum, Nikofleks, Viprosal, Finalgon, Apizartron.

trusted-source[6]

Dikenli altın bıyık

Topuk dikeni ile kullanılan merhemde karanfil yağı ve altın bıyık özü bulunur. Bu bileşenler birikimin emilim sürecini uyarır ve topuktaki ağrı hissini ortadan kaldırır. Kompozisyonda ayrıca, ısınma etkisine sahip olduğu için, biber ve sarımsak özleri vardır ve ayrıca damarların genişlemesini teşvik eder, böylece hastalık gelişiminin yerinde kan akışını olumlu yönde etkiler.

Ayrıca, ilacın yukarıdaki bileşenlerinin hepsi güçlü bir anti-enflamatuar ve dezenfekte edici etkiye sahiptir. Bu nedenle bu merhem, enfeksiyöz enfeksiyon veya kalkaneal bölgede dokuların iltihaplanması için kullanılır.

Ek olarak, ilacın elementleri, ayak ve topuk üzerindeki derinin normalleşmesine katkıda bulunan A, B ve C vitaminlerini içerir. Ayrıca, bu tıbbi bileşenler tabandaki mısır, çatlak veya çatlakların gelişimini engeller.

Hidrokortizon merhem

Hidrokortizon merhem mineral elementlerin dengesinin normalleşmesine katkıda bulunur ve ayrıca hasarlı bölgede güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Steroidler, kılcal sendromu bölgesinde kılcal damarları daraltır, bu da ağrı sendromunu azaltır ve şişmeyi giderir.

Merhem kaplan gözü

Merhem "Orto-Kaplan Gözü" ayağın cildini yumuşatır, böylece tüm yükü ağırlık yükü dağıtır. Plantar fasiitin erken evresinde ortaya çıkan ağrı ve inflamasyonu ortadan kaldırır. Anestezi gibi davranır ve aynı zamanda yürüme sürecinde kendini gösteren rahatsızlık hissini ortadan kaldırır. Isınma etkisi vardır, topuk ve ayak dokularında kan akışının gücünü artırır.

Topuk dikeni ile dimexide tedavisi

Plantar fasiit ile Dimekside küçük bir dozajda bir çözümün kisvesi altında kullanılır. Bu durumda ilaç kompreslere eklenir. Böyle bir kompres yapmak için ilacın 1 / 5'ini almanız ve su ile seyreltmeniz gerekir (1 yığın.). Bundan sonra, bu solüsyondaki peçeteyi nemlendirin ve topuğa koyun. Üstte, sıkıştırmayı polietilen ve bir bez parçasıyla kapatın (veya üzerine bir çorap koyun). Bu sıkıştırmayı hasarlı yere 30 dakika bırakın ve sonra çıkarın.

Yumurta ve sirke ile mahmuzdan merhem

Yumurta ve sirke ile spurlerden bir merhem hazırlamak için, bir tavuk yumurtası almanız, bir bardağa koymanız ve bir üstü örtülü sirke ile dökmeniz gerekir. Daha sonra camı ışığa kapalı bir yere koymak birkaç gün için olmalıdır. Kabuk çözüldüğünde, filmi yumurta üzerinde koparmak ve iç içeriğini sirke dökmek gerekir. Camın içeriğini karıştırın ve içine 1 çorba kaşığı dökün. Ayçiçek yağı.

Daha sonra, bir parça bez almanız, ortaya çıkan merhem ile nemlendirmeniz ve bu bandajı dikenlere sürmeniz gerekir. Yukarıdan, topuk selofan ve sıcak bir bezle sarılmalıdır. Ağrının ortadan kalkması için birkaç prosedür yeterli olacaktır ve birikme çözülecektir.

Topuktan merhem yılan yağlıdır

Merhem kullanarak "Yağ yılanları" şişliği azaltmak ve ağrıyı gidermek için yardımcı olur. Yılan yağında bulunan elementler, antibakteriyel etkiye sahiptir ve aynı zamanda hastalık sonucu hasar gören hasarlı hücrelerin ve dokuların restorasyonuna da katkıda bulunur.

Topuk dikenli sirke ile merhem

Topuk dikeni, sirke dayalı merhem etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Bu, bir bitkisel yağ,% 70 asetik asit ve (1 çorba kaşığı) kuru hardal almak karışımı kumaş üzerine konulmuştur malzemeyi ve daha sonra karıştırmak ve topuk 30 dakika uygulamak için gerekmektedir. Daha sonra sıkıştırmayı çıkarın ve ayağını ılık suyla yıkayın. Bu prosedürün günlük uygulamasından yaklaşık 2 hafta sonra hastalığı ortadan kaldırmak için yeterli olacaktır.

Farmakodinamik

Merhemlerin kalcaneal mahmuzun özellikleri örneğin hidrokortizon merhemidir.

Hydrocortisone harici kullanım için sentetik tipte bir glukokortikosteroiddir. İlaç plantar fasiit kaynaklanan şişme, kaşıntı, iltihap, ortadan kaldırır. Monositlerin ve lenfositlerin sitokin (interferonlar ve interlökinler) salınmasını yavaşlatır, enflamasyon eozinofiller salma aracılarla sürecine zarar, işlem prostaglandinler ve arakidonik asit metabolizma bir bileşiğini verir. Glukokortikosteroid reseptörleri üzerinde uyarıcı bir etki sağlayan hidrokortizon, lipokortin üretimini arttırır. Hücrelerdeki enflamatuar infiltratların gücünü azaltır, ayrıca lenfositler arasında bulunan lökositlerin göç oranını daraltılır.

trusted-source[7], [8]

Farmakokinetik

Cilde uygulanan ilaç epidermiste yoğunlaşır. Emilen kısım ilk önce epidermiste ve sonra karaciğerde metabolizma sürecine girer. Ayrıca, metabolitler ve değişmeden kalan hidrokortizonun küçük bir kısmı, vücuttan safraya veya idrarla birlikte atılır.

trusted-source[9], [10], [11]

Hamilelik Kalkaneal dikenli merhem sırasında kullanın

Gebe kadınlara plantar fasiit tedavisine dahil olmaları önerilmemektedir, çünkü bu durum gebelik sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumda, diğer analjezik prosedürler - ayak masajı, topuk altında özel bir yumuşak yastık içerir bireysel olarak üretilen ortopedik tabanlık kullanımı ve hareket şeklindeki bir değişiklik yapılması tavsiye edilir.

Kontrendikasyonlar

Altın bir bıyık içeren merhemlerin sigara içenler tarafından kullanılmasına izin verilmez. Genel olarak, topuk dikenli merhemlerin kullanımına karşı kontraendikasyon, ilaçların herhangi bir bileşenine, cilde zarar vermesine ve hamileliğe karşı alerjik reaksiyonlardır.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Dozlama ve uygulama

NSAID merhem, etkilenen bölgeye günde üç kez ince bir tabaka ile uygulanmalıdır. İlacın etkisini güçlendirmek bir ön prosedür olabilir - ayaklarınızı ılık suda tutmak için 10 dakika, daha sonra onları kurulayın. Merhem kullanın uzun bir süre, en az 2-4 hafta olmalıdır. Olası bağımlılığı önlemek için, 2 hafta sonra, aynı ilaç grubundan başka bir ilaca merhem değiştirin.

Steroid hormonal ilaçlar - iltihaplı alanı yumuşak hareketlerle dağıtarak ciltte 2-3 r. Tedavi kursu maksimum 2 hafta sürebilir.

İyileşmenin uyarıcıları - bu merhemler ilaç tamamen emilene kadar kuru ve yıkanmış deriye uygulanmalıdır. Bu prosedür 2-3 r / gün yapılmalıdır. 2-5 hafta içinde.

Homeopatik merhemler yıkanmış deriye uygulanmalıdır - az bir ilaç emilene kadar yumuşak bir şekilde ovulmaktadır. Uygula merhem 3-4 r / gün olmalıdır. Tedavi kursu en az 2 hafta ve en fazla 3 ay sürebilir.

Doğal maddelerden ve şifalı bitkilerden elde edilen merhemler - günde üç kez lezyon bölgesine uygulanır. Emilme sürecini iyileştirmek için ayak veya ayak masajı sonrası prosedürün uygulanması daha etkilidir. Tedavinin kalitesi, aynı zamanda Golden Sous ve Counterattubes kullanımı ile uygulanmaktadır. İlk iki günde, saat başı uygulanmalı, birbirleri arasında değişmeli ve böylece alerjik reaksiyon olmayacaktır. 2 gün sonra, iltihaplı yeri günde iki kez tedavi edebilirsiniz. Bu ilaçların 1-3 ay içinde uzun süreli kullanımına izin verilir.

Isınma merhemleri daha önce ilacın önceki tabakasının derisini yıkayarak 2-3 r / gün uygulanmalıdır. Uygulama için, cilde nazikçe sürülmesi gereken minimum miktarda ilaç yeterli olacaktır, daha sonra 2-3 dakika bekleyiniz, böylece emilir. Daha sonra, efekti güçlendirmek için, ayak üstüne bir yün parmağı giyilmelidir. Tedavi kursu yaklaşık 10-14 gün sürer.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Merhem Indometasin, bir foto hassaslaştırma reaksiyonunu tetikleyen ilaçlarla etkileşime girdiğinde, bu etkiyi artırabilir.

Salisitler ile kombinasyon halinde hidrokortizon merhem aktivitelerini azaltır. Kardiyak glikozitler ile bağlantılı olarak hipokalemiye neden olabilir ve anabolikler ile etkileşime girdiğinde dokuların hidrofilisitesini arttırabilir.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24], [25]

Depolama koşulları

Dış kullanım için merhemler, kuru koşullarda, güneşten kapatılmış, 20-25 santigrat dereceden daha yüksek olmayan bir sıcaklıkta standart koşullarda depolanır.

trusted-source[26], [27], [28], [29]

Raf ömrü

Kalkaneal mahmuzun herhangi bir merhemi, üretim tarihinden itibaren 2-4 yıl süreyle kullanıma uygundur.

trusted-source[30], [31]

Bilmek önemlidir!

Kalkaneal spur altında, plantar kası tendonunun, kalkaneusa yapıştığı alanda lokalize olan kemikleşmesi kastedilmektedir. En sık görülen nedeni plantar fasyada aseptik inflamasyondur. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Topuk dikenli merhem" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.