You are here

Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Chihanie

Makalenin tıp uzmanı

Kulak Burun Boğaz Uzmanı, Cerrah
, Tıbbi editör
Son inceleme: 05.10.2018

Burun mukozasının stimülasyonu üzerine meydana burun kanalları yoluyla akciğerlere havanın kuvvetli ani kontrolsüz serbest - hapşırma gibi koruyucu tepki tahsis koydu doğumdan şartsız refleksleri arasında. Bu vejetatif refleksin tek fonksiyonu, yabancı partikülleri veya irritanları içeren mukusun çıkarılmasıyla burun boşluğunun temizlenmesidir.

Ancak hapşırma, bir dizi hastalığın belirtisi olabilir ve bu durumda ICD-10 - R06.7 için bir kodu olan tıbbi bir problemdir.

trusted-source[1]

Nedenler cihan

Performans duyu ve otonom refleksler, aşağıdakileri içeren mukozal güvence altına alınan mukotsilitarnym boşluk, damar sistemi, ve lokal bir geri besleme sistemleri olan fonksiyonların burun mukozası çok sayıda 'de. Aslında nefes ve, iç ortam ve bunun zamanla değişimi adapte solunum sistemi stabil durumunu korumak niyetinde parasempatik sinir sisteminin çalışmasının fizyolojik belirtiler biridir - önemli yaşam fonksiyonlarının uygulanmasında belirli girişim, normal hapşırma oluşur.

Hapşırma, burun burunları ve burun sinüslerinin siliyer (siliyer) epitelyumunun mukoza zarını "dolduran" reseptörlerin tahrişiyle provoke edilir. Olfaktör analizörünün reseptörlerine ek olarak (nöronların aksonları aracılığıyla olfaktör sinir yoluyla beyinin orbitofrontal korteksine sinyal verir), bunlar soğuk reseptörlerdir (TRPM8); arteriovenöz anastomozlar için peptit reseptörleri ve tirozin reseptörleri (burnun sinüslerine kan taşır); histamin reseptörleri; beta ve alfa-1-adrenerjik reseptörler; muskarinik reseptörler (m-kolinerjik reseptörler), vb. Reseptör nöronları, bazal yüzey üzerinde miyelinsiz aksonlara sahip bipolar hücrelerdir.

Bunlardan gelen sinyal "zincir boyunca" iletilir ve basitleştirilmiş bir formda hapşırma refleksi arkası (yani sinyal iletimi dizisi) aşağıdaki gibi görünür:

  • trigeminal sinir ve periferal motor nöron → beyin sapı otonom retiküler oluşumu somatik sinirler, yüz siniri (VII) dil ve yutak (IX) 'vagus ventromedial omurga çekirdeği → koku sinir (Kafatasının) ve trigeminal sinir (V kafatası), nöron reseptörü → kapama işlemleri ( X) → interkostal kaslar ve kaslar efektörleri (farinks, solunum ve trakea).

Eşik değerine ulaşıldığında, hapşırmanın efferent veya respiratuar fazı oluşur. İlk belirtiler herkes tarafından iyi bilinir: burun pasajlarının derinliklerinde bir gıdıklama (kaşıntı, nöbet) vardır. Sonra kapalı epiglotis ve glottis (dilin arkası kısmen ağız boşluğuna geçişi kapatmak için yükselir) ile istemsiz aralıklı derin bir nefes vardır. Aşırı hava hacmine bağlı olarak, pulmoner basınç artar ve bu hava - bütün bir kas grubunun katılımıyla - glottis genişlerken burun yoluyla akciğerlerden zorla itilir. Ağız tamamen kapanmadığından, içinden önemli miktarda hava kaçabilir. Ve hapşırma sırasında ortaya çıkan havanın hızı, onunla, yabancı parçacıklar, patojenik mikroplar ve burun mukozasından "uçup giden" mukus salgılanmasının damlacıklarıdır. Bundan sonra, siliyer aparat - burun boşluğunu kaplayan epitelin kirpikleri - temizlenir ve işlevlerini daha iyi yerine getirir.

Aynı şekilde, hava sıcaklığındaki keskin bir değişime (soğutma) ve "güneşte hapşırmaya" tepki olarak bu tür hapşırma da meydana gelir. Bazı kaynaklara göre, dünya nüfusunun% 10'u parlak ışığa çıktıklarında hapşırırken diğerleri de en az% 34'ü hapşırıyor. Ve kendini, Achoo sendromu (Otozomal Dominant Zorlayıcı Heliooftalmik Patlama) olarak adlandırılan karanlıkta kaldıktan sonra ışığa adaptasyonun karşı konulmaz bir hapşırma refleksi olarak kendini gösterir. Çoğu araştırmacı bu tip hapşırma patogenezini gözler ve burunların tek bir sinir - trigeminal tarafından innerve edildiği gerçeği ile ilişkilendirmektedir.

trusted-source[2]

Belirtiler cihan

Hemen hemen tüm solunum yolu hastalıklarının belirtileri arasında hapşırma ve alerjik hapşırma ve burun tıkanıklığı neredeyse saman nezlesinin ana belirtileridir.

Hapşırma ve burun akıntısının yanı sıra sıcaklık ve hapşırmanın önde gelen belirtileri olduğu ağrılı koşullara akut solunum yolu viral enfeksiyonu (genellikle rinovirüsün neden olduğu) ve grip dahildir. Enfeksiyona yanıt - soğuk algınlığı ile hapşırma - aynı zamanda, bir pis rinit içine yeterince hızlı geçen rinore (sulu bir rinit) neden olur. Ekleme rinitte, soğuk algınlığı, hapşırma ve öksürme ve boğaz ağrısı ve ardından akut ile teşhis edilir nazofarenjit ve şiddetli vakalarda (veya nazofarenjit) - sinüzit.

Rinovirüs enfeksiyonuna ek olarak, nazofarenjit veya grip, bir çocukta hapşırma, suçiçeği (suçiçeği) ve kızamık gibi bulaşıcı hastalıklar eşlik eder.

Bir hapşırma tetiği olarak mantar enfeksiyonları nadirdir ve genellikle bağışıklık fonksiyonu veya diyabetik ketoasidoz bozukluğu olan hastalarda bulunur.

Kaşıntı, burun ve alerji ile hapşırma - nazal mukoza kalıcı bir bağışıklık hiperreaktivite oluşumuna yol açar organizmanın sensitizasyon bir sonucu - toz akarları, saman nezlesi (polen mevsimsel alerji) da dahil olmak üzere. Çalışmalar kaşıntı ve hapşırma eşlik alerjik rinit olan hastalarda, burun mukozasına m-kolinerjik reseptörlerin sayısını, ve önemli derecede azaltılmış beta ve alfa-1 adrenerjik reseptör yoğunluğunu arttırdığını göstermiştir. Histamin salınmasını, alerji burun ve sinüs sinir stimülasyonu kaynaklı nazal konjesyonu H1 ve H2-reseptörleri üzerinde etki - Fakat temel nedeni, alerjik hapşırma neden olur.

(Özellikle yaşamın ilk yılında) erişkinlerde ve çocuklarda sık hapşırma neden tetik, odadaki nem azaltılabilir vb ev tozu, duvarlarda kalıp, ev kimyasalları, sigara dumanı, (örneğin, klima için) Kronik veya akılda tutulmalıdır sık hapşırma vakaların% 90'ında alerji ile ilişkili ve saldırılar bile sorunu şiddetlendirir alerjik ajanlar direkt maruz kalma yokluğunda meydana gelir.

Alerjik rinitin karakteristik bir özelliği sabah uyanmakta - uyanmakta. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve lakrimasyon, gözlerde kaşıntı (özellikle geç akşam) bu patolojinin ortak belirtileridir. Benzer bir klinik tablo, eozinofili sendromlu allerjik olmayan rinit ile birlikte görülmektedir.

Bununla birlikte, kulak burun boğaz uzmanları tarafından belirtildiği gibi , burunda aşırı kuruluk ve ayrıca burun boşluğunda polipler de sabah hapşırmayı tetikler.

Ayrıca, vazomotor rinit ve atrofik rinit gibi hastalıkların yanı sıra nazal septumun konjenital veya kazanılmış eğriliği, soğuk olmadan hapşırmaya neden olur.

Soğuk algınlığı olmadan hapşırma çok daha az görülür, mide bol miktarda yemekten hemen sonra dolu olur. Hekimler bu gibi fenomenleri genetik olarak neden olduğu bozukluklar olarak kabul ederler.

Gelecekte birçok anneye şikâyet eden hamilelik sırasında hapşırmanın, aynı hormonlara bağlı olması dikkat çekicidir. Aslında, bir gebelik sırasında estrojen sentezindeki artış ve buna bağlı olarak, burun ve hapşırma hafif bir kaşıntı reseptörünün bir reaksiyona sebebiyet verir ve böylece kadının burun mukozasında (ERbeta) reseptör beta östrojen olmasıdır. Ayrıca, burun mukozasının ödemi progesteron tarafından kışkırtır, bu da musin üretimini artırır.

Birçok kas grubu gerildiğinden, hapşırma sırasında sık idrara çıkma gibi sık sık bir sıkıntı vardır (özellikle de hapşırma sırasında mesane doluysa).

Iatrojenik hapşırma nedenleri arasında nazal mukozayı tahriş eden çeşitli ilaçlar bulunur. Her şeyden önce, onlar burun tıkanıklığı olan burun için, onların tıkanıklığı ile mücadele onların yardımıyla. Dahası, NSAID'ler, beta-blokerler, diüretikler ve antidepresanlar. Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda, hormonal kontraseptiflerin uzun süreli kullanımı ile hapşırma saldırıları mümkündür.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Etkiler ve komplikasyonlar ağız kapama hapşırma durdurulur ve burun (mikropların veya irin parçacıklar) kulak zarı ve sümük zarar orta kulağa nazofarenks ve kulak iltihabının neden bağlayan östaki borusu girebilir burun boşluğundan olabilir hatırlanmalıdır .

Şiddetli hapşırma sonucu servikal intervertebral disk rüptürü vakaları bildirilmiştir. Bu kafa çok hızlı bir şekilde ileri ve geri hareket ettiğinde, sözde kırbaç etkisi.

İngiliz basınında önce Birkaç yıl birkaç kez hapşırdı South Wales, 18 yaşındaki Dean Rice ölümüne bildirmişti, o çöktü ve bilinci yerine asla nedeniyle hapşırma provoke beyinde, geniş kanama öldü.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Teşhis cihan

Aslında hapşırma teşhisi, nedeninin tanımlanmasıdır. Soğuk algınlığı ile, herhangi bir test gerekli değildir, ancak patolojinin alerjik doğasından şüphelenmek için nedenler olduğunda, alerjik testler ve ayırıcı tanı gerekebilir. Ve tanı bir alerji uzmanı tarafından yapılacaktır.

Rinoskopi, burun boşluğunun durumunun araçsal bir tanısı olarak, özel nazal ve nazofarengeal aynaların yardımıyla burun muayenesidir. Bir kulak burun boğaz uzmanı için, böyle bir muayene, doğru teşhisi koymanın ve tedaviyi reçetelemenin gerekli olduğu hemen hemen tüm gerekli bilgileri verir.

trusted-source[11]

Kim iletişim kuracak?

Tedavi cihan

Kür koşulsuz refleks (hapşırma hatta semptomların şeklinde bir reflekstir) ve bu semptoma sebep hastalığı tedavi gerekmez, çünkü yanlış bir görüş tıbbi açıdan ifade "hapşırma tedavisi".

Çoğu durumda, hastalara semptomatik topikal çözümler reçete edilir - burun için çeşitli damla ve spreyler.

Bu nedenle, damar daraltıcı fenilefrinle Vibrocil dimetindenom düşer ve nazal konjesyon ve burun akıntısı olan yardımcı ve diğer semptomları burun akıntısı giderici ve (atrofik rinit hariç), herhangi bir nedene sahip hapşırma yöneliktir. Altı yıldan büyük yetişkinler ve çocuklar günde üç kez her bir burun pasajında ilacın 1-2 damlasını aşılamak için tavsiye edilir. Ayrıca günde üç kez bir enjeksiyon uygulanan bir Vibrocil sprey var. Bu ilaç bir haftadan fazla kullanılamaz; Burunda kuruluk ve yanma şeklinde yan etkilere neden olabilir; Hamileler Vibrocilum kontrendikedir (bileşiminde bir efedrin türevi varlığına bağlı olarak).

Burun mukozasının şişmesi kaldırmak ve vazomotor rinit veya sinüzit sırasında burun nefes geliştirmek için (Vibrocil olarak dozaj ve uygulama metodu) Rinofluimutsil aerosol ajan uygulanır. Hamilelik sırasında hapşırmaları da tedavi edilmeleri gerekmemektedir, çünkü yan etki listesinde daha sık nabız, artan kan basıncı ve idrarla ilgili sorunlar vardır.

Alerjik rinit ve hapşırma için ilaçlar Aldecin (Beklazone) ve Nazonex de bir sprey biçimindedir. Kortikosteroidler içerirler ve en iyi alerjik rinit için kullanılırlar (günde bir kez burun deliği başına 1-2 enjeksiyon). Bu durumda, GKS ile ilaçların olası yan etkileri arasında burunda tahriş, kaşıntı ve kuruluk, mukozanın kanaması ve uzun süreli kullanımı ile birlikte - burun septumunun perforasyonu yer alır.

Çocukta hapşırma nasıl azaltılır - bkz . Çocuklar için soğuk algınlığı

Homeopati alerjik rinit etiyolojisi tedavisinde (yetişkin ve çocuk 12 yaş ve üzeri için) bir enjeksiyon yoluyla günde 3-4 kez tavsiye Rhinital ve DELUFEN gibi bir sprey formunda bu tür ilaçları kullanır.

Ve tüm uygun fiyatlı ve etkili ev-temelli fizyoterapi tedavisi, burnu tuzla yıkamaktır.

Alternatif tedavi

Hapşırma soğuk algınlığı ile burun tıkanıklığıyla ilişkili ise, o zaman bitkisel tedavi burun mukozasının şişmesine yardımcı olabilir. İlk olarak, antibakteriyel özelliklere sahip olan nane, okaliptüs, ardıç yağları ile buhar inhalasyonlarıdır.

Bir burun akıntısı ve hapşırma eşliğinde üst solunum yolu enfeksiyonları, papatya çiçekleri, kaprya, elecampane (250 ml su başına çorba kaşığı) et suyu kullanılması tavsiye edilir. Zencefil, limon ve bal kökü ile çay içebilirsiniz.

Çemen otu tohumu bir kaynatma içmek için günde iki kez tavsiye. Hazırlanması için, 300 ml su içinde iki yemek kaşığı kaynatmak ve 40-45 dakika ısrar etmek yeterlidir.

Ayrıca, burun pasajlarının temizlenmesi, sarımsaktan yapılan macun ile desteklenir. Bir kabın içinde dört ila beş diş sarımsak ezmek ve zaman zaman güçlü lezzetini solumak için gereklidir. Diyetinize çiğ sarımsak eklemenin, salatalara veya soslara eklenmesi yararlıdır.

Solunum yolu viral enfeksiyonu semptomlarının tedavisinde, vitaminler, özellikle askorbik asit, antioksidan özellikleriyle histamin üretimini kontrol edebilmektedir.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19]

Önleme

Hasta bir insanı hapşırma - bakteriyel enfeksiyonların dağılımının en yaygın yolu: grip, rinovirüs, kızamık, kabakulak, kızamık, tüberküloz, vb Bu nedenle, hastalık enfeksiyon önleme hapşırma havadaki damlacıkları tarafından iletilen bir uyarıdır ..

Hapşırma riskini azaltmaya yönelik denenmiş ve test edilmiş yöntemler, alerjik reaksiyona neden olan tahriş edici maddeler ile etkileşimin azaltılmasını içerir.

Önleyici yöntemlerin örnekleri şunlardır: hapşırma başlangıcında derin nefesler; nefesi birkaç saniye burun kıvrımıyla tutarak.

trusted-source[20], [21], [22], [23]

Bilmek önemlidir!

Burun mukozası, enfekte doğum kanalından doğum sırasında yeni doğan bebeklerde gonokoklar tarafından istila edildiğinde gonokokal burun akıntısı oluşur. Gonokok konjonktivit ile kombine edilebilir. Devamını oku...


iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.