Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Soğuktan burun için spreyler

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 16.12.2018

Rinit, sıklıkla hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyen çok yaygın bir rahatsızlıktır. , Herhangi bir eczacı çeşitli Damlası :. Ilaçlar, merhemler bir çok teklif edebilecektir soğuk algınlığı kurtulmak yardımcı olmak amacıyla duman, toz, vs. - Nazal akıntı soğuk algınlığı ve viral hastalıklar, alerjiler, bazı eşlik edebilir ve ayrıca dış uyaranlara tepki olarak ortaya çıkabilir spreyler ve hatta tabletler. Bununla birlikte, çoğu hasta makul olarak soğuk algınlığındaki burun spreyi uygulamasının en uygun uygulama şekli olduğuna inanmaktadır.

İlk olarak, burun spreyi dozajlanır - yani, ilacın mukozaya aşırı uygulanması korkusu olmadan dozajı doğru bir şekilde hesaplayabilirsiniz. İkincisi, spreyin şekli aktif maddenin burun boşluğunun erişilmesi zor bölgelerine nüfuz etmesine izin verir, bu damlalar ve özellikle merhemler yardımı ile elde edilemez. Ve üçüncü olarak, birkaç sprey enjeksiyonu yapmak, damla uygulamak için başını geri atmaktan çok daha elverişlidir.

Bununla birlikte, soğuk spreylerin farklı bir etki mekanizmasına sahip olduğu akılda tutulmalıdır, bu nedenle farklı hastalık tiplerinin tedavisi için düşünülmelidir. Sonuçta, daha önce de belirttiğimiz gibi, soğuk algınlığı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu genellikle doktorun nedenidir ve elde edilen veriler temelinde belirli bir ilacı önerir veya önerir.

trusted-source[1], [2], [3]

ATC sınıflandırması

R01A Деконгестанты и другие препараты для местного применения

Endikasyonları Sisden sprey

Burun için spreyler sadece ilk soğuk algınlığı semptomları için değil, bu tür ilaçların ana kullanımı burun boşluğundaki iltihaplı süreçlerde solunum zorluğunu kesin olarak kolaylaştırmakla birlikte reçete edilebilir. Tabii ki, normal nefes alma yeteneğinin olmaması, iştah kaybı, koku kaybı, baş ağrılarına yol açar. Ayrıca burun, hapşırma, mukopürülan akıntıda rahatsızlıktan endişe duymaktadır .

Soğuk algınlığı yanı sıra, burun akıntısı alerji, toz go duman soğuk veya maruz kalma sonucu olabilir. Her halükarda, solunum ve burun akıntısı zorluğu, herhangi bir dış veya iç uyarana cevap olarak organizmanın koruyucu etkisini gösterir. Vücut bir hastalık ya da patolojik durumla mücadele ediyor ve burnu püskürtme görevi ona yardımcı olmaktır.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Tahliye formu

 • Soğuk algınlığı deniz suyuyla spreylenir. Humer, çocuklar için ve hatta kadınlar için “pozisyonda” kullanılabilen birkaç ilaçtan biridir. İlacın bileşimi, mukoza zarını etkili bir şekilde temizleyen ve burun boşluğundan bakterilerin ve bakterilerin atılımını hızlandıran deniz suyuyla temsil edilir. İlaç günde ortalama 2-3 kez kullanılır.

 • Soğuk algınlığındaki yıldız işareti, ksilometazolin bazlı Zvezdochka Noz Spreydir. Sprey, vazokonstrüktif bir etkiye sahiptir ve bilinen tüm balm "Golden Star" ile neredeyse hiçbir ortak noktası yoktur. Yıldız Noz sprey, günde üç kez, 3 günden daha fazla kullanılmaz.
 • Tysin, ksilometazolin ile bir vazokonstriktör spreyidir. Tizin'in önerilen kullanımı - 1 enjeksiyon için günde 3 defaya kadar. 3-4 günden fazla süre bu ilaçla tedaviye devam edemezsiniz.

 • Ximelin - ksilometazolin ile vazokonstriktif bir sprey. Bağımlılıktan kaçınmak için, sprey 4 gün boyunca günde 2-3 defadan fazla kullanılmaz.

 • Avamis, alerjik riniti tedavi etmek için tasarlanmış, burun için bir hormon spreyi. Günde 1 kez 1-2 enjeksiyon için 2 yaşından itibaren kullanılabilir.

 • Snoop - xylometazoline ile burun için sprey. Vazokonstriktör ilaçları ifade eder, bu nedenle günde 3 kez ve 3-4 art arda en fazla olmayan günlerde kullanılır.

 • Otryvin soğuk bir ksilometazolin ile bir aerosoldur. Bir haftadan daha uzun değil, günde 3-4 kez reçete edilir. Belki de uyuşturucu bağımlılığının gelişimi.

 • Rinoflumucil kombine bir preparattır, burun için bir spreydir. Mukolitik ve vazokonstrüktörün bir kombinasyonu olup, genellikle mukozanın ödem ve kızarıklığında bir azalma ile viskoz sekresyonun bir incelmesini sağlar. Sprey günde üç kez değil, günde üç kez enjekte edilebilir.
 • Nasivin - vazokonstriktif eylemin burun için bir sprey. Aktif bileşen oksimetazolin ile temsil edilir. İlaç uzun süreli kullanım için uygun değildir. Kullanım şeması - günde 3 kez, en fazla 3-4 güne kadar.

 • Burun spreyi fitilleri (Vix Active Synex Spray) oksimetazolin içeren vazokonstrüktif bir ajandır. Ilacın etkisi 8-10 saate kadar sürer.Global soğuktan sprey 5 güne kadar, günde 2-3 kez kullanılır.
 • Ortak soğuk Arı Tabancası Çin sprey - propolis ile burun için bir sprey. Bitki kaynaklı antiseptik ve biyo-uyarıcı maddelerin birleşimidir. Günde 3 kez, ilacın uzun süreli kullanımıyla uygulanır. Dikkat: sprey alerjik reaksiyona neden olabilir.
 • Quicks Okaliptüs - okaliptüs ve deniz suyu ile ortak soğuktan bir sprey. Nazal boşluğa osmotik basınç oluşturması nedeniyle burun nefeslerini hafifletir. Günde 2-3 kez uygulanır. Tedavi süresi doktor tarafından belirlenir.
 • Pinosol - bitki kökenli bir bileşimi olan bir sprey. Antimikrobiyal ve antienflamatuar etkiye sahiptir. Sprey içeriği nane yaprakları, çam ve okaliptüsün yağ özleridir. Ayrıca timol ve tokoferol vardır. Pinosol günde 6 defaya kadar kullanılmasına izin verilir, tedavi kursu süresi 10 gündür.

 • Sprey Ferveks - oxymetazoline ile ortak soğuktan püskürtme maddesi. Genellikle her 11 saatte iki enjeksiyon yapılır ve tedavi süresi 3 gündür.
 • Tonik - vazokonstriktif etkisi olan sprey, aktif bileşen xylometazoline tarafından temsil edilir. Burun spreyi 8-10 saatte bir kez enjekte edilir.
 • Nazonex - ortak soğuk algınlığının alerjik formundan burun için hormonal bir sprey. Aktif madde mometason (kortikosteroid) 'dir. İlaç önleme veya tedavi için kullanılır, günde bir kez 1-2 enjeksiyon. Tedavi süresi bireyseldir.

 • Kamer, kompozit antimikrobiyal ve antienflamatuvar bir ilaç olup, bileşimi kafur, levomenthol, klorobutanol ve okaliptüs yağı özütü ile temsil edilir. Sprey günde 4 defaya kadar kullanılabilir.

 • Isophra - Framicetinum temelinde bir antibiyotik ile burun için bir sprey. Paranazal sinüslerin soğuk algınlığı ve iltihaplanması tedavisinde kullanılabilir. Isophra terapisinin seyri 1 hafta sürmektedir. Kullanım sıklığı günde 3-4 kez 1 enjeksiyon.
 • Afrin - oxymetazoline ile burun için bir sprey - vazokonstrüktif etki maddesi. Ödemin ortaya çıkışını ve mukozanın hipersekresyonunu azaltır. Ürünü her 11 saatte bir enjekte etmeniz önerilir.
 • Rhinostop - xylometazoline nedeniyle vazokonstriktif aktivite gösteren bir sprey. 5 günden fazla olmamak üzere günde 2 enjeksiyon yapılması tavsiye edilir.
 • Rinonorm - adrenomimetik xylometazoline ile sprey. Burun ile nefes almayı kolaylaştırır, fazla salgılanmayı ortadan kaldırır. Bir haftadan fazla değil, günde 2-3 kez kullanılır.

 • Vibrocil fenilefrin ve dimetinden maleate ile soğuk algınlığı için burun için vazokonstrüktif bir spreydir. Semptomatik tedavi için günde üç kez, maksimum - bir hafta içinde kullanılır.
 • Polidexa, bir antibiyotik (neomisin), bir glukokortikosteroid hormonu (deksametazon) ve bir vasokonstriktör (fenilefrin) kombinasyonudur. Karmaşık etkilerden dolayı, sprey, soğuk algınlığı ve sinüzitin akut ve kronik formlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Ajan, bir hafta boyunca günde 4 kez burun pasajlarına enjekte edilir.
 • Nane burun, mentol ve oksiktazolin bir vasokonstriktör bileşeni ile ortak bir soğuktan bir sprey. Günde 3 defadan fazla kullanılmaması, üst üste 5-7 günden fazla olmamak üzere reçete edilir.
 • Aqua Maris Strong - deniz suyuna dayanan ksilenometazolinsiz soğuk algınlığından bir sprey. Mukoza şişmesi tezahürünü azaltır, aşırı salgıyı ortadan kaldırır, burun boşluğunda bakterilerin konsantrasyonunu azaltır. Sprey, çocuklar ve hamile hastalar tarafından kullanım için izin verilir. Doz - 2 hafta boyunca günde 3-4 enjeksiyon.

 • Allertec ve Nazarel deksametazon bazlı hormonal burun spreyleridir. Alerjik riniti tedavi etmek için reçete edilir. Etki, ilk enjeksiyondan sonra 3-5 saat içinde gözlemlenir ve gün boyunca devam eder. Spreyler, ağrılı semptomların tamamen giderilinceye kadar günde bir kez (sabahları) uygulanır.
 • Nasol - burun için bir sprey, oksimetazolin varlığından dolayı damarları daraltır. Soğuk algınlığında durumun semptomatik rahatlaması için kullanılır. Ilacı günde 2 defadan fazla, ardışık 3 günten fazla kullanmayın.

 • Bioparox, fusafungin adı verilen bir antibiyotik ile ortak soğuktan bir spreydir. Günde 4 uygulama için burun akıntısı için reçete edilir. Son verilere göre, bazı ülkelerde alerji ve anafilaktik şok riskinin artması nedeniyle kullanımları yasaklanmıştır.

 • Kokuların krallığı, doğal yağ özleri temelinde soğuktan burun için bir Kırım balsamıdır. İlaç mukoza üzerinde koruyucu bir film oluşturur, yüzey dokusunu onarır, lokal bağışıklığı güçlendirir ve solunum fonksiyonunu normalleştirir. İlaç, hem bakteriyel hem de viral rinit ile günde 4 kez kullanılır.
 • Euphorbium, bitki bileşenleriyle birlikte soğuk algınlığındaki homeopatik bir spreydir. Ürün nazal mukozayı mükemmel bir şekilde nemlendirir, dokuları kurutmadan inflamatuar değişiklikleri ortadan kaldırır. İlacın uygun şekilde uygulanmasıyla, soğuk algınlığı 3-4 gün geçer.

Hamilelik ve emzirme sırasında sprey reçete edilebilir. Uygulama şeması - günde 5 defaya kadar 1 enjeksiyon.

trusted-source[8]

Farmakodinamik

Bilinen burun spreylerinin listesini farmakodinamiklerine göre soğuk algınlığı sisteminden sistemleştirmeye çalışırsanız, aşağıdaki şemayı çizebilirsiniz:

 1. Alfa-adrenomimetikli spreyler, nazal mukozanın sekresyonunu azaltan ve nefes almayı kolaylaştıran vazokonstriktif ilaçlardır.
 2. Spreyler-antiseptikler, hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonla mücadele eden ilaçlardır.
 3. Antibiyotikli spreyler, belirli bir bakteriyel patojene karşı reçete edilen ilaçlardır.
 4. Glukokortikoidli spreyler, alerjik olanlar da dahil olmak üzere neredeyse her tür soğuk algınlığı için kullanılabilen hormonal ajanlardır.
 5. İmmün uyarıcı özelliklere sahip spreyler - burun boşluğunda iltihaplanma sürecine yardımcı olan maddeler içerir, lokal bağışıklığı arttırır.
 6. Bitki bazlı spreyler, genellikle en az yan etkileri olan kompleks preparatlardır.
 7. Burun için antihistamin spreyler - alerjik rinit ve sinüzit için kullanılır.
 8. Homeopatik spreyler, özel bir dozaj kompozisyonu ve minimum yan etki ve kontraendikasyonları olan preparatlardır.

Belirli bir ilacın farmakolojik özelliklerini bilmek, doktorun belirli bir burun akıntısı için doğru ve etkili spreyi seçmesini sağlar.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Farmakokinetik

Kural olarak, bir sprey kullanımı pratik olarak ilacın aktif maddelerinin kan içine emilmesine eşlik etmez. Eğer bir miktar emilim gerçekleşirse, vücuttaki herhangi bir işlemi etkileyemediğinden göstergeleri klinik olarak önemsiz olarak kabul edilir.

Sprey, burun boşluğunun mukozasına eşit olarak dağıtılır ve salgılanan salgılarla buruntan çıkarılır.

İlacın dokularda birikmesi gerçekleşmez.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20]

Hamilelik Sisden sprey sırasında kullanın

Soğuk algınlığı spreyi hamilelik sırasında istenmeyen bir ilaçtır. Sistemik absorpsiyonunun minimal olduğu gerçeğine rağmen, bu tür preparatlar, istenmeyen etkilere sahip değildir, çünkü etkileri yeterince incelenmemiştir. Bu özellikle, gebeliğin ilk yarısı için geçerlidir, fetal hasar riski özellikle yüksek olduğunda. Aşırı durumlarda, doktor çocuklarda vazokonstriktör ilaçların kısa süreli kullanımına izin verebilir. Bununla birlikte, böyle bir randevu kurallara göre bir istisnadır, bu nedenle, bu ya da bir çare için bir soğuk algınlığı üzerinde bağımsız olarak karar vermek hiçbir şekilde mümkün değildir.

Emzirme ile birlikte soğuk algınlığı da istenmeyen bir durumdur, çünkü hala kanın içine giren ilacın minimum miktarı da anne sütünün içine girmektedir. Gelecekte, hala kusurlu çocuk vücudunda toksik veya istenmeyen bir etkisi olabilir.

Kontrendikasyonlar

Soğuk algınlığındaki burun spreyleri, ilacın içeriğine alerjisi olan hastalara reçete edilmez.

Kontrendikasyonlar da kardiyovasküler sistem hastalıklarıdır:

 • kalp yetmezliği;
 • hipertansiyon;
 • IBS;
 • sıcak bir ritim bozukluğu.

Diabetes mellitus, tiroid hastalığı olan hastalarda soğuk algınlığı tedavisinde sprey kullanmayın.

Ayrı olarak, nazal spreylerin bebekleri tedavi etmek için kullanılmadığı gerçeğini vurgulamalıyız. Küçük bir organizmanın püskürme eylemine verdiği yanıtın bronkospazm haline gelmesi, bu nedenle ilacın bu şekli sadece 1 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir.

trusted-source[21], [22]

Yan etkiler Sisden sprey

Nazal spreylerin lokal olarak uygulanması, ilacın içeriğine alerjik bir reaksiyonun gelişmesine neden olabilir.

Soğuk algınlığı bağımlılığı uzun bir süre vazokonstriktör ilaçların kullanımıyla gelişebilir, bu nedenle alfa-adrenomimetiklere dayalı spreyler art arda 3 gün boyunca önerilmemektedir. Bu bağımlılık ayrıca "bağımlılık" olarak da adlandırılır ve rinitin zaten iyileştirildiği zaman bile ilacın düzenli bir dozu olmaksızın nazal solunum zorluğunu temsil eder. Bağımlılıktan kurtulmak için hemen vazokonstriktif sprey kullanımını durdurmalı ve nazal mukozanın tamamen geri kazanılıncaya kadar deniz suyu veya salin (izotonik sodyum klorür çözeltisi) ile burun boşluğunun yıkanması için prosedürler düzenli olarak gerçekleştirmelidir.

trusted-source[23], [24], [25], [26]

Dozlama ve uygulama

Sprey kullanımı hastaya aşağıdaki eylemler ile eşlik etmelidir:

 • Enjeksiyondan önce, burnunuzu üflemek gerekir - ilacın daha iyi uygulanması için burun pasajlarını temizlemek için;
 • bir parmağını bir deliğe sokarak, ilacı serbest burun geçidine enjekte ederek keskin fakat sığ bir nefes almayı; aynı ikinci burun deliği açıklığı ile tekrarlanır;
 • Enjeksiyondan hemen sonra, ilacın mukozada olabildiğince uzun süre kalması için burun pasajlarının hapşırılması veya yeniden temizlenmesi arzu edilmez.

Sprey dozu - enjeksiyon sayısı ve sıklıkları - spesifik preparasyona bağlıdır ve ilaca ek açıklamada detaylandırılmıştır.

trusted-source[27], [28], [29], [30], [31]

Aşırı doz

Bir soğuk algınlığının soğuk algınlığına aşırı veya uzun süreli kullanımı, ilacın "bağımlılık etkisine" yol açabilir veya ilaca bağlanabilir. Doz aşımı ile ilgili başka bir bulgu yoktu.

trusted-source[32], [33]

Diğer ilaçlarla etkileşimler

Aynı anda birkaç burun spreyi kullanmayın ve aynı zamanda vazokonstrüktif sprey ve vazokonstrüktif damlalarla tedaviyi birleştirin.

Nazal spreyleri antibiyotiklerle kullanırken, tedavi sırasında alkol alınması önerilmez.

Antibiyotiklerin bir sprey şeklinde ve tablet veya enjeksiyon şeklinde eşzamanlı kullanımı, tedavi eden doktor tarafından onaylanmalıdır.

trusted-source[34], [35]

Depolama koşulları

Soğuk algınlığındaki burun spreyleri, + 15 ile + 25 ° C arasında bir sıcaklık aralığında çocukların erişemeyeceği yerlerde tutulmalıdır.

trusted-source[36]

Raf ömrü

Spreylerin raf ömrü genellikle 2 ila 3 yıl arasında farklı olabilir.

trusted-source[37]

Soğuktan etkili sprey

En etkili burun spreyi birini soğuk algınlığına karşı tanımlamak mümkün mü? Gerçek şu ki, tüm hastalar spreylerden aynı etkiyi beklemez:

 • Nazal solunumu düzeltmek için hızlı bir efekte ihtiyacınız varsa, hızlı bir vazokonstriktif etkiye sahip olan adrenomimetik ile burun spreyleri yardımcı olabilir. Bu ilaçların çoğu enjeksiyondan hemen sonra hemen hareket eder. Tek ama dikkate değer eksi: vazokonstrüktif spreyler, "bağımlılık" etkisini geliştirmek mümkün olduğundan, sıklıkla veya uzun bir süre kullanılamaz. Adrenomimetikler, ksilometazolin, oksimetazolin veya fenilefrin içeren tüm ajanları içerir.
 • Alerjik bir burun iltihabından kurtulmanız gerekiyorsa, o zaman antihistamin hormonları - kortikosteroidler ya da kromoglik asit ihtiva eden hormonlara dayanır - kurtarmaya gelir. Hormonal ajanların etkisi daha hızlıdır, çünkü etki spreyi uyguladıktan sonraki ilk günde tespit edilmiştir. Hazırlıklar-kromoglikatlar (Kromogeksal, Kromoglin, Stadaglycin) yavaş yavaş hareket eder, yavaş yavaş vücutta birikmektedir. Etkileri sadece 1-2 hafta sonra ortaya çıkar.
 • Burun için sprey uygulamasının amacı sadece ve aynı zamanda burun solunumu değil, bakteriyel soğuk algınlığı veya sinüzit tedavisi olarak değil, burada öncelikli ilaçlar antibiyotiklere dayalı spreyler olacaktır. Bu tür fonlar, bakterilerin antimikrobiyal maddelere olan duyarlılığı dikkate alınarak yalnızca bir doktor tarafından reçete edilir.
 • Eğer güvenli ve aynı zamanda soğuk algınlığı için etkili bir sprey arıyorsanız, ki bu hareket - eğer anlık değilse de, fakat stabil ise, o zaman deniz suyuna dayanan bir araç olacaktır. Ayrıca salt tuz çözeltileri olarak da adlandırılır. Bu tür spreyler, mukoza üzerinde olumsuz bir etkiye sahip değildir, bağımlılığa neden olmaz, çocuklara ve hamile hastalara karşı kontrendikedir. Böyle bir ilaç kullanmanın iki veya üç gün içinde, akıntı daha akıcı hale gelecektir, nefes almayı kolaylaştıracak ve mukus dokularının kuruluğu ve tahrişi olmayacaktır. Eğer salin solüsyonları doğrudan akut solunum yolu viral enfeksiyonunun veya grip virüsünün ilk belirtilerine uygulanırsa, virüslerin alt solunum sistemine daha fazla yayılmasını önlemek mümkündür.
 • Organik ürünlerin yandaşları için, doğal bitki bazında homoeopatik spreyler en uygun olanlardır. Bu gibi yollarla tedavi etmek hem çocuklar hem de yetişkinler olabilir. Pek çok insanın homeopati konusunda şüpheleri olmasına rağmen, bu tür ilaçların soğuk algınlığına karşı etkinliği konusunda yeterince güçlü veri bulunmaktadır.

trusted-source[38], [39]

Soğuktan ucuz sprey

Ve makalenin sonunda, dikkatinize burun için en ucuz spreylerin kısa bir listesini sunuyoruz. Pratikte görüldüğü gibi, birçok hasta sadece bu tür ucuz ilaçları satın alma eğilimindedir. Kalite, spreyin fiyatına bağlı mı? Her zaman değil. Çoğu zaman bir tüketici bir "marka", "reklam" ya da sadece güzel ve parlak bir ambalaj için ekstra para öder.

 • Rhinolor sprey, aloe veya okaliptüs ile. Ortalama maliyeti 35-40 UAH.
 • Oxymetazoline ile Nasol sprey, ortalama maliyeti - 35 ila 39 UAH.
 • Nazalong spreyi. Fiyat 30 ila 35 UAH arasındadır.
 • Knoxprey veya Noxpray bebeğim. Fiyat 30 ila 40 UAH arasındadır.
 • Rinoflju sprey - 22 ila 25 UAH arası.
 • Pharmazoline sprey% 0.1 - yaklaşık 25 UAH maliyeti.

Hangi soğuk algınlığı soğuk algınlığı için burun için - karar verirsiniz. Ancak, doktor görüşmesinin aynı zamanda zorunlu olması gerektiğini unutmayın.

trusted-source[40], [41], [42], [43]

Bilmek önemlidir!

Kızamık burun akıntısı, bu enfeksiyöz hastalığın prodromal bir belirtisi olan "rinooküler catarr" klasik kızamık sendromuna dahil edilir. Filatov - - Koplik görünüm ile karakterize alt konka pitiriyazis epitel deskuamasyon (natognomonichny kızamık belirtisi Belsky keşfetmek yüzeyinde beyazımsı lekeler üzerinde görünümünü nredshestvueg akıntılı rinit bağlıyor. Devamını oku...

Farmakolojik grup

При насморке

Ilaç etkisi

Противовоспалительные местные препараты
Противовирусные местные препараты
Сосудосуживающие (вазоконстрикторные) препараты

Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Soğuktan burun için spreyler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.