^

Sağlık

A
A
A

Spastik kabızlık

 
, Tıbbi editör
Son inceleme: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Bağırsak fonksiyonu çeşitli nedenlerle bozulabilir. Kural olarak, normal boşalması iki durumla ilişkilidir - atoni veya spastik kabızlıktır. Bu yazıda ikinci seçenek hakkında konuşacağız - kabızlığın gelişmesi nedeniyle bağırsak spazmlarının ortaya çıkması.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Spastik kabızlığın nedenleri

Bağırsakta spazmın neden olduğu kabızlık, bağırsakta tonik bir artıştan kaynaklanır.

 • Kas spazmları, dışkıyla kenetlendiği ve daha fazla ilerleme şansını kaybettiği için ayrı bağırsak bölümlerinde ortaya çıkar.
 • Spazm sıklıkla artmış gaz oluşumu ile ilişkili olan karın bölgesinde şişkinlik, spastik ağrılar ve ağırlık ve aşırı kalabalıklık hissi ile birlikte olur.

Bir spazm ayrıca endokrin patolojisinin bir sonucu olarak veya duygusal ve zihinsel stresin etkisiyle ortaya çıkabilir:

 • hipotiroidizm;
 • diyabet;
 • yumurtalık fonksiyon bozukluğu (örneğin menopoz sırasında);
 • Hipofiz bezinin hastalıklarında;
 • irritabl bağırsak sendromu ile;
 • nörojenik kolit ile;
 • zehirlenmeden sonra.

En sık, otonom sinir sisteminin düzenleyici bozukluğu hastalığın gelişiminde ana faktör haline gelir.

trusted-source[5]

Spastik kabızlık belirtileri

Bağırsak spazmı, dışkılama gecikmesi her zaman değil, periyodik olarak meydana geldiğinde karakteristiktir. Kabızlık arasında dışkı normal görünebilir hatta sıvılaştırılabilir. Hafif ishal ile karşılaştırılabilecek durumları sıklıkla gözlemleyebilirsiniz - bu, vücudun dışkı ve kas spazmı üzerinde uzun süreli durgunluğa verdiği tepkinin sonucudur. Çoğu durumda, bu spazm sinir bozuklukları ile ilişkili olduğunda meydana gelir.

Klinik olarak, bağırsak spazmı, aşağıdaki belirtilerde ifade edilebilen irritabl barsak sendromu ile kendini gösterir:

 • karın hassasiyeti, sık sık kramp;
 • dışkılama periyodik gecikme;
 • mukus parçacıklarının dışkısı ile birlikte çıktı;
 • artan duygusallık ve sinirlilik;
 • sürekli yorgunluk hissi.

Bazen dışkıdaki gecikme önemsiz olabilir, ancak küçük elemanların eksik kalması durumunda dışkı atılımı. Böyle bir bağırsak hareketinden sonra, tam olmayan bağırsak boşalma, midede ağırlık, adaletsiz tokluk hissi vardır.

trusted-source[6]

Hamilelik sırasında spastik kabızlık

Kadınların yaklaşık% 70-80'i hamilelikte dışkılama sorunlarından, doğum sonrası dönemde ise yaklaşık% 30'undan şikayetçidir. Bu zamanda, intestinal peristalsis'in etkisizliği ile bağlantılı atonik kabızlık daha sık rahatsız edilebilir. Ancak, hamile kadınlarda bağırsak spazmları nadir değildir.

Spastik kabızlığı atonikten nasıl ayırt edebileceğimize gelince, şunları söyleyebiliriz:

 • bağırsak atonisi, bağırsakların düz kaslarının gevşemesinden, diyetteki lif eksikliğinden ve diğer nedenlerden ötürü peristalsis'in yokluğudur. Atoni durumunda, bağırsak “sessiz” dir, bağırsak hareketi yapma isteği yoktur;
 • bağırsağın spastik durumuna genellikle, artan ve geçici olarak ağrıyı hafifletmek, karın içinde gürlemek, artan gaz oluşumu ve düzensiz bir dışkı eşlik eder (kabızlık ishal ile değiştirilebilir).

Dışkı gecikmesine neden olan nedir?

 • Gebelik süresi uzadıkça, büyüyen rahim bağırsaklarda ve diğer organlarda basınç artar. Sonuç olarak, pelvisin vasküler sistemindeki kan dolaşımı bozulur ve peristalsisi etkileyebilen yavaşlar.
 • Kandaki büyük miktarda progesteron, sadece uterusun değil, aynı zamanda bağırsakların da düz kaslarını gevşetir. Ancak, bu neden, spazm ve bağırsak atoni değil.
 • Hamilelik sırasında çoğu kadın duygusal olarak dengesiz hale gelir. Kolayca tahriş olurlar, nedensiz korkular, deneyimler ortaya çıkar. Bu vücuttaki hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bu durumun bir yan etkisi, bir kadının zihinsel durumunun dengelenmesinden sonra kendi kendine kaybolan nörojenik kabızlık olabilir.
 • Vücudun alerjik reaksiyonları veya gıda zehirlenmesi spazmın daha az sıklığı olarak kabul edilir.

Çocuğun taşınması sırasında reçetesiz laksatif alınması istenmez, bir uzmana danışmalısınız.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Çocukta Spastik Kabızlık

Küçük çocuklarda bağırsak spazmları, örneğin suni beslenmeye geçerken veya yeni bir beslenmeye başladığında diyetteki değişikliklerin bir sonucu olarak görünebilir. Sebep, aynı nörojen kabızlığa neden olan üretilmemiş bir sinir sistemi de olabilir.

Daha büyük çocuklarda, spazmodik durum, çok miktarda şeker tüketimi, yetersiz sıvı alımı ve kuru bir yemek nedeniyle ortaya çıkabilir. Bazen bir spazm stresin bir sonucudur - yeni bir alana, başka bir okula, vb.

Her üç çocukta da çocukluktaki spastik durumlar ortaya çıkabilir. Hastalığın nedenine bağlı olarak tedavi doktor tarafından yapılır, ancak antispazmodik ilaçlarla tedavi nadiren kullanılır. Çoğu zaman, müshil ve rahatlatıcı özelliklere sahip rektal fitiller ile oldukça kısa bir tedavi süreci vardır.

trusted-source[11], [12], [13]

Spastik kabızlığın teşhisi

Teşhis sadece bir uzman - coloproctologist, gastroenterolog, bulaşıcı hastalık uzmanı veya terapist tarafından muayene sonuçlarına göre konulabilir.

Anket şunları içerebilir:

 • sigmoidoskopi - özel bir cihaz yardımıyla sigmoid kolonun rektumunu ve alt kısmını incelemek için bir prosedür - sigmoidoscope;
 • irrigoscopy - Bir kontrast ajanın bağırsağına girişini içeren X-ışını tekniği;
 • fibrokolonoskopi - bağırsak boşluğunun endoskopik muayenesi.

Bu çalışmalar, bağırsak boşluğundaki mukoza dokusunun durumunu, peristalsisin derecesini, bağırsak esnekliğini ve bir bütün olarak bağırsağın işlevselliğini değerlendirmek için çok önemlidir.

Bazen fekal kitleler mikroflora için analiz edilir, laktik fermantasyondaki bakteri eksikliği nedeniyle, bağırsak fonksiyonuyla ilgili problemlerin gelişimini doğrudan etkileyen, pasrefaktif fermantasyon oluşabilir.

Nesnel olarak, hissederken, doktor bağırsağın çeşitli yerlerinde ağrıyı belirleyebilir. Ek olarak, çekum gevşemiş olarak değerlendirilirken, sigmoid kolonun sıkıştırılmış kayışı iyi hissedilir.

trusted-source[14], [15], [16]

Kim iletişim kuracak?

Spastik kabızlık tedavisi

Sindirim sisteminin normal peristalsisini eski haline getirmek spastik barsak koşullarının tedavisinde bir numaralı görevdir. Tedavi karmaşık olmalı ve birkaç terapötik basamak içermelidir:

 • diyet yiyecekleri (bunun hakkında ayrıca konuşacağız);
 • ilaç tedavisi;
 • homeopatik ilaçların alınması;
 • halk ilaçları.

Dışkılama ihlali gibi bir sorun varsa, bir doktorun tavsiyesiyle başlayarak diğer patolojiler gibi ondan kurtulmanız gerekir. Zamanında doğru tanı, tedaviyi daha verimli ve daha hızlı hale getirir.

Herhangi bir sebepten dolayı doktora başvurusu ertelenirse, o zaman ilk başta kendi başınıza baş etmeye çalışabilirsiniz, ancak gelecekte doktor ziyareti zorunlu olmalıdır. Bağırsak spazmlarının tedavisinde en sık ortaya çıkan hastalardan gelen bazı soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Lavman spastik kabızlığa yardımcı oluyor mu?

 • Gerçekten de, temizlik lavmanı çoğu zaman zorlukla dışkılama için kullanılır. Ancak, spazmlar serin bir çözeltinin kullanılmasını kullanmadığında, kasların spastik kasılmasını artırabileceğini bilmeniz gerekir. Spastik kabızlık için temizleme lavmanının sıcaklığı ılımlı olmalıdır: sıvı, vücut sıcaklığına (yaklaşık 36-39 ° C) ısıtılır ve hafifçe bağırsak içine enjekte edilir. Örneğin limon kremi veya nane karışımıyla (200 ml) rahatlatıcı bir solüsyon yapabilirsiniz. Bununla birlikte, yağ lavmanları daha etkili sayılır, bunun için 30-32 ° C'lik bir sıcaklığa ısıtılmış bir yağ, 200 ml'lik bir hacme veya yaklaşık 500 ml'lik bir hacme sahip bir yağ-su karışımı kullanılır. Çoğu zaman hint, ayçiçeği, zeytinyağı kullanın.

Spastik kabızlık ile müshil alınabilir mi?

 • Bağırsak krampları için müshillerin çok, çok dikkatli seçilmesi gerekir, sadece bitkisel içerikten oluşan araçlarda durur. Mümkünse, hiçbir müshil olmadan yapmak daha iyidir. Neden? Gerçek şu ki, bu tür ilaçların büyük çoğunluğu mevcut spazmı ağırlaştırabilen ve hastanın durumunu kötüleştiren bağırsak hareketliliğini uyarmaktadır. Buradaki zorluk, zaten spastik olarak azaltılmış bir bağırsağın hareketliliğini arttırmanın mümkün olmadığı ve bu spazmın neden oluştuğu hakkında hiçbir fikrinin olmadığı gerçeğinden kaynaklanıyor. Bu nedenle, bu durumda bir müshil alırken, hasta spastik barsak tıkanıklığı bile olsa, ağrıyı artırma ve sorunu daha da kötüleştirme riskiyle karşı karşıya kalır.

Spazmlarla müshil almak kaçınılmazsa, o zaman karmaşık bir ilaç alımına başvurabilirsiniz. Örneğin, spastik kabızlık için iyi bilinen Duphalac, antispazmodik ilaçlarla eşzamanlı olarak reçete edilir. Sadece bu durumda, hastanın durumunu hafifletmek ve sorunu dışkı ile çözmek mümkündür.

Spastik kabızlık için en etkili antispazmodikler nelerdir?

 • Bağırsaklar için antispazmodik ilaçlar birkaç gruba ayrılır ve kullanımları sınırlıdır. Bu nedenle, bir doktora danışmadan kullanmak onları değmez.

Papaverin ana ve en yaygın bağırsak antispazmodik olarak kabul edilir - hap, enjekte edilebilir çözelti ve rektal fitiller olarak satın alınabilir. Günlük hayatta papaverinli fitiller daha sık kullanılır - bağırsak kaslarını mükemmel bir şekilde rahatlatır, spazmı ortadan kaldırır ve tahliye işlevini geri kazanırlar. Papaverin tabletleri 1 adet alır. Günde 4'ten fazla değil.

Papaverin yokluğunda, No-spa (Drotaverine) veya Dibazol gibi antispazmodikler alabilirsiniz, bunlar ayrıca periferik bir vazodilatördür.

Spastik kabızlık için Dibazol enjeksiyonlarda veya tabletlerde kullanılabilir. İlacın enjeksiyonları, kas içine, 1-2 ml% 1 solüsyon, gerektiği şekilde günde 2-3 kez uygulanır. Tabletler, bir seferde en fazla 50 mg ve günde en fazla 150 mg alır.

Papaverine ve Dibazol bazlı bir kombinasyon ürünü olan Papazol, popüler bir ilaç olarak kabul edilir.

Evde spastik kabızlığı tedavi etmek mümkün mü?

 • Tabii ki, her durumda, bir doktorla önceden danışma istenmektedir. Tek başına hasta spazmın nedenini belirleyemez. Basit durumlarda, evde tedaviyle başa çıkmak mümkündür, ancak ilaç rejiminin yetkin ve tutarlı olması gerekir: ilk önce antispazmodikler ve sadece o zaman (gerekirse) müshiller. İltihap varsa, iltihap önleyici tedavi, bağırsak mikroflorasının restorasyonu ve vücudun genel olarak güçlendirilmesi gerekecektir. Sıcak banyolar, karın masajı, hafif sakinleştirici alımı ile iyi etki verilir. Enzim preparatları da önerilmektedir, örneğin, Mezim, Enzistal. Bazı durumlarda, alternatif tedaviler uygun olabilir.

trusted-source[17]

Spastik kabızlık için alternatif çözümler

Evde başarıyla hazırlanabilen çok sayıda alternatif tarif vardır. Evde bazı hasat edilmiş bitkilere sahip olmak veya bunları eczanede kuru halde satın almak yeterlidir.

 • 200 ml kaynamış sıcak suya 1 çay kaşığı doldurun. Nane yaprakları, bir kapak ile örtün ve bir saat dörtte bir ısrar ediyorlar. İnfüzyonları yemeklerden sonra günde en az iki kez kullanıyoruz.
 • 300 ml kaynar suya 3 yemek kaşığı doldurun. Vahşi keten kaşıkları (keten), bir termos olabilir. Yarım saat demlenmeye bırakın. Filtreli infüzyon 60 ml günde 3-4 kez alın.
 • 20 gr at kuyruğu karışımı, aynı civanperçemi, 10 gr pelin, 400-500 ml kaynar su dökün, 2 saat (tercihen bir termosta) ısrar edin. Hazır infüzyon filtresi ve yiyecek ile günde 100 ml 3-4 kez içilir.
 • Dereotu veya rezene spazmı bulaştırır. 1 yemek kaşığı al. Tohum kaşık ve 200 ml kaynar su dökün, bir saat dörtte bir ısrar ediyorlar. Spazmlar sırasında 100 ml alın.
 • 15 g kuru ot yaprağı, aynı miktarda adaçayı, 5 g nane yaprağı, 10 g kurutulmuş bataklığı ve 15 g hypericum karıştırın. Bir bardak kaynar suda elde edilen karışımın bir tatlı kaşığı demleyin ve yarım saat bekletin. 1/3 bardak için günde üç kez içiyoruz.

Ek olarak, aşağıdaki otlar kullanılabilir:

 • cehri kabuğu, rezene tohumu, zhoster müshil, meyan kökü kökü;
 • senna yaprağı, cehri kabuğu, zhoster müshil, anason, meyan kökü köksapı;
 • Hypericum bitki, yaprak yaprağı, solucan otu otu, kediotu kökü, kalamus köksapı;
 • Anason, rezene, kimyon, nane yaprağı.

trusted-source[18], [19]

Spastik kabızlık için diyet

Bağırsakların spazmları, kaba yiyeceklerin diyetinden çıkarılması gerektiğinde, bağırsakların duvarlarını tahriş eder. Bu nedenle, uzmanlar lif bakımından zengin, ancak kabuksuz ve tercihen perişan bir durumda olan bitkisel yiyecekleri yemelerini önerir.

Spazmlarla ilişkili dışkılama bozukluklarında önemli bir rol yağ, ekşi krema, doğal tereyağı tüketimidir - bu ürünler kas spazmlarının tezahürünü yumuşatabilir.

Ayrıca sebze ve meyve yemekleri haşlanmış halde kullanılmalı, onlara şeker veya bal ekleyebilirsiniz.

Kabızlık ile bağırsak spazmları için önerilen ürünler:

 • sebzeli çorba, çorba, meyve çorbası;
 • süt ürünleri ve süt ürünleri (sert veya işlenmiş peynir hariç);
 • haşlanmış et ve balık;
 • koyu ekmekler, tahıllar, tam tahıllı makarnalar, kuru tatlı çörek veya kraker, arı ürünleri, ev yapımı reçel, marshmallow, marmelat, şeker;
 • sebze ve tereyağı, krema;
 • silinmiş ve haşlanmış halde sebzeler, yeşillikler;
 • meyveler (kiraz, turunçgiller, yaban mersini hariç);
 • çay, dogrose infüzyonu, taze meyve suları, kompostolar.

Hariç tutulacak ürünler:

 • yağ, yağlı et;
 • beyaz ekmek, çörekler;
 • puf böreği;
 • tütsülenmiş ürünler, sosisler;
 • koruma;
 • fasulye;
 • beyaz lahana bazlı bulaşıklar;
 • baharat ve yağ sosları;
 • tahıllardan - pirinç ve irmik;
 • turp, yaban turpu, soğan ve sarımsak;
 • mantar yemekleri;
 • kekler, hamur işleri;
 • cips, kuruyemiş;
 • jöle, kakao, gazlı içecekler;
 • çikolatalı ürünler;
 • baharatlı baharatlar;
 • alkollü içecekler;
 • domuz, sığır yağı, domuz yağı.

Aşırı kuru bir yemek yiyemezsin. Spastik ağrılar sırasında, yemek yemekten kaçınmak daha iyidir.

trusted-source[20], [21]

Spastik kabızlık için menü

 • Bağırsak spazmlarıyla yapılan kahvaltı, fermente süt ürünlerinden, süzme peynirden elde edilen su veya süt üzerindeki lapalardan oluşabilir. Tereyağı, bal veya reçel ile bir dilim koyu kurutulmuş ekmek ekleyebilirsiniz. Katkı maddeleri ile mükemmel yulaf ezmesi, örneğin elma veya muz dilimleri ile.
 • İkinci bir kahvaltı veya atıştırmalık olarak kuru bisküvili çay içebilir veya çilek, kayısı, kabuğu olmayan, balkabağı içeren meyve veya meyve karışımı yapabilirsiniz. Meyvelerin yoğurt veya ekşi krema ile doldurulması tavsiye edilir.
 • Sıcak baharatlar ve baharatlar olmadan, zorunlu ilk yemekle çorba veya borsch olabilir. İkincisi, bir parça haşlanmış et veya balık yapacak, bunları bir garnitürle veya garnitür olmadan ikili bir kazanda pişirebilirsiniz. Mükemmel bir katkı, sebze güveçleri veya sebze güveçleri parçalanır.
 • Çerezler, meyveli tatlılar, yoğurt, meyveli peyniri ya da meyve püresi ile öğleden sonra atıştırmalık olarak uygundur.
 • Akşam yemeğinde buharlı pirzola, karanlık ekmekli sebze garnitürü, sebze omleti, su püresi pişirilir.
 • Yatmadan önce 100-150 ml taze kefir, doğal yoğurt veya ekşi süt içmek yararlı olur.

trusted-source[22], [23], [24], [25]

Tedavi hakkında daha fazla bilgi

Spastik kabızlığın önlenmesi

Önleyici tedbirler, küçük yararlı ipuçları listesi içerir:

 • Bağırsakta durma eğiliminiz varsa, günlük menü yemeklerinden ve bağırsak hareketlerinin ihlal edilmesine yol açabilecek yiyeceklerden geçin. Bu yağlı et ve domuz yağı, kekler, yumurtalar, beyaz unlu kekler, çikolata ve kakao ürünleridir;
 • Her gün biraz meyve, sebze, tahıl gevreği - dışkı kütlelerinin oluştuğu lif ve kaba sindirilemez lifli ürünler yemeyi unutmayın;
 • spazm eğiliminde, dondurma ve soğuk içecekler dahil soğuk yiyecekleri yememeye çalışın;
 • 1 numaralı düşmanınız çok fazla abartıyor, bu yüzden dolmadan önce masadan kalkın. Ara sıra oruç günleri ya da günlük su açlığı uygulamaları;
 • müshil ve antibiyotik tedavisi mümkün olduğu kadar az ve sadece bir doktor tarafından öngörülen şekilde kullanılmalıdır;
 • içme modunu korumayı unutma - temiz su, taze meyve suları, meyve suları iç;
 • dışkılama çağrısı yaparken, onları bastırmak ya da beklemek gerekli değildir - zamanla bağırsakları serbest bırakın;
 • aktif bir yaşam tarzı sürmek - kabızlık, bağırsak tonunu olumlu yönde etkileyen fiziksel aktiviteyi sevmez;
 • Sadece taze yiyecekler ye. Hasar görmüş veya şüpheli ürünler atılmalıdır.

trusted-source[26], [27]

Spastik kabızlığın prognozu

Bağırsak spazmlarının neden olduğu dışkılama bozuklukları için prognoz çok uygundur. Ancak nadir durumlarda, hastalık bir takım komplikasyonlara neden olabilir - fekal taşların oluşumu, bağırsak tıkanıklığının gelişimi, fekal peritonit. Bu tür komplikasyonlar yaşlı insanlar ve felçli yataklı hastalar için en yaygın olanıdır.

Zamanında tedavi ile prognoz iyi kalır.

Spastik kabızlık son derece tatsız bir durumdur. Bununla birlikte, diyet, akut dönemde yatak istirahati, ılık banyo ve ısıtma pedlerinin kullanımı gibi zamanında tedavi, hastalığa 5-7 gün boyunca elveda demeye yardımcı olacaktır.

trusted-source[28], [29], [30]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.