Fact-checked
х

Tüm iLive içeriği tıbbi olarak incelenir veya mümkün olduğu kadar gerçek doğruluğu sağlamak için kontrol edilir.

Sıkı kaynak bulma kurallarımız var ve yalnızca saygın medya sitelerine, akademik araştırma kurumlarına ve mümkün olduğunda tıbbi olarak meslektaş gözden geçirme çalışmalarına bağlanıyoruz. Parantez içindeki sayıların ([1], [2], vb.) Bu çalışmalara tıklanabilir bağlantılar olduğunu unutmayın.

İçeriğimizin herhangi birinin yanlış, güncel değil veya başka türlü sorgulanabilir olduğunu düşünüyorsanız, lütfen onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın.

Siğiller için merhemler

Makalenin tıp uzmanı

Internist, pulmonolog
, Tıbbi editör
Son inceleme: 25.06.2018

Eğer siğiller, derideki iyi huylu tümörler rahatsızlık veya estetik rahatsızlığa neden olmazsa, bunlara dokunmamak daha iyidir. Dahası, zamanla, siğiller kendi kendine kaybolabilir.

Bununla birlikte, çoğu kez bu oluşumlar, özellikle de plantar siğillere rahatsızlık ve hatta acı verici duygular getirir. Yüzün ve ellerin yüzündeki burkulmalar da sahiplerini, özellikle büyük olanları veya birkaç tane olduğunda memnun etmemektedir. Bu durumlarda siğillerin çıkarılması daha iyidir.

Siğillerden kurtulmanın modern yöntemleri çeşitlidir - alternatif araçlardan radikal müdahalelere kadar. Yine de, geleneksel eczane merhemlerinin siğillerden kullanılması ile başlamak daha iyidir, cerrahi müdahaleden önce gelmeyeceği çok muhtemeldir.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

ATC sınıflandırması

D11AF Препараты для лечения мозолей и бородавок

Endikasyonları Siğillerden merhemler

Siğillerden merhem kullanımı için endikasyonlar , vücudun herhangi bir yerinde, genital siğiller, papillomlar üzerinde sıradan (kaba) ve adolesan siğillerdir.

trusted-source[7], [8], [9], [10], [11], [12]

Tahliye formu

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18]

Siğillerden gelen antiviral merhem

Siğillerden kurtulmak için radikal yöntemler, sadece oluşumları değil, aynı zamanda meydana gelme nedenlerini de ortadan kaldıran antiviral etki merhemleri kadar etkili değildir. Özellikle büyük ve ağrılı siğillerde, rahatsızlığa neden olan ve bu nedenle hemen çıkarılmasını gerektiren yerlerde, relapsları önlemek için cerrahi sonrası antiviral ilaçlar kullanılır.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Oksolinovaya merhemi

Merhem aktif bileşeni viksotsid oksolindir. Deri ve mukoza zarlarına uygulanması amaçlanmıştır.

Oksolin virüsleri yok eder ve hücreleri virüse nüfuz etmesini önler ve virüsün hücre membranı kapağına bağlanmasını önler.

İlaç toksik özelliklere sahip değildir, dokularda konsantre değildir. Cilde uygulandığında, preparatın yaklaşık% 5'i emilir. 24 saat içinde idrarla atılır.

Tubada mevcut - 30 g.

Gebelik ve emzirme döneminde Oxolin Merhem kullanımı izin verilir.

Oksolin intoleransı ile kontrendikedir.

Oksolen merhem kullanımı sonrası yan etkiler oldukça nadirdir. Bu, alerjik dermatitin tek bir vakası olduğu kadar, merhemdeki cildin yüzeyinin de mavi bir renk almasına neden olabilir (su ile yıkanması kolaydır).

Kullanım şekli: siğil ve sağlıklı deriyi% 3 oksolinovoy merhemin etrafında biriktirmeden önce biriktirin (2 haftadan 2 aya kadar tedavi kursu). Vücudun herhangi bir yerinde kullanılabilir. Plantar siğiller tedavi ederken, bacakları buharlaştırmak ve daha etkili tedavi için nekrotik doku kaldırmak için tavsiye edilir.

Bu merhemin etkinliği henüz kanıtlanmamıştır, daha etkili araçlar vardır. Olumlu kalitesi, düşük emiciliğe ve vücut üzerinde ortak bir etkiye sahip olmamaya bağlı güvenliktir.

Karanlık bir yerde 10 ° C'den yüksek olmayan sıcaklık rejimini gözlemleyerek, orijinal ambalajında üç yıldan fazla saklamayın. Çocuklardan uzak tutunuz.

Viferon merhem

Merhem interferon alfa-2 insan, immünomodülatör aktif madde, vücut dokularının büyümesini ve hücrelerinde virüslerin gelişimini bastırır. Tokoferol merhemin yardımcı bileşenleri arasında aseton ve şeftali tohumu yağı, inflamasyonu hafifleten ve normal cilt dengesini sağlayan antioksidanlar bulunur.

Vücuttaki sistemik etki, merhemin yerel kullanımla düşük emiciliğinden dolayı neredeyse hiç yoktur.

Bankada üretilen - 12g, tuba - 6g ve 12g.

Hamilelik ve emzirme döneminde Viferon Merhem'in kullanımına izin verilir.

Bebeklerde kontrendikedir ve içerik maddelerinin tahammülsüzlüğü.

Vitalron kullanımından kaynaklanan yan etkiler hemen hemen hiç yoktur, mukozal işleme vakalarında, ilaç geri çekildiğinde kendilerini yok eden hafif rinit, hapşırma, yanma olabilir.

Merhem siğil ve etrafındaki alana günde üç veya dört kez uygulanır. Tedaviden beş gün sonra (etki elde edilene kadar).

Viferon merhem, deri ve mukozal virüslerle enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan herhangi bir yolla eş zamanlı olarak kullanılabilir.

Bir yıl boyunca karanlık bir odada, 2-8 ° C'lik sıcaklık rejimine uygun olarak saklayın.

Panavir merhem

Jel Panavir'in aktif maddesi, insan papillomavirüsünün bir antagonisti olan patates filizlerinin (heksoz glikozit) bir özütüdür.

Heksoz glikozit, interferon sentezini aktive ederek immünomodülatör bir etkiye sahiptir. Virüslerin gelişimi üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan, enfekte olmuş hücrelerde bir kızı DNA molekülünün biyosentez işlemini durdurur.

Skarları ve yara izlerini çözme yeteneğine sahiptir, relapsları önlemek için siğilleri çıkarmak için cerrahi müdahale sonrası bir terapötik önlemler kompleksinde kullanılır.

Tüp içinde mevcut - 3g, 5g, 10g ve 30g.

Laboratuar hayvanları üzerindeki ilacın çalışmaları, üreme ve fetal oluşumu üzerinde olumsuz bir etki göstermemiştir. Hamilelik sırasında Panavirin kullanımı, anneye sağlanan yararın fetusdaki olası patoloji riskini aşması şartıyla izin verilir. Jelin farmakokinetiği yeterince incelenmediğinden, emziren anneler bu ilacın kullanımı sırasında reçete edilirken, emzirmeye son verilir.

Kontrendikasyon, jel bileşenlerine ve 0-17 yaşlarına karşı duyarlılıktır.

Panavir kullanıldığında, jelin uygulanması alanında hafif bir kızarıklık ve hafif kaşıntı olabilir.

Beş ile on gün arasında günde iki kez kullanılır. Bu merhemden siğillerden aşırı doz aşımı vakaları ve diğer ilaçlarla etkileşimin olumsuz sonuçları bilinmemektedir.

Çocuklara ulaşamayacağı kuru, karanlık bir yerde, 2-25 ° C sıcaklıkta üç yıl saklayın.

İnterferon Merhem

İki aktif madde içerir: lanolin temelinde kombine interferon alfa-2 insan ve kompleks immünoglobulin preparatı.

İnsan interferon alfa-2'nin antiviral etkisi, hücrelere nüfuz etmek ve herhangi bir aşamada virüslerin gelişimini durduran bir protein sentezlemektir. Bakteriye, virüslere, protozoalara karşı kendi bağışıklığını aktive eder.

İkinci bileşen, insan kan plazmasından ekstrakte edilen immünoglobulinler IgG, IgM, IgA'nın protein kolloidinin liyofilizatıdır. Kompleks immünoglobulin preparatında, IgM ve IgA'nın bir kısmı, topikal uygulamada etkinliğini artıran% 15 ila% 25'tir.

Merhem bileşenlerinin etkileşimi, virülent organizmaların doğrudan imhası ve kendi bağışıklıklarının aktivasyonu nedeniyle hücre içinde ve dışında iyi bir antimikrobiyal etki sağlar. Merhemdeki protein kütlesindeki önemli bir artışa bağlı olarak, interferonlar enfeksiyon bölgelerinde agresif bir ortama karşı dirençli kalır.

Tüpler ve teneke kutularda üretilmiştir - 5g, 10g, 30g.

Malzemelerin intoleransı ile kontrendikedir. Gebelik ve emzirme döneminde interferon merhem kullanımı izin verilir.

Bir ila iki hafta boyunca günde bir veya iki kez kullanın. Çok sayıda genital siğil ve papilloma olması durumunda, merhem atakları önlemek için hem öncesi hem de ondan sonra yıkıcı manipülasyonla birleştirilebilir.

Merhem ile antibiyotik ve diğer ilaçların birlikte kullanımı kabul edilebilir.

Bir yıldan fazla olmamak üzere karanlık bir yerde 4-10 ° C'lik bir sıcaklık rejimini gözlemleyin.

Asiklovir Merhem

Aynı aktif bileşenle monopreparasyon, deoksiribonükleazın doğal bir elemanı olan purin nükleozid deoksiguanidin sentetik analogu.

Asiklovirin orijinaline benzerliği, virüsün çoğalması sürecini keserek viral enzimlerle etkileşime girmesine izin verir. Enfekte hücrelerde, bir fosforik asit kalıntısının ilave reaksiyonu oluşur ve asiklovir monofosfat oluşturur. Guanilat siklaz monofosfat difosfat ve birkaç hücresel enzimler dönüştürme reaksiyonunu katalize - yan deoksiribonükleaz virüsü entegre aktif asiklovir trifosfat, içinde, bu çoğaltma işlemi durdurur.

Asiklovirin etkisi, virüs deoksiribonükleazının biyosentezinde seçici olarak hedeflenmektedir. Asiklovir, insan hücrelerindeki benzer süreçleri etkilemez.

Cildin sağlıklı yüzeyine uygulanan merhem, enfekte ciltte kan ve idrarda saptanmaz - hafif bir emilim vardır. Böbrekler tarafından atılır (uygulanan miktarın% 9.4'üne kadar).

10 g ağırlığındaki tüplerde mevcuttur.

Malzemeler, hamile ve emziren kadınlar, iki yaşından küçük çocuklar intoleransı ile kontrendikedir.

Merhem kullanımını durdurduktan sonra ortadan kaybolur cilt ve mukoza zarının tahriş ve şişmesi şeklinde yan etkilere neden olur. Uzun süreli kullanımda, cilt pul pul olabilir.

Uygulama her yaş için aynıdır - enfekte olmuş yüzeye, beş ila on gün arasında 4 saatlik aralıklarla uygulanır.

Merhem küçük emilimini neredeyse aşırı doz olasılığını ortadan kaldırır.

İmmünomodülatörlerle eş zamanlı kullanım, antiviral aktiviteyi arttırır.

Ağız, burun, göz, vajinanın mukoza zarlarına merhem uygulanmaz.

8-15 ° C sıcaklık rejimine, iki yıldan fazla olmayan çocuklara ulaşamayan kuru ve karanlık bir yerde saklayınız.

trusted-source[28], [29], [30], [31], [32], [33], [34]

Siğil giderme için merhemler

Salisilik merhem

Bu merhem, siğillerin çıkarılması için iyi bilinen bir çözümdür. Merhem aktif bileşeni, iltihabı gideren, uygulama alanlarını dezenfekte eden ve keratinize cildin parçacıklarını gideren salisilik asittir.

Bankada ihraç - 25g.

Hamilelik sırasında, salisilik merhem cildin küçük bölgelerini 5 ml'den (1 g) fazla olmayan bir hacimde işleyebilir. Tedaviye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Salisilik merhem her iki ila üç günde bir günde 10 ml'lik (2 gr) bir hacimle birlikte siğillere yayılır, tedavi edilen alana steril bir bandaj uygulanır ve sabitlenir. Her tedaviden önce, siğillerin yüzeyi nekrotik deri parçacıklarından salınır ve dezenfekte edilir. Derma tamamen yok olana kadar merhem kullanın. Plantar siğiller, ılık suda yumuşatıldıktan sonra arıtılır.

Renal disfonksiyonda kontrendikedir, bebeklikte aspirin duyarlılığı. Bu yüzlerde ve genitallerde siğiller, siğiller, kılların ürediği siğiller kaldırmak için kullanılmaz.

Salisilik merhem uygulama alanında cildin tahriş olmasına neden olabilir, vücut ısısında hafif bir artış.

Salisilik asit, diğer dış etkenlerle kombine edildiğinde emilimini arttırır, sülfonilürelere dayalı olarak metotreksat ve antidiyabetiklerin yan etkilerini şiddetlendirir. Merhem resorsinol (erime karışımı oluşumu ile reaksiyona girer) ve çinko oksit ile birlikte (çözünmez çinko salisilat oluşumu ile reaksiyona girerek) tavsiye edilmez.

En fazla iki yıl boyunca 20 ° C'den fazla olmayan bir sıcaklıkta saklayın. Çocuklardan uzak tutunuz.

Çinko merhem

Merhemin aktif maddesi çinko oksittir, petrol jölesindeki süspansiyonu antimikrobiyal, büzücü, yumuşatıcı ve aynı anda kuruma özelliklerine sahiptir. Cildin yüzeyini olumsuz etkilerden korur, eksüdasyonu azaltır.

Proteinlerin doğal özelliklerini çinko ile bağlantılarını değiştirerek değiştirir. Kollajen sentezi sürecini destekler, cildin gücünü ve esnekliğini verir.

Teneke kutularda, 20 gr.

Hamile ve emziren kadınların kullanımı tamamen kabul edilebilir.

Cilt yüzeyindeki akut pürülan lezyonlar ve / veya merhem bileşenlerine aşırı duyarlılık durumunda kontrendikedir.

Gözlerinize merhem almayınız, ilk yardım - su ile iyice durulayınız.

Uzun süreli kullanımlarda kaşıntı, kızarıklık, kızarıklık ve izole alerji vakaları olabilir.

Uygulama yerini temizledikten sonra günde iki ila altı kez kullanın. Merhem ile bandaj uygulayabilirsiniz. Terapi sürecinin süresi bireyseldir.

Çinko merheminden aşırı doz belirtileri bilinmemektedir.

Merhemlerin diğer ilaçlarla ortak uygulamasının etkisine dair veriler mevcut değildir.

Çinko merhemi karanlık bir odada beş yıldan fazla olmamak kaydıyla 15 ° C'den fazla olmayan, çocukların erişemeyeceği bir sıcaklıkta saklanır.

Merhem saf

Zaman zamandan beri meyve suyu kırlangıçotu siğil kaldırmak. Ancak bu araç sadece yaz aylarında kullanılabilir. Yılın herhangi bir zamanında, analjezik, iyileştirici, dezenfekte edici etki sağlayan Temizleyici Balsamı kullanabilirsiniz. Kanama ve inflamasyonu durdurur, benign neoplazmların gelişmesini sağlar.

20 ml hacimli bir tüpte üretilir.

Saflık toksiktir, bu nedenle merhemleri hamilelik sırasında temelde kullanın ve emzirme olmamalıdır.

Kırlangıçotu merhemine artan hassasiyet ile kontrendikedir.

Merhem yanıklara neden olabilir.

Siğiller kaldırmak için, iki veya üç gün boyunca günde bir veya iki kez, balsamı uygulayın önce siğilleri buğulama ve kaba deri kaldırmak için bir kazıyıcı veya ponza taşı ile tedavi.

Serin ve kuru bir yerde bir yıldan fazla saklamayın.

Vishnevsky merhem

Merhem aktif maddeler dezenfektan, tahriş edici ve anti-inflamatuar etkisi olan eşit parçalarda kserobes ve katran vardır. Dokularda kan akışını hızlandıran iyileştirici özelliklere sahiptir.

Kutularda tedarik edilir - 100 g, tüpler - 40 g.

Hamilelik sırasında kullanım ve emzirme önerilmez.

Fenol ve ona bağlı preparatlar yanı sıra merhem herhangi bir madde için duyarlılık durumunda kontrendikedir.

Vishnevsky merhem ile uzun süreli tedavi, uygulama yerinde alerji belirtilerine ve aynı zamanda ışığa duyarlılığa yol açabilir.

Merhem Vishnevsky günde iki ya da üç kez siğil üzerine sürün. Bir bandaj koymak, her iki ila üç günde bir pansuman yapıyor. Siğil kayboluncaya kadar devam eder.

Müköz membranlar üzerinde merhem alınması tavsiye edilmez, pansuman sonrası, mukoza zarlarıyla teması önlemek için ellerinizi iyice yıkamanız gerekir.

Doz aşımı alerjiye yol açabilir.

Diğer harici ilaçlarla paylaşmak, olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Işıktan korunan bir odada, 8-15 ° C'lik bir sıcaklık rejimini gözlemleyerek en fazla beş yıl saklayın. Çocuklardan uzak tutunuz.

İhtiyol merhem

Aktif madde, bir anti-enflamatuar, dezenfektan ve analjezik etkiye sahip olan ichthyoldur (amonyum bitümlü sülfonat). Harici uygulama ile dolaşım sisteminde düşmez.

Tüplerde üretilmiştir - 30 mg, kaplar ve kutular - 25 mg.

Gebelikte Ichthyol merhem sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılır. Emziren anneler, merhemin ağızda bebeğe ulaşmadığından emin olmalıdır.

Merhem bileşenlerine ve 0-11 yaşlarında aşırı duyarlılıkta kontrendikedir.

Bazen alerjiye neden olabilir.

Kural olarak, merhem günde iki veya üç kez siğillere uygulanır, ovulmaz, bir gazlı bezle kapatılır. İşlemden sonra, merhem mukoza zarları ile temasından kaçınmak için ellerinizi iyi yıkamanız tavsiye edilir.

İththyol merheminin diğer dış etkenlerle, özellikle iyot, ağır metaller, alkaloidler ile birlikte kullanılması, olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Az nemli, karanlık bir odada 15-20 ° C'lik bir sıcaklık rejimini gözlemleyerek en fazla beş yıl saklayın.

Betadine merhem

Aktif madde - povidon-iyot, bakterisidal ve fungisidal bir etkiye sahiptir. Virüslere ve protozoalara karşı aktiftir. Deriye veya mukoza zarlarına tutunmak, iyot, bağlanma iodoformundan salınır ve patojenik mikroflora iodaminlerin hücrelerinin proteinleri ile oluşur. Patojenik mikroorganizmaların hücresel zarlarına bu şekilde zarar vererek, yok olmalarına katkıda bulunurlar. Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilere karşı güçlü bir antibakteriyel aktiviteye sahiptir (tüberkülozun etken maddesi hariç).

Bir merhem kullanırken, iyot, hemen hemen absorbe değildir.

Tüplerde mevcut - 20g.

Hamile ve emziren kadınlar kullanılmamalıdır.

Tiroid bezi ve adenomunun hiperfonksiyonunda kontrendikedir;

Dühring hastalığı; 1 yaşın altındaki çocuklar; iyot ve merhem diğer bileşenlerine sesbilizatsii. Böbrek disfonksiyonu ile - dikkatli.

Alerjiye sebep olabilir.

Siğillere ince bir tabaka uygulayarak günde iki veya üç kez kullanın.

Cildin ve mukoza zarının geniş bir yüzey alanı üzerinde sık kullanım, iyotun sistemik ters emilimini ve tiroid fonksiyon testinin sonuçlarının geçici olarak bozulmasını tetikleyebilir.

Diğer antiseptikler, özellikle alkalin, enzimatik ve cıva ile birlikte kullanılmaz; Radyoaktif iyodin preparatları ile.

15-25 ° C sıcaklık rejimini gözlemleyerek en fazla üç yıl saklayın. Çocuklardan uzak tutunuz.

trusted-source[35]

Çocuklar için Siğil merhem

Çocukta bulunan neoplazmlar doktora gösterilmeli, teşhis olmadan bunları çıkarmak tehlikelidir. Genellikle çocukların siğiller kendileri vardır ve onlara dokunmamak daha iyidir. Ancak, çocuğu rahatsız ederse, bir merhem yardımıyla siğillerden kurtulmaya çalışabilirsiniz.

Siğilleri evde çıkarırken birkaç basit koşulu gözlemlemeniz gerekir. Çocukların bir kerede birkaç cilt bölgesini ele almaları önerilmemektedir. Çocuğun yüzündeki siğillerden kurtulamazsınız - çirkin bir izlerden kaçınmak neredeyse imkansızdır. Ayrıca, bir siğilin yok edilmesi için bir süre (yaklaşık iki hafta) geçmesi gerektiğini de düşünmek gerekir. Sabırlı olmanız ve farklı yollarla denememeniz gerekir. Ancak, iki ay boyunca gözle görülür bir değişiklik olmamışsa, merhem iptal edilmelidir.

Çocuklar için siğillerden gelen merhem yumuşak bir etkiye ve çocuğun alerjisi olmamasına yardımcı olan bileşenlerine sahip olmalıdır. Merhem seçerken, kompozisyonunu dikkatlice okumalısınız. Bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Merhemi sadece talimatlara uygun olarak uygulayın.

Çocuklardan siğil kaldırmak için, salisilik merhem kullanabilirsiniz. Çocuk merhem dozu günde 1 ml'den fazla değildir. Cildi bir yıldan eski çocuklara tedavi edebilirsiniz.

Oksolinovaya merhem aynı zamanda hafif bir etkiye sahiptir ve iki yaşından büyük çocuklarda siğiller için kullanılabilir. Tedavi üç aya kadar uzun sürecek.

Tebrofen merhem aynı zamanda çocuklarda vulgar siğiller ortadan kaldırmak için kullanılır. Ayrıca çocuklar için antiviral merhemler Viferon merhem ve Interferon merhem seçebilirsiniz .

Şu anda, birçoğu evde kullanılabilen siğiller için birçok ilaç var. Yine de, tedaviye başlamadan önce, seçilen tedavi yönteminin ne kadar zararsız olduğuna bakılmaksızın bir doktora danışmanız tavsiye edilir.

Farmakodinamik

Siğillerden etki yolu ile merhemler:

  • Siğilin çıkarılması, dokularının nekrozuna neden olur, bununla birlikte, görünüşünün nedenlerini ortadan kaldırmaz - insan papilloma virüsü;
  • HPV'nin üremesini ve büyümesini durduran antiviral merhemler sadece cildin yüzey hücrelerinde değil, daha derinlerde de.

trusted-source[36]

Dozlama ve uygulama

Siğillerdeki tüm merhemler direkt olarak neoplazmaya, antivirallere - aynı zamanda günde 2-4 kez sağlıklı deriye uygulanır (talimatlarda belirtildiği gibi). Merhemler sıvı koterdan daha yumuşak hareket ederler. Merhem uygulamasından hiçbir yara ve yara izi yoktur, çoğu yardımıyla yüzünde siğil temizleyebilirsiniz.

Siğilleri taban üzerinde silmeden önce merhem daha etkili bir etki için, daha önce bir banyoda buğulama.

trusted-source[37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Bilmek önemlidir!

Siğilleri tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Bazı durumlarda, özü, siğil gelişiminin nedenini ortadan kaldırmak için etiyolojik tedavi kullanımıdır. Bu, yetkin teşhisi gerektirir ve maksatlı olarak düzeltmek için sebebi olabildiğince açık bir şekilde belirlemek önemlidir. Devamını oku...


Dikkat!

Bilgilerin algılanmasını kolaylaştırmak için, ilacın tıbbi kullanımının resmi talimatları temelinde özel bir formda sunulan ve tercüme edilen ilaç "Siğiller için merhemler" için bu talimat. Kullanmadan önce doğrudan ilaca verilen açıklamaları okuyunuz.

Açıklama, bilgilendirme amacıyla sağlanmıştır ve kendi kendini iyileştirme için bir rehber değildir. Bu ilaca olan ihtiyaç, tedavi rejiminin amacı, ilaçların dozu ve dozu sadece doktor tarafından belirlenir. Kendi ilacınızı sağlığınız için tehlikelidir.

iLive portalı tıbbi öneri, teşhis veya tedavi sağlamaz.
Portalda yayınlanan bilgiler sadece referans içindir ve bir uzmana danışmadan kullanılmamalıdır.
Sitenin kural ve politikaları dikkatlice okuyun. Ayrıca bize ulaşın!

Telif Hakkı © 2011 - 2019 iLive. Tüm hakları Saklıdır.